Published using Google Docs
СПО 1-4 класи
Updated automatically every 5 minutes

КОРЕКЦІЙНО-РОЗВИТКОВА ГАЛУЗЬ

 

Соціально-побутове орієнтування

1-4 класи

Пояснювальна записка

 

Важливою метою освіти дітей із особливими освітніми потребами є адаптація до сучасного середовища. Успіх її в значній мірі залежить від соціально-побутової компетентності, здатності самостійно організовувати свій побут. Це завдання розглядається  в системі корекційних занять із соціально-побутового орієнтування.  Метою  навчального предмета «Соціально-побутове орієнтування» і є підготовка дітей із особливими потребами до самостійного життя, організації власного побуту, шляхом формування у них відповідних знань та практичних умінь, а також  навичок життєвої та соціальної компетентності, виконання норм і правил культурної поведінки в суспільстві, родині, вирішення життєво необхідних побутових завдань. Моделювання особистісних компетентностей закладені в формуванні здорового способу життя, організації та проведенні змістовного дозвілля. Саме компетентнісний підхід до вивчення предмета «Соціально-побутовеорієнтування може забезпечити підготовку школярів до свідомого і самостійного вирішення різноманітних життєвих проблем. Тому основоположна роль відводиться формуванню життєвої компетентності учнів, яка розглядається як здатність застосовувати на практиці знання, досвід, суспільні цінності, базові навички комунікації і соціально-побутової адаптації, набуті у процесі навчання та комплексної реабілітації.

Основними методами навчання є розповідь, бесіда,практичнівправи, екскурсії. На заняттяхнеобхідновикористовуватирізноманітнінаочнізасоби.Доцільно здійснювати цілеспрямовані спостереження за реальними об'єктами і життєвими ситуаціями, моделювати їх і виконувати практичні дії в реальних умовах. У навчанні дітей велике місце повинні займати ігрові методи і прийоми: дидактичні, сюжетно-рольові, ігрові ситуації і сюрпризні моменти.

Система роботи спочатку спрямована на повноцінне сприйняття дітьми, а потім - на різноманітне їх закріплення і регулярне застосування на практиці. Таким чином, педагогічна робота, має на меті досягнення кожною дитиною максимально можливого для нього рівня соціально-побутової компетентності. Для її успішної реалізації необхідно вирішити наступні основні завдання з формування в учнів:особистої гігієни, елементарної доступної організації харчування, доступних навичок догляду за житлом, навички догляду за одягом, взуттям та іншими предметами побуту; умінь спілкування: ставити і відповідати питання  з конкретної ситуації, звернутися з проханням, дякувати, вітатися і т.п.; уявлень і знань про правила культури поведінки і взаємин з різними людьми (знайомими і незнайомими, старшими і молодшими тощо), накопичення відповідного досвіду; емоційно позитивного ставлення до оточуючих.

Корекційно-розвивальні завдання спрямовуються на забезпечення:

·                   пізнавального розвитку (формування явлень,відомостей, дій і прийомів;дотримування правил поведінки у родині, колективі, суспільстві;формування умінь виконувати завдання на основі словесної інструкції з опорою на наочність, дотримання етапів діяльності);

·                   мовленнєвого розвитку (висловлювання прохання, бажання; формування умінь давати вербальний звіт про власну діяльність у вигляді фіксуючого, супроводжуючого та плануючого мовлення);

·                   сенсомоторного розвитку (формування умінь визначати форму, розмір, колір, розташування деталей предметів та їх властивостей, предметів на основі зорової, тактильної, слухової чутливості; розвиток дрібної моторики; навичок вправно володіти інструментами під час виконання практичних завдань);

·                   особистісного розвитку (позитивне і бережливе ставлення до самого себе, до людей, до природи; опановування навичок поведінки у соціальному середовищі і природі;формування позитивного ставлення до праці, готовності доводити виконання завдання до завершення; усвідомленої навчально-практичної діяльності, цілеспрямованості, організованості, охайності).

Зміст корекційно-розвиткової роботи з соціально-побутового орієнтування в початкових класах для дітей з порушеннями інтелектуального розвитку структурується за такими змістовими лініями: «Помешкання, школа, домівка», «Основи загальної гігієни», «Одяг та взуття»,  «Гігієна харчування», «Соціальна орієнтація».

