Published using Google Docs
Ф10 Урок 25 Тема Вага тіла. Невагомість.
Updated automatically every 5 minutes

237427818.jpgВага тіла. Невагомість.


   


Мета.

Навчальна. Ввести поняття ваги тіла та невагомості. З’ясувати причини зміни ваги тіла.

Розвиваюча. Розвивати логічне мислення.

Виховна. Виховувати культура наукового мислення.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

here.gif

Дидактичні матеріали:

План

  1. Організаційний момент. Актуалізація опорних знань.
  2. Вага тіла. Невагомість.
  3. Запитання до уроку.
  4. Домашнє завдання.
  5. Перевір себе.
  6. Для допитливих.

Хід уроку


  1. Організаційний момент. Актуалізація опорних знань.

owl-reading[1].gifПеревірка домашнього завдання.


  1. Вага тіла. Невагомість.

4.jpgВага тіла. 

Галочка-зеленая.jpgВага тіла - це сила, з якою тіло діє на опору чи підвіс внаслідок притягання до Землі або руху з прискоренням.

У СІ одиниця ваги  (ньютон). Слід зауважити, що вага і сила тяжіння прикладені до різних тіл: сила тяжіння - до центра мас тіла, а вага тіла - до опори чи підвісу.

 

Вага тіла і сила тяжіння відрізняються й своєю природою: сила тяжіння має гравітаційну природу; вага тіла - це сила пружності, тому вага має електромагнітну природу.

Вага тіла залежить від прискорення, з яким  рухається опора:

Наприклад, зменшення ваги тіла спостерігається під час опускання тіла в ліфті з прискоренням вниз (мал. а) та під час  гальмування ліфта при русі вгору; під час руху по опуклому мосту (мал. б).

а)        в)

        Зменшується і вага пілота у верхній частині траєкторії піке:

, .

images (1) (1).jpg

Наприклад, вага тіла збільшується під час підйому ліфта з прискоренням (мал. а) та при гальмуванні ліфта під час його опускання (мал. б); при русі тіла по увігнутому мосту (мал. в)...

  а)     б)   в)

Наприклад, вага мотоцикліста збільшується на поворотах (мал. а); пілот зазнає збільшення ваги при виконанні фігур вищого пілотажу (мал. б), під час прискореного прямолінійного руху в автомобілі...

а)    б) 

Галочка-зеленая.jpgЗбільшення ваги тіла, зумовлене прискореним рухом опори чи підвісу, називають перевантаженням.

Дію перевантаження відчувають на собі космонавти під час старту космічної ракети та на ділянці гальмування космічного корабля, що входить в щільні шари атмосфери. Зазнають перевантажень і пілоти, виконуючи фігури вищого пілотажу, і водії автотранспорту під час руху з великим прискоренням. Більше того, перевантажень зазнає кожна людина, стрибаючи з певної висоти. Під час перевантаження внутрішні органи людини, які спираються на ту чи іншу частину її тулуба (скелета), теж збільшують свою вагу. Зрозуміло, що це може викликати болісні відчуття. Щоб організм людини міг без шкоди для здоров’я витримувати великі навантаження, потрібні спеціальні тренування. Особливо це стосується космонавтів, пілотів, спортсменів, яким доводиться витримувати великі перевантаження.

Галочка-зеленая.jpgКоефіцієнтом перевантаження називають відношення ваги тіла, що рухається з прискоренням, до ваги тіла в стані спокою: .

У разі k-кратного перевантаження вага тіла збільшується в (k+1) разів. Треновані люди порівняно легко витримують чотирикратні перевантаження. В окремих випадках доводиться витримувати десятикратні перевантаження. Зрозуміло, що під час конструювання машин і механізмів слід враховувати ті навантаження, яких можуть зазнавати їх деталі в процесі роботи.

Галочка-зеленая.jpgСтан, за якого вага тіла дорівнює нулю, називають невагомістю.

Тіло перебуває в цьому стані, коли на нього діє лише сила тяжіння. Найвідомішим прикладом невагомості є невагомість, в умовах якої перебувають космонавти і предмети, що їх оточують, на космічних кораблях під час орбітальних польотів.

1355698202_1355355359_1355354592_god_11.jpg

 

Стан невагомості можна створити і на Землі. Варто лише надати тілу умов, за яких воно могло б падати разом з опорою. Зокрема, ви без особливих труднощів можете самі привести своє тіло до стану невагомості. Для цього слід підстрибнути. Той невеликий інтервал часу, протягом якого на тіло діє лише сила тяжіння, ви перебуватимете в стані невагомості.

Умови невагомості призводять до зникнення деформації тіл під дією сили тяжіння.


  1. Запитання до уроку.

interrogacao_verde.pngЗапитання 25.1. Що таке вага тіла? Як її позначають, в яких одиницях вимірюють?

interrogacao_verde.pngЗапитання 25.2. Як змінюється вага тіла під час його прямолінійного прискореного руху та руху по колу?

interrogacao_verde.pngЗапитання 25.3. Що таке невагомість тіла? Наведіть приклади перебування тіл в невагомості.

interrogacao_verde.pngЗапитання 25.4. Чи перебуває парашутист під час стрибка у стані невагомості?

interrogacao_verde.pngЗапитання 25.5. Що таке перевантаження, коефіцієнт перевантаження? Які перевантаження є безпечними для людини? Що є наслідком перевантаження?

interrogacao_verde.pngЗапитання 25.6. До якого моменту зростає швидкість руху парашутиста під час затяжного стрибка?

interrogacao_verde.pngЗапитання 25.7. Відомо, що швидкість кульки, яка рухається під дією сили тяжіння, при наближенні до землі збільшується, а швидкість дощової краплі, навпаки, зменшується. Поясніть це явище.


  1. Домашнє завдання.

books.pngПідручник:  §12.

interrogacao_verde.pngУсне опитування по запитаннях до уроку.


  1. Перевір себе.

  1. Для допитливих.

777fff334c9b.pngТворче завдання. Горіння свічки в невагомості.

На світлині представлено горіння свічки у стані невагомості, що спостерігається на космічних станціях. Поясніть, чому форма та забарвлення полум’я докорінно відрізняються?

Відповіді учнів

220px-Space_Fire (1).jpg