Published using Google Docs
Наредба 2 за управлението и организацията на НИД
Updated automatically every 5 minutes

Наредба №2 за управлението и организацията на научноизследователската дейност на ВСУ “Черноризец Храбър”

2023 г.

стр. /9

Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Тази наредба урежда управлението и организацията на научноизследователската дейност (НИД) във ВСУ „Черноризец Храбър“ (ВСУ).

 (2) НИД обхваща:

  1. фундаменталните и приложните изследвания, експерименталните разработки и всяка друга творческа и систематична работа за увеличаване на обема на знанията или за разработване на нови приложения на наличните знания;
  2. разпространението на научните резултати;
  3. художественотворческата дейност в професионалните направления (ПН) в областта на изкуствата, ПН 1.3. и ПН 7.6.

(3) НИД е неотменима част от задълженията на изследователите на ВСУ.

(4) Изследователи по смисъла на предходната алинея и настоящата наредба са заемащите академични длъжности, преподавателите с ОНС „доктор“, докторантите и лицата на изследователски длъжности съгласно Европейската рамка за научните кариери в научните институти на ВСУ.

(5) Студентите на ВСУ  участват в НИД с цел формиране на интерес и изграждане на компетентности за НИД.

Чл. 2. (1) НИД се организира съгласно действащата нормативна уредба в Република България, Правилника за устройството и дейността на ВСУ и на тази наредба.

(2) НИД се основава на принципите на отговорната наука: равнопоставеност, равенство на половете, научна етика, обективност, публичност, достъпност и свободен достъп до резултати от научни изследвания, финансирани с публични средства, конкурентност, обществена значимост и свобода на научната мисъл и творческата изява.

(3) ВСУ прилага политика за осигуряване на синергия между НИД и учебната дейност.

(4) ВСУ развива потенциала на НИД чрез:

  1. изграждане и поддържане на съвременна инфраструктура и осигуряване на необходимите ресурси за НИД, включително творчески отпуск на заемащите академични длъжности;
  2. популяризиране на резултатите от НИД и тяхното въздействие;
  3. поддържане на капацитета при пълно приложение на Кодекса за поведение при подбора на изследователи, академично развитие и подобряване на квалификацията и мотивацията на изследователите;
  4. координиране на дейностите по НИД с интересите на индустрията и обществените потребности;
  5. създаване и поддържане на система за защита на интелектуалната собственост, осигуряваща реализация на резултатите от НИД, както и обучение на изследователите и обучаемите по защита на интелектуалната собственост.

Глава втора

РЪКОВОДСТВО

Чл. 3. (1) Целите, политиката и приоритетите за НИД се определят на четиригодишна база с решение на Академичния съвет (АС) на ВСУ в съответствие със Стратегията за развитие на Университета, регионалните, националните и европейските приоритети и след проведени консултации или проучване на мнението на външни изследователи, законодатели и представители на публичната власт, представители на индустрията, гражданското общество и НПО сектора, както и граждани.

(2) Оперативната НИД се ръководи от ресорния заместник-ректор. Неговата дейност се подпомага от експерта по НИД.

(3) Специфични функции по ръководството на НИД изпълняват АС, Съветите на основните звена и филиала, Катедрените съвети и други общофункционални и специализирани ръководни органи съобразно техните компетенции.

(4) Определени функции, свързани с оценката на научната продукция и творческите изяви, развитието и израстването на изследователите, обучението на докторанти и присъждането на научни степени и звания във ВСУ, изпълняват Факултетните съвети, Научният съвет и Хабилитационният съвет.

Чл. 4. (1) Заместник-ректорът по НИД:

  1. прави предложение пред АС за основните насоки на политиката на Университета и четиригодишния план за НИД;
  2. подготвя проекти за вътрешни актове по НИД;
  3. подпомага ректора по въпроси за развитието на изследователите;
  4. координира и подпомага дейността на различните звена по НИД;
  5. ръководи разработването и актуализирането на Системата за отчитане, наблюдение и оценка на НИД, осъществявана във ВСУ;
  6. изготвя и ежегодно представя пред АС Отчет на научноизследователската, публикационната, иновационната и художественотворческата дейност на ВСУ;
  7. решава други въпроси във връзка с НИД на изследователите и студентите в рамките на предоставените му правомощия от ректора.