Соціально-побутове орієнтування учнів повинно мати своє логічне продовження в системі позакласної роботи. Оскільки,  лише комплексна, спільна діяльність вчителя й вихователя дозволить досягти бажаних результатів.  При цьому програма з соціально-побутового орієнтування має слугувати орієнтиром для вихователя при доборі матеріалу, визначенні його тематики, обсягу й послідовності вивчення. Однак вихователь у своїй діяльності не повинен використовувати форми й методи навчання застосовані вчителем. Вихователь має здійснювати закріплення одержаних учнями знань і вмінь у процесі практичної роботи, формувати на їх основі міцні  навички.  Так, при опрацюванні матеріалу розділу «Догляд за житлом»  вчитель навчає дітей правилам прибирання квартири, а вихователь, організовуючи діяльність учнів із самообслуговування, повторює з ними ці правила, слідкує за процесом прибирання.

Зв’язоквчителя з вихователемздійснюєтьсятакож при спільномупроведенніокремихекскурсій і деякихпрактичних занять, якіможнаоб’єднати з позакласними заходами, що дозволить закріпитизасвоєне на практиці й одночасноперевірити, що і як сприйнялиучні на заняттях. Такавзаємодіянавчальної та позакласноїроботисприятимеудосконаленнюзнань і навичокучнів, успішномузастосуваннюїх у побуті.

Програма складена з урахуванням вікових та психофізичних особливостей розвитку учнів спеціального навчального закладу і базується на принципах систематичності, послідовності, логічного викладення матеріалу з прогнозованим результатом. Розподіл навчальних годин за темами вчитель визначає самостійно, враховуючи умови навчання та педагогічну доцільність.

 

 

Соціально-побутове орієнтування

Результати навчання й орієнтовний зміст навчання

1 клас

 

Предметно-орієнтовані компетентності

Орієнтовний зміст навчального матеріалу

Змістова лінія «Помешкання, школа, домівка»

Здобувач/здобувачка:

·        має уявлення про спеціальне приміщення для уроків соціально-побутового оріентування;

·        розуміє  правила безпеки  і санітарно-гігієнічних вимог у кабінеті соціально-побутового орієнтування;

·        знає назви та призначення основних шкільних приміщень;

·        називає власне місце проживання;

·        індитифікує поняття «школа»-«домівка»;

·        має уявлення про призначення приміщень в школі та дома;

·        *за допомогою вчителя (вихователя) орієнтується у класі та  приміщеннях школи;

 

Вступ.

Кабінет соціально-побутового орієнтування.

Дотримання правил безпеки і санітарно-гігієнічних вимог у кабінеті соціально-побутового орієнтування.

Помешкання, школа, домівка

Школа. Орієнтування в школі (поверхи,  кабінети, їдальня, спортивний зал, спальні кімнати, роздягальня, туалетні кімнати та ін.).

Домівка (будинок, квартира,  житлові кімнати, кухня, туалетна кімната).

Основи догляду за власним житлом (прибирання у класі, застилання ліжка, правила дотримання порядку у власних речах).

 

 

Змістова лінія «Основи загальної гігієни»

Здобувач/здобувачка:

·        за допомогою вчителя  притримується розпорядку дня;

·        називає та показує частини тіла;

·        називає предмети загальної та особистої гігієни;

·        називає ситуації, в яких потрібно додатково мити руки;

·        за допомогою вчителя (вихователя) орієнтується у виконанні основних правил догляду за шкірою та волоссям,  шкірою рук, ніг та нігтями;

 

·        *за допомогою вчителя (вихователя)  називає кілька засобів особистої гігієни;

·        *під керівництвом виконує елементарні гігієнічні процедури по  догляду за власним тілом.

 

 

 

 

Розпорядок дня. Частини тіла.

Гігієна тіла. Засоби особистої гігієни.

Регулярне виконання ранкового та вечірнього туалету.

Основи догляду за ротовою порожниною та зубами.

Основи догляду  за шкірою та волоссям.

