Klubový řád lesního klubu Lewandulka z.s.
- Údaje o organizaci
- Název organizace: Lewandulka z.s.
- Sídlo spolku: Purkyňova 1346/28, 460 14, Liberec 14- Ruprechtice
- Adresa výkonu činnosti: Horova 973/6, Liberec, 46001
- E-mail: skolka@lewandulka.cz
- Web: www.lewandulka.cz
- IČO: 04339819
- DIČ: CZ04339819
- Zpracovala: Martina Březinová
- Platnost dokumentu: Dokument platí od 1.9. 2021
- Obecná ustanovení
Klubový řád upravuje podrobnosti výkonu práv a povinností zákonných zástupců dětí v lesním klubu Lewandulka, Adresa: Purkyňova 1346/28, 460 14, Liberec 14- Ruprechtice (dále jen lesní klub), a podrobnosti o pravidlech vzájemných vztahů se zaměstnanci lesního klubu. Je závazný pro zaměstnance spolku, děti a zákonné zástupce dětí.
Podrobnosti k výkonu práv a povinností dětí a jejich zákonných zástupců
- Lesní klub Lewandulka v rámci mimoškolní výchovy a vzdělávání (dále jen „vzdělávání“)
- podporuje rozvoj osobnosti dítěte předškolního věku
- podílí se na jeho zdravém citovém, rozumovém a tělesném rozvoji
- podílí se na osvojování základních pravidel chování dítěte
- podporuje získávání základních životních hodnot a mezilidských vztahů dítěte
- vytváří základní předpoklady pro pokračování ve vzdělávání
- napomáhá vyrovnávat nerovnosti vývoje dětí před jejich vstupem do základního vzdělávání
- vytváří podmínky pro rozvoj nadaných dětí
- Každé přijaté dítě (dále jen „dítě“) má právo
- na kvalitní předškolní vzdělávání v rozsahu uvedeném v bodě 1. tohoto školního řádu, zaručující optimální rozvoj jeho schopností
- na fyzicky i psychicky bezpečné prostředí při pobytu v lesním klubu
- uspokojení potřeb (potřeba jídla, pití, odpočinku, soukromí, pohybu)
- respektování individuality
- dostatečný prostor ke sdílení svých zážitků (komunikaci obecně)
- na adaptační režim
- Povinnosti dětí: k povinnostem dětí patří chovat se podle pravidel, která se společně stanoví na začátku školního roku, jsou to zejména:
- samostatnost při udržování hygieny (používání WC, mytí rukou, používání kapesníku)
- po dokončení činnosti uklidit prostor či hračku zpět na své místo
- upevňovat si společenské návyky (pozdravit, poděkovat, požádat o pomoc)
- neopouštět zázemí lesního klubu
- mluvit přiměřeně hlasitě a neskákat do řeči
- neničit práci druhých
- respektovat ostatní děti a chovat se tak, aby jim neublížily (v opačném případě se omluvit)
- konflikty se snažit řešit ústní domluvou (starší děti)
- slabšímu pomoci
- respektovat společně vytvořené dohody
Zákonní zástupci dítěte mají právo:
- na informace o prospívání svého dítěte
- konzultovat výchovné i jiné problémy svého dítěte s pedagogy
- na diskrétnost a ochranu informací, týkajících se jejich osobního a rodinného života
- po dohodě s pedagogem být přítomni vzdělávacím činnostem ve školce
Zákonní zástupci jsou povinni:
- respektovat a dodržovat tento školní řád, provozní řád, smlouvu a další dokumenty týkající se výchovně vzdělávací práce lesního klubu
- seznamovat se s informacemi zveřejněnými na webu (www.lewandulka.cz), nástěnkách a v mailových zprávách
- zajistit řádnou docházku dítěte do klubu a včas omlouvat nepřítomnost dítěte
- předávat dítě osobně pedagogickému pracovníkovi lesního klubu
- včas nahlásit jakékoli změny v chování dítěte
- do lesního klubu přivádět pouze zdravé dítě
- včas nahlásit případné změny v důležitých datech a údajích (změna bydliště, telefonu, zdravotní pojišťovny, alergií...)
- na základě faktur platit příspěvek na provoz a stravné
- respektovat pravidla slušného chování při pobytu v zázemí lesního klubu
- Podmínky pro přijetí dítěte do lesního klubu
- Děti jsou do lesního klubu přijímány na základě přihlášky rodičů (on-line formulář na www.lewandulka.cz) a osobního setkání se zákonným zástupce a dítětem.