(2) Експертът по НИД:

  1. оказва методическа помощ по организацията на НИД в звената на ВСУ;
  2. контролира пълнотата и достоверността на отчетите за НИД в Системата по ал 1, т. 5;
  3. систематизира информацията за НИД при изготвянето на отчети и анализи, насочени към ръководството на Университета и външни структури.

Чл. 5. (1) НИД на основните звена се ръководи, организира и координира от техните ръководители, подпомагани от съответните заместник-декани (научни секретари).

(2) Заместник-деканите (научните секретари):

  1. разработват плановете и отчетите по НИД на основното звено;
  2. оказват методическа помощ на катедрите при работата им по НИД;
  3. контролират изпълнението на планираните дейности по НИД;
  4. отчитат инициативите по НИД на основното звено в Системата за отчитане, наблюдение и оценка на НИД, осъществявана във ВСУ;
  5. водят и съхраняват документацията по НИД на основното звено (планове, отчети и анализи по НИД, вкл. доказателствен материал за изявите и техните резултати).

Чл. 6. (1) НИД на филиала и катедрите във ВСУ се ръководи, организира и координира от съответните ръководители, подпомагани от научните секретари.

(2) Научните секретари на филиала и катедрите:

  1. разработват плановете и отчетите по НИД на звеното;
  2. координират и организират осъществяването на НИД в звеното;
  3. оказват методическа помощ на изследователите в звеното при работата им по НИД;
  4. отчитат публикациите, цитиранията и творческите изяви на академичния състав на звената в Системата за отчитане, наблюдение и оценка на НИД, осъществявана във ВСУ;
  5. водят и съхраняват документацията по НИД на звената (планове и отчети).

Глава трета

ИЗПЪЛНИТЕЛИ И ФОРМИ НА ОРГАНИЗАЦИЯ

Чл. 7. (1) Изследователите и студентите осъществяват НИД по всички форми, определени с тази наредба, съобразно своите възможности, без ограничения в броя на едновременно изпълняваните научни задачи.

(2) НИД се планира в четиригодишен цикъл с годишно отчитане на нива университет, научни звена и изследователи. НИД на докторантите се планира в техните индивидуални учебни планове и се отчита при тяхното годишно атестиране за срока на обучението им.

(3) НИД се осъществява:

  1. самостоятелно при: изпълнението на научни поръчки, възложени от ВСУ; изпълнението на задачи по сключени индивидуални договори за научноизследователска работа с външни организации и лица; подготовката на научни трудове; разработването на нови или обновени лекционни курсове; изпълнението на задачи по обучение на докторанти; реализация на авторски продукти за ПН в областта на изкуствата, ПН 1.3. и ПН 7.6.
  2. от организирани на доброволен принцип екипи за изпълнението на научни поръчки на ВСУ по договори по международни и национални проекти, междууниверситетско сътрудничество и консултантски услуги, както и за творчески изяви или създаване на колективни продукти за ПН в областта на изкуствата, ПН 1.3. и ПН 7.6.

Чл. 8. (1) Основните форми на НИД във ВСУ са:

  1. организиране и съорганизиране на научни форуми с местен, национален и международен характер (конференции, симпозиуми, семинари, кръгли маси и други форуми);
  2. участие в национални и международни проекти и програми по НИД, включително по изследователска мобилност;
  3. участие в университетски проекти и задачи по НИД;
  4. разпространение на научните резултати в научни издания – монографии, студии, статии в български и чуждестранни научни списания, доклади в сборници от научни конференции и др.;
  5. публикуване на учебници и учебни пособия;
  6. изготвяне на рецензии и обзори;
  7. консултантски и експертни изяви и работа по договори за научни и художественотворчески разработки, поръчани от външни организации;
  8. организиране, съорганизиране или участие в/на художественотворчески прояви с местен, национален и международен характер – концерти, спектакли, ревюта, изложби и др.;
  9. други форми, съгласувани с ректора.

(2) Изследователите и студентите сами избират формите за осъществяване на научноизследователска дейност съобразно:

  1. приетите по чл. 3, ал. 1 приоритети на ВСУ;
  2. плановете за НИД на структурните звена на Университета.

Чл. 9. (1) Научните форуми по чл. 8, ал. 1, т. 1 целят издигане и укрепване на авторитета на ВСУ като научноизследователски център чрез популяризиране на резултатите от научноизследователската му дейност сред научната общност и потенциалните потребители на негови научни продукти.