Основи догляду за шкірою рук, ніг та нігтями.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Змістова лінія «Одяг та взуття»

Здобувач/здобувачка:

·        розрізняє  види одягу та взуття за сезонами;

·        розуміє його призначення;

·        за допомогою вчителя  застібає різні види застібок, шнурує взуття;

·        знає  ознаки лицьової та виворотної сторін одягу; послідовність одягання;

·        за допомогою вчителя  одягається та роздягається  відповідно до сезону;

·         доглядає за власним одягом (складає у шафу, сортує брудний-чистий);

·        *має уявлення про види одягу;

·        *за допомогою вчителя (вихователя) може частково користуватися деякими видами застібок (шнурувати взуття).

 

Види одягу та взуття (за сезонами). Призначення одягу та взуття (повсякденний, святковий, спортивний).

Види застібок одягу та взуття.

Послідовність одягання та роздягання. Лицьова та виворотна сторона одягу. Повсякденний догляд за одягом та взуттям (чистий, брудний).

 

 

 

 

Змістова лінія «Гігієна харчування»

Здобувач/здобувачка:

·        має уявлення про поняття «продукти харчування»;

·        має загальне уявлення про значення харчування для людини (дитини);

·        знає правила здорового харчування;

·        за запитаннями вчителя називає корисні та шкідливі продукти;

·        розрізняє перші та другі страви;

·        орієнтується в назвах посуду;

·        вміє користуватися основними столовими приборами;

·        вміє прибирати за собою брудний посуд;

·        дотримується правил поведінки за столом під час прийому їжі;

·        *вміє висловлювати почуття голоду;

·        *вміє користуватися основними столовими приборами (ложка, чашка);

·        *під контролем вчителя(вихователя)

дотримується правил поведінки за столом під час прийому їжі ;

·        *за допомогою вчителя (вихователя) називає корисні та шкідливі продукти.

 

Продукти харчування.

Значення  харчування.  Здорове харчування. Корисні та шкідливі продукти. Правила харчування. Перші та другі страви. Користування  столовими приборами.  Посуд: тарілка, чашка, ложка та ін. (призначення та використання).

Правила поведінки в шкільній їдальні та за столом.

 

Змістова лінія «Соціальна орієнтація»

Здобувач/здобувачка:

·        знає своє ім’я та прізвище, адресу;

·        знає, як  звернутися по допомогу, якщо заблукав чи загубився;

·        визначає побутову небезпеку (запах диму, загорання, водні затопи тощо);

·        називає безпечні місця для ігор та розваг;

·        називає предмети, якими не можна гратися вдома і надворі;

·        уміє підтримувати доброзичливі стосунки з однокласниками;

·        називає правила спілкування з дорослими та однолітками;

·        знає правила поводження на канікулах та в довільний час;

·        *може назвати своє ім’я та прізвище;

·        *за допомогою вчителя (вихователя) називає безпечні місця для ігор та розваг;

·        *може спілкуватися із однолітками, йде на контакт із учителями.

 

Прізвище та ім’я. Домашня адреса.

Поведінка дитини в автономній ситуації  (якщо заблукав,

загубився, відстав від класу, тощо).

Побутова небезпека (запах диму, загорання, витік води тощо).

Безпечні місця для ігор і розваг. Уміння товаришувати.

Етикет взаємовідносин (правила спілкування з дорослими та однолітками). Культура спілкування з однолітками та колективом школи.

 

 

Житттєва компетентність:

 

Здобувач/здобувачка:

 

- сформовані елементарні навички  фізичної активності догляду за власним тілом (гігієнічні навички);

- сформовані елементарні навички правильної поведінки;

- сформована примітивна емоційно-ціннісна активність, пов’язана із потребою у їжі, спілкуванні з однолітками;

- сформовано елементарну соціально-моральну  активність,  пов’язану  із входженням дитини у соціум, зокрема, частковим оволодінням соціально прийнятними і схвалюваними формами поведінки та діяльності, засвоєнням моральних норм;

- сформовано позитивне ставлення до однокласників;

- дотримується правил поведінки у школі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 клас

 Результатинавчання й орієнтовний змістнавчання

Предметно-орієнтованікомпетентності

Орієнтовнийзмістнавчальногоматеріалу

Змістовалінія«Помешкання, школа, домівка»

Здобувач/здобувачка:

 

·     знаєназви житлових будинків та господарських будівель, їх призначення;

·     дотримується правил поведінки на сходових клітках,  під’їздах, ліфті; правил безпечної поведінки у школі та   надворі;

·         орієнтується у найближчомупросторі;

·     має уявлення про правила поведінки під час масових шкільних заходів;

·         *може назвати вид власного житлового будинку;

·         під контролем вчителя (вихователя) дотримується правил безпечної поведінки  в приміщенні школи та надворі.

