ІННОВАЦІЙНІ ПІДХОДИ, МЕТОДИКИ ТА ТЕХНОЛОГІЇ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ В УМОВАХ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ НА УРОКАХ МИСТЕЦТВА

Ольга КРАСНЮК

вчитель мистецтва, музичного мистецтва

комунальний заклад «Ліцей «Європейська освіта»

Кропивницької міської ради»

Анотація. У статті розглядається питання запровадження нових педагогічних інноваційних підходів, технологій освітнього процесу в умовах дистанційного навчання, висвітлюються теоретичні аспекти та дослідження науковців з проблеми дистанційного навчання як альтернативи традиційному та офлайн навчанню. Стаття буде корисна як вчителям музичного мистецтва, так і педагогам школи. Матеріал статті розрахований як на початківців у користуванні цифровими ресурсами, так і на досвідчених користувачів.

Ключові слова: дистанційне навчання, онлайн навчання, офлайн навчання, змішане навчання, інновація, педагогічна компетентність, освіта впродовж усього життя, освітній процес, цифрова грамотність. 

В останні роки сучасний світ зазнав значної інформатизації, що вносить певні корективи як у наше буденне життя, так і у загальноосвітній процес. Перед вчителем стоїть першочергове завдання – зосередити увагу дитини на об’єкті навчання, зуміти виокремити, виділити та довести до сприйняття учня потрібний освітній матеріал. Відтак виникає необхідність пошуку нових способів подання інформації у стислому, компактному, але й одночасно цікавому та привабливому вигляді, щоб мотивувати дітей до пізнання, активізувати їх навчальну та пошукову діяльність. Такі можливості мають, зокрема, сучасні засоби візуалізації навчального матеріалу.

Сучасний стан методики навчання в школі демонструє, що вчителі все активніше використовують інноваційні методи в процесі роботи, а особливо під час дистанційного навчання. Намагаючись зробити урок цікавішим, а засвоєння дітьми інформації – швидшим і глибшим, педагоги вдаються до поєднання традиційних і новітніх методів. Сьогодні,  у період воєнного стану та пандемії COVID-19, коли використання традиційних методів є неможливим, важливо оптимізувати сили та знання вчителя для того, щоб продовжити процес навчання. Інноваційні підходи, методи та технології освітнього процесу  повинні стати основою формування сучасного уроку. Перехід на дистанційне навчання, зумовлений воєнним станом та пандемією  COVID-19 став неочікуваним та доволі серйозним випробуванням для всіх учасників освітнього процесу. Після тимчасової розгубленості всім довелось прийняти цей виклик та швидко адаптуватись до нових реалій, але питання розвитку дистанційної освіти набуло неабиякої актуальності. І хоча дистанційне навчання не є заміною очного, воно може стати ефективним інструментом не тільки під час карантину та воєнного стану.

Урок під час дистанційного навчання має певні особливості. Насамперед, це віртуальна зустріч, а не реальна. Хоч перелаштуватися на дистанційне навчання може бути важко, проте новітні методи та технології дають можливість учителю ненав’язливо та креативно продовжувати освітній процес. У педагогіці термін «інновація» (лат. – зміна, введення нового) позначає нововведення, оновлення процесу навчання.

Педагогічна інновація – процес створення, поширення й використання нових засобів для розв'язання тих педагогічних проблем, способи вирішення яких застаріли. Сьогодні педагогічною проблемою стала відсутність можливості традиційного навчання в школі. Хоч такі обмеження є тимчасовими, та освітній процес не може зупинитися навіть на деякий час.

Інноваційні методи – це методи,  що передбачають зростання ролі учня в навчальному процесі, зміщення центру (фокусу) навчального процесу від вчителя до учня; посилення функції підтримки учня, допомоги йому в організації індивідуального навчального процесу; можливість зворотного зв’язку вчителя з кожним учнем у процесі використання навчальних технологій та ІКТ.

Отже, інноваційне навчання – це процес, який оновлює навчальну систему та унеможливлює пасивність учнів під час уроку. Новітні методи допомагають встановити партнерські взаємовідносини між вчителем та учнями, що  позитивно впливає на процес засвоєння інформації та формування соціокультурної компетентності. Під час сьогоднішнього часу можливо та потрібно продовжувати процес навчання за допомогою інноваційних методів. Використання інтерактивних методів в умовах всесвітньої пандемії та воєнного стану є необхідним елементом навчального процесу, що сприяє формуванню в учнів глибоких теоретичних знань, практичних навичок, стимулює конструктивно-критичне мислення, пробуджує інтерес та мотивацію.

