МАТЕМАТИЧНА ГАЛУЗЬ
МАТЕМАТИКА
1-4 класи
Пояснювальна записка
Реформування змісту освіти спрямоване не лише на переосмислення й оновлення, а й на перебудову самого процесу навчання, який має ґрунтуватися на засадах особистісно-орієнтованого навчання, спрямованого на забезпечення становлення, розвитку й самовдосконалення особистості кожного учня відповідно до його індивідуальних можливостей.
Процес навчання математики безпосередньо пов'язаний з корекцією та розвитком пізнавальної діяльності. Навчання математики повинно мати практичну спрямованість і бути пов’язаним з іншими навчальними предметами, формувати у них ключові компетентності, які позначаються через уміння вчитися, уміння мислити, уміння використовувати математичні знання в нестандартних ситуаціях.
Корекційна спрямованість процесу навчання математики на реалізацію основних дидактичних принципів, що передбачає максимальне використання засобів наочності під час оволодіння математичними знаннями, організацію практичного тренування школярів з метою формування уміння користуватися набутими знаннями у соціальному середовищі. Вибір найбільш раціональних методів і засобів навчання. Вони повинні відповідати віковим особливостям учнів, розвивати й коригувати їхню пізнавальну діяльність, сприяти формуванню мислення й відповідно корекцію його недоліків.
Кожний етап з урахуванням особливостей розвитку та навчання дітей з інтелектуальними порушеннями у змісті початкового курсу з математичної освіти відповідно до зазначеної мети і сформульованих завдань виділено такі змістові лінії: «Дочислові уявлення та поняття», «Числа. Арифметичні дії з числами», «Арифметичні задачі», «Просторові відношення. Геометричні фігури», «Робота з даними».
Робота над першим десятком розпочинається з пропедевтичного періоду, змістом якого є формування у дітей дочислових уявлень, які у свою чергу стають основою для засвоєння натуральних чисел. У межах змістової лінії «Дочислові уявлення та поняття» здійснюється формування уявлень про кількість, властивості предметів: уміння порівнювати групи предметів за кількістю; виділяти з групи предметів один чи кілька предметів, яким властиві певні ознаки (форма, розмір, розміщення), вживати відповідну термінологію; знання способів порівняння предметів за величиною, груп предметів за кількістю.
Навчання передбачає формування в учнів дій з предметами, що спрямовані на об’єднання множин, вилучення частини множини, поділ множин на рівні частини та інші предметно-практичні дії, які сприяють підготовці школярів до засвоєння таких абстрактних математичних понять, як число і величина.
Одним із важливих прийомів навчання є порівняння, оскільки більшість математичних уявлень і понять мають взаємо обернений характер. Їх засвоєння можливе лише за умови опанування способами знаходження подібностей та відмінностей, виділення суттєвих ознак, абстрагування від несуттєвих, використання прийомів класифікації та диференціації, встановлення причинно-наслідкових зв’язків між поняттями.
Поряд з формуванням основних математичних понять важливе місце на уроках математики займає формування обчислювальних навичок. В процесі реалізації змістової лінії «Числа. Арифметичні дії з числами» здійснюється формування знань про правила лічби предметів, кількісні та порядкові числівники, вміння лічити предмети, які по-різному розташовані на площині; формування уявлень про натуральний ряд чисел, його властивості; умінь називати і записувати число «нуль», попереднє і наступне число для будь-якого числа в межах десяти; формування навичок прямої та зворотної лічби; уявлень про цифру і число, яке позначається нею, умінь співвідносити число з цифрою і групою предметів; розуміння змісту арифметичних дій додавання, віднімання; знань назви компонентів і результатів арифметичних дій.
Вправи з усної лічби є складовою частиною майже кожного уроку математики. Усна лічба сприяє закріпленню знань і забезпечує швидку їх перевірку. Усні обчислення сприяють як розвитку пізнавальних здібностей учнів, так і подоланню їх недоліків. Вправи з усної лічби урізноманітнюють уроки математики і роблять їх цікавими.
Під час ознайомлення школярів з нумерацією чисел у межах 1-го десятка розглядається утворення кожного числа шляхом прилічування одиниці (крім числа і цифри 1), відлічування одиниці з наступного, позначення його цифрою, прямим і зворотним рахунком у межах даного числа, співвіднесення предметної сукупності, числа і цифри, визначення місця числа у натуральному ряді. При цьому числа порівнюються, вивчається їхній склад, відрізок числового ряду, з ними виконуються дії додавання та віднімання, розв’язуються прості арифметичні задачі на знаходження суми та остачі.
Організація роботи на даному етапі передбачає використання значної кількості наочних посібників, оскільки практично кожне нове число або математичне поняття, яке формується у школярів, необхідно унаочнити. Вивчення числа і цифри повинно проходити одночасно.
З арифметичними діями додавання та віднімання, а також знаками цих дій («+», «−», «=») учні знайомляться при вивченні числа і цифри 2. Засвоєння арифметичних дій проходить не ізольовано від вивчення нумерації, а відбувається в комплексі. При цьому школярів спочатку ознайомлюють з додаванням, а потім з аналогічними випадками відніманням.
У другому класі, під час вивчення нумерації, особлива увага звертається на нумерацію круглих десятків (їх утворення, склад, назву). Учні опановують принцип дії додавання і віднімання, принцип позиційного запису числа. Табличне додавання й віднімання у межах 20 з переходом через розряд засвоюють на рівні навички.
У третьому класі учні вивчають нумерацію чисел у межах 100, закріплюють поняття розряду як основи нумерації чисел; опановують прийоми письмового додавання та віднімання; розв’язують числові вирази, що містять дужки; вміють знаходити інформацію в таблицях, по-можливості, записують дані в таблицю.