 

Види житлових будинків і господарських будівель у місті (багатоповерховий,  часний будинок, під’їзд, ліфт, сходова клітка та ін.) та  селі (житловий будинок, сарай, веранда та ін.),  їх призначення.

Правила безпечної поведінки  в приміщенні школи та надворі.

Безпека школяра. Правила поведінки під час масових шкільних заходів.

 

Змістовалінія«Основи загальної гігієни»

Здобувач/здобувачка:

 

·      вмієкористуватися предметами особистої гігієни;

·      знає їх призначення та способи користування ними;

·      самостійно і послідовно виконує ранковий та вечірній туалет;

·      *під контролем дорослого користується предметами особистої гігієни, виконує ранковий та вечірній туалет.

 

Правила особистої гігієни. Значення їх дотримання для збереження і зміцнення здоров’я. Предмети особистої гігієни.

Послідовність ранкового та вечірнього туалету.

 

Змістовалінія«Одяг та взуття»

Здобувач/здобувачка:

 

·        розповідає про види одягу та взуття за сезонами;

·        розрізняє одяг за призначенням;

·        вміє підбирати одяг та взуття у відповідності з погодними умовами;

·        намагаєтьсяпідтримувати власний одяг в чистоті;

·        має охайний вигляд;

·        *за допомогою дорослого підбирає одяг та взуття у відповідності з погодними умовами;

·        розрізняє одяг за сезонами.

 

Види одягу та взуття (за сезонами).

Призначення одягу та взуття (повсякденний, святковий, спортивний).

Відповідність одягу погодним умовам.

Підтримування чистоти натільної білизни, одягу, взуття.

 

Змістовалінія«Гігієна харчування»

Здобувач/здобувачка:

 

·           знає вплив режиму харчування на здоров’я;

·           називає назви продуктів та їх призначення;

·           вміє визначати ті продукти, які є корисними для здоров’я, і ті продукти, вживання яких варто обмежити;

·           *за запитаннями вчителя та допомогою доступних комунікативних засобів пояснює значення їжі для людини;

·           *може назвати улюблені страви.

 

Правила споживання їжі та режим харчування.

Різноманітність продуктів, їх  значення в житті людини.

Повноцінне харчування.

 

Змістовалінія«Соціальна орієнтація»

Здобувач/здобувачка:

 

·         знає різні форми вітання і прощання;

·         вміє  правильно вітатися і спілкуватися із своїми однолітками та працівниками школи;

·     знає, як  звернутися по допомогу, якщо заблукав чи загубився;

·     умієпідтримувати доброзичливі стосунки з однокласниками;

·         *вміє спілкуватися з однокласниками.

Правила етикету під час зустрічі й прощання з однолітками. Форми звертання з проханням до однолітків та дорослих.

Знайомство з людьми. Побудова дружніх стосунків.

 

Життєвакомпетентність:

Здобувач/здобувачка:

 

-         вміє користуватися засобами особистої  гігієни;

-         має уявлення про безпечну та небезпечну поведінку у побуті; дотримуєтьсяправил безпечноїповедінкивдома, в школі, на вулиці, у громадськихмісцях;

-         підбирає власний одяг у відповідності до погоди;

-         знає важливість дотримання режиму харчування для здоров’я;

-         сприймає та розуміє  пояснення, інструкції вчителя щодо виконання практичних завдань;

-         підтримує дружні стосунки з однолітками.

