Společnost přátel ZUŠ Vítězslava Nováka z.s.

a

Základní umělecká škola Vítězslava Nováka

pořádají festival studentského a autorského divadla

16. DADAINSPIRAČNÍ DNY

Pátek 29. září 2017

16:00                Prezence souborů                                                ZUŠ

16:30                Představení účastníků festivalu                                ZUŠ-LDO

                       HORROR - Arnošt Goldflam, vedoucí František Oplatek, hrají žáci II. stupně LDO ZUŠ JH

Poměrně známá raná jednoaktovka Arnošta Goldflama o jinakosti a dojemné péči “až za hrob” s prvky černého humoru, cirkusové poetiky a samozřejmě děsuplného hororu. 

17:00-19:00        Dílny (hlasová technika, inscenační proces, divadelní sporty a improvizace, larvální maska)                                ZUŠ

19:30                Oficiální zahájení festivalu                                        DDM

19:45                KOCOUR / Marek Menšík a Sláva Zubkov / inspirativní představení/        

DDM        

Kocour je příběhem dvou postav. Možná miliónem příběhů, miliónu postav. O přátelství, trápení a radosti. O hrách, které můžou přinést nečekané výsledky a překvapit. O zvratu, který musí přijít. O hledání svobody, která není samozřejmou. Je to rodinné představení inspirované groteskou a fyzickým divadlem vyprávěné především obrazem, pohybem, situací a hudbou. Podnětem ke vzniku inscenace byla báseň Yoko Sano The Cat Who Lived a Million Times.

Sobota 30. září 2017

9:00-12:00        Dílny                                                                        ZUŠ

13:30                PROBUZENÍ JARA - Frank Wedekind, vedoucí František Oplatek, hrají žáci II. stupně LDO ZUŠ JH                                                                                                      ZUŠ-LDO

Přes sto let staré drama Franka Wedekinda, nazývané autorem “dětskou tragédií”. Vzrušující obraz dospívajících mladých lidí hledajících odpovědi na otázky vlastní identity a sexuality v trojúhelníku rodiny, školy a církve.

                

14:45                BUDOVATELÉ ŘÍŠE - Boris Vian,  vedoucí Jiří Rezek, hraje DS Žlučové

mýdlo                     /ZUŠ-LDO/

Groteska o konci světa, v které nalhávat svému svědomí se nevyplácí. Na motivy stejnojmenné knihy Borise Viana

                

16:30-19:30        Dílny                                                                ZUŠ

20:00                MY, ZVÍŘATA - Justin Torres, inspirativní představení Divadla Dagmar Karlovy Vary                                                                   /ZUŠ/

Scénické čtení z románového debutu Justina Torrese o dětství a rané pubertě tří bratrů z poněkud dysfunkční bělošsko-portorikánské rodiny. Příběh vypráví o šesti letech jejich života, točí se přitom především kolem nejmladšího chlapce a kromě jímavého líčení dětského světa a bezmála sociologické sondy do prostředí chudého amerického předměstí se zaměřuje především na dětské a adolescentní hledání vlastní sexuality.

Neděle 1. října 2017

9:00-12:00        Dílny                                                                        ZUŠ

12:00-13:15        Prezentace práce v dílnách                                ZUŠ

13:15                Zakončení festivalu                                                ZUŠ

Změna programu vyhrazena.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Jihočeského kraje a města Jindřichův Hradec.

                                 

Akci dále podpořili:        

                      

Anotace dílen

HLAS, LOGOPEDIE A POKUSY S TEXTY - Sám hlas je sdělením, slovo je až další rozměr. Pojďte si se mnou pohrát a zlepšit dýchání, artikulaci, rytmiku, najít svůj hlas, ukotvit ho a nechat ho plynout. Třeba se dostaneme až k tomu slovu. (jakože asi jo.:) Tak schválně, jak se nám to podaří.

Lektorka dílny: Mgr. Vendula Holčáková

Dokončila studium speciální pedagogiky a dramatické výchovy. Studium logopedie a dramatické výchovy se jí propojilo v hlasovou výchovu. Navštěvuje hodiny hlasové výchovy na DAMU u hlasové pedagožky Ivany Vostárkové. Vede jednorázové hlasové dílny, příležitostně zasedá jako porotce na recitačních přehlídkách, učí LDO v ZUŠ Jindřichův Hradec. Na Dadainspiračních dnech bude se svou dílnou již počtvrté.

DIVADELNÍ SPORTY A IMPROVIZACE -  Lektor nabídne účastníkům dílny podhled na improvizaci jako na umění reagování na podnět. Prostřednictvím různých improvizačních her a cvičení se budeme učit vnímat své tělo, prostor a spoluhráče jako zdroj podnětů pro improvizaci. Vyzkoušíme si také některé improvizační disciplíny známé z divadelních sportů.

Lektor dílny: MgA. Mgr. Roman Manda

S divadelní improvizací začal v dnes již neexistujícím ostravském improvizačním souboru Ostružiny. Improvizaci se nyní věnuje zejména ve výuce dramatické výchovy na Střední škole Havířov – Prostřední Suchá a také na příležitostných seminářích. Aktuálně se věnuje studiu pantomimy, ve které i improvizace (zejména pohybová) má své místo.

INSCENAČNÍ PROCES - Marek Menšík a Sláva Zubkov povedou účastníky k objevování potenciálu básnického textu v práci pro jeviště. V krátkém čase zkusíme hravou formou vytvořit jevištní koláž stvořenou jen a jen nápady účastníků workshopu. Ti nebudou hledat ideální jazyk pro linerání vyprávění příběhu básně The Cat Who Lived a Million Times, ale budou vedeni k tomu, aby na jevišti sdíleli své sugestivní zkušenosti a aby zpracovali asociace a myšlenky, které se jim během čtení básně objeví. Používat budeme pohyb, slovo, zvuk i výtvarné prostředky. Ideálně ty prostředky, které jsou každému jednotlivému účastníku workshopu nejmilejší a nejvlastnější. Tímto prosíme všechny účastníky, aby s sebou přinesli jakékoli prostředky, které mají rádi a které by rádi použili. Nebo ceokoli, co se vám "objeví" během čtení textu

Moc se těšíme. Mára a Sláva

Lektoři dílny: MgA. Marek Menšík a Sláva Zubkov

MASKY - Vyzkoušíte si práci s různými typy divadelních masek. Čekají vás průpravné hry a cviční pro práci s divadelní maskou, budete pracovat sami i v malých skupinách. Nejvíce se budeme věnovat počátečním charakterním a larválním maskám.

Lektor dílny: MgA. Alžběta Ferklová

Vystudovala předškolní pedagogiku na PedF UK a dramatickou výchovu na DAMU. Během studia využila možnost odjet na semestr do Osla, kde se zabývala divadelními maskami. Učila v mateřské škole a poté několik let na 1.stupni v ZŠ Londýnská na Praze 2.