У четвертому класі вивчають таблицю множення на числа 2-3 та відповідні їм випадки ділення. Узагальнюють позиційний принцип запису чисел; засвоюють алгоритм письмового додавання та віднімання, множення і ділення.
У викладанні математики значне місце займають арифметичні задачі. У рамках реалізації змістових ліній «Арифметичні задачі» та «Робота з даними» учні ознайомлюються із структурними компонентами та загальними прийомами роботи із задачею: формуються початкові уявлення про текстову арифметичну задачу, уміння сприймати текст задачі.
З першого класу учнів ознайомлюють з поняттям «задача» і двома її типами на знаходження суми і остачі.
Формуванню у школярів поняття «задача» передує організація вчителем системи вправ з виконання операцій над множинами, що значною мірою забезпечує чітке усвідомлення учнями сутності дій додавання та віднімання.
Враховуючи конкретність наочно-дійового та наочно-образного мислення дітей з інтелектуальними порушеннями, доцільно оперувати з такими множинами, які діти можуть тримати в руках.
Перші арифметичні задачі, залежно від використання для їх складання наочного матеріалу, діляться на задачі-драматизації та задачі-ілюстрації. Відповіді на запитання таких задач учні бачать, перераховуючи конкретні предмети або їх зображення. Поступово вони навчаються розв’язувати прості текстові арифметичні задачі. На їх основі учні знайомляться з терміном «задача», структурними компонентами задачі: умовою, числовими даними, запитанням, розв’язком та відповіддю. Прості арифметичні задачі є складовою частиною складених задач, тому формування вмінь розв’язувати прості задачі готує школярів до розв’язання складених.
Особлива увага звертається на розуміння учнями ситуації, яка описується в задачі, встановлення залежностей між числовими даними і шуканим. Для цього проводиться робота над змістом задачі, яка передбачає розбір незрозумілих слів чи виразів в тексті задачі, читання тексту задачі вчителем та учнями, запис умови задачі, повторення її за запитаннями.
Значна увага приділяється пошуку розв’язування задачі, в процесі якого намічається план і послідовність виконання дій. У першому класі, коли діти не знають усіх букв алфавіту, запис здійснюється у вигляді арифметичного виразу без найменування, розміщеного посередині рядка. По мірі вивчення букв алфавіту вводиться називання буквою з крапкою в дужках після числа тих предметів, над якими виконувалося обчислення.
При навчанні розв’язуванню задач необхідно використовувати наочний і дидактичний матеріал, власну діяльність, схеми.
У другому класі продовжується формування поняття про задачу, її структурні елементи, сукупність процесу розв’язування. Основним завданням є набуття учнями загального уміння розв’язувати сюжетні задачі. Під час розв’язування простих задач акцент ставиться на обгрунтуванні вибору арифметичної дії, необхідної для відповіді на запитання задачі. У третьому і четвертому класах вдосконалюються загальні уміння розв’язувати задачі на матеріалі нових видів простих та складених задач.
Формування геометричних уявлень відіграє значну роль у розвитку вмінь орієнтуватися у просторі, в корекції моторики, а також таких психічних функцій як мислення, пам’ять, увага, уявлення, спостережливість, мовлення. Саме тому змістова лінія «Просторові відношення. Геометричні фігури» спрямована на формування умінь визначати напрямки руху, місце розташування предмета відносно іншого, розміщувати предмети на площині й у просторі, вживати відповідну термінологію; формування уявлень про найпростіші геометричні фігури; умінь розпізнавати, називати та відрізняти геометричні фігури: круг, трикутник, квадрат, прямокутник; умінь креслити пряму лінію за допомогою лінійки.
Вивчення математики потребує мовленнєвого оформлення, самостійної думки, розвитку асоціативного мислення, уяви.
Програма з математики складена за концентричним принципом вивчення навчального матеріалу, який допускає повторне вивчення окремих тем і понять змістової лінії у кожному наступному році, навчання з розширенням змісту й поглибленням рівня його викладу.
1 клас
(4 години на тиждень)
Результати навчання й орієнтовний зміст
Предметно-орієнтовані компетентності | Орієнтовний зміст навчального матеріалу |
Дочислові уявлення та поняття | |
Здобувач/здобувачка за допомогою вчителя: · знає колір, величину, масу, розміри, форму предметів; · наводить приклади предметів означеної властивості; · вибирає предмети за зразком та за словесною інструкцією; · знає способи порівняння предметів; · порівнює предмети, групи предметів, кількість рідини, сипучих речовин. · визначає означену кількість предметів; · порівнює множини; · урівнює елементи двох предметних сукупностей; · знає та називає частини доби, їх послідовність; · знає дні: вчора, сьогодні, завтра; · наводить приклади діяльності, яка відбувається в різні частини доби; · визначає вік людини: старий – молодий.
