Урок 23 Інформатика (ІКТ)
Вставлення зображень у текстовий документ,
засіб WordArt.
Практична робота № 14 “Робота з зображеннями у текстових документах”.
Мета.
Навчальна. Розглянути типи графічних зображень; особливості роботи з графічними об’єктами; y вставляти в документ зображення, формувати вміння: використовувати інструменти для роботи з рисунками; y використовувати набуті знання на практиці;
Розвиваюча. Розвивати логічне мислення, креативність; y образне мислення, самостійність, вміння застосовувати набуті знання до практичних завдань.
Виховна. Виховувати наполегливість, естетичність у оформленні, грамотно висловлювати свої думки.
Тип уроку. Засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Матеріали для роботи з учнями:
Інформатика 10 клас: підручник для загальноосвітніх навчальних закладів: академічний рівень, профільний рівень / Й.Я. Ривкінд, T.I. Лисенко, Л.А. Чернікова, В.В. Шакотько
План
Пам’ятка для учня!
Хід уроку
1. Перевірка домашнього завдання.
Практичне опитування:
2. Актуалізація опорних знань.
Фронтальне опитування
1. Чому Word називаємо текстовим «процесором»?
2. Що можна розмістити на сторінках документів? (З вивченого раніше)
3. Що ще ми бачимо на сторінках книг, газет, журналів?
4. Як можна пояснити термін «графічне зображення»?
5. Чим можна «оздобити» текст?
6. Перелічіть формати графічних зображень.
7. Які види графіки ви знаєте?
8. Поясніть різницю між растровим і векторним зображеннями.
9. Чому, на вашу думку, більшість дитячих книг своїм оформленням викликають позитивні емоції?
3. Мотивація навчальної діяльності.
Під час створення текстового документа іноді виникає необхідність вставити до нього графічне зображення, яке ілюструє зміст тексту (рисунок, фотографія, схема, діаграма тощо) або графічно оздоблює документ (рамки, розділювачі, графічні маркери списків, логотипи тощо).
Отже, документ може містити не тільки фрагменти певного тексту, а й різноманітні графічні об’єкти. Важко перелічити всі можливі варіанти, особливо враховуючи різні версії редактора Word. Але серед найпоширеніших можна виділити такі: картинки, фото, автофігури, діаграми різних типів, художній текст, художні рамки.
Завдання цього уроку — навчитися створювати графічні зображення в текстовому документі.
4 . Вставлення зображень у текстовий документ, засіб WordArt.
Графічні зображення в текстовому документі та їхні властивості
У 9-му класі ви вже вивчали, як у текстовому документі засобами Word створити векторне графічне зображення, що складається з графічних примітивів. Якщо ж потрібне графічне зображення вже створено іншими засобами і зберігається на зовнішньому носії, то його можна вставити в потрібне місце документа.
У текстовий документ можна вставити як векторні, так і растрові зображення (рис.). Їх можна знайти в колекції Microsoft ClipArt, яка створена розробниками MS Office і входить до однойменного пакета програм, у різноманітних колекціях графічних зображень на зовнішніх носіях, в Інтернеті, у власних цифрових фотоальбомах та ін. Також це можуть бути об'єкти WordArt і SmartArt, які створюються засобами Word.
Графічні зображення, вставлені в текстовий документ, мають певні властивості - розмір зображення, спосіб обтікання зображення текстом, колір, товщина та штрих ліній контуру, заливка рисунка, спосіб розташування на сторінці тощо. З більшістю з них ви вже ознайомилися під час вивчення теми «Комп'ютерна графіка» в 9-му класі.
Для вставлення графічних зображень у документ використовують елементи керування групи Зображення вкладки Вставлення:
Для вставлення в документ графічних зображень використовують спеціальні програми - графічні фільтри. Одні з них (для векторних форматів WMF, EMF, EPS і растрових форматів GIF, JPG, BMP, TIFF, PNG) встановлюються під час інсталяції MS Office, інші потрібно встановлювати додатково.
Робота з картинками та фотографіями
Класичний варіант додавання зображення:
Вставка → Рисунок → Картинки або Вставка → Рисунок → З файла. Картинки — це зображення, що інтегровані в редактор Word, їх кількість та відповідність тематиці залежить від налаштувань (можна довстановити). У разі вибору пункту З файла нам надається можливість вибрати графічний файл, вказавши його місце розташування на дисках комп’ютера. Найчастіше це фотографії.
Робота з рисунками
Щоб виконати будь-які операції з рисунком, його необхідно виділити, клацнувши по ньому лівою кнопкою миші. Навколо рисунка по периметру з’являться маркери, наявність яких вказує на виділення об’єкта. Це дозволить виконувати над ним такі дії: y зміна розміру; y переміщення; y копіювання; y видалення.
Якщо викликати контекстне меню (за допомогою правої кнопки миші), можна вибрати пункт Формат рисунка і у вікні, що з’явиться, можна встановити найрізноманітніші параметри — обрамлення, розмір, розташування тощо.
Відразу слід зауважити, що пункт контекстного меню Формат… може застосовуватися до більшості графічних об’єктів у редакторі Word, про які йдеться далі. Це найбільш універсальний спосіб форматування графічних зображень.
Автофігури
Для роботи з рисунками в текстовому редакторі Word використовують панель інструментів Рисування, за допомогою якої можна створювати рисунки на основі прямих і кривих ліній, прямокутників і еліпсів, замальовувати їх різними кольорами, робити написи тощо.
