I/O 2019: Uygulama ve oyun geliştirmenize, sunmanıza ve işinizi Google Play'de büyütmenize yardımcı olacak yeni özellikler

 

Yayınlayan: Kobi Glick, Product Lead, Google Play

 

Son 10 yıldır 190'dan fazla ülkede etkili bir ekosistem oluşturmak için 2,5 milyarı aşkın aktif kullanıcı ile birlikte çalışıyoruz. Sizler ve derlediğiniz muhteşem uygulama ve oyunlar olmasaydı bu mümkün olmazdı. Bunlar sayesinde dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıları hem eğlendirdiniz hem de eğiterek yardımcı oldunuz.

 

Her ay Play Console'a 750.000'den fazla APK ve uygulama paketi yüklüyorsunuz. Çalışma aşkınıza hayranız. İşletmenizi büyütmenize yardımcı olmak bizim için bir ayrıcalık. Bu yıl da size daha da fazla yardımcı olmak istiyoruz. Bu nedenle, bugün Google I/O'da uygulama ve oyunlarınızı geliştirmenize, yayınlamanıza ve iyileştirmenize yardımcı olacak yeni araç ve özellikleri lanse ediyoruz. Bunların pek çoğu, sizden gelen geri bildirim ve önerilere dayanıyor.

 

Verimli, modüler uygulamalar ve özelleştirilebilir özellik sunumu

 

Geçen yıl Android'in yeni yayın biçimi olan Android App Bundle'ı ve Google Play'de tamamen yeni bir dinamik sunum çerçevesini lanse ettik. Şu anda ortalama %20 oranında boyut tasarrufu sağlayan, yapım aşamasındaki uygulama paketlerinin kullanıldığı 80.000'den fazla uygulama ve oyun bulunuyor. Bu tasarrufların bir sonucu olarak, uygulamaların yüklenmesinde %11'e kadar artış görüldü. Uygulama sunumunun geleceği olarak, bu en son geliştirmeleri Android App Bundle'da paylaşmaktan heyecan duyuyoruz.

 

Bu yeni sunum seçenekleri de dahil olmak üzere dinamik özellikler beta sürümünden çıkarılarak tüm geliştiricilerin kullanımına sunuldu:

 

Beta programımız boyunca pek çok geliştirici, dinamik özelliklerden yararlanarak ilginç kullanım senaryoları oluşturdu. Örneğin Netflix, şu anda destek merkezini ziyaret eden kullanıcılarına dinamik bir özellik olarak müşteri desteği işlevi sunuyor. Netflix, bu işlevi yalnızca buna ihtiyaç duyan kullanıcılara sunarak uygulama boyutunda %33 oranında azalma olduğunu bildirdi. Aşağıdaki videodan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

[Netflix videosu]

 

Sorunsuz dahili test ve daha fazla güvenlik

 

Test paketlerinin yarattığı zorlukları net bir şekilde dile getirdiniz. Ancak yeni dahili uygulama paylaşımı sayesinde artık test derlemelerini saniyeler içinde paylaşabileceksiniz. Bunun için uygulama paketinizi Google Play'e yüklemeniz ve test kullanıcılarınızla paylaşmak üzere bir indirme URL'si edinmeniz yeterli. Sürüm kodları, imzalama anahtarları veya üretim sürümlerinizin uyması gereken diğer doğrulamalar konusunda endişelenmenize gerek yok.

 

Android App Bundle, verimlilik ve modülerlik gibi özelliklere ek olarak artık yeni yüklemeler için uygulama imzalama anahtarını yeni sürüme geçirme lansmanıyla daha fazla güvenlik sunuyor. Bu özellik sayesinde, yeni yüklemeler ve bunların Google Play'deki güncellemeleri için imzalama anahtarınızın şifreleme gücünü de yeni sürüme geçirebilirsiniz. Pek çok geliştirici, uygulamalarını uzun zaman önce oluşturulmuş anahtarlarla imzalıyor. Bu yeni özellik, imzaların gücünü artırmanın geriye dönük olarak uyumlu tek yolu.