* за допомогою вчителя знаходить предмети означеної величини; вибирає за зразком та словесною інструкцією; * за вказівкою вчителя знаходить предмет за кольором; * за словесною інструкцією визначає задану кількість предметів; * за допомогою вчителя порівнює предмети за масою шляхом зважування їх на долонях; * ознайомлений з часовими поняттями. | Властивості предметів: Поняття про величину (великий – малий, більший – менший, такий же, однакові; довгий – короткий, довший – коротший, такий же, однакової довжини; широкий – вузький, ширший – вужчий, такий же, однакової ширини; товстий – тонкий, товщий – тонший, такий же, однакової товщини; високий – низький, вищий – нижчий, такий же, однакової висоти). Поняття маси (важкий – легкий, важчий – легший, такий же, однакові, рівні за масою). Поняття про кількість (багато – мало, багато – один, небагато, кілька, більше – менше, стільки ж, порівну). Часові поняття (ранок, день, вечір, ніч; доба; сьогодні, вчора, завтра, післязавтра; рано, пізно, давно, недавно, тепер). Порівняння за віком (старший – молодший). |
Числа. Арифметичні дії з числами | |
Здобувач/здобувачка за допомогою вчителя: · утворює, записує, порівнює числа в межах 10; · співвідносить кількість, число і цифру; · користується знаками і позначеннями: >, <, +, -, =; · рахує в межах 10 в прямому і зворотному порядку, від заданого до заданого числа; · визначає склад чисел в межах 10; · читає та записує приклади на додавання та віднімання в межах 10; · виконує дії додавання та віднімання в межах 10; · утворює число 0, називає його; · записує цифру 0; · знає місце 0 в числовому ряді; · порівнює числа за величиною за допомогою знаків >, <, =; · розпізнає монети: 1 к., 2 к., 5 к., 10 к.
* за вказівкою та під контролем вчителя співвідносить кількість, число і цифру; * за допомогою вчителя лічить елементи множин, які сприймає на слух, дотик, рух в межах 5; * під контролем вчителя здійснює порядкову лічбу в межах 5.
| Числа 1 – 10. Число 0. Десяток. Пряма і зворотна лічба. Порядкова лічба. Арифметичні дії додавання і віднімання. Додавання і віднімання чисел у межах 10.
|
Арифметичні задачі. Робота з даними | |
Здобувач/здобувачка за допомогою вчителя: · розпізнає умову, запитання, числові дані, розв’язання і відповідь задачі; · розв’язує задачі на знаходження суми, остачі, виконуючи практичні дії, записує розв’язування задачі у вигляді приклада; · виділяє структурні компоненти арифметичної задачі; · здійснює аналіз умови; · встановлює зв’язки між даними та шуканим; · вибирає арифметичну дію; · записує розв’язання задачі у вигляді арифметичного прикладу та її відповідь.
* під контролем вчителя намагається виконувати прості сюжетні задачі-драматизації та задачі-ілюстрації; * ознайомлений із структурними компоненти задачі: умова, числові дані, запитання, розв’язок та відповідь; * за допомогою вчителя намагається виконувати практичні дії під час розв’язування задач; * за допомогою вчителя намагається записувати розв’язування задачі у вигляді приклада.
| Прості сюжетні задачі-драматизації та задачі-ілюстрації. Прості текстові арифметичні задачі. Структурні компоненти задачі: умова, числові дані, запитання, розв’язок та відповідь.
|
Просторові відношення. Геометричні фігури | |
Здобувач/здобувачка за допомогою вчителя: · знає положення предметів у просторі та на площині відносно себе та один одного; слова, що їх позначають; · визначає положення предметів у просторі відносно себе, а також розміщує предмети у зазначене положення; · розпізнає, називає та відрізняє геометричні фігури: круг, трикутник, квадрат, прямокутник; · намагається провести пряму лінію, використовуючи лінійку. · розпізнає геометричну фігуру (круг, трикутник, квадрат) серед інших геометричних фігур; · називає геометричну фігуру (круг, трикутник, квадрат); · знаходить означену фігуру за зразком; · обводить шаблони круга, геометричних фігур; · складає геометричні фігури з лічильних паличок за зразком; · визначає форму предметів, форму деталей предметів (будинок, ялинка).
* за допомогою вчителя визначає основні положення предметів у просторі, на площині відносно себе, по відношенню один одного; * під контролем вчителя орієнтується на сторінках зошита; * за допомогою вчителя обводить шаблони геометричних фігур. * за вказівкою вчителя розпізнає геометричні фігури (круг, трикутник, квадрат).
| Просторові поняття (близько – далеко, ближче – дальше, поруч, біля, тут, там; вгорі – внизу, вище – нижче, на одному рівні; спереду, ззаду, справа, зліва; на, в, всередині, за, перед, над, під, напроти, між, в центрі; крайній, перший, останній; перед, після, слідом за, наступний). Трикутник, квадрат, прямокутник, круг. Точка, пряма, крива.
|
Життєва компетентність: Здобувач/здобувачка: - проявляє інтерес до уроків математики; - намагається слухати та усвідомлювати вимоги вчителя; - з допомогою вчителя працює з підручником, з зошитом з математики, з наочністю; - намагається усвідомлювати кількісні, просторові та часові уявлення; - з допомогою вчителя рахує, позначає числа цифрами, виконує арифметичні дії додавання та віднімання на предметно-практичній основі в межах програмного матеріалу; - намагається використовувати доступні засоби комунікації; - з допомогою вчителя розпізнає, називає та відрізняє геометричні фігури. - намагається сприймати кількість, простір, величину; - намагається орієнтуватися та працювати в колективі; - намагається користуватися у повсякденному житті прийомом порівняння множин шляхом накладання і прикладання.