(2) Научните форуми се провеждат съгласно утвърдени от ректора организационен план и план-сметка.

(3) Подготовката на научните форуми се осъществява от организационен комитет, като неговият състав се утвърждава от ректора. Когато научните форуми се провеждат съвместно с други организации и лица, ректорът определя членовете на организационния комитет от страна на висшето училище.

(4) Утвърдените по реда на предходните две алинеи научни форуми се планират своевременно в академичния календар на ВСУ @vfu.bg от звеното, отговорно за организацията на съответните събития.

(5) Материалите от научните форуми се публикуват изцяло или частично в изданията на Университета или в други специализирани издания.

(6) Научният продукт, разработен в изпълнението на научен форум, е собственост на Университета или съвместна собственост.

Чл. 10. (1) Международната и проектна НИД във ВСУ се организира и обезпечава на информационно-консултативно и на експертно ниво от отдел „Международна дейност и проекти“. Отделът селектира и информира университетската общност относно проекти и международни научни форуми и прояви за НИД в интерес на ВСУ; консултира изследователите; подготвя, администрира, подпомага, контролира и предава за съхранение по опис на документацията по изпълнението на всички проекти и международни дейности по НИД, по които страна е Университетът.

(2) При изпълнението на проекти по НИД организацията и изразходването на средствата са съгласно правилата и изискванията на финансиращата организация.

(3) Проектите по НИД с пълно или частично финансиране от ВСУ задължително изискват в процеса на тяхното възлагане ясното определяне на интелектуалната собственост, както и на собствеността върху съоръженията и апаратурата, придобити по време на изпълнението на проектите.

(4) Ръководителите на проекти и колективите отговарят за изпълнението на работните програми и за целесъобразността на разходите.

Чл. 11. Издателският център на ВСУ популяризира резултатите от НИД, като издава учебници и учебни помагала, периодични издания с научни публикации и сборници с доклади от научни конференции. ВСУ провежда политика на превръщане на изданията на Центъра в световно разпознаваеми, чрез включването им в наукометрични системи за индексиране, рефериране и оценяване.

Чл. 12. Реализирането на творчески проекти и участието в художественотворчески форуми и концертна дейност се осъществява и подпомага от Академичния танцов театър. Дейността му се урежда с акт на Президента на ВСУ.

Чл. 13. (1) НИД на студентите в Университета се осъществява в следните форми:

  1. участие в съвместни разработки с изследователите в рамките на програми и проекти по НИД;
  2. участие в международни проекти, обмяна на опит и други форми на международно студентско сътрудничество;
  3. разработване на доклади и участия в научни конференции, организирани от ВСУ или от други институции, под научното ръководство на изследователите на ВСУ;
  4. публикуване на научни доклади и статии в изданията на ВСУ;
  5. участие в студентски научни семинари по определени дисциплини, на които студентите представят реферати, доклади, есета и други форми на студентско творчество с изследователски елемент;
  6. други форми за осъществяване и популяризиране на студентски НИД.

(2) Основните звена, филиалът и Студентският съвет организират и подпомагат осъществяването на НИД на обучаемите, като:

  1. осигуряват информация за подходящите програми и прояви;
  2. координират, финансират и контролират участието на студентите в НИД;
  3. ежегодно планират, обезпечават оценяването на разработките, провеждането на проявите и огласяването на резултатите от НИД на студентите.

Глава четвърта

ФИНАНСИРАНЕ

Чл. 14. (1) НИД във ВСУ се финансира чрез:

  1. привличане на средства по европейски и национални програми и проекти;
  2. договори с фирми и предприятия за научна дейност, консултации и експертизи;
  3. приходи от такси за обучение на докторанти;
  4. средства по вътрешноуниверситетски научни проекти;
  5. спонсорство/дарение за НИД;
  6. постъпления от продажба на продукти на НИД, за които ВСУ се явява изпълнител;
  7. други законосъобразни форми за финансиране.

(2) Финансирането по реда на ал. 1, т. 1 се регламентира чрез правилата на съответните програми и фондове.

(3) НИД може да бъде подпомагана със средства от бюджета на ВСУ за цялостно или частично финансиране на изпълнението на програми и проекти, свързани с научното осигуряване на учебния процес, както и други дейности и задачи.