- Rozhodnutí o přijetí či nepřijetí dítěte do lesního klubu vydává předseda spolku nejpozději do 30ti dnů od osobního setkání.
- Rodičům je pak zaslána smlouva o poskytování mimoškolní výchovy a vzdělávání dítěte (dále jen “smlouva”) a evidenční list dítěte.
- Před nástupem dítěte do školky, musí být odevzdána podepsaná smlouva, vyplněný evidenční list dítě, informovaný souhlas zákonného zástupce, kopie průkazu pojištěnce.
- Při přijetí do lesního klubu Lewandulka jsou stanoveny po dohodě se zákonným zástupcem dítěte dny docházky dítěte a délku pobytu v těchto dnech ve školce.
- Platby příspěvku na provoz, stravného a kauce
- Platby příspěvku na provoz a stravného probíhají fakturou ve výši a na základě podmínek stanovených ve smlouvě uzavřené mezi spolkem a zákonnými zástupci.
- Před nástupem do lesního klubu musí být uhrazena kauce ( 2x výše měsíčního školného dle typu docházky) na základě podmínek stanovených ve smlouvě uzavřené mezi spolkem a zákonnými zástupci. Jinak nebude dítě pedagogy převzato do péče!!!
- Ukončení docházky
- Lze na základě podmínek stanovených ve smlouvě uzavřené mezi spolkem a zákonnými zástupci.
- Provoz a vnitřní režim lesního klubu
- Zřizovatel: Lewandulka z.s.
- Lesní klub zajišťuje provoz od 7:30 do 16:30 hodin v období od 1.9. do 31.8.
- Děti nastupují docházku do lesního klubu Lewandulka na začátku školní roku. Pokud to umožňují kapacitní podmínky klubu, může být dítě přijato i v průběhu roku.
- Děti, které byly do lesního klubu přijaty, by měly klub navštěvovat pravidelně, zvláště pak v období adaptace na nové prostředí.
- Nástup dětí do školky: 7:30 - 8.15
- Rytmus dne: je pružně přizpůsobovat aktuálním potřebám dětí a změnám počasí
- 7:30 - 8:15 předávání dětí
- 7:30 - 8:30 volná hra
- 8:30 – 11:45 ranní kroužek, svačina, pobyt v lese, hygiena,
pohádka
- 11:45 - 12:15 oběd
- 12:30 vyzvedávání po obědě
- 12:30 - 14:30 odpočinek
- 14:45 - 16:15 svačina, volná hra a pobyt na zahradě, vyzvedávání
dětí
- Upřesnění podmínek pro přebírání dětí od zákonných zástupců do lesního klubu Lewandulka a pro jejich předávání zákonným zástupcům zpět
- Zákonní zástupci v době pro příchod a odchod dětí předávají dítě osobně podáním rukou lektorů v zázemí klubu nebo na předem oznámeném místě srazu dle programu.
- Lektor zkontroluje, zda je dítě zdravé a může být do kolektivu přijato. Zákonný zástupce s pedagogem naváže oční i slovní kontakt. Je-li pedagog zaneprázdněn péčí o další dítě, musí rodič s předáním počkat.
- Není přípustné, aby děti přicházely bez doprovodu dospělé osoby, či aby zůstaly v zázemí klubu či na místě srazu bez předání pedagogům. V tomto případě nenese lesní klub odpovědnost za bezpečnost dítěte.
- Rodiče by se měli s dítětem před odchodem rozloučit. (Nedoporučujeme dítě zabavit a nenápadně odejít. Dítě si nakonec zmizení rodiče stejně uvědomí a pláče. Jen rodič už to nevidí. Je to tak trochu zrada a dítě si pak rodiče více hlídá a nechce se jich pustit. Pláč při loučení (zejména na začátku docházky) je přirozený - dítě je z loučení smutné, nemusí to znamenat, že není na školku zralé.
- Dítě musí mít vhodnou obuv a být oblečeno tak, aby mohlo strávit skoro celý den venku (adekvátně k počasí a roční době). Dítě obléká zákonný zástupce ještě před předáním pověřené osobě.