|
2 клас
(4 години на тиждень)
Результати навчання й орієнтовний зміст
Предметно-орієнтовані компетентності | Орієнтовний зміст навчального матеріалу |
Числа. Арифметичні дії з числами | |
Здобувач/здобувачка за допомогою вчителя:
· вміє називати числа від 1-10, від будь-якого числа до 10; · розрізняє пряму та зворотну, кількісну та порядкову лічбу; · встановлює відповідність між цифрою та відповідною кількістю множин; · порівнює дві множини за кількістю і визначає відношення «на скільки більше?», «на скільки менше?», «порівну», «стільки ж»; · порівнює числа за величиною, використовує знаки<,>,=; · використовує під час обчислень властивості додавання й віднімання 0, віднімання рівних частин; · розуміє число 0 як результат віднімання рівних частин; · виконує арифметичні дії додавання та віднімання чисел на основі знання складу числа, порядку слідування чисел у натуральному ряді; · передбачає результат додавання й віднімання, розуміючи, що при додаванні натуральних чисел дістанемо більше число, а при відніманні – менше. · утворює числа 11-20 з десятків та одиниць при виконанні практичних вправ ( з використанням паличок, намистинок, тощо); · називає числа від 11 до 20 в прямому й зворотному порядку від будь-якого до вказаного; · читає й записує числа від 1 до 20, розуміючи, що одна й та ж цифра у записі двоцифрового числа набуває різних значень залежно від своєї позиції; · додає і віднімає числа в межах 20 без переходу через розряд, знаходить невідомі компоненти арифметичних дій додавання й віднімання – доданок, зменшуване, від’ємник; · розуміє сукупність поза розрядного додавання й віднімання двоцифрових чисел без переходу через розряд. · записує й читає числові вирази, що містять дію додавання або віднімання; · обчислює значення числового виразу, що містить одну-дві дії; · порівнює число та числовий вираз; · порівнює два числові вирази; · розрізняє числові рівності та нерівності; читає й записує числові рівності, числові нерівності; · порівнює довжини відрізків або смужок паперу «на око», накладанням або за допомогою різних мірок; · знає якими одиницями вимірюється довжина (сантиметр, дециметр, метр), їх скорочене позначення; · вимірює довжину предметів або відрізків; · записує результати із використанням різних одиниць (см, дм). · будує відрізки заданої довжини; · знає, що маса вимірюється у кілограмах; · знає скорочене позначення одиниці вимірювання маси – кілограм (кг); · порівнює предмети за масою «на руку»; · записує результати вимірювання маси (за малюнками); · знає, що товари мають вартість, виражену грошовими одиницями; · знає назви днів тижня та їх послідовність; · знає, що доба, тиждень, година – одиниці вимірювання часу; · використовує знання про вивчені величини при розв’язанні практично-зорієнтованих задач.
* за вказівкою та під контролем вчителя вміє називати числа від 1-10, від будь-якого числа до 10, співвідносить кількість, число і цифру; * за вказівкою та під контролем вчителя орієнтується на сторінках зошита; * утворює число 0, називає його.
|
Натуральні числа 1-10 (повторення) Утворення, читання і запис чисел першого десятка. Порядкова, пряма, кількісна, зворотна лічба. Відповідність між цифрою та кількістю множин. Властивості натурального ряду чисел. Визначення відношення «на скільки більше?», «на скільки менше?», «порівну», «стільки ж».
Табличне додавання й віднімання в межах 10.
Нумерація в межах 20. Усна і письмова нумерація чисел в межах 20. Назви та послідовність чисел від 11 до 20. Читання й запис чисел від 11 до 20.
Додавання й віднімання чисел в межах 20 без переходу через розряд. Знаходження невідомого компонента арифметичних
Математичні вирази. Рівності. Нерівності (протягом року) Математичні вирази. Числовий вираз та його значення. Числові вирази на дві дії. Порівняння числа та значення числового виразу, двох числових виразів. Числові рівності й нерівності. Числова рівність. Числова нерівність. Величини (протягом року). Довжина. Одиниці вимірювання довжини – сантиметр, дециметр. Вимірювання довжин відрізків. Запис результатів вимірювання довжини відрізка. Порівняння довжин відрізків. Побудова відрізків заданої довжини.
Маса. Одиниця вимірювання маси - кілограм. Запис результатів вимірювання маси тіл (за малюнками).
Вартість. Одиниці вартості – копійка, гривня. Час. Одиниці вимірювання часу – година, доба, тиждень.
|
Арифметичні задачі. Робота з даними | |
Здобувач/здобувачка за допомогою вчителя: · знає структурні елементи задачі – умова й запитання; числові дані та шукане; · розуміє, що в умові задачі містяться числові дані, а запитання вказує на шукане; · визначає числові дані, необхідні й достатні для відповіді на запитання задачі; · розуміє прості задачі на знаходження, різниці двох чисел; збільшення та зменшення числа на кілька одиниць, різницеве порівняння; знаходження невідомого доданка; · має уявлення про способи подання інформації, знаходить інформацію, подану в таблицях. схемах під керівництвом учителя.
* під контролем учителя намагається визначати структурні компоненти задачі; * за допомогою вчителя намагається записувати розв’язування задачі у вигляді приклада.
|
Структурні елементи задачі. Зв’язок умови й запитання.
Прості задачі. Розв’язування простих задач. Прості задачі на знаходження, різниці двох чисел; збільшення та зменшення числа на кілька одиниць, різницеве порівняння; знаходження невідомого доданка, зменшуваного, від’ємника. Робота з даними (протягом року). |
Просторові відношення. Геометричні фігури | |
Здобувач/здобувачка за допомогою вчителя: · розпізнає розміщення об’єктів у просторі (класній кімнаті, на подвір’ї тощо), на площині (на аркуші паперу, на робочому столі тощо): · розміщує об’єкти у просторі і на площині, вгорі, внизу, по-центру, ліворуч, праворуч; · встановлює відношення порядку розміщення об’єктів на площині та в просторі (лівіше, правіше, вище, нижче тощо); · переміщує об’єкти в заданих напрямках: справа наліво, зліва направо, зверху вниз, знизу вгору; · вживає у мовленні відповідні терміни; · описує геометричні фігури, називає їх ознаки, співвідносить геометричних фігур з об’єктами навколишньої дійсності; · зображує точку, відрізок, пряму, моделює лінії з підручного матеріалу (шнурків, олівців, паличок тощо).
