Published using Google Docs
Playtime 2017- Find success on Google Play and grow your business with new Play Console features (tr).docx
Updated automatically every 5 minutes

Playtime 2017: Google Play'de başarıya ulaşma ve yeni Play Console özellikleriyle işinizi büyütme

Gönderen: Vineet Buch, Director of Product Management, Google Play Apps & Games

Bugün, Berlin ve San Francisco'da arka arkaya gerçekleştirilecek etkinliklerle yıllık küresel Playtime dizimizi başlatmış bulunuyoruz. Önümüzdeki ay içinde, dünyanın dört bir köşesindeki şehirlerde birçok uygulama ve oyun geliştiricisini dinleyeceğiz. 2017 yılı Google Play'deki geliştiriciler için harika bir yıl oldu. Artık global olarak ayda 8 milyardan fazla yeni yükleme gerçekleştiriliyor.

 

Bu fırsattan yararlanmaya devam etmenize yardımcı olmak için Google Play'deki yeni buluşları ve Play Console'daki yeni özellikleri duyuruyoruz. Bizi Medium'da takip edin. Medium üzerinde yayınlanan sunularda anlatılan en iyi stratejiler, en iyi uygulamalar ve örnekler, iş hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır. Google Play hızla büyümeye devam ederken, herkesin işimizi anlamasına yardımcı olmak istiyoruz. Bu yüzden de Play 2017 Durum raporunu yayınlıyoruz. Her yıl güncellenecek bu rapor sayesinde, yıl içindeki gelişimimizi ve geliştiricilerin başarılı olmalarına ne şekilde katkıda bulunduğumuzu takip edebileceksiniz.

 

Telefon, tablet, Wear, TV, Daydream veya Chromebook (yeni çıkan Google Pixelbook dahil) cihazlarınızın hepsine Google Play hayat veriyor. Kullanıcıların Play Store'daki birbirinden güzel içerikleri keşfetmelerini ve bunlarla yeniden etkileşimde bulunmalarını çok daha kolay hale getiriyoruz.

 

En iyiyi tanıma

 

En yüksek kaliteli uygulamaları ve sevdiğimiz oyunları sergilemek için uzman ve editör seçimlerine yatırım yapıyoruz. Yenilenen Editörlerin Seçimi artık 17 ülkede yayında ve Android Üstün Başarı bölümleri yeni uygulamalar ve oyunlar barındırıyor. Ayrıca, bağımsız oyunları kutlamaya ve desteklemeye devam ediyoruz. Kısa bir süre önce San Francisco'daki Bağımsız Oyunlar Festivali'nin kazananlarını duyurduk ve Avrupa ikinci Bağımsız Oyunlar Yarışması için aday başvurularını açıyoruz.

 

Harika oyunları keşfetme

 

Oyun fragmanları ve ekran görüntüleriyle oyunlar için iyileştirilmiş bir ana sayfa kullanıma sunduk ve yakında iki yeni göz atma hedefi getiriyoruz: "Premium" (ücretli oyunlar için) ve "Yeni" (yakında çıkacak ve trend olan oyunlar için).

 

Yüklemelerin ötesine geçme

 

Kullanıcılara, önceden yükledikleri popüler oyunlardaki önemli oyun içi etkinliklerle ilgili bilgi veren, Play Store'daki başarılı "canlı işlemler" banner'larımızı ve kartlarımızı genişletiyoruz. Ayrıca, Android Hazır Uygulamaları, mağaza girişlerinde bir "Şimdi Deneyin" düğmesiyle entegre ettiğimiz için de heyecanlıyız. Kullanıcılar, yükleme yapmadan tek bir dokunuşla doğrudan uygulamayı denemeye başlayabilirler.

 

Yeni oyun deneyimi

Google Play'de

 

Google Play Console, uygulama yaşam döngüsünün her adımında size ve ekibinizin üyelerine yardımcı olacak araçlar sunar. Uygulama kalitesini iyileştirmek, yayınları güvenle yönetmek ve iş performansını artırmak için Play Console'u kullanın.

Kaliteye odaklanın

Android vitals, I/O 2017'de tanıtıldı ve şimdiden en iyi geliştiricilerin %65'i uygulamalarının performansını anlamak için kontrol panelini kullanıyor. Beş yeni Android vitals daha ekliyoruz ve pil tüketimi, kilitlenmeler ve oluşturma süresiyle ilgili sorunları gidermenize yardımcı olmak için cihaz kapsamını genişletiyoruz. Google Play'in arama ve keşif algoritmaları daha iyi performans gösteren uygulamaları tercih etmektedir.

 

Lansman öncesi raporları iyileştiriyoruz ve etkinleştirmeye gerek kalmadan tüm geliştiricilerin kullanımına sunuyoruz. Bir alfa veya beta APK'sı yüklediğinizde, uygulamanızı otomatik olarak Firebase Test Lab tarafından desteklenen fiziksel, popüler cihazlara yükleyip test edeceğiz. Raporda kilitlenmeler, görüntüleme sorunları, güvenlik açıkları ve şimdi, karşılaşılan performans sorunlarıyla ilgili bilgiler yer alacak.