На сьогодні вчитель має бути компетентним не тільки у своїй професійній галузі, а й володіти наступними навичками цифрової грамотності:

Під час дистанційного навчання, я, як вчитель музичного мистецтва  працюю на платформі:

Google Classroom (https://classroom.google. com) — це сервіс, що пов’язує Google Docs, Google Drive і Gmail, дозволяє організувати онлайн-навчання, використовуючи відео-, текстову та графічну інформацію. Учитель має змогу проводити тестування, контролювати, систематизувати, оцінювати діяльність, переглядати результати виконання вправ, застосовувати різні форми оцінювання, коментувати й організовувати ефективне спілкування з учнями в режимі реального часу.

Віртуальна інтерактивна дошка Padlet. Ресурс може використовуватися:

Zoom (zoom.us/download) — сервіс для проведення відеоконференцій та онлайн-зустрічей. Для цього потрібно створити обліковий запис. Безкоштовна версія програми дозволяє проводити відеоконференцію тривалістю 40 хвилин, однак на період пандемії сервіс зняв це обмеження. Zoom підходить для індивідуальних та групових занять. Користувачі можуть використовувати додаток як на комп’ютері, так і на планшеті чи смартфоні. До відеоконференції може підключитися будь-який(а) користувач/ка за посиланням або ідентифікатором конференції. Заняття можна запланувати заздалегідь, а також зробити посилання для постійних зустрічей у певний час.

У платформу вбудована інтерактивна дошка, яку можна демонструвати учням. Крім того, є можливість легко й швидко перемикатися з демонстрації екрана на інтерактивну дошку.  Завантажити програму можна на офіційному сайті Zoom. Платформа доступна для операційних систем Windows, MacOS, Android та iOS і має плагін, який дозволяє використовувати Zoom прямо в браузерах Google Chrome та Mozilla Firefox. Персональний код для доступу до власного профілю висилається учням; батьки також отримують доступ до профілю дитини.

Викладені вище інформаційні матеріали – це лише частинка дистанційного світу вебресурсів, які дають можливість створити вчителям мистецтва індивідуально-неповторну траєкторію мистецько-педагогічної діяльності, організувати якісний ефективний процес дистанційного навчання, спрямованого на здобуття учнями якісної загальної мистецької освіти, становлення компетентних, ерудованих, культурно освічених, інноваційно спрямованих особистостей, випускників Нової української школи, здатних до художнього пізнання й естетичного перетворення світу, здобуття нових мистецьких вражень, формування стійкого усвідомленого інтересу до мистецької творчості.

Давня мудрість говорить: «Хто стоїть на місці, той відстає». А хто не хоче відставати, мусить рухатися вперед, не зупинятися, досягнувши вершини. У цьому полягає основна місія сучасного учителя. Вже не достатньо бути на уроці та поза ним актором, режисером, діловодом, диригентом, дипломатом, психологом, новатором і компетентним фахівцем. Модель сучасного вчителя передбачає готовність до застосування нових освітянських ідей, здатність навчатися впродовж життя, бути у постійному творчому пошуку. Ці якості не видаються додатком до диплома, а формуються у щоденний педагогічній праці.

Обираючи дистанційну форму навчання, педагогічні працівники мають володіти інформацією про особливості організації онлайн-курсів. Потрібно взяти до уваги, що вони зорієнтовані на самостійну роботу. Тому перш за все слід ознайомитись зі змістом освітньої програми курсів підвищення фахової кваліфікації на освітньому ресурсі, вивчити інформаційний блок програми, що складається з передмови та декількох модулів. У передмові визначено мету та завдання курсів, основні компоненти навчальної діяльності слухачів. Також рекомендується ознайомитись зі змістом модулів, які складаються з відеороликів, тестових завдань та модульних іспитів. Обираючи дистанційну форму організації курсів необхідно розуміти, що технологія дистанційного навчання передбачає віртуальну комунікацію різними засобами, у тому числі і електронним листуванням. Для цього потрібно мати власну електронну скриньку на українському поштовому сервісі.