Чл. 15. Средствата за НИД се разходват за:

  1. финансиране изпълнението на задачи по научноизследователски програми и проекти на ВСУ и сключени договори с външни организации и лица;
  2. финансово стимулиране на публикационната активност на научноизследователския състав на ВСУ в издания, реферирани или индексирани в световните бази данни Web of Science или Scopus съгласно приети от АС „Правила за финансово стимулиране на публикационната активност в издания, реферирани или индексирани в световните бази данни Web of Science или Scopus“, и „Методика за оценка и финансово стимулиране на публикационната активност в издания, реферирани или индексирани в световните бази данни Web of Science или Scopus“;
  3. поощряване на членовете на изследователските екипи на ВСУ за осъществяването на научноизследователски програми и проекти с иновационен характер и голям практически принос;
  4. награждаване на студенти във ВСУ за добро представяне на студентски научни форуми и национални и международни състезания;
  5. заплащане на такси за участие в научни форуми и публикации в реферирани или индексирани издания;
  6. командировки в страната и чужбина за участие в научни форуми и работа, свързана с НИД във ВСУ;
  7. финансово подпомагане на научната квалификация на изследователите на ВСУ (докторантура, хабилитиране, езикова подготовка, специализация и други форми за повишаване на квалификацията);
  8. квалификация на изследователите и университетски инициативи за квалификация на персонала;
  9. закупуване на научна литература, апаратура, софтуер и други продукти, както и заплащане на информационни продукти и услуги, необходими за осъществяване на НИД във ВСУ;
  10. издателска дейност на Университета;
  11. организиране и провеждане на научни прояви от ВСУ и неговите звена;
  12. популяризиране и разпространение на резултатите от НИД във ВСУ чрез издателства, средства за масово осведомяване, участие в панаири, изложби и други публични форуми;
  13. поддръжка на патенти и други права на интелектуална собственост по текущи или успешно завършили проекти;
  14. изплащане на членски внос в международни научни и професионални организации по текущи или успешно завършили проекти;
  15. изготвяне на стратегии и програми за развитие на научните изследвания и иновациите, за интернационализация на научноизследователския или художественотворческия капацитет;
  16. наеми за реализиране на форуми и експозиции в научни или художествени изложби по текущи или успешно завършили проекти;
  17. извършване на дейности по трансфер на технологии и знания.

Чл. 16. (1) Ръководителите на проекти отговарят пред възложителите за всички имуществени и/или неимуществени вреди, причинени им от неправилното, незаконосъобразно и не в съответствие с правилата и изискванията им организиране и изразходване на средствата.

(2) Ръководителите на проекти не се освобождават от отговорността по предходната алинея, дори и вредите да са резултат от действието или бездействието на конкретни членове на екипа, работещ по проекта.

(3) При виновно установени щети и нарушения, ръководителят на проекта може да бъде санкциониран с:

  1. лишаване от полагащо се възнаграждение или част от него;
  2. възстановяване на получени предварително суми по договора;
  3. заплащане отчасти или изцяло на причинените щети на ВСУ;
  4. административно наказание съгласно КТ.

Глава пета

СИСТЕМА ЗА ОТЧИТАНЕ, НАБЛЮДЕНИЕ И ОЦЕНКА

Чл. 17. (1) С цел подобряване качеството на научните изследвания посредством въвеждане на международни показатели за оценка на НИД, подобряване управлението на НИД и отчетност на резултатите от НИД пред академичната общност, съответните държавни органи и други институции, които я финансират, както и пред обществото, се извършва отчитане, наблюдение и оценка на НИД във ВСУ и неговите факултети и научни институти.

(2) Дейностите по предходната алинея се осъществяват чрез приета с решение на Академичния съвет дигитална Система за отчитане, наблюдение и оценка на НИД, осъществявана във ВСУ. Същата е в съответствие с 10-те принципа на манифеста от Лайден за научни метрики и в контекста на Правилника за наблюдение и оценка на НИД, осъществявана от висшите училища и научните организации, актовете на Министерски съвет за определяне на изследователските университети, Минималните наукометрични показатели към Правилника за приложение на ЗРАСРБ и Стратегията за развитие на ВСУ.