- Dítě musí být vybaveno vlastním batůžkem, ve kterém má ve kterém má roušku, ručník, vlastní termosku, pláštěnku, náhradní spodní prádlo, ponožky / punčocháče, v zimních měsících čepici a 2-3 páry rukavic. Zákonní zástupci převlékají děti v šatně. Věci dětí ukládají podle značek dítěte do vlastních kapsářů.
- Dítě bez adekvátní výbavy nebude ráno přijato.
- Zákonní zástupci předávají či vyzvedávají dítě od lektorů v době k tomu určené (viz režim dne). Po dohodě je možná i jiná varianta.
- Zákonní zástupci dítěte mohou pověřit jinou osobu pro jeho předávání a vyzvedávání v lesním klubu a zapsat tuto osobu do příslušného dokumentu (záznam osob vyzvedávajících dítě) a informovat při předávání lektory.
- Pokud si pověřená osoba nevyzvedne dítě do stanovené doby, lektor:
- se pokusí pověřené osoby kontaktovat telefonicky,
- informuje telefonicky předsedu spolku
- po uplynutí čekací doby (30 minut) se řídí postupem doporučeným MŠMT - obrátí se na obecní úřad, který je podle § 15 zákona č. 359/1999 Sb. o sociálně právní ochraně dětí povinen zajistit dítěti neodkladnou péči, případně se obrátí na Policii ČR (§ 43 zákona č. 283/1991 Sb.)
- Před nástupem do lesního klubu doporučujeme pro lepší adaptaci dítěte navštěvovat waldorfské mateřské centrum Lewandulka (www.lewandulka.cz) působící v Horově ulici, č.p.: 973/6. Dítě i zákonný zástupce se tak seznámí se zázemím klubu, poznají přechodové písně a rituály vycházející z waldorfské pedagogiky, stejně jako vzdělávací program lesniho klubu.
- Doporučujeme před nástupem do lesního klubu navštívit alespoň jednu slavnost, které vycházejí z měsíčního programu. Informace naleznete na webu www.lewandulka.cz.
- Po předchozí domluvě je možné před nástupem prožít s námi jedno dopoledne. Každá návštěva však naruší rytmus a klid dne ve školce a tak množství návštěv je omezené. Během návštěvy je nezbytné dbát pokynů pedagogů.
- Věková skladba a počet dětí:
- V lesním klubu je jedna třída - Svatojánci. Je to věkově smíšená třída od 2 po 5 let. Ve třídě je max. 12 dětí.
- Řízené činnosti, volná hra a pohybové aktivity: probíhají v průběhu celého dne formou individuální, skupinové či kolektivní práce pedagogů s dětmi ve vyváženém poměru, se zřetelem na individuální potřeby dětí. Pohybové aktivity v přírodě díky nerovnosti terénu a překonávání překážek přirozeně pomáhají správnému vývoji motoriky, rovnováhy, koordinaci pohybu a orientaci v prostoru
- Pobyt venku: většina programu probíhá venku za každého počasí (důležité je dobré oblečení) - od 8:30 do oběda po celý rok. Program probíhá v lese či na zahradě. Odpoledne po odpočinku si děti hrají na zahradě. V silných mrazech či při jiných extrémech počasí slouží k zajištění tepla a sucha vyhřívatelné zázemí.
- Stravování: Děti se ve školce stravují 2x denně. Obědy i odpolední svačiny jsou zajišťované dovozem v uzavřených transportních nádobách (termobox). Transportní nádoby jsou přímo určené k této funkci. Jejich mytí zajišťuje dodavatel. Dodavatelem je vegetariánská restaurace Ánanda. Všichni lektoři mají zdravotní průkaz potvrzený lékařem. Dopolední svačiny a pití připravují zákonní zástupci.
- Pitný režim: Nápoje připravujeme do nerezových termosek a skleněných džbánů. Nápoje jsou dětem nabízeny neomezeně. V zázemí i na zahradě mají děti na vymezeném místě (dětský stoleček) k dispozici malý džbánek a nad táckem si sami nalévají do vlastních termosek. Mladším dětem pomáhají lektoři. Nápoje střídáme dle venkovní teploty - pitná voda, voda s citronem a čerstvými bylinkami, bylinné a ovocné čaje, ovocné mošty (ředěné), obilné a sojové nápoje. V zimních měsících doslazujeme medem.