* з допомогою вчителя визначає положення предметів у просторі, на площині відносно себе; * з допомогою вчителя обводить шаблони геометричних фігур; * за вказівкою вчителя розпізнає геометричні фігури (трикутник, квадрат).
|
Просторові відношення. Розміщення об’єктів на площині та в просторі: вгорі, внизу, по-центру, ліворуч, праворуч, тощо. Напрямки руху об’єктів: справа наліво, зліва направо, зверху вниз, знизу вгору.
Геометричні фігури. Точка, пряма, крива, відрізок, промінь, многокутник (трикутник, чотирикутник). |
Життєва компетентність: Здобувач/здобувач: - проявляє інтерес до уроків математики; - з допомогою вчителя рахує, позначає числа цифрами, виконує арифметичні дії додавання та віднімання на предметно-практичній основі в межах програмного матеріалу; - намагається використовувати доступні засоби комунікації; - з допомогою вчителя розпізнає, називає та відрізняє геометричні фігури; - намагається робити елементарні узагальнення, висновки, висловлювати власні оціночні судження; - намагається орієнтуватися та працювати в колективі; - користується у повсякденному житті прийомом порівняння множин шляхом накладання і прикладання. - набуває досвіду задоволення пізнавальних інтересів, проявів емоційно-ціннісних ставлень, творчої активності, спілкування, соціальних орієнтацій; - володіє умінням орієнтуватися у просторі та визначати розташування у ньому різних об’єктів навколишнього світу.
|
3 клас
(4 години на тиждень)
Результати навчання й орієнтовний зміст
Предметно-орієнтовані компетентності | Орієнтовний зміст навчального матеріалу |
Числа. Арифметичні дії з числами | |
Здобувач/здобувачка за допомогою вчителя:
· знає назви розрядних чисел; · розуміє десяток як лічильну одиницю; · утворює, читає і записує числа, які складаються з круглих десятків, з десятка та одиниці; · визначає десятковий склад числа; · встановлює відношення між числами; · називає числа від 11-20; · розуміє різні способи утворення двоцифрових чисел; · називає числа від 11 до 20 у прямому й зворотному порядку від будь-якого числа до вказаного; · називає попереднє і наступне число до будь-якого числа в межах 20; · знає місце числа в числовому ряді; · порівнює числа
· знає склад від 2 до10; · порівнює числа в межах 10; · записує результат порівняння за допомогою порівняльних знаків; · вміє усно і письмово додавати в межах 10; · знає склад чисел в межах 10; · знає таблицю віднімання чисел першого десятка; · вміє усно і письмово віднімати в межах 10; · знає назву компонентів дії віднімання; · розуміє конкретний зміст дій додавання та віднімання; · обирає малюнок, схеми, які ілюструють арифметичні дії додавання та віднімання; · розв’язує приклади на різницеве порівняння; · вміє знаходити число за даними відношеннями «більше на…», «менше на…»;
· розуміє позиційне значення цифри в записі двоцифрового числа; · розв’язує приклади на додавання та віднімання в межах 20 без переходу через розряд; · пояснює розв’язання прикладів; · виконує віднімання одноцифрового числа від двоцифрового; · пояснює розв’язок прикладів; · виконує віднімання одноцифрового числа від 20; · знає, називає, розрізняє парні і непарні числа;
· визначає склад чисел першого десятка; · розв’язує приклади на додавання в межах 20 з переходом через розряд, пояснює розв’язання; · знає переставну властивість додавання; · знає десятковий склад числа; · розв’язує приклади на віднімання з переходом через розряд в межах 20;
· розв’язує приклади з переходом через в межах 20; · знає назви розрядних чисел;
· знає назви чисел 11-100; · утворює, читає і записує числа, які складаються з круглих десятків у межах 100; · рахує десятками в прямому та зворотному порядку в межах 100; · утворює, читає і записує числа, які складаються з десятків і одиниць; · розуміє десятковий склад числа; · розкладає число на розрядні доданки; · порівнює числа за величиною в межах 100, визначає більше, менше число, рівні числа;
· розрізняє числові рівності та нерівності; · читає і записує числові рівності, числові нерівності; · записує і читає числові вирази, що містять дію додавання та віднімання; · порівнює число та числовий вираз; · вміє додавати та віднімати в межах 20 без переходу через розряд; · пояснює розв’язання прикладів; · знає назви розрядних чисел; · вміє додавати та віднімати в межах 20 з переходом через розряд; · знає назви чисел 11-100; · знає місце числа в натуральному ряду.
· знає, якими одиницями вимірюється довжина, їх скорочене позначення та співвідношення між ними; · записує результати вимірювання із використанням різних одиниць (см, дм, м); · знає, що маса вимірюється у кілограмах, грамах; · розуміє, що посудини мають місткість; · знає, 0що одиницею вимірювання місткості є літр, а скорочене позначення – (л); · записує вимірювання місткості; · знає одиниці вартості; · вміє співвідносити;
· вміє чергувати поняття «учора», «сьогодні», «завтра»; · вміє визначити час за годинником.
* за допомогою вчителя виконує додавання та віднімання в межах 10 на конкретному матеріалі; * за вказівкою вчителя порівнює два числа; * за словесною інструкцією знаходить число в числовому ряді.
|
Нумерація в межах 20 (повторення) Лічильна одиниця – десяток, її утворення. Поняття розряду. Розрядні числа. Порівняння 1, 2 – десятки, 1, 2 – одиниці.
Числовий ряд 11-20. Пряма і зворотна лічба. Місце числа в числовому ряді.
Порівняння чисел в межах 20. Знаки >,<,=.