 

Yeni bir uygulama yüklediğinizde, bunun açılıp normal bir şekilde çalışmasını beklersiniz. Kullanıcıların Google Play'deki uygulamaları ve oyunları yüklerken pozitif bir deneyim yaşadıklarından ve geliştiricilerin, güvenilir bir ekosistemin parçası olmanın faydasını gördüklerinden emin olmak için cihazların çoğunluğunda kilitlenme, kapanma, donma veya diğer çalışma sorunları gibi kötü deneyimlerin sürekli yaşandığı uygulamaları yasaklayacak bir politikayı kullanıma sokuyoruz. Politika merkezinden daha fazla bilgi edinin.

 

Güvenle yayınlayın

Beta testi, uygulamanız veya oyununuz üretim aşamasına geçmeden önce güvenilir kullanıcılar tarafından test edilmesini ve böylece, fikirlerinizi ardışık olarak hayata geçirip geri bildirim alabilmenizi sağlar. Artık alfa ve beta testlerini belirli ülkelere hedefleyebilirsiniz. Bu, örneğin, lansman yapmak üzere olduğunuz bir ülkede beta testi devam ederken diğer ülkelerdeki kullanıcıların üretim uygulamanızı almalarına olanak tanır. Yakında aşamalı sunumlara ülke hedeflemeyi getireceğiz.

 

Cihaz kataloğunda da iyileştirmeler yaptık. En iyi geliştiricilerin %66'sından fazlası, en geniş cihaz yelpazesinde çok iyi bir kullanıcı deneyimi sağladıklarından emin olmak için kataloğu kullanıyor. Artık cihaz aramalarını kaydedebilir ve belirli bir cihazın neden uygulamanızı desteklemediğini görebilirsiniz. Cihaz kataloğuna gidin ve kullanmaya başlamak için hizmet şartlarını inceleyin.

 

Abonelik işinizi büyütün

I/O 2017'de hem Play'deki abone sayısının hem de abonelik işi gelirinin önceki yıla göre ikiye katlandığını duyurduk. Play Faturalandırma Kitaplığı ve başarılı/başarısız ödemelerle ilgili akışlarınızı test etmenizi basitleştirecek yeni test araçlarıyla abonelik hizmetinizi kurmanızı ve yönetmenizi kolaylaştırıyoruz.

 

Daha fazla abone edinmenize ve bu aboneleri tutmanıza yardımcı oluyoruz. En az üç gün olmak koşuluyla daha kısa ücretsiz deneme süreleri sunabilirsiniz ve şimdi kötüye kullanım olasılığını azaltmak için uygulama düzeyinde bir ücretsiz denemeyi zorunlu kılacağız. Kullanıcılar aboneliklerini iptal ettiklerinde bildirim almayı etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca, kullanıcıların iptal edilmiş bir aboneliği eski durumuna getirmelerini kolaylaştırıyoruz. Hesap askıya alma seçeneği artık genel olarak kullanılabilmektedir. Bu seçenek sayesinde, yenileme ödemesiyle ilgili sorun yaşayan kullanıcının hizmetinize erişimini sorun giderilene kadar engelleyebilirsiniz. Son olarak, Ocak 2018'den itibaren, 12 aydan daha uzun süredir aboneliklerini sürdüren aboneler için işlem ücretimizi de güncelleyeceğiz.

 


Google Play Güvenlik Ödülü Programı Duyurusu

Google'da, uzun süredir güvenlik araştırma topluluğuyla yakın bir ilişki yürütüyoruz. Bugün, Google'ın kendi uygulamalarını da içeren popüler Android uygulamalarıyla ilgili güvenlik araştırmalarını teşvik etmek için Google Play Güvenlik Ödülü Programı'nı tanıtıyoruz. Program, güvenlik açıklarını bulmamıza ve bunları düzeltmeleri için güvenlik önerileriyle geliştiricileri bilgilendirmemize yardımcı olacaktır. Diğer ödül programlarımızda ulaştığımız başarıya burada da ulaşmayı umuyoruz ve geliştiriciler ile araştırma topluluğunu, Google Play ekosisteminin güvenliğini proaktif bir şekilde iyileştirmek için bizimle birlikte çalışmaya davet ediyoruz.

 

Google Play'den en son haberleri ve ipuçlarını kaçırmayın

 

Haberler ve ipuçları almak için
e-posta tercihlerinizi güncelleyin

Twitter'da @GooglePlayDev

hesabını takip edin

Medium'da Google Play Uygulama

ve Oyunlar

LinkedIn'de Google Play Uygulama

ve Oyunlar

 

Bu blog yayınını ne derece yararlı buldunuz?