- Odpočinek: Děti odpočívají v časovém rozmezí uvedeném výše v rytmu dne v zázemí klubu. Každé dítě využívá k odpočinku školkovou karimatku a vlastní označený spací pytel. Spací pytle jsou ukládány v zázemí. Údržbu zajišťují rodiče 1x měsíčně, podle potřeby hned. Mladší děti usínají, příp. odpočívají při čtení pohádky a zpěvu ukolébavek.
- Otužování: Děti tráví většinu času na čerstvém vzduchu. Venku pobýváme za každého počasí po celý rok. Děti mají outdoorové vybavení, které jim umožňuje zůstat v suchu a teple. Doporučujeme vrstvené oblékání (v zimě i ze šesti vrstev), které dle aktuálního počasí a pohybové aktivity dětí odebíráme či přidáváme, tak aby dítě mělo optimální teplotní komfort. Starší děti učíme regulovat si množství oblečených vrstev, aby dosáhly teplotního komfortu. Rodičům doporučujeme oblečení zejména z přírodních prodyšných materiálů (bavlna, merino/vlna, bambus, len...) či moderních outdoorových materiálů. (viz.Doporučené vybavení )
- Hygiena: děti jsou vedeny k získání hygienických návyků.
- Vybavení dítěte: seznam věcí doporučených do lesního klubu obdrží zákonný zástupce při přijetí. Všechny věci dětí rodiče označí tak, aby nemohlo dojít k záměně (hrneček, boty, oblečení).
- Zavírací dny a provoz v době prázdnin: zavírací dny jsou zveřejněny v ceníku na webu školky (www.lewandulka.cz) . O zavíracím týdnu o prázdninách jsou zákonní zástupce informování e-mailem k 1.6. daného školního roku
- Omezení nebo přerušení provozu:
- Provoz klubu může předseda spolku ze závažných důvodů omezit nebo přerušit i v jiném období než stanoveném v zavíracích dnech (v ceníku)
- Za závažné důvody se považují organizační či technické příčiny, které znemožňují řádné poskytování předškolního vzdělávání.
- Informaci o omezení nebo přerušení provozu zveřejní předseda spolku na přístupném místě ve škole neprodleně poté, co o omezení nebo přerušení provozu rozhodne a e-mailem
- lektor - denně při předávání dítěte - stručně, delší rozhovory po předchozí osobní, e-mailové či telefonické domluvě
- Pravidla pro vyřizování stížností:
- Dítě - stížnost dítěte se nebere na lehkou váhu, je jí věnována ze strany lektorů dostatečná pozornost. Podle povahy stížnosti se řeší buď ve vztahu lekto x dítě nebo v komunitním kruhu s dalšími lektory a dětmi tak, aby byla dítěti zachována bezpečnost a nedošlo k jeho psychické újmě.
- Zákonný zástupce - podává stížnost ústně lektrům. Ta je pak následně zpracována na pedagogické radě. Je proveden písemný záznam, který je e-mailem zaslán stěžovateli do 14 dnů a je archivován ve spisu stížností.
- Zaměstnanec Lewandulka z.s.- stížnost je písemnou formou stěžovatelem sdělena předsedovi spolku Lewandulka z.s., vyrozumění je do 14 dnů zasláno stěžovateli e-mailem a je archivován ve spisu stížností.
- Postup ze strany zaměstnavatele se řídí platným zákoníkem práce.
- Nadřízené orgány, sousedé, komunita - stížnost řeší předseda předseda spolku Lewandulka z.s. v součinnosti s pověřeným pracovníkem na společné poradě ve lhůtě 14 dní. O průběhu zpracování stížnosti a jejím vyhodnocení je veden písmený zápis, který je stěžovateli zaslán poštou, e- mailem nebo doručen osobně a je archivován ve spisu stížností.
- Krizový plán
- šíření infekce, parazitů:
- Pokud dítě onemocní v době, kdy je v lesním klubu, je ihned kontaktován zákonný zástupce, který si v co nejkratší době pro dítě přijede.
- Do té doby je dítě odděleno od ostatních dětí a je zajištěn dohled plnoleté osoby.
- Dále je zvýšena kontrola při dodržování hygienických návyků u dětí.
- Zmapování situace - vždy je 1 minuta na zmapování situace ( kolik je hodin a kde se nacházíme )
- Jeden lektor bude zajišťovat bezpečnost zbylé skupiny dětí a podle potřeby komunikovat se zdravotnickou záchrannou službou a pokud to lze tak se zákonnými zástupci.
