ІННОВАЦІЙНІ ПІДХОДИ, МЕТОДИКИ ТА ТЕХНОЛОГІЇ ОСВІТНЬОГО  ПРОЦЕСУ

В УМОВАХ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ

Марина ВИДИБУРА

Вихователь

Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 73

"Червона квіточка" комбінованого типу

Анотація. В статті розглянуто технології та методики, які використовуються педагогами для організації навчання, вимоги до тривалості та навантаження під час роботи з дітьми, систематизовано інформаційні технології, методи доставки навчальних матеріалів, переваги, застосування та перспективи дистанційної освіти.

Ключові слова: дистанційне навчання, інформаційне спілкування, онлайн-сервіси, якість освіти, технології та методики дистанційного навчання.

Наразі Україна переживає нелегкі часи. Звичайний ритм нашого життя порушили спочатку карантин, а потім війна. Освітній процес з дітьми часто стає неможливим. Тому, перед освітянами дошкілля постали нові вимоги. Педагоги вимушені шукати нові дієві шляхи для інформаційного спілкування з дітьми на відстані.

Дистанційне навчання – нова форма отримання освіти, яка виникла на виклики часу. Основне його завдання сьогодні – це збереження життя та здоров’я дітей в умовах пандемії та війни. Цією формою навчання користуються також діти з особливими потребами. Батьки – партнери та помічники освітян, тому методи, які застосовує вихователь повинні бути зрозумілими для родин, витримані по часу та навантаженню. Для дошкільнят запроваджується асинхронне навчання (батьки мають змогу працювати з дитиною в зручний для них час).

Успішне дистанційне навчання залежить від упорядкованості та послідовного застосування сукупності методів, які дають можливість донести навчальні матеріали до дітей на відстані.

Виникло багато запитань. Відповіді на ці запитання дає Закон України «Про освіту». В статті 8 Закону серед інших видів названа і дистанційна освіта. [2] 27.07.2022р Міністерство Освіти і Науки України опублікувало лист №1/8504-22 «Про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2022 – 2023 навчальному році» [3]. В цьому документі надані методичні рекомендації «щодо створення безпечного, комфортного, інклюзивного середовища для всіх учасників освітнього процесу». [3] Наразі ми вже маємо певний досвід отриманий в період карантину та початку війни, удосконалюючи який можна досягти очікуваних результатів.

Варто зазначити, що педагогічні працівники можуть використовувати як синхронне (онлайн-заняття), так і асинхронне (записане відео заняття, або відео, яке надсилається батькам для самостійного опрацювання з дітьми) навчання.  Спостереження та практичний досвід роботи з дошкільниками показав, що найбільш вдалими є синхронні. Це дає можливість батькам опрацювати матеріал з дітьми, підбираючи більш зручний час в залежності від обставин.

Допомогу вихователям в сучасних умовах надають МОН, інститут післядипломної освіти, вебінари, семінари, організовані різними ланками освітнього процесу.

 Розглянемо технології дистанційного навчання (сукупність методів, форм і засобів взаємодії учасників освітнього процесу). Для початку роботи варто визначитися з методиками, провести підготовчу роботу, обрати форми роботи, платформи і т. д., щоб успішно організувати процес і досягти поставлених цілей.

Розпочнемо з вибору платформ та сервісів, на яких дистанційне навчання організовується. Вибирати є з чого. Це може бути:

Наступним кроком є організація роботи з батьками, адже саме вони стають під час дистанційної форми освіти з дошкільниками помічниками вихователя, які безпосередньо допомагають дітям виконувати навчальні завдання, турбуються про фізичний та психічний стан малят.

Педагог має ознайомити батьків з основними вимогами до тривалості роботи з комп’ютером, які розроблені та затверджені Санітарним регламентом ДНЗ. [4]

Варто наголосити, що для дітей старшого дошкільного віку тривалість перебування за комп’ютером 2 рази на тиждень (не більше одного разу упродовж  дня), не більше 10 хв. [4]

Перегляд мультфільмів та розважальних передач не частіше 1 разу на день 20 хв. - для дітей 3-4 років, та 30 хв. – для дітей 5-6 років.

Як вихователь, так і батьки можуть використовувати комп’ютер, телефон чи інший пристрій, який має доступ до мережі Інтернет. [4]

Для створення контенту педагог може користуватися:

Після вибору платформ, допоміжних сайтів та підготовчої роботи переходимо до підбору методів дистанційного навчання та його форм.

Відзначаються такі форми занять:

Педагогічні методи і прийоми, які використовуються педагогами, можна класифікувати як:

З дошкільниками можна використовувати ігри, презентації, ігрові завдання, робочі листи, прослуховування відео- та аудіо матеріалів, перегляд інструкцій та інші форми роботи на вибір вихователя.

Варто наголосити, що для успішного засвоєння знань, умінь та навичок матеріал має бути інформативним і зрозумілим батькам і дітям.

Отже, враховуючи вимоги часу, коли педагог знаходиться на відстані від дітей, слід широко впроваджувати можливості дистанційного навчання, налагодивши тісний діалог з батьками вихованців. Виважений та ретельний підбір навчальних сучасних технологій, можливостей та матеріалів забезпечить засвоєння навчального процесу. Тільки комплексний підхід до нестандартних та новаторських методів роботи з комбінуванням невеликих теоретичних блоків з цікавими завданнями та руханками зробить навчання цікавим та забезпечить дітей необхідними знаннями.

Список використаних джерел

1. Закон України «Про дошкільну освіту»

2. Закон України «Про освіту»

3. Лист МОН України №1/8504-22 «Про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2022 – 2023 навчальному році».

4. Санітарний регламент ДНЗ від 14.04.2016 за №563128693.