 

 

 

 

Соціально-побутове орієнтування

3 клас

Результати навчання й орієнтовний зміст навчання

Предметно-орієнтовані компетентності

Орієнтовний зміст навчального

матеріалу

Змістова лінія «Помешкання, школа, домівка»

Здобувач/здобувачка:

  • знає  правила безпечного

поводження в школі та дома;

  • під контролем вчителя

(вихователя) ознайомлений з правилами користування джерелами водопостачання та електроенергії;

  • знає телефони екстрених служб

допомоги;

  • знає правила і послідовність

проведення сухого й вологого прибирання, провітрювання;

  • * ознайомлений з правилами  

Безпечного поводження в школі та дома;

  • за допомого ювчителя

(вихователя) називає призначення екстрених служб.

Вступне заняття

Дотримання правил безпеки і санітарно-гігієнічних вимог у кабінеті соціально-побутового орієнтування (повторення та поглиблення знань).

Помешкання, школа, домівка

Безпека в школі та дома.

Правила користування джерелами водопостачання та електроенергії.

Екстрені служби. Пожежна безпека.

Гігієна оселі. Повітря, його значення для здоров’я. Клімат приміщення.

                             Змістова лінія «Основи загальної гігієни»

Здобувач/здобувачка:

  • пояснює важливість

дотримання особистої гігієни;

  • називає частини тіла та правила

догляду за ними;

  • уміє складати розпорядок дня,

дотримується його протягом дня;

  • знає про шкоду вживання

тютюну і алкоголю;

  • *ознайомлений із інформацією

прошкоду вживання тютюну і алкоголю;

  • називає частини тіла та правила

догляду за ними.

Основи загальної гігієни

Охайність та особиста гігієна.

Частини тіла: голова, обличчя, щоки, очі, вуха, рот, ніс.

Корисні та шкідливі звички.

Профілактика вживання тютюну і алкоголю.

Змістова лінія «Одяг та взуття»

Здобувач/здобувачка:

  • знає правила повсякденного

догляду за одягом;

  • уміє доглядати за одягом,

оцінювати його загальний вигляд, визначати ступінь забруднення і ушкодженості;

  • може самостійно вичистити

незначні забруднення одягу чи взуття;

  • знає правила сушіння мокрого

одягу та взуття;

  • знає засоби для прання, може

випрати мілкі речі;

  • *може самостійно визначити

забруднення одягу;

  • за допомогою вчителя (вихова-

теля) може  вичистити  незначні забруднення одягу чи взуття.

Одяг та взуття

Повсякденний догляд за одягом

(попередження забруднення, чищення).

Сушіння мокрого одягу та взуття.

Прання білизни. Засоби для прання.

Змістова лінія «Гігієна харчування»

Здобувач/здобувачка:

  • знає значення збалансованого

харчування;

  • називає корисні продукти,

розуміє їх значення для росту й розвитку організму;

  • називає групи харчових

продуктів;

  • має уявлення про вміст вітамінів

у продуктах харчування;

  • пояснює необхідність вживання

різноманітної корисної їжі;

  • пояснює значення вітамінів у

житті людини;

  • *називає корисні продукти

харчування;

  • частково розкриває значення

вітамінів;

Гігієна харчування

      Збалансоване харчування.

     Овочі, фрукти, молочні продукти, їх значення для росту й розвитку організму.

     Вітаміни, їх значення для здоров’я. 

Змістова лінія «Соціальна орієнтація»

Здобувач/здобувачка:

  • знає всіх членів своєї родини;
  • називає імена своїх рідних;
  • висловлює власне ставлення до

членів власної сім’ї;  

  • пояснює значення поняття

«толерантність»;

  • має уявлення про необхідність

толерантного ставлення до людей, які мають проблеми зі здоров’ям;

  • *знає імена членів своєї родини;

називає найближчих родичів.

Соціальна орієнтація

Родинні стосунки.

Члени родини.

Що таке толерантність.

Толерантне ставлення до людей, які мають проблеми зі здоров’ям.

                                              Життєва компетентність

Здобувач/здобувачка

має:

  • сформовані  навички фізичної активності догляду за власним тілом

(гігієнічні навички);

  • сформоване позитивне ставлення до оточуючих;
  • сформовану емоційно-ціннісну активність – прагне до спілкування, має товаришів;
  • частково сформовану соціально-моральну  активність,  пов’язану  із входженням дитини у соціум, зокрема, частковим оволодінням соціально прийнятними і схвалюваними формами поведінки та діяльності, засвоєнням моральних норм (притримується правил поведінки у школі).