- Druhý lektor bude poskytovat první pomoc zraněnému dítěti podle rozsahu zranění, podle pokynů zdravotnické záchranné služby do doby, než bude dítě ošetřeno nebo předáno do péče zdravotnické záchranné služby či zákonným zástupcům.
- Zajištění bezpečnosti zbylé skupiny dětí
- Vyhodnocení úrazu- jeho závažnost a rozsah
- Poskytnutí první pomoci
- Podle vyhodnocení závažnosti zranění volat zdravotnickou záchrannou službu - 155 - a konzultovat s nimi první pomoc.
- Pokud jde někdo okolo, požádáme ho pomoc.
- Podle vyhodnocení závažnosti zranění volat rodiče zraněného dítěte.
- Zapsání úrazu do knihy úrazů ( v třídní dokumentaci ).
- Informovat rodiče při vyzvednutí dítěte o průběhu úrazu, poskytnuté pomoci a vyžádat si podpis rodičů do knihy úrazů
- Zmapování situace - vždy je 1 minuta na zmapování situace - kolik chybí dětí, jejich jména, kdy a kde byly naposledy viděny, kolik je hodin a kde se nacházíme
- Jeden lektor bude zajišťovat bezpečnost zbylé skupiny dětí
- druhý lektor hledá ztracené dítě/děti
- Zajištění bezpečí zbylé skupiny dětí. Na pomoc lze zavolat místního hajného - dobře se orientuje v místě, kde se nacházíme ( kontakt je ve služebním telefonu a ve služebním batohu )
- Prohledání nejbližšího okolí.
- Pokud někoho potkáme, požádáme ho o pomoc.
- Když se dítě/děti nenajdou do 10 minut, je nutné volat na policii - 158 - a postupovat podle jejich pokynů ( kontakt je ve služebním telefonu a ve služebním batohu )
- Současně je informován předsedu spolku.
- Vždy nutno zajistit bezpečnost dětí odvedením z areálu, případně ze zázemí.
- V případě požáru jsou děti zaměstnanci odvedeny neprodleně z areálu a volají hasičský záchranný sbor - 150.
- Pokud je situace pod kontrolou a nejsou zaměstnanci v přímém ohrožení života postupují podle poplachových směrnic a pravidel BOZP (hasí, hasicí přístroj se nachází v zázemí na místě k tomu určeném).
- Okamžitě je telefonicky vyrozuměn předseda spolku Lewandulka z.s.
- Lektoři zajistí vyrozumění zákonných zástupců a předání dětí.
- Náhradní zázemí je řešeno podle rozsahu problému, to se týká i jakékoli jiné živelné pohromy.
- komunikace s médii: zaměstnanci spolku Lewandulka nejsou kompetentní podávat jakékoli informace či stanoviska. Kompetentní je pouze předseda spolku.
- Podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí a jejich ochrany před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí
- Zákonní zástupci zodpovídají za to, že předávají do lesního klubu zdravé dítě.
- Jeví-li dítě příznaky nemoci (kašel, přetrvávající rýma, vyrážka, červené spojivky očí, průjem, bolesti břicha a podobné) mají lektoři právo a zároveň povinnost dítě nepřijmout. Toto opatření je z důvodu předejití nákazy dětského kolektivu.
- Dítě je nutné léčit doma, je-li třeba i pod odborným dohledem lékaře. Lesní klub nemá možnost nahradit nutnou individuální péči. Nemůže zajistit izolaci nemocného dítěte od kolektivu ani organizačně ani provozně. Z těchto důvodů, v případě zjištění příznaku nemoci lektor ihned informuje rodiče a požaduje vyzvednutí z klubu.
- Dítě do lesního klubu nepřijímá s léky nebo nedoléčené. Výjimkou jsou léky pravidelně užívané dlouhodobě. V tomto případě je nutné přinést lékařskou zprávu o zdravotním stavu dítěte a informaci o přesném podávání léku.
- Výskyt infekčního onemocnění u dítěte, nebo v nejbližším okolí, jsou zákonní zástupci povinni hlásit ihned. Při podezření na infekční nemoc má lektor právo požadovat od rodičů dítěte potvrzení o zdraví dítěte.
