ТЕМА: НАПИСАННЯ Н І НН У ПРИСЛІВНИКАХ
Мета: повторити й поглибити знання учнів про способи творення прислівників, зокрема про суфіксальний спосіб; сприяти зміцненню навичок правопису прислівників з н і нн та позначати відповідні орфограми, пояснювати їх за допомогою орфографічних правил; формувати загальнопізнавальні вміння правильно писати прислівники з вивченою орфограмою; розвивати творчі вміння зіставляти, порівнювати, моделювати й конструювати мовні явища; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу усвідомити значення знань у житті людини.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Лексикологія і фразеологія: прислівники у фразеологізмах, прислівники-синоніми.
Культура мовлення і стилістика: правильне наголошування прислівників.
Текст (риторичний аспект): використання прислівників у текстах публіцистичного стилю.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
Організаційний момент.
Ознайомлення учнів із темою, метою й завданнями уроку. Оголошення епіграфа уроку.
Знання робить життя красним.
Народна мудрість
Актуалізація мотиваційних резервів семикласників з теми.
Аналіз мовних явищ на основі тексту.
Ми починаємося від наших батьків, від землі. Усвідомле..я себе в єдності з родом і природою спонукає людину уваж..о ставитися до всього, що її оточує, перейматися жи..ям, замислюватися над його су..ю.
Спостережливість та уваж..ість до навколишнього природ..ого середовища породили у світогляді наших пращурів розумі..я необхідності існував..я чіткої розміре..ості та порядку в усьому. Незаперечність цієї істини — абсолютна. Там, де панує лад, усе дихає радіс..ю, зростає добробут і благополу..я (За М. Ткачем).
- На матеріалі слів із пропущеними літерами складіть словниковий диктант. Поясніть вживання подвоєння або подовження у словах різних частин мови.
Освоєння теми уроку. Виконання системи завдань.
Творче конструювання (робота за варіантами).
Варіант 1. Безсумнівний, незмінний, швидкоплинний, глибинний, ясний, щоденний, безмежний, жалісний, широченний, віддзеркалений, старанний.
Варіант 2. Туманний, невтішний, сонний, обмежений, поважний, позитивний, смиренний, спокійний, страшенний, сумний, доброчинний.
Старанний → старанно Щоденний → щоденно Несказанний → несказанно | Радісний → радісно Схвильований → схвильовано Негаданий → негадано |
Дослідження-зіставлення.
Журливо, по секрету, виснажливо, млисто, несправедливо, казково, важливо, щиро, зразково, дбайливо, увічливо, журливо, суворо, загадково, убого, дохідливо.
Довідка. Делікатно, незбагненно, упереджено, сумно, відмінно, гостинно, доступно, таємно, туманно, трудно, нездійсненно, цінно, старанно, жалібно, невблаганно, злиденно.
Пошукова робота з елементами аналізу.
Хоч оком світи, чорним по білому, ніс у ніс, вірою і правдою, за спасибі, за власним бажанням, з усіма подробицями, слово в слово, як своїх п’ять пальців, душа в душу.
Довідка. Добровіль(н,нн)о, друж(н,нн)ьо, тем(н,нн)о, дослів(н,нн)о, відда(н,нн)о, вираз(н,нн)о, достеме(н,нн)о, ґрунтов(н,нн)о, щіль(н,нн)о, дарем(н,нн)о.
Без притулку зрання
Куди очі спали навмання
З самого ранку спросоння
Не продерти очей попідвіконню
Під вікнами попідтинню
Творча робота.
Слухати…, виконувати…, писати…, виховувати…, запитувати…, дивитися…, давати відповідь…, співати…, критикувати…
Словниковий диктант (взаємоперевірка).
Радіс..о, сум..о, бездога..о, ю..о, страше..о, височе..о, упевне..о, лагід..о, безцеремо..о, тьмя..о, шале..о, зако..о, вихова..о, нездійсне..о, беззвуч..о, несказа..о, незрівня..о, змістов..о, відповідаль..о, невпи..о, піднесе..о, навма..я, незліче..о, сезо..о, напруже..о, сумлі..о.
Трансформація висловлювання з елементами аналізу.
Мишко вийшов зі школи і неспіш..о закрокував додому. Відчував себе вдоволе..о. Аякже, на уроках працював стара..о, навіть Марія Федорівна похвалила, мовляв, глибоко розібрався в матеріалі, зумів практич..о застосувати… (За Ю.Голобородько).
Мовознавча гра «Подвоєння».
Перейдіть за покликанням https://learningapps.org/24482620
Підсумок уроку.
- Подумайте і дайте відповіді на запитання:
1. Від чого залежить написання прислівників з н і нн? Навести приклади.
2. У яких прислівниках завжди вживається нн? Увести їх у самостійно складені речення.
Домашнє завдання.
1. Уявіть ситуацію, що ви є членом літературного гуртка, на одному із засідань якого вам було запропоновано скласти вірш-мініатюру гумористичного змісту, використовуючи такі рими: навмання — спросоння, попідвіконню — попідтинню. Складіть власний варіант вірша.
2. Скласти словниковий диктант із 15–18 прислівників з орфограмою «Н і нн у прислівниках».