ВИКОРИСТАННЯ ЦИФРОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ

НА УРОКАХ МИСТЕЦТВА ТА ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА

Тетяна ШЛЄЄНКОВА

вчитель образотворчого мистецтва

комунального закладу

«Подільська гімназія Кропивницької міської ради»

Анотація: У статті розкрито значення та переваги використання в освітньому процесі НУШ цифрових технологій в умовах сучасних тенденцій розвитку суспільства, подано рекомендації щодо використання різноманітних сервісів та платформ відповідно до різних етапів уроку інтегрованого курсу Мистецтво та Образотворче мистецтво.

Ключові слова: інформаційно-комунікаційні технології, цифрові технології, мистецтво, образотворче мистецтво, сучасний урок, цифрові платформи та сервіси

Широкомасштабне використання інформаційних та цифрових технологій у всіх сферах сучасного життя висуває нові виклики перед українською освітою в цілому і школою зокрема. Оскільки дитина 21 ст. живе у цифровому світі, то такі реалії вимагають і розбудови цифрового освітнього середовища. Інформатизація освіти стає одним із пріоритетних напрямків у справі підвищення ефективності та результативності освітнього процесу НУШ.

Цифрове середовище навчання дає змогу більш ефективно сформувати та розвинути в учнів необхідні для дорослого життя, саморозвитку та самореалізації вміння, якості, компетентності, які визначатимуть її успішність та затребуваність у майбутньому.

Уроки Мистецької галузі освіти – це особливі уроки образного сприйняття світу, що забезпечують духовно-творчий розвиток особистості. Зміст уроків «Мистецтва», «Музичного мистецтва» та «Образотворчого мистецтва» сприяє активній роботі образного мислення, уяви, фантазії, розкриттю творчого потенціалу дитини, формуванню особистісних позитивних якостей, розвитку розумових та пізнавальних можливостей.

Мистецька галузь має значний потенціал для використання ІКТ. Психолого-педагогічні, дидактичні дослідження науковців та педагогів-практиків (І. Вєтрова, А. Горячев, С. Гунько, І. Губайдулін, Е. Машбиц, Н. Морзе, Е. Полат, О. Спірін, О. Суховірський) підтверджують, що цифрове освітнє середовище на уроках мистецтва здатне забезпечити індивідуалізацію та диференціацію навчання, розвиток креативності, самостійності, набуття цифрових компетентностей, контроль за навчальною діяльністю, діалогізацію процесу навчання та зворотній зв’язок, ефективне використання якісного наочного матеріалу та супроводу, створення сучасних дидактичних матеріалів. Завдяки цифровому середовищу на уроках відкривається доступ до нових джерел інформації, урізноманітнюються форми подання інформації, типи та види завдань, ігрових прийомів, відбувається «занурення» учнів у віртуальний світ галерей, музеїв, мистецьких заходів тощо, яскраво, якісно унаочнюється поетапність виконання художньо-творчого завдання, підвищується рівень зацікавленості, пізнавальної активності, мотивації та продуктивності уроку вцілому [4,5].

Але разом з тим, не можна перетворювати урок мистецтва на «феєрверк» цифрових засобів. Напрацьовані традиційні методики варто грамотно та вдало поєднувати з сучасними технологіями та методами. Будь-яка модель чи методика має застосовуватися у дидактичних межах і не перевантажувати дитину. Тому, з метою підвищення якості та ефективності уроку, можна запропонувати ряд вимог щодо використання ІКТ в освітньому процесі:

Виходячи із цілей та завдань уроку мистецтва та образотворчого мистецтва на різних його етапах можливе застосування різноманітних методів інформаційно-комунікаційних технологій:

Швидко і у цікавій формі актуалізувати знання, повторити, закріпити, систематизувати та узагальнити, встановити причинно-наслідкові зв’язки, виділити головне, синтезувати, проаналізувати, порівняти навчальний матеріал допоможуть онлайнові тренажери, інтерактивні вправи, робочі аркуші та ігри на платформах Thatquiz, Learningapps.org, Wordwall, Childdevelop, ThingLink, Kahoot, хмари тегів на сервісі Tagul, генератор QR-кодів на платформі Qrcoder.ru, ребусів - на Rebus1.com, пазлів – на Online-puzzle.ru тощо. Завдання подані у такій формі дозволяють організувати фронтальну, групову чи індивідуальну роботу учнів.

Зробити урок мистецтва та образотворчого мистецтва сучасним, цікавим, динамічним та дієвим дозволить використання пакету Microsoft Office (PowerPoint, Word, Excel), Google, динамічних презентацій Prezi, Sway, VideoScribe, інтерактивних книг Вookcreator тощо.