- Zákonní zástupci jsou povinní informovat lektory o jakýchkoli skutečnostech, které se týkají zdravotního stavu dítěte a které se udály i mimo lesní klub (mdloby, nevolnost, úraz...).
- Jestliže se v lesním klubu vyskytne infekční onemocnění, jsou zákonní zástupci nemocného dítěte ihned informováni. Informováni jsou i zákonní zástupci všech ostatních dětí. Při výskytu pedikulózy (vši dětské) je nutná bezpodmínečná izolace dítěte z dětského kolektivu a jeho odvšivení – provádí zákonní zástupci (lektoři hlavy neprohlíží, aby vši nerozšířili na ostatní děti). Při hromadném výskytu pedikulózy je informována krajská hygienická stanice.
- Zákonní zástupci jsou povinní vybavit děti pro pobyt venku i uvnitř. Pro naši výchovnou náplň je nezbytně nutné vybavit děti i na pobyt venku za nevlídného počasí. Oblečení má umožnit volný a bezpečný pohyb, má dětem umožnit volné tvoření s různými materiály – písek, hlína, voda, barvy atd. Do zázemí i na ven je nutné mít jiné oblečení. Oblečení je nutné podepisovat.
- Vyžadujeme po zákonných zástupcích pro děti vhodnou a bezpečnou obuv.
- Lektoři dbají na dodržování hygieny dětí na dodržování pitného režimu. Přiměřeně větrají zázemí klubu, určují délku pobytu dětí venku - podle počasí – slunce, déšť, vítr, mráz. Kontrolují, zda jsou děti vhodně oblečeny venku i v zázemí.
- Rodiče 1x za měsíc odnáší vyprat domů polštář a spací pytel
- Bezpečnost dětí po předání do péče pedagogům lesního klubu
- Za bezpečnost dětí zodpovídají po celou dobu jejich pobytu v klubu lektoři a to od doby jejich převzetí podáním ruky od zákonných zástupců nebo jimi pověřené osoby až do doby vyzvednutí podáním ruky zákonným zástupcům nebo jimi pověřené osobě.
- Část odpovědnosti zákonných zástupců za své dítě trvá i po dobu, kdy je v lesním klubu. Rodiče plně odpovídají:
- za oblečení a obutí svých dětí a za věci, které si dítě bere sebou do klubu (mohou např. zapříčinit úraz dítěte)
- za to, co mají děti v kapsářích, nesmí obsahovat nebezpečné věci, ostré předměty, léky apod. – mohou zapříčinit úraz dítěte i jiných dětí – pedagogové nejsou povinni kontrolovat jejich obsah
- K zajištění bezpečnosti dětí v lesním klubu, kde je přítomno více než 8 dětí, vykonávají pracovní činnost souběžně 2 lektoři. V čase od 7:30 do 8:00. a od 13:00 do 16:30 je u dětí vždy jeden.
- Při přesunech dětí po pozemních komunikacích se lektoři řídí pravidly silničního provozu.
- Při řemeslných a výtvarných činnostech vykonávají děti práci s nástroji určenými ke konkrétní činnosti výhradně pod dohledem lektora a jsou vždy předem poučeni o bezpečnosti.
- V případě úrazu, zapisuje lektor úraz do knihy úrazu a zákonný zástupce je informován při vyzvedávání. Při závažnějších úrazech je vyplněn i záznam o úrazu ve dvou stejnopisech a zákonný zástupce je neprodleně po události kontaktován telefonicky.
- Nepovolujeme přinášet do lesního klubu předměty a látky ohrožující bezpečnost a zdraví či cenné předměty.
- Zákaz jízdy na vlastním kole či koloběžce se v zázemí klubu vztahuje na děti, rodinné příslušníky i další širší veřejnost.
- Společně s dětmi vytváříme pravidla bezpečnosti a společného soužití. Jejich respektováním předcházíme projevům nepřátelství či násilí.
- Lesní klub má povinnost dítě, které vykazuje známky akutního onemocnění (vysoká horečka, zvracení, průjem), oddělit od ostatních dětí a zajistit pro ně dohled zletilé fyzické osoby (§ 7 odst. 3 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů).
