Інноваційні технології під час дистанційного

навчання на уроках географії

Альона МОРОЗ

заступник директора з навчально-виховної роботи,

вчитель географії

Комунального закладу

«Великобалківська гімназія Кропивницької міської ради»

Анотація. У статті розповідається про впровадження інноваційних технологій у дистанційний  освітній процес сучасного закладу освіти. Мета статті акцентувати увагу на тому, що сучасне викладання будь-якого предмету у навчальному закладі неможливе без використання інноваційних технологій.

Ключові слова: інноваційність, інноваційна освіта, онлайнінструменти, Learningapps, «Mozaik Education», Mentimeter.

Педагог сучасності – це новатор, креативний менеджер, винахідник, який живе і працює в непростих реаліях XXІ століття  та має пристосуватись до тяжких умов сьогодення: карантин, війна, вимкнення світла та Інтернету. Сучасні педагоги не можуть працювати за старими канонами та правилами, вони мають талант, сили, змогу, ресурси для впровадження інновацій в освітній процес. Як відомо, інноваційність є важливою складовою сучасного освітнього процесу не тільки Кіровоградщини, а всієї України, Світу в цілому.

Сьогодення перетворило діяльність учителя на справжній квест під гаслом «Встигни, перелаштуйся, перевір, вчасно виклади…». У стислі терміни педагог має перелаштувати свою систему роботи, змінивши напрацьований алгоритм, та опанувати нові інструменти організації дистанційного навчання під час викладання уроків географії, перебудувати формат пояснення навчального матеріалу із звичного (підручник, дошка, карта) на впровадження сучасних інноваційних методик асинхронного навчання.

Однією з 7 ключових компетентностей, визначених у Державному стандарті базової середньої освіти, є «інноваційність», що передбачає здатність учня реагувати на зміни та долати труднощі, відкритість до нових ідей, ініціювання змін у класі, закладі освіти, родині, громаді, спроможність визначати і ставити перед собою цілі, мотивувати себе та розвивати в собі стійкість і впевненість, щоб навчатися і досягати успіхів. [1]

Серед усіх періодів існування людини на планеті Земля ХХІ століття запам’ятається швидким розвитком, трансформацією всіх сторін життя в суспільстві. Надто стрімко зростають та змінюються тенденції, утворюється єдиний світовий, європейський та суспільний простори. На державному рівні розвитку суспільства зростають показники, основу яких складають такі культурно-національні особливості, як історична спадщина, духовність, ментальність і освіченість народу. Країни світу усвідомлено прагнуть організувати освітній процес так, щоб якомога більша частина їх спільноти отримала  статус всебічно розвинених особистостей.

Саме тому сучасна освіта, окрім надання знань, має прищепити молодій людині здатність самостійно засвоювати, оволодівати потрібною інформацією та творчо осмислювати її. Тобто освіта покликана навчити майбутнього громадянина критично і творчо мислити на основі отриманих знань, використовувати їх як у професійній, так і в суспільній діяльності. Творчо сформована особистість стає активним суб'єктом суспільних відносин [2].

Одним з оптимальних способів досягнення цілей сучасної освіти є використання інноваційних методів та технологій. Згідно зі словником Порталу української мови «Інноваційна освіта – модель освіти, орієнтована переважно на максимальний розвиток творчих здібностей і створення сильної мотивації до саморозвитку індивіда на основі добровільно вибраної «освітньої траєкторії». [3]

Сучасний вчитель географії має бути ініціатором та новатором впровадження у свою професійну освітню діяльність інноваційних технологій та інструментів, які можна використовувати для розвитку ключових фахових компетентностей сучасного здобувача освіти під час дистанційного навчання. Та це, не так просто, як здається на перший погляд, адже опанування нових інструментів, методик – це постійне навчання та вдосконалення, а ще відповідальність за правильність і відповідність виробу та впровадження тієї чи іншої інновації.