 

Kullanıcılar daha kolay güncelleyebilecek

 

Otomatik güncellemeler pek çok kullanıcıya ulaşsa da bazı kullanıcıların uygulamalarınızı güncellemesini sağlamanın sizi zorlamaya devam ettiğini belirttiniz. Uygulama içi güncelleme API'miz genel kullanıma sunuldu ve artık kullanıcılar uygulamanızdan hiç çıkmadan güncelleme yapabilecekler. Erken erişim programımız boyunca birçok geliştirici, mükemmel bir yükseltme akışı oluşturmak için API'mizi kullanarak yaklaşık %50'lik bir ortanca değer kabul oranına ulaştı.

 

API, şu anda aşağıdaki iki akışı destekliyor:

 

Anlık güncelleme akışı                               esnek güncelleme akışı

 

10:00

Yeni Google Play Console verileri ile daha güçlü karar alma becerisi

 

Doğru veriler, uygulamanızın performansını artırmanıza ve işinizi büyütmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle, uygulamanızın durumunu daha iyi değerlendirmenize ve performansınızı daha iyi analiz etmenize yardımcı olacak yeni metrik ve analizleri de sizinle paylaşmaktan heyecan duyuyoruz.

 

 

 

 

Kullanıcı yorumlarına yanıt vermeyi ve bu yorumları iyileştirmeyi kolaylaştırma

 

Diğer önemli bir performans verisi kaynağında, yani kullanıcı yorumlarında da büyük değişiklikler yapıyoruz. Pek çoğunuz, bize uygulamanızın yıllar önceki halini değil de daha güncel bir sürümünü yansıtan bir puanlama istediğinizi söylediniz ve bu konuda size katılıyoruz. Bu nedenle, Google Play Store puanınız, ömür boyu kümülatif değer yerine en son puanlarınıza daha fazla ağırlık verilecek şekilde yeniden hesaplanacak. Kullanıcılar Google Play Store'daki güncellenmiş puanları Ağustos ayına kadar göremeyecekler, ancak siz yeni puanınızı Google Play Console'da bugün önizleyebilirsiniz.

 

Geliştiriciler, her gün Play Console'da 100.000'den fazla yoruma yanıt veriyorlar. Yanıt verdiklerinde kullanıcıların söz konusu geliştiricilerin puanlarını ortalama olarak 0,7 yıldız oranında artırarak güncellediklerini gördük. Bu nedenle, puanlarda yapılan değişikliğe ek olarak, yanıt önerileri ile yorumlara yanıt vermeyi kolaylaştırıyoruz. Bir kullanıcıya yanıt vereceğiniz zaman ilgili yorumun içeriğine göre otomatik olarak oluşturulmuş üç yanıt önerisi göreceksiniz. Önerilen yanıtlardan birini seçip gönderebilir, daha fazla kişiselleştirme sağlamak için bir yanıt önerisini özelleştirebilir veya önerileri dikkate almadan kendi mesajınızı oluşturabilirsiniz. Yanıt önerileri şu anda İngilizce olarak sunulmaktadır ancak daha sonra başka diller de sunulacaktır.

 

 

Daha iyi Google Play Store giriş hedeflemesi ve özelleştirmesi

 

Kullanıcıların uygulamanız veya oyununuz hakkında daha fazla bilgi edinmek ve uygulamanızı veya oyununuzu yükleyip yüklememeye karar vermek üzere geldikleri yer mağaza girişinizdir. Mağaza girişiniz oldukça önemlidir; bu nedenle, size kullanıcı yaşam döngüsündeki farklı anlara yönelik olarak Google Play Store vitrininizi optimize etmenizi sağlayacak yeni özellikler yayınlıyoruz.

 

 

Google I/O'da bu özellikler ve diğer Google Play özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Canlı yayınımıza katılabilir veya yayınımızı Android Geliştiricileri YouTube kanalında daha sonra da izleyebilirsiniz.

 

Ayrıca, Google Play'inBaşarılı Uygulama Akademisi'ndeki e-öğrenme kurslarımıza katılarak bilgi ve becerilerinizi bir üst seviyeye taşıyabilir, en son özellik ve güncellemelerimizi güncel olarak takip etmek için bültenlerimize kaydolabilirsiniz.