 «Майбутнє – за поєднанням дистанційного та очного форматів. Змішане навчання є найкращою світовою практикою у найбільш інноваційних школах світу, адже воно дозволяє і розробляти індивідуальні навчальні траєкторії, і розвиватися у напрямку живого спілкування», – зазначає вчителька української та англійської мови, найкращий вчитель України за версією Global Teacher Prize Ukraine 2019, експертка ГС «Освіторія»,  Наталя Кідалова [5].

Організувати якісне навчання з використанням цифрових технологій, комунікувати з учнями на відстані, надихати та мотивувати їх до навчання, допомагати батькам – це ті навички, якими тепер  на додаток мають володіти сучасні педагоги. Тому один з важливих аспектів  – це навчання та підготовка педагогічних кадрів, яка має здійснюватися відповідно до потреб і за індивідуальними навчальними траєкторіями. Розвиток дистанційного навчання буде продовжуватися і вдосконалюватися з розвитком інтернет -технологій і вдосконалення методів дистанційного навчання.

Без навчання протягом усього життя в сучасному світі не обійтись, адже будь-яка освічена людина має володіти чималим багажем знань. Причому дуже важливо цей багаж постійно оновлювати, інакше важко буде наздогнати стрімкий перебіг життя. А відстати від нього – означає бути неконкурентоспроможним на ринку праці, втратити можливість одержати бажану роботу. Вирішити цю й багато інших проблем допоможуть сучасні цифрові методи та форми навчання.

Є такий відомий постулат: жодна система освіти не може бути кращою, аніж вчителі, які в ній працюють. «Як би ми не змінювали стандарт змісту освіти, яке б не купували обладнання, все, насправді, залежить від професійних якостей вчителя, – пояснює Лілія Гриневич, член робочої групи з розробки нового Державного професійного стандарту за професіями вчителів, ексочільниця Міністерства освіти та науки України. Саме тому такими важливими є його соціальний статус і можливості підвищувати свою кваліфікацію» [3]. Також Лілія Гриневич зазначила, що змішаний навчальний процес, за якого поєднуватимуться дистанційна та очна форми, буде стрімко розвиватись, що вона на сьогодні не бачить форматів, які були б прототипом повноцінного дистанційного навчання.

Отже, ХХІ століття – це століття самостійного навчання, яке має прикмету «постійного» для того, щоб досягти своїх цілей. Сучасним педагогам треба адаптуватися до реалій сьогодення, які спонукають до пошуку нових форм надання освіти з метою поліпшення її якості та доступу до неї усіх учасників освітнього процесу, а сучасна методика управління освітніми закладами пропонує їх керівникам розробити «Індивідуальні освітні траєкторії професійного самовдосконалення» та «Програми зрощення педагога».

Ініціатором самоосвіти є сам педагог, хоча на її організацію часто впливають інші: керівники методичних об’єднань, курсів підвищення кваліфікації, які ініціюють та стимулюють діяльність вчителя.

Проблема самоосвіти педагога в контексті його професійної самосвідомості має поступальний рух, а тому дуже важливо раціонально спланувати самоосвітню діяльність, щоб мати дійсно ефективний результат.

Василь Олександрович Сухомлинський говорив: «Далеко не кожен стане вченим, письменником, артистом. Далеко не кожному судилося винайти порох або велосипед, але майстром своєї справи має стати кожен».

Список використаних джерел

  1. Дистанційне та змішане навчання в школі. Путівник / Упоряд. Воротникова І.П. К.: Київ. ун-т ім. Б. Грінченка. 2020. 48 с. 
  2. Дистанційні технології в освіті: Збірник науково-методичних рекомендацій щодо організації виховання, навчання та розвитку учасників освітнього процесу під час карантину/під ред. Ю.О.Бурцевої, Д.В.Малєєва. – Краматорськ: Відділ Інформаційно-видавничої діяльності, 2020.-95с.
  3. Державний професійний стандарт вчителя. https://nus.org.ua/articles/profesijnyj-standart-vchytelya-liliya-grynevych-pro-jogo-vazhlyvist-i-neobhidnist/ 
  4. Основи організації дистанційного навчання у системі неперервної освіти: [методичні рекомендації] / О. П. Муковіз. – Умань : ФОП Жовтий О.О., 2016. – 66 с.
  5. Global Teacher Prize Ukraine 2019

https://osvitoria.media/experience/najkrashhoyu-vchytelkoyu-ukrayiny-v-2019-rotsi-stala/