Для додавання автофігур також можна використовувати команду Вставка → Рисунок → Автофігури та вибирати необхідний елемент.
Для редагування, автофігури мо жуть використовуватися маркери різних типів:
1. Обертання фігури.
2. Зміна розмірів фігури.
3. Зміна форми контуру фігури.
Діаграми
Діаграма — це графічний спосіб вираження кількісної залежності. Найчастіше вона використовується як ілюстрації до статистичних даних. Щоб вставити діаграму, можна скористатися командою Вставка → Рисунок → Діаграма. Зазвичай використовують стовпчасті та кругові діаграми.
Невід’ємним атрибутом діаграми є таблиця значень, з якої діаграма черпає інформацію. Сама таблиця у тексті зазвичай не відображається, її видно тільки під час створення чи коригування.
Організаційні діаграми
За допомогою організаційної діаграми можна відобразити ієрархічні відносини, наприклад між керівниками відділів та співробітниками в організації.
Для створення організаційної діаграми використовується команда Вставка → Організаційна діаграма або відповідна кнопка панелі інструментів Рисування.
З’явиться можливість вибрати тип діаграми.
Для зміни параметрів використовується допоміжна панель організаційної діаграми.
Художній текст — об’єкт WordArt
Word у перекладі означає «слово», Art — «мистецтво». Поданий об’єкт можна добавити за допомогою команди Вставка → Рисунок → Об’єкт WordArt або відповідної кнопки панелі інструментів Рисування.
За допомогою цього інструмента можна створювати нахилений, повернений і розтягнутий текст, а також текст із тінню
та у вигляді певної фігури.
Завдяки тому, що елементи оформлення тексту є графічними об’єктами, їх можна змінювати, використовуючи інші кнопки панелі інструментів Рисування. Наприклад, використати рисунок чи візерунок для заливки тексту.
5. Художні рамки
Прикрасити документ можна, використавши рамку навколо тексту. Для цього необхідно виконати команду Формат → Межі і заливка. У діалоговому вікні, що з’явиться, потрібно вибрати закладку Сторінка, а потім — рисунок, який буде створювати рамку навколо документа. Зазвичай — по периметру сторінки.
Редагування та форматування графічних зображень у текстовому документі
Вставлені в текстовий документ графічні зображення можна редагувати і форматувати.
Перед тим, як виконувати будь-які операції з рисунком, його потрібно виділити, вибравши вказівником. Навколо виділеного зображення з'являється контур у вигляді тонкої рамки з маркерами змінення розмірів, а для деяких графічних зображень і маркер обертання (рис.).
Наведення вказівника на один із цих маркерів змінює вигляд вказівника на двосторонню стрілку, яка вказує напрями можливого переміщення. Переміщення маркера в цих напрямах приводить до відповідної зміни розмірів рисунка. Використовуючи маркер обертання, об'єкт можна повернути на довільний кут.
Операції копіювання, переміщення, видалення вставлених графічних зображень у текстовому документі виконуються відомими вам способами: використовуючи елементи керування Стрічки, команди контекстного меню, сполучення клавіш та ін. Перемістити або скопіювати об'єкт в інше місце документа можна і перетягуванням; за такого способу вигляд вказівника стає таким (стрілочки вверх, вниз, вправо, вліво).
Слід пам'ятати, що вставлене зображення приєднується до оточуючого тексту і, якщо абзац, який містить це зображення, переміщується в інше місце документа, то рисунок пересувається разом з ним.
Форматування графічних зображень виконується з використанням елементів керування тимчасової вкладки Формат, яка автоматично з'являється на Стрічці в розділі Знаряддя для зображення при виділенні рисунка.
Виконання комплексу вправ для зняття м’язового напруження. (Варіант 2)
Вихідне положення — сидячи на стільці.
1. Зробити кілька глибоких вдихів і видихів. Потягнутися на стільці, зігнувши руки на потилиці, відхиляючи голову назад і випростовуючи плечі. Повторити 5 разів.
2. Зробити нахили і повороти голови. Повторити 5 разів.
3. Зробити легкий самомасаж обличчя і кисті руки протягом 3—5 с.
VІ. Практична робота № 14 “Робота з зображеннями у текстових документах”.
Інструктаж із техніки безпеки.
Виконання комплексу вправ для зняття зорової втоми (після завершення роботи). (Варіант 2).
Практичне завдання 1.(6 балів)
Практичне завдання 2 «Створення новорічної листівки» (6 балів)
В оцінюванні роботи буде враховуватися правильність виконання та естетичне оформлення документа.
VII. Підсумок уроку
Робота в парах
1. Як вставити графічне зображення в документ?
2. Які ви знаєте види графічних зображень?
3. Як змінити розміри зображення?
4. Як перемістити зображення?
5. Як скопіювати зображення?
6. Які є методи розташування зображення в тексті?
7. Які параметри зображення можна змінити?
8. Якими способами це можна здійснити?
Колективне формулювання висновку
Текстові редактори призначені для введення і редагування тексту. Однак потужні сучасні редактори, до яких відносять і Word, дають можливість розміщувати в документі графічні зображення різних типів та легко їх форматувати. Ілюстрації — необхідний атрибут більшості підручників, газет, журналів. Текст із графікою легко сприймається, стає зрозумілішим зміст.
Оголошення оцінок.
VIII. Домашнє завдання