(3) Системата по ал. 2 използва обективни и измерими показатели в четири направления:

  1. научни резултати и тяхното научно въздействие;
  2. резултати по отношение възпроизводството и развитието на академичната общност в България;
  3. обществено и икономическо въздействие на получените научни резултати;
  4. художественотворческа дейност.

Чл. 18. (1) Отчитането на НИД на ниво Университет, звена и по изследователи се осъществява ежегодно за предходната календарна година в срок до 15 януари чрез записи през „Регистър НИД“ за публикационна дейност, цитирания, творчески изяви, проекти, научен капацитет и възпроизводство, инициативи за НИД.

(2) Регистрите за публикационна дейност, цитирания, творчески изяви и инициативи за НИД се поддържат от научните секретари на катедрите. Регистър „научен капацитет и възпроизводство“ се поддържа от Ръководителя на отдел „Човешки ресурси“. Регистър „Проекти“ се поддържа от Ръководителя на отдел „Международна дейност и проекти“.

(3) Въведените данни по предходната алинея подлежат на проверка за съответствие с изискванията, която се осъществява от Експерт по НИД и Директора на Университетската библиотека в срок до 30 януари.

(4) Наблюдението на НИД установява стойностите и динамиката в показателите по отделните критерии.

(5) Въз основа на наблюдението се формира отделна числова оценка за НИД на ВСУ и на всяко основно звено, филиала и катедрите по всеки от четирите критерия, обща числова оценка от оценките по четирите критерия и обща оценка за ефективността, която се получава, като общата оценка се дели на общия брой на изследователите съгласно Приложение № 1 на Правилника за наблюдение и оценка на НИД, осъществявана от висшите училища и научните организации.

(6) Въз основа на оценките и тенденциите в измененията на отделните показатели Академичният съвет и колективните органи на управление на академичните звена извършват анализи на НИД.

(7) В рамките на анализа на НИД Катедрените съвети дават препоръки за използване на резултатите от НИД в учебния процес чрез актуализиране на учебното съдържание и усъвършенстване методите за преподаване.

(8) Резултатите от анализа на НИД се използват при оценката на дейността на изследователите в процедурите за тяхната атестация и допълнителното паричното стимулиране за високи научни постижения.

Глава шеста

ПОЧТЕНОСТ И НЕПРИЕМЛИВИ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ПРАКТИКИ

Чл. 19. (1) Изследователите на ВСУ и студентите са длъжни да провеждат научните изследвания по начин, който позволява на обществото като цяло да има доверие в научните методи и резултатите от проучванията, да спазват Европейския етичен кодекс за почтеност на научните изследвания, Етичния кодекс за академично единство на ВСУ и да следват добрите практики, основани на фундаменталните принципи на почтеност на научните изследвания и творческите изяви:

  1. Надеждност при осигуряване на качеството на НИД, отразена в проектирането, методиката, анализа и използването на ресурсите.
  2. Честност при разработването, предприемането, рецензирането, отчитането и разгласяването на научните изследвания и другите творчески продукти по прозрачен, справедлив, изчерпателен и безпристрастен начин.
  3. Уважение към колегите, участниците в изследванията и творческите изяви, обществото, екосистемите, културното наследство и околната среда.
  4. Отчетност от зараждането на идеята до разпространението, за управлението и организацията им, за обучението, надзора и наставничеството, както и за по-широкото им въздействие.

(2) При предлагането, осъществяването или рецензирането на научни изследвания и други творчески дейности или при докладването на резултатите от тях изследователите на ВСУ и студентите следва да не допускат плагиатство и недостоверност на представените научни данни.

(3) Други неприемливи практики са:

  1. подправяне на авторството или омаловажаване на ролята на други изследователи;
  2. представяне като нова на значителна част от собствени по-ранни изяви и публикации, включително преводи, без да се направи надлежна препратка или да се цитира оригиналът („автоплагиатство“);
  3. избирателно цитиране с цел преекспониране на собствените заключения или в услуга на редактори, рецензенти или колеги;
  4. премълчаване на резултати от научни изследвания;
  5. допускане финансиращи организации/спонсори да изложат на риск независимостта на НИД или докладването на резултатите, така че да се създаде или разпространи тенденциозност;
  6. ненужно разширяване на библиографията на научно изследване;
  7. злонамерено обвиняване на друг автор в неетично поведение или в други нарушения;
  8. представяне на постижения по подвеждащ начин;
  9. преувеличаване на значението и практическата приложимост на заключенията;
  10. забавяне или затрудняване на работата на други изследователи;
  11. злоупотреба с положение в йерархията с цел насърчаване на нарушенията на почтеността на НИД;
  12. пренебрегване на предполагаеми чужди нарушения на почтеността на НИД или прикриване на неподходящи ответни действия, предприети от страна на институциите срещу неетично поведение или други нарушения;
  13. създаване или подпомагане на списания, които вредят на контрола на качеството на научните изследвания („хищнически“ списания);
  14. включване в произведенията на текстове, съставени чрез използване на генеративен изкуствен интелект.

Чл. 20. (1) За предотвратяване и недопускане на тежките нарушения на етиката на НИД, ВСУ изисква проверка за плагиатство и недостоверност на представените данни.

(2) Проверката по предходната алинея се осъществява от:

1. За публикации в научните издания на ВСУ – от редакционните колегии.

2. За дисертационни трудове – от научните ръководители и вътрешни рецензенти.

3. За дипломни работи – от научните ръководители.

4. За курсови и изпитни работи – от преподавателите по съответните дисциплини.

(3) Проверката за плагиатство и недостоверност на представените научни данни се осъществява чрез:

1. Проучване на публикации от открити и специализирани източници.

2. Подписване от автора на декларация за оригиналност и достоверност на научното изследване.

3. Специализиран софтуер.

(4) Лицата по ал. 2 докладват резултатите от проверките на ръководителите на звената, отговорни за съответните дейности.

(5) Звената, отговорни за дейностите по ал. 2, поддържат електронен регистър и архив в СУК @vfu.bg с резултатите от проверките, вкл. докладите от специализирания софтуер.

Чл. 21. (1) Случаите, при които твърдяното плагиатство е във връзка с открита и неприключила процедура за оценяване на дисертационен труд или на кандидатите за заемане на академични длъжности „главен асистент“, „доцент“ и „професор“, се разглеждат от съответното научно жури по реда на Закона за развитието на академичния състав в Република България, Правилника за прилагането му и съответните разпоредби на Наредба №3 за академичния състав и Наредба №12 за придобиване на образователна и научна степен „доктор“ и научна степен „доктор на науките“.

(2) За предотвратяване и санкциониране на изпитни измами и плагиатство от страна на студентите, кандидатите за докторанти и докторантите във ВСУ по време на различните форми (присъствени и отдалечени онлайн) за входящ, текущ и заключителен контрол (изпит), провеждани през целия срок на обучение, се прилагат разпоредбите на приети с решение на АС на ВСУ Правила за предотвратяване и санкциониране на изпитни измами и плагиатство.

(3) Извън случаите на предходните две алинеи, твърдения за плагиатство, недостоверност на представените научни данни в научните трудове или друга тежка научна недобросъвестност се докладват и разглеждат от Комисията по етика и академично единство на ВСУ.

Чл. 22. При художественотворчески изяви или публикуване на монографии, студии, статии, доклади и др., основаващи се на резултати от НИД с пълно или частично финансиране от ВСУ, е задължително да се посочва този факт.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Тази наредба отменя Наредба № 2 за управлението и организацията на научноизследователската дейност, приета с Протокол № 4/24.01.2008 г., изм. и доп. с Протокол № 8/ 21.05.2009 г., Протокол № 5/02.03.2011 г., Протокол № 9/04.05.2012 г. и Протокол № 1/19.09.2013.

§ 2. Наредбата се приема на основание чл. 32 от Правилника за устройството и дейността на ВСУ във връзка с чл. 61, ал. 2 от Закона за висшето образование.

§ 3. Изпълнението на Наредбата се възлага на ректора или упълномощени от него лица. За неуредените с Наредбата въпроси се прилагат Правилникът за устройството и дейността на ВСУ и относимото българско законодателство.

§ 4. Наредбата се публикува на сайта на Университета със свободен достъп.

§ 5. Наредбата е приета на заседание на АС на ВСУ с Протокол № 7/ 25.04.2023 г. и влиза в сила от датата на утвърждаването ѝ от Президента на ВСУ.

§ 6. Наредбата е утвърдена от Президента на ВСУ на 27.04.2023 г.