Усім відомо, що вибір інновації це лише перший етап, який потребує створення відповідних умов успішного впровадження в освітню діяльність, а саме:

відповідний освітній рівень педагога;

вміння сприймати критику;

збільшення об’ємів роботи;

здатність вчитися протягом усього життя;

самовпевненість;

впевненість у результативності роботи;

вміння змінюватись самому і змінювати стиль викладання.

Географія це наука, яка вивчає закономірності, взаємозв’язки, які побудовані на точних даних, які постійно змінюються та оновлюються.

Тож розглянемо сучасні онлайнінструменти, які можна використовувати для організації дистанційного навчання уроків географії.

Learningapps ( https://learningapps.org/myapps.php) це онлайнсервіс, який дозволяє створювати інтерактивні вправи за конструкторами. Їх можна використовувати в роботі з інтерактивною дошкою, під час онлайнуроку, як платформу для перевірки домашнього завдання, або як індивідуальні вправи для здобувачів освіти. Також це чудовий сервіс який допомагає формувати картографічну компетентність у здобувачів освіти, особливо якщо дитина перебуває за кордоном і не має можливості користуватись друкованими картами та атласами. Ще нещодавно сервіс не мав доступної української версії інтерфейсу, наразі українську мову додано до переліку мов сервісу та є можливість перекласти наявні сторінки.

Ще один сервіс, який полегшує викладання нового навчального матеріалу у доступному форматі, є «Mozaik Education» – сучасний освітній ресурс, що забезпечує інтерактивний супровід дистанційного навчання з географії та інтегрованого курсу «Пізнаємо природу». При підготовці та розробці уроків педагог може використати його складову – mozaBook, який урізноманітнить процес викладання за рахунок тематичних, ілюстраційних, анімаційних, творчих відео та аудіо презентаційних можливостей. Інтерактивний зміст (3D-анімації, освітні відео й вбудовані додатки) допомагає підтримати на високому рівні зацікавленість здобувачів освіти та сприяє розвитку навичок і полегшеному засвоєнню навчального матеріалу з географії, особливо під час дистанційного навчання.

Цікавим та сучасним аналогом «асоціативного куща» чи методу «гранування» в онлайнформаті є використання сервісу Mentimeter, а саме створення хмар слів для проведення опитувань. [4] Педагог завантажує на сайт одне чи декілька запитань з теми та дає здобувачам освіти посилання, перейшовши за яким вони вписують необхідну інформацію. Педагог визначає час, необхідний для надання відповіді та обирає її формат: просто кількість голосів, процентне співвідношення, діаграма, «хмара слів», графік. Але є певні незручності в тому, що вчитель не бачить, хто з учнів був задіяний у виконанні даного завдання, тобто сервіс не персоніфікований. Таким чином, він підійде тільки для узагальнення або закріплення знань з теми.

Розвиток індивідуальних якостей здобувача освіти є головним завданням сучасного закладу освіти, оскільки випускник має володіти ключовими компетентностями, критично мислити, вміти знаходити вихід з поставленої проблеми, творчо мислити, бути комунікабельним та вміти співпрацювати, а також вмінням адаптуватись в сучасному світі.

Отже, інформаційно-технічні можливості у ході викладання географії розширюють потенціал презентування навчального матеріалу, співпраці та комунікації зі здобувачами освіти. Інноваційні технології, впровадженні педагогами у своїй діяльності, є чудовим інструментом, який вчить всіх учасників освітнього процесу йти в ногу з часом, бути сучасними здобувачами знань, які вміють покращувати якість дистанційного навчального процесу.

Список використаних джерел:

  1. https://zakinppo.org.ua/kafedri/kafedra-menedzhmentu-ta-innovacijnogo-rozvitku-osviti/publikacii-vikladachiv/1909-innovacijnist-vazhliva-skladova-rozbudovi-suchasnogo-osvitnogo-prostoru-v-regioni
  2. Словник. Портал української мови та літератури https://slovnyk.ua/index.php?swrd=%D1%96%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%86%D1%96%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D0%B9
  3. Центр навчальних та інноваційних технологій https://ceit.ucu.edu.ua/resursy/instrumenty/testi-ta-opituvannya/mentimeter/