ازدیاد تشویش و اضطراب

November 1, 2018

www.HealthLetter.MayoClinic.com (Volume 36, Number 9, September 2018)

این مقاله شامل است بر:

انواع تشویش و اضطراب

معالجه و مداوا
تراپی
درمان دارویی
سایر منابع با ارزش

زمانی که تشویش و اضطراب از حد عادی خارج می شود

کشمکش و تقلّای نگرانی و اضطراب اگر گاه گاهی اتّفاق بیفتد، کاملا طبیعی است. چالشهای زندگی و اتّخاذ تصمیمات مهم خواه و ناخواه توأم با تشویش، ترس و احتیاط است. ناراحتیها و احساسات نگران کننده در کار و بررسی موضوعات روزانه اتّفاق می افتد.

ولی اشخاصی که دچار تشویش و نگرانی بیش از حد هستند، پریشانی و اضطراب آنها به آسانی از بین نمی رود. در واقع این افراد شاید مسائل را به نحوی بزرگ می کنند که فعالیتها و ارتباطات روزانه شان دچار گسیختگی و آشوب و تلاطم می شود. این گونه ناراحتی را نباید سهل و آسان گرفت. درمان و روش هایی برای مبارزه با تشویش و اضطراب وجود دارد.

 انواع تشویش و اضطراب

افراد مسن معمولاً تشویش، نگرانی، دلهره، دلشوره، دغدغه و ترس را تعمیم داده و به آن حالت عمومی می دهند. اختلال در تشویش یعنی بزرگ کردن مسائل در زمینه های مختلف مانند رابطه با مردم، امورمالی، سلامتی خود یا اطرافیان. اثرات ازدیاد تشویش و اضطراب عبارتند از خستگی، عدم تمرکز، بدخلقی و حسّاسیّت ، خواب ناراحت، بی قراری و عصبانیّت. سایر اثرات عبارتند از:

بعضی اوقات ممکن است شخص فقط از یک نوع نگرانی رنج ببرد ویا ممکن است چند نوع تشویش و اضطراب دست به دست هم دهند و یا حتی با امراض روانی مانند افسردگی، فشارهای روحی بعد از فاجعه و اعتیاد توأم شود. در این صورت اثرات تمام این مشکلات هم با یکدیگر توام خواهد بود.

معالجه و مداوا

 چنانچه اضطراب و نگرانی جای مهمّی در زندگی شما باز کرده، موضوع را با یک طبیب در میان بگذارید. احتمالا یک پرسشنامه به شما داده خواهد شد تا میزان اضطراب و تشویش ارزیابی شود. افکار،احساسات و رفتار شما مورد بحث قرار خواهد گرفت تا پزشک بتواند در مورد معالجه تصمیم گیرد.

نکته مهم این است که با کمال صداقت تا آنجا که ممکن است پرسشها را پاسخ دهید. در صورت لازم ممکن است به یک روانشناس یا یک روانپزشک مراجعه کنید. معمولاً اضطراب و نگرانی از طریق گفتگو که «گفتگو تراپی» نامیده می شود یا دارو و یا استفاده از هردو یعنی دارو و تراپی معالجه می شود.

تراپی (Therapy)

درمان از طریق شناخت رفتار و سلوک[کاگنِتیو بیهیوِرال تراپی(cognitive behavioral therapy)][1] مؤثّرترین روش برای درمان اضطراب و نگرانی است . این نوع تراپی مهارتهایی را به مریض می آموزد که بر اساس آن افکار خود را تغییر داده و به تدریج به رفتار و سلوکی بازگردد که قبلاً از آنها امتناع می کرد.

درمان مواجهه [اِکسپوژر تراپی (exposure therapy)] به خصوص در صورت ترکیب شدن با درمان در شناخت رفتاری بسیار مؤثُرخواهد بود. با به کار بردن این تکنیک، مریض روشی را در پیش میگیرد که به تدریج توان روبرو شدن با ترس و وحشت یا مضطرب شدن را پیدا می کند.

درمان دارویی

چندین نوع دارو برای درمان نگرانی وجود دارد که شامل است بر:

سایر منابع با ارزش

همراه با معالجات دارویی، راههای سالم دیگری به منظور مبارزه با نگرانی و تشویش وجود دارد مانند:

تکنیک مبارزه با فشارهای روحی - این تکنیکها شامل نفس کشیدن آرام و راحت، تفکر و اندیشیدن عمیق (meditation) و ورزش های ساده می شود که اثرات قابل ملاحظه آنها آرامش و بازگشت به روح و روان سالم می باشد.

مسئله حمایتهای اجتماعی را مانند "support group"[2] فراموش نکنید. می توانید با گروه هایی که مشکلاتی مانند مشکل شما داشته اند، بپیوندید. در  


[1] Cognitive behavioral therapy - Mayo Clinic تراپی شناخت رفتار و سلوک انسانی Dec. 29, 2017 -

تراپی شناخت رفتار و سلوک نوعی تراپی است که در سایکوتراپی به کار می رود . شخص مریض با یک مشاور روح و روان صحبت و گفتگو می کند، روش کار کاملا برنامه ریزی شده و چند جلسه طول می کشد.

[2] یک گروه از مردم با داشتن تجربه های هم آنند که در مورد آن احساس اخلاقی و مسئولیت به یکدیگر دارند. www.merriam-webster.com

Comments:  

cyrus hemmati

Sun, Nov 11, 11:29 AM (2 days ago)

خيلي تشكر از لطفتان نيكو خانم هميشه شاد و موفق باشيد با كمال احترام سيروس همتي . Sent from my iPhone On Nov 11, 2018, at 10:51 AM, Niccu Tafarrodi <niccuta@gma‎

Mohammad Noori

Sun, Nov 11, 12:08 PM (2 days ago)

با عرض سلام دست شما درد نکنه باید بگم که چه زیبا و مفید وقت خودتونو صرف خدمت به هموطنان تون میکنید.موفق باشید. Noori's contemporary painting http://www.youtube.‎

BatoolSun, Nov 11, 2:12 PM (2 days ago)

سلام‌نیکو خانم‌جان،  دست شما درد نکنه با این‌مقاله های ارزنده. شاد و‌سلامت باشید.ارادتمند بتول Sent from my iPhone

\

Alireza Beyzavi

Sat, Nov 17, 9:27 PM (3 days ago)

 سرکارخانم دکتر تفردی 

درود بر شما خانم فرهیخته و ممتاز،   مقاله  (اضطراب)  هم مانند سایر مقالات مرقومه شما بسیار ارزنده بود  

از تاخیر تشکر و عرض ادب پوزش میخواهم    شاید مطلع باشید حقیر در اثر حمله قلبی  ( سکته قلبی ) سه هفته بیمارستان بوده ام  پس از آن تاکنون ضعف و اضطراب بیش از زمان خفته در بیمارستان  رنجم میدهد    بار دیگر خواهشمند است پوزش .همچنین سپاس بنده را بپذیرید

باعرض ادب واحترام    قربان شما  بیضاوی