Додавання й віднімання в межах 10 (повторення). Додавання в межах 10 (таблиця додавання, назва компонентів)
Віднімання в межах 10 (таблиця віднімання). Назва компонентів.
Взаємозв’язок додавання й віднімання.
Збільшення та зменшення числа на кілька одиниць.
Додавання та віднімання в межах 20 без переходу через розряд.
Віднімання одноцифрового числа від двоцифрового (17-4; 13-2).
Віднімання одноцифрового числа від 20 (20-4).
Парні і непарні числа.
Додавання і віднімання в межах 20 з переходом через розряд. Склад чисел першого десятка (розкладання на два числа).
Віднімання з переходом через розряд в межах 20.
Додавання та віднімання в межах 20 з переходом через розряд (повторення). Додавання та віднімання в межах 20.
Нумерація в межах 100. Утворення і запис круглих десятків. Пряма і зворотна лічба десятками у межах 100. Утворення та запис повних чисел першої сотні. Розкладання чисел на десятки і одиниці та складання з десятків та одиниць.
Порівняння чисел за величиною у межах 100.
Математичні вирази. Рівності. Нерівності. Числова рівність. Числова нерівність.
Математичні вирази. Сума і різниця. Порівняння числа та значення числового виразу.
Повторення вивченого за рік. Додавання та віднімання в межах 20 без переходу через розряд. Додавання та віднімання в межах 20 з переходом через розряд. Нумерація в межах 100.
Величини (протягом року). Довжина. Одиниці вимірювання довжини – сантиметр, дециметр, метр. Порівняння довжин відрізків.
Маса. Одиниці вимірювання маси. Місткість. Одиниця вимірювання місткості – 1л. Вимірювання місткості посудини за допомого літрової банки.
Вартість. Одиниці вартості – копійка, гривня. Співвідношення між одиницями вартості.
Час. Одиниці вимірювання часу – година, доба, тиждень. Визначення часу за годинником.
|
Арифметичні задачі. Робота з даними | |
Здобувач/здобувач за допомогою вчителя: · знає структурні елементи задачі; · вміє робити висновок про те, що описана ситуація є задачею; · розв’язує прості задачі на заходження суми, різниці двох чисел, збільшення та зменшення числа на кілька одиниць, різницеве порівняння; знаходження невідомого доданка; · встановлює зв’язки між даними та шуканим; · вміє вибрати відповідну арифметичну дію, правило провести обчислення й знайти відповідь на запитання задачі; · вміє знаходити інформацію в таблицях, по-можливості, записує дані в таблицю; · використовує на практиці алгоритм розв’язання простих задач (схеми).
* за допомогою вчителя намагається виконувати практичні дії під час розв’язування задач; * за допомогою вчителя намагається записувати розв’язування задачі у вигляді приклада.
|
Структурні елементи задачі. Зв'язок умови та запитання. Прості задачі. Розв’язування простих задач.
Робота з даними.
|
Просторові відношення. Геометричні фігури | |
Здобувач/здобувачка за допомогою вчителя: · розрізняє геометричні – пряму, криву, промінь; · будує прямі лінії, промені, відрізки за допомогою лінійки; · має уявлення про кут; · показує кути многокутника; · розрізняє кути прямі та непрямі; · знає визначення прямокутника, квадрата; · розуміє, що квадрат – це прямокутник, у якого всі сторони рівні; · будує прямокутник, квадрат на аркуші в клітинку; · розуміє, що коло – це замкнена крива, круг – це частина площини, обмежена колом
* за допомогою вчителя обводить шаблони геометричних фігур. * за вказівкою вчителя розпізнає геометричні фігури (круг, трикутник, квадрат).
|
Точка, пряма, відрізок, промінь, кут. Многокутник (трикутник, прямокутник, квадрат). Кути. Прямий кут. Коло і круг.
|
Життєва компетентність: Здобувач/здобувачка: - намагається користуватися математичною термінологією, знаковою і графічною інформацією; - володіє умінням орієнтуватися т у просторі та визначати розташування у ньому різних об’єктів навколишнього світу; - намагається усвідомлювати кількісні, просторові та часові уявлення; - з допомогою вчителя рахує, позначає числа цифрами, виконує арифметичні дії додавання та віднімання на предметно-практичній основі в межах програмного матеріалу; - намагається використовувати доступні засоби комунікації; - з допомогою вчителя розпізнає, називає та відрізняє геометричні фігури. - намагається користуватися у повсякденному житті прийомом порівняння множин шляхом накладання і прикладання.
