Published using Google Docs
Правилник за организацията и дейността на Комисията по етика и академично единство
Updated automatically every 5 minutes

ВАРНЕНСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ

„ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР“

ПРАВИЛНИК ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА КОМИСИЯТА ПО ЕТИКА И АКАДЕМИЧНО ЕДИНСТВО

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Този правилник урежда организацията и дейността на Комисията по етика и академично единство на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“,  наричана за краткост Комисията.

Чл. 2. Комисията е постоянно действащ, независим, експертен и консултативен орган, който се създава с цел спазването на разпоредбите на Етичния кодекс за академично единство на ВСУ.

ОРГАНИЗАЦИЯ И СТРУКТУРА НА КОМИСИЯТА

Чл. 3. (изм. и доп., прот. № 6/26.04.2024 г.) Комисията се избира от Академичния съвет на ВСУ по предложение на основните структурни звена (факултети, филиала в гр. Смолян, Департамента за чуждоезиково обучение и следдипломна квалификация), Студентския съвет и Главния секретар на ВСУ.

Чл. 4. (доп., прот. № 6/26.04.2024 г.) Комисията се състои от 7 членове, в т.ч. председател и заместник-председател. В нейния състав се включват: по един хабилитиран преподавател от всеки факултет и филиала в гр. Смолян, един преподавател от Департамента за чуждоезиково обучение и следдипломна квалификация, един студент и един административен служител.

Чл. 5. Членовете на Комисията се избират за срок от 4 години.

Чл. 6. Комисията избира председател и заместник-председател от своите членове. Председателят и заместник-председателят са хабилитирани лица.

Чл. 7. (1) Председателят ръководи и координира дейността на Комисията.

(2) Председателят свиква заседанията на Комисията при получаване на жалби и сигнали за нарушаване на Кодекса за академично единство на ВСУ.

(3) Председателят ръководи заседанията на Комисията, а когато не може да присъства, заседанията се ръководят от заместник-председателя.

Чл. 8. (1) Комисията се свиква с писмена покана, получена от всеки член най-малко 7 дни преди датата на заседанието.  В поканата се посочва и дневния ред.

(2) Решенията на Комисията не могат да се вземат неприсъствено.

Чл. 9. (1) Заседанията на Комисията са законни, ако присъстват повече от половината от нейните членове.

(2) При отсъствие на член на Комисията по уважителни причини (командировка, болест, отпуск), неговият глас се приспада при определяне на кворума и мнозинството.

(3) Решенията на Комисията се вземат с мнозинство повече от половината от нейните членове с явно гласуване.

(4) За всяко заседание на Комисията се изготвя протокол, подписан от всички присъстващи членове.

РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ЖАЛБИ И СИГНАЛИ

Чл. 10. (доп., прот. № 6/26.04.2024 г.) Жалбите и сигналите до Комисията се подават във входящото деловодство на ВСУ и се завеждат в регистърна книга.

Чл. 10а. (нов, прот. № 6/26.04.2024 г.) Постъпилата информация за установени и документирани случаи на изпитни измами и плагиатство от страна на студенти, кандидат докторанти и докторанти (по смисъла на чл. 66, ал. 1 от Етичния кодекс за академично единство) се съхранява в базата данни на Комисията.

Чл. 11. (изм., прот. № 6/26.04.2024 г.) Жалбите и сигналите се разглеждат в 14-дневен срок от постъпването им.

Чл. 12. При разглеждане на жалбите и сигналите, членовете на Комисията се ръководят от разпоредбите на действащото законодателство, вътрешната нормативна уредба на ВСУ и от своето вътрешно убеждение, основано на обективно, всестранно и пълно изследване на фактите и обстоятелствата относно твърдяното нарушение.

Чл. 13. Не се допуска разглеждането на анонимни жалби и сигнали.

Чл. 14. Лицето, срещу което има постъпили жалба или сигнал в Комисията има следните права:

1. да бъде уведомено, че срещу него има постъпила жалба или сигнал;

2. да се запознае с жалбата или сигнала;

3. да представя доказателства;

4. да прави искания, бележки и възражения.

Чл. 15. Комисията събира и разглежда всички доказателства относно подадената жалба или сигнал.

Чл. 16. (1) Жалба до Комисията има право да подаде всяко лице, пострадало вследствие на извършеното нарушение на Етичния кодекс за академично единство на ВСУ.

(2) Сигнал до Комисията може да подаде всеки, който е узнал факти и обстоятелства относно извършено нарушение на Етичния кодекс за академично единство на ВСУ.

(3) (доп., прот. № 6/26.04.2024 г.) Комисията може да се самосезира, когато самостоятелно или в хода на разглеждане на едно нарушение се установи извършване на друго нарушение на Етичния кодекс за академично единство на ВСУ.

Чл. 17. След приключване на проучването и преди насрочване на заседанието на Комисията на заинтересованите лица се предоставя възможност да се запознаят със събраните по преписката материали.

Чл. 18. Решенията на Комисията относно наличието или липсата на нарушения на Етичния кодекс за академично единство на ВСУ имат препоръчителен характер за академичното ръководство на ВСУ.

Чл. 19. (изм., прот. № 7/25.04.2023 г.) Председателят на Комисията докладва на Ректора на ВСУ за всяко взето решение.  

Чл. 20. Констатираните от Комисията нарушения се вземат предвид при формиране на атестационната оценка на съответните лица.

Чл. 21. Комисията съхранява и поддържа:

  1. Списък на членовете;
  2. Книга за жалбите и сигналите;
  3. Протоколна книга за взетите решения;
  4. Архив;
  5. (нова, прот. № 6/26.04.2024 г.) База данни/архив за документираните изпитни измами и плагиатство от студенти, кандидат докторанти и докторанти.

Чл. 22. Документацията по чл. 21 се съхранява 5 (пет) години.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

Чл. 23. Този Правилник е приет с Решение на Академичния съвет на ВСУ с Протокол № 3/30.10.2019 г. и влиза в сила от деня на приемането му. Изм. с Протокол № 7/25.04.2023 г. Изм. и доп. с Протокол № 6/26.04.2024 г.