- V zázemí klubu je zakázáno kouřit a požívat alkohol a jiné návykové látky podle § 8 odst. 1 písm. b) zákona č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
- Bezpečnost na akcích s rodiči a s veřejností:
- V případě konání akcí (slavnosti,besídky, brigády apod.), jejíž pořádání není v přímé souvislosti s činností lesního klubu, je tedy dobrovolná a koná se za přítomnosti rodičů (pro děti a jejich rodiče), či jiných zákonných zástupců, pak tito přítomní zákonní zástupci (rodiče, prarodiče..) za dítě nesou plnou odpovědnost. Jestliže se akce účastní dítě, které nebylo předáno rodičům, odpovídá za jeho bezpečnost předem pověřený pracovník spolku do doby předání dítěte zákonnému zástupci. V případě, že si rodiče vyzvedli své dítě z klubu a ihned se přesunuli na místo konání akce, tehdy již dítě není v péči lektorů a spolek již nenese zodpovědnost za případný úraz z pohledu vyhl. č. 64/2005 Sb. (úrazy dětí, mládeže a studentů).
- je-li součástí akce oheň, je již před jeho zapálením stanovena osoba, která bude přikládat a bude zajišťovat celkový dohled ohniště, včetně jeho úplného uhašení
- přihodí-li se někomu úraz, je možné vyžádat si první pomoc u zaměstnanců spolku
- jsou-li pro jednotlivou akci stanovena specifická pravidla, jsou všechny osoby povinny pokyny respektovat a dodržovat
- Ochrana osobnosti v lesním klubu (lektor, dítě)
- Lektoři mají povinnost zachovávat mlčenlivost a chránit před zneužitím osobní údaje, informace o zdravotním stavu dětí a výsledky poradenské pomoci školského poradenského zařízení a školního poradenského pracoviště, s nimiž přišli do styku.
- Právo dětí a zákonných zástupců na přístup k osobním údajům, na opravu a výmaz osobních údajů a právo vznést námitku proti zpracování osobních údajů se řídí směrnicí k ochraně osobních údajů.
- Zpracování osobních údajů dětí za účelem propagace spolku (webové stránky, propagační materiály, fotografie) je možné pouze s výslovným souhlasem zákonných zástupců dítěte.
- Podmínky zacházení s majetkem spolku
- Po dobu pobytu dítěte v lesním klubu dohlížejí pedagogové, aby děti zacházeli šetrně s učebními pomůckami, hračkami a dalšími vzdělávacími potřebami a nepoškozovali ostatní majetek spolku.
- Po dobu pobytu v zázemí klubu jsou zákonní zástupci povinni chovat se tak, aby nepoškozovali majetek lesního klubu a v případě, že zjistí jeho poškození, nahlásili tuto skutečnost neprodleně zaměstnanci spolku Lewandulka z.s..
- V případě úmyslného poškození majetku spolku dítětem jsou zákonní zástupci povinni uhradit vzniklou škodu.
- pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání
- Každé dítě, které začíná lesní klub navštěvovat by mělo:
- umět držet lžíci a jíst samo
- pít z hrníčku, sklenice, láhve
- samostatně používat WC nebo nočník, ve výjimečných případech je možné částečné nošení plen - pouze na spaní
- umývat se
- smrkat
- snažit se samo oblékat a obouvat
- Rodiče v součinnosti s lesním klubem pomáhají vést děti k samostatnosti při stolování, sebeobsluze, hygienických návycích (včetně používání toaletního papíru a splachování WC), uklízení hraček, oblékání a obouvání, vedou děti k používání kapesníku. Pomáhají lesnímu klubu při vytváření základních společenských návyků u dětí, vedou děti k úctě k ostatním lidem a k sebeúctě.
- Soubory předpokládaných vědomostí, dovedností, schopností, postojů a hodnot důležitých pro osobní rozvoj a uplatnění každého jedince se nazývají klíčové kompetence. V předškolním věku mohou být získávány základy klíčových kompetencí, ty jsou důležité z hlediska přípravy dítěte pro započetí systematického vzdělávání a zároveň pro jeho další životní etapy. Lesní klub rozvíjí klíčové kompetence dětí v souladu se vzdělávacím programem.
- Rozvoj individuálních kompetencí je veden pozorovacích formulářích každého dítěte.
- Závěrečná ustanovení
- kontrolu provádění ustanovení této směrnice provádí koordinátor lesního klubu
V Liberci dne :................................................
Podpis a razítko předsedy spolku:.............................................................................