Для візуалізації інформації, яскравого і чіткого її ілюстрування застосовують онлайнові карти знань та інфографіку. Створити даний навчальний контент допомагають платформи Mindomo, Canva, Diagrams.net, Easel.ly, Infogr.am, Piktochart, Cacoo, Popplet.

Віртуальні подорожі музеями, галереями, виставковими залами допоможуть учням сприймати, аналізувати та інтерпретувати твори мистецтва, сприятимуть підвищенню інтересу до мистецьких заходів та стимулюватимуть до відвідування закладів культури офлайн.

Особливу увагу варто приділити використанню та створенню відеоматеріалів. Навчальне відео може бути представлене відеоматеріалами для спостереження за явищами, об’єктами природи та мистецтва, репродукціями у поєднанні з текстами, таблицями, схемами, картами, аудіо рядом тощо. Вчитель може використовувати як готові матеріали з мережі Інтернет так і створювати власні відеоролики, відеолекції (поєднання текстової, графічної та звукової інформації), туторіали (демонстрація поетапного виконання практичного завдання), веб-квести (різновид проектного навчання, який базується на пошуковій діяльності з елементами пригод та гри). Для створення власного відеоматеріалу зараз достатньо мати телефон з камерою та безкоштовний відео редактор з можливістю здійснювати нарізку, склеювання відео та додаванням звукового ряду, наприклад Movavi [3].

Розмістити дидактичні матеріали для школярів, взаємодіяти у режимі онлайн, виконати спільне завдання, розмістити творчі роботи учнів або результати домашньої роботи, проектно, пошукової чи дослідницької діяльності можна за допомогою онлайн-дошок Padlet, Jamboard, Сlassroomscreen.

Новий Державний стандарт орієнтує також сучасного учня на самостійне створення фотоколажів (Layout, Mixoo), відеороликів (InShot, Movavi), роботу з простими графічними редакторами (Рaint, Рaint.net, Tux paint)

З метою виявлення прогресу у навчанні, підсумкового оцінювання, або для анкетування учнів у рамках роботи над проєктом доцільним є створення тестів та анкет. На допомогу вчителю тут можуть прийти форми Google, Classtime, Miyklas, Triventy, Kahoot, Plickers, Quizizz, Play buzz.

В умовах дистанційного та змішаного навчання питання використання цифрових технологій для навчання постало особливо гостро. Сервісами, які забезпечують можливість прямої трансляції стали Zoom, Google Meet, прямі ефір на YouTube. Viber та Telegram групи дозволили швидко обмінюватися інформацією, файлами, дозволили проводити опитування у вигляді вікторини, анкети, а також організовувати групові відеочати.

Висновки. Отже, впровадження цифрових технологій на уроках інтегрованого курсу Мистецтва та Образотворчого мистецтва забезпечує інтенсифікацію процесу навчання, сприяє підвищенню якості навчання, формування предметних та ключових компетентностей, дозволяє успішно адаптуватися та пристосовуватися до швидкоплинних процесів у соціумі.

Список використаної літератури

1. Аман І.С., Литвиненко О.В. Інтернет-сервіси в освітньому просторі. Випуск 2 : методичний посібник / І.С. Аман, О.В. Литвиненко. – Кропивницький: КЗ «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського», 2017. – 60 c

2. Генсерук Г. Р., Мартинюк С. В. Розвиток цифрової компетентності майбутніх учителів в умовах цифрового освітнього середовища закладу вищої освіти. Інноваційна педагогіка. Одеса, 2019. Вип. 19, т. 2. С. 158–162.

3. Кондратова Вікторія, Орлова Анна. Особливості реалізації мистецької освітньої галузі у 5-9 класах та проведення уроків образотворчого мистецтва в з використанням інтернет-сервісів http://koippo.in.ua/arhiv/mvisnuk/mv_57.pdf, С. 289.

4. Морзе Н. В. Впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховний процес закладів ПТО. К.: Арт Економі, 2011. 168 с.

5. Спірін О. М. Інформаційно-комунікаційні та інформатичні компетентності як компоненти системи професійно-спеціалізованих компетентностей вчителя інформатики. Режим доступу: http://ime.edu-ua.net/em13/emg.html (дата звернення 8.04.2020).

6. ІКТ на уроках образотворчого мистецтва. [Електронний ресурс] [текст]. – Режим доступу:http://www.slideshare.net/alyonka24112/ltiframe-height400-srcwwwslidesharenetslideshowembe dcode45862110-width476-margi