|
4 клас
(4 години на тиждень)
Результати навчання й орієнтовний зміст
Предметно-орієнтовані компетентності | Орієнтовний зміст навчального матеріалу |
Числа. Арифметичні дії з числами | |
Здобувач/здобувачка за допомогою вчителя: · утворює числа 11-100 з десятків та одиниць при виконанні практичних вправ; · знає назви чисел 11-100; · називає числа від 11 до 100 в прямому і зворотному порядку; · лічить десятками в межах 100 в прямому і зворотному порядку · утворює, читає і записує повні числа першої сотні; · знає десятковий склад числа (розкладає числа на десятки і одинці та складає числа з десятків і одиниць); · розуміє значення цифр у числі; · розуміє, що одна і та ж цифра у записі двоцифрового числа набуває різних значень залежно від своєї позиції; · визначає місце числа в числовому ряді; · знає місце числа в числовому ряді; · порівнює числа за допомогою знаків; · знає і називає одноцифрові та двоцифрові числа; · визначає найбільше та найменше одно- та двоцифрове число; · знає, що 100 – трицифрове число; · розв’язує приклади на додавання та віднімання в межах 20 з переходом через розряд; · пояснює розв’язання прикладів; · знає десятковий склад числа; · розв’язує приклади на додавання круглих десятків; · розв’язує приклади на віднімання круглих десятків; · пояснює розв’язання прикладів;
· знає нумерацію чисел в межах 100; · розуміє значення цифр; · визначає кількість розрядних одиниць у числі; · розв’язує приклади на додавання та віднімання у межах 100 без переходу через розряд; · називає компоненти і результат дії віднімання та додавання; · знає переставний закон додавання і користується ним; · знає додавання та віднімання одно- та двоцифрового числа менша за 10; · знає додавання та віднімання одно- та двоцифрового числа дорівнює10; · додає до двоцифрового числа круглих десятків; · розрізняє одноцифрові і двоцифрові числа; · віднімає від двоцифрових чисел круглих десятків; · пояснює розв’язання прикладів; · виконує додавання двоцифрових чисел, коли сума одиниць першого розряду дорівнює 10; · розуміє десяток як лічильну одиницю; · передбачає результат додавання; · розуміє сутність віднімання одноцифрового числа від круглих десятків; · пояснює розв’язування; · знає десятковий склад чисел; · розуміє сутність віднімання двоцифрового числа від круглих десятків; · знає назви розрядних чисел; · знає склад чисел від 2 до 10; · додає та віднімання по 2 в межах 30; · вміє лічити двійками у прямому і зворотному порядку; · додає та віднімає 5 в межах 50; · вміє лічити п’ятірками в прямому та зворотному порядку;
· розуміє сутність віднімання від 100 одноцифрового та двоцифрового чисел; · пояснює розв’язування; · вміє знаходити невідомий компонент дії додавання; · розв’язує приклади даного виду; · розв’язує приклади в межах з переходом через розряд; · знає назви розрядних чисел;
· додає по 3 в межах 30; · вміє лічити трійками; · додає по 4 в межах 40; · вміє лічити четвірками; · розв’язує приклади на віднімання в межах 100 з переходом через розряд; · розуміє сутність віднімання з переходом через розряд; · пояснює розв’язування; · розуміє сутність віднімання від двоцифрового числа двоцифрового з переходом через розряд; · визначає кількість десятків і одиниць в двоцифровому числі; · розуміє множення як дію додавання однакових доданків; · замінює суму однакових доданків добутком, добуток сумою однакових доданків; · знає назви компонентів, результатів дій множення і ділення; · розуміє способи складання таблиць множення і ділення; · обчислює вирази на множення і ділення чисел 2-3 з опорою на таблицю; · диференціює парні та непарні числа;
· знає міри вартості, довжини, часу; · знає одиниці вимірювання вартості, довжини, маси; · встановлює співвідношення між одиницями вартості, довжини, маси; · розрізняє абстрактне та іменоване число; · диференціює просте і складене іменоване число;
· розуміє призначення дужок у числових виразах; · застосовує правило порядку виконання дій у виразах без дужок і з дужкам;
· знає, якими одиницями вимірюється довжина, їх скорочене позначення та співвідношення між ними; · записує результати вимірювання із використанням різних одиниць (см, дм, м); · знає, що маса вимірюється у кілограмах, грамах; · розуміє, що посудини мають місткість; · знає, 0що одиницею вимірювання місткості є літр, а скорочене позначення – (л); · записує вимірювання місткості; · знає одиниці вартості; · вміє співвідносити;
· вміє чергувати поняття «учора», «сьогодні», «завтра»; · вміє визначити час за годинником.
· має уявлення про змінну, вираз із змінною; · розуміє позначення змінної буквою; · вміє знаходити значення виразу при заданому числовому значенні змінної з опорою на зразок;
* за вказівкою вчителя позначає число відповідною цифрою; * за словесною інструкцією порівнює числа в межах 10 ; * за допомогою вчителя називає круглі числа в межах 100; * ознайомлений з часовими поняттями | Нумерація в межах 100 (повторення) Усна і письмова нумерація чисел 11-20, 21-100. Пряма і зворотна лічба десятками. Десятковий склад чисел: розкладання чисел на десятки та одиниці та складання з десятків та одиниць (30+3=33; 85=80+5).
Число і цифра. Помісцеве значення цифри в числі. Порівняння сусідніх чисел в числовому ряді.
Порівняння чисел в межах 100 (без визначення на скільки більше, на скільки менше). Знаки >,<,=. Найбільше та найменше одноцифрове та двоцифрове число. 100 – трицифрове число.
Додавання та віднімання в межах 100 без переходу через розряд. Додавання та віднімання в межах 20 з переходом через розряд (повторення). Додавання круглих десятків.
Віднімання круглих десятків.
Додавання круглих десятків і одноцифрового числа (50+8; 7+20); 40+10+5). Назва компонентів.
Віднімання від двоцифрового числа одиниць (35-5; 35-5-10; 35-5+10). Додавання одно- та двоцифрового числа, коли сума оди ниць менша за 10. Додавання одно- та двоцифрового числа, коли сума одиниць дорівнює 10.
Додавання двоцифрового числа та круглих десятків (47+20; 10+34). Віднімання круглих десятків (54-10).
Додавання двоцифрових чисел, коли сума одиниць першого розряду дорівнює 10 (43+17).
Віднімання одноцифрового числа від круглих десятків (50-4). Віднімання двоцифрового числа від круглих десятків (60-15).
Додавання та віднімання по 2 в межах 30 (2+2; 4+2; 28+2; 30-2; 28-2; 2-2).
Додавання та віднімання по 5 в межах 50. Лічба п’ятірками. Віднімання від 100 одноцифрового числа. Віднімання від 100 двоцифрового числа.