Соціально-побутове орієнтування

4 клас

Результати навчання й орієнтовний зміст навчання

Предметно-орієнтовані компетентності

Орієнтовний зміст навчального матеріалу

                Змістова лінія «Помешкання, школа, домівка»

Здобувач/здобувачка:

  • має уявлення про обладнання

приміщення для уроків соціально-побутового орієнтування, зміст навчання та правила безпеки.

Здобувач/здобувачка:

  • називає правила користування

телевізором, комп’ютером, телефоном;

  • знає телефони екстрених служб;
  • знає послідовність дій при

виникненні небезпеки;

  • уміє обирати джерела допомоги

відповідно до обставин;

  • знає правила безпечного переходу

дороги;

  • називає значення кольорів

світлофора;

  • називає небезпечні ситуації, що

можуть статись;

  • знає кольори світлофора.

Вступне заняття

Дотримання правил безпеки і санітарно-гігієнічних вимог у кабінеті соціально-побутового орієнтування (повторення та поглиблення знань).

Наодинці вдома. Правила користування телевізором, комп’ютером, телефоном.

Дії дитини за умови опосередкованої небезпеки: пожежа в іншій квартирі, іншому будинку тощо.

Дорожня безпека. Перехід дороги в умовах обмеженої оглядовості. Світлофор. Поведінка біля залізничної колії.

                Змістова лінія «Основи загальної гігієни»

Здобувач/здобувачка:

  • називає складові здоров’я,

чинники впливу на здоров’я, чинники, що сприяють гармонійному фізичному розвитку;

  • пояснює цінність людського

життя і здоров’я;

  • знає про шкідливий вплив

куріння, вживання алкогольних, наркотичних і токсичних речовин;

  • розпізнає корисні і шкідливі

звички;

  • *знає про шкідливий вплив

куріння, вживання алкогольних, наркотичних і токсичних речовин.

Чинники здоров’я.

Показники розвитку дитини.

Небезпека куріння, вживання алкогольних, наркотичних і токсичних речовин.

                              Змістова лінія «Одяг та взуття»

Здобувач/здобувачка:

  • знає,  чому важливо мати охайний

вигляд, дотримуватися правил гігієни;

  • вміє підбирати одяг відповідно до

ситуації;

  • називає різні види взуття, знає

його приналежність;

  • *називає назви одягу та

взуття,розрізняє їх за сезонами.

Охайність та особиста гігієна.

Речі та одяг для прогулянки на природі,  театру,  школи (розширення знань).

Види взуття. Правильний вибір взуття.

                              Змістова лінія «Гігієна харчування»

Здобувач/здобувачка:

  • має уявлення про значення води

у житті людини;

  • пояснює небезпеку придбання  

продуктів харчування на стихійних ринках;

  • називає переваги натуральних

продуктів;

  • розрізняє свіжі та зіпсовані

продукти;

  • знає, що потрібно робити у разі

харчового отруєння,

  • *може розрізнити свіжі та

зіпсовані продукти.

Значення води для життя і здоров’я людини.

Вибір продуктів харчування. Переваги натуральних продуктів. Негативний вплив смажених страв.

Харчові отруєння. Перша допомога при отруєнні.

                                     Змістова лінія «Соціальна орієнтація»

Здобувач/здобувачка:

  • має уявлення про людей з

особливими потребами;

  • знає, якої допомоги вони

потребують;

  • дотримується правил поводження

на канікулах та в довільний час.

Люди з особливими потребами.

Гуманне ставлення

до людей із особливими потребами.

Правила поводження на канікулах та в довільний час (Інструктаж).

                                            Життєва компетентність

Здобувач/здобувачка:

  • вміє частково вирішувати завдання безпечної життєдіяльності;
  • уміє елементарно піклуватися про себе та власне здоров’я;
  • має позитивне ставлення до оточуючих;
  • прагне до емоційно-ціннісної активності (до спілкування, має

товаришів);

  • має сформовану соціально-моральну  активність,  пов’язану  із

входженням дитини у соціум, зокрема, частковим оволодінням соціально прийнятними і схвалюваними формами поведінки та діяльності, засвоєнням моральних норм (притримується правил поведінки у школі).