Додавання в межах 100 з переходом через розряд. Доповнення до десятка (3+х -=10; х+3=10). Доповнення до круглого десятка (41+х=50; 64+х=70). Додавання одноцифрового числа до двоцифрового, коли кількість одиниць у двоцифровому числі 9, 8, 7, 6, 5, 4, 2 (49+7; 8+49; 58+8; 7+48 і т. д.). Додавання по 3 в межах 30. Лічба трійками. Додавання по 4 в межах 40. Лічба четвірками.
Віднімання в межах 100 з переходом через розряд. Віднімання чисел 9, 8, 7, 6, 5, 4 від двоцифрового (58-9; 57-9; 56-8; 66-7, 65-6 і т.д.). Віднімання двоцифрових чисел через розряд (58-29; 56-38).
Множення по 2, 3 та ділення на 2, 3. Лічба двійками. Множення як знаходження суми однакових доданків. Знак множення. Множення 2 на 2, 3, 4. Множення 2 на 5, 6, 7. Множення 2 на 8, 9, 10, 1. Поняття «ділення на рівні частини». Знак ділення. Ділення 2, 4, 6, 8, 10 на 2. Ділення 12, 14 на 2. Ділення 16, 18, 20 на 2. Множення по 2 і ділення на 2. Парні і непарні числа. Множення 3 на 2, 3, 4, 1. Множення 3 на 5, 6, 7. Множення 3 на 8, 9, 10. Ділення чисел 3, 6, 9, 12 на 3. Ділення 15, 18, 21 на 3. Ділення 24, 27, 30 на 3. Множення по 3 і ділення на 3.
Іменовані числа Поняття про іменоване число. Міри вартості. 1 грн. = 100 к. Розмін. Заміна. Міри довжини. 1 м = 100 см, 1 м = 10 дм, 1 дм = 10 см, 1 см = 10 мм. Одиниця часу – секунда. Позначення 1 хв. = 60 сек. Прості і складені іменовані числа. Міра маси – 1 кг.
Числові вирази, що містять дужки. Порядок виконання дій у виразах без дужок і з дужками.
Вирази зі змінною. Обчислення значень виразів зі змінною.
Величини (протягом року). Довжина. Одиниці вимірювання довжини – сантиметр, дециметр, метр. Порівняння довжин відрізків.
Маса. Одиниці вимірювання маси. Місткість. Одиниця вимірювання місткості – 1л. Вимірювання місткості посудини за допомого літрової банки.
Вартість. Одиниці вартості – копійка, гривня. Співвідношення між одиницями вартості.
Час. Одиниці вимірювання часу – година, доба, тиждень. Визначення часу за годинником.
|
Арифметичні задачі. Робота з даними | |
Здобувач/здобувач за допомогою вчителя: · розпізнає умову, запитання, числові дані, розв’язання і відповідь задачі; · розв’язує задачі на знаходження суми, остачі, виконуючи практичні дії, записує розв’язування задачі у вигляді приклада; · виділяє структурні компоненти арифметичної задачі; · здійснює аналіз умови; · встановлює зв’язки між даними та шуканим; · вибирає арифметичну дію; · записує розв’язання задачі у вигляді арифметичного прикладу та її відповідь. * під контролем вчителя намагається виконувати прості сюжетні задачі-драматизації та задачі-ілюстрації; * ознайомлений із структурними компоненти задачі: умова, числові дані, запитання, розв’язок та відповідь ; * за допомогою вчителя намагається виконувати практичні дії під час розв’язування задач; * за допомогою вчителя записує розв’язування задачі у вигляді приклада. |
Прості і складені арифметичні задачі. Використання арифметичних дій при розв’язуванні задач. Шляхи розв’язування за допомогою схем, таблиць, рисунків.
|
Просторові відношення. Геометричні фігури | |
Здобувач/здобувачка за допомогою вчителя: · знає положення предметів у просторі та на площині відносно себе та один одного; слова, що їх позначають; · виділяє ланки ламаної, довжину ламаної; · розпізнає вид трикутника за його кутами; · розуміє, що квадрат – це прямокутник, у якого всі сторони рівні; · вимірює довжини сторін прямокутника, квадрата; · будує прямокутник, квадрат на аркуші в клітинку; · вміє користуватися циркулем і креслити коло.
* за допомогою вчителя визначає основні положення предметів у просторі, на площині відносно себе, по відношенню один одного; * під контролем вчителя орієнтується на сторінках зошита; * за допомогою вчителя обводить шаблони геометричних фігур; * за вказівкою вчителя розпізнає геометричні фігури (круг, трикутник, квадрат); * з допомогою вчителя користується циркулем. | Узагальнення та систематизація навчального матеріалу за третій клас: промінь, відрізок, кут, многокутники (трикутник, прямокутник, квадрат). Коло. Порівняння за величиною («на око»). Круг. Порівняння за величиною (шляхом накладання «на око»). Коло. Центр кола. Креслення.
|
Життєва компетентність: Здобувач/здобувачка: - проявляє інтерес до уроків математики; - намагається усвідомлювати кількісні, просторові та часові уявлення; - з допомогою вчителя рахує, позначає числа цифрами, виконує арифметичні дії додавання та віднімання на предметно-практичній основі в межах програмного матеріалу; - намагається використовувати доступні засоби комунікації; - з допомогою вчителя розпізнає, називає та відрізняє геометричні фігури; - намагається користуватися у повсякденному житті прийомом порівняння множин шляхом накладання і прикладання; - застосовує обчислювальні навички й досвід вимірювання величин у практичних ситуаціях; - розв’язує самостійно прості та з допомогою вчителя складені задачі, обґрунтовуючи свої дії.
|