ВИКОРИСТАННЯ СЕРВІСУ LEARNINGAPPS ДЛЯ СТВОРЕННЯ ІНТЕРАКТИВНИХ ДИДАКТИЧНИХ ВПРАВ

Наталія МАКАРОВА

учитель початкових класів

комунального закладу

«Завадівська гімназія Міської ради міста Кропивницького»

Анотація. У статті розглянуто можливості використання і переваги інтерактивних вправ, розроблених за допомогою веб-сервісу LearningApps.org. Описано особливості користування ресурсом, послідовність етапів створення навчальних вправ.

Ключові слова: інформаційні технології, освітні ресурси, освітній процес, LearningApps.org, інтерактивні вправи, комп’ютерні технології,  веб-сервіс.

Інтерактивні завдання – невід’ємна частина сучасного навчання, що дає змогу педагогам та здобувачам освіти отримувати певну інформацію систематизовано, мобільно та зручно з використанням інноваційних технологій у навчанні, зокрема й у процесі вивчення різних дисциплін. Суть інтерактивного навчання полягає в тому, що освітній процес у закладах освіти відбувається за умови активної та постійної взаємодії всіх його учасників.

Комп’ютерна підтримка уроків має позитивні наслідки, тому що реалізується особистісно-зорієнтований підхід до навчання; формуються уміння здобувачів освіти самостійно здобувати знання, обирати необхідний матеріал, аналізувати, співставляти, обирати головне; розвиваються навички комп’ютерної грамотності.

Завданням сучасного вчителя є навчити здобувачів освіти виявляти та використовувати  можливості соціальних освітніх мереж для підвищення якості навчання та розвитку інформаційної компетентності.

Що таке LearningApps.org?

LearningApps.org є сервісом для підтримки процесів навчання та викладання за допомогою невеликих інтерактивних модулів. Ці модулі можуть використовуватись безпосередньо як навчальні ресурси або для самостійної роботи. Метою роботи є створення загальнодоступної бібліотеки незалежних блоків, придатних для повторного використання та змін. Блоки (вони називаються вправами).

Це конструктор для розробки інтерактивних завдань за різними предметними дисциплінами для застосування на уроках і в позакласній роботі. LearningApps.org розробляється як науково-дослідний проєкт Центру.

Їх можна використовувати в роботі з інтерактивною дошкою, або як індивідуальні вправи для учнів. Є україномовна версія сайту, для цього необхідно обрати відповідний  прапорець у правому верхньому куті. Для роботи на сайті треба зареєструватись, створити свій аккаунт та розпочати творчий процес. Існуючі модулі можуть бути безпосередньо включені у зміст навчання, а також їх можна змінювати чи створювати в оперативному режимі. Вправи на сайті подаються у зручному візуальному режимі сітки зображень, навівши на які вказівник миші можна побачити тип вправи та її рейтинг на сайті (залежить від кількості переглядів та оцінок користувачів). Усі вправи поділено на категорії, які відповідають виду завдання, яке потрібно буде виконати здобувачам освіти: вибір; розподіл; послідовність; заповнення; онлайн-ігри; інструменти. У кожній групі доступно кілька шаблонів вправ, опис та зразки яких можна попередньо переглянути перед тим, як створити власний навчальний ресурс [2].

Як застосувати LearningApps на уроках?

Використовувати додаток  просто і доступно. Адреса сайту - http://learningapps.org/ - співпадає з назвою сервісу LearningApps.org.

Користувач може одразу переглянути довідку про сервіс LearningApps.org та його розробників [1] (Рис.1).

http://school-13.at.ua/_si/0/s48954265.jpg

Рисунок  1

Сайт мультирегіональний, тому відкриється російською  мовою, якщо необхідно обрати іншу мову, потрібно вибрати її із запропонованих у програмі.

Даний ресурс можна спробувати без реєстрації, але для збереження результатів та їх публікації потрібно зареєструватися. Заповнивши відповідні поля, натискаємо «Створити обліковий запис».

Після реєстрації на сайті, користувачеві стають доступні наступні закладки:

Тут розміщено шаблони для створення нових вправ шляхом заповнення простих веб-форм. Усі вправи поділено на категорії: «Вибір», «Розподіл», «Послідовність», «Заповнення», «Онлайн-ігри» та «Інструменти». Вибираємо в категорії «Розподіл» вид вправи «Знайти пару». Нам пропонується переглянути приклад такого завдання із бібліотеки вправ або одразу можна перейти до опції «Створити».

У технології створення в додатку LearningApps.org інтерактивних завдань різних рівнів складності - вікторин, кросвордів, пазлів чи ігор - використовується майже однаковий алгоритм дій, які потрібно виконати.

Вводимо назву вправи.

Пишемо опис завдання цієї вправи, який показуватиметься при її запуску.

Створюємо пари: потрібно вказати два об'єкти, які відповідають одне одному - це може бути поєднання текстів, зображень, аудіо та відеороликів. За допомогою елементів шаблону копіюємо заздалегідь підготовлений текст. Зображення завантажуємо з комп’ютера або із запропонованої бібліотеки Wikipedia та Flickr, можна скопіювати і вставити у поле завантаження й веб-адресу зображення. Також пропонуються опції для редагування зображень і відео безпосередньо у додатку. Кожна нова пара об’єктів додається опцією «Додати ще один елемент». Для того, щоб ускладнити завдання, можна «Додати зайві елементи», які не належать до рішення.

Ставимо галочку біля опції «Складені пари зникають». Складені пари автоматично зникають, інакше потрібно складати пари до того моменту, поки не знайдено всі правильні відповіді. Пишемо текст зворотнього зв'язку, який з'явиться, коли правильне рішення буде знайдено. Наприклад, «Це правильна відповідь!».

Якщо потрібно, пишемо підказки про виконання вправи. Їх можна буде переглянути, клацнувши невеликий значок у верхньому лівому куті. Це поле можна залишити порожнім.

Завершальний етап. Попередній перегляд. Для зручності можна перейти в повноекранний режим (кнопка в правому верхньому куті). Щоб вийти з повноекранного режиму, натискаємо на клавіатурі клавішу Esc.

Після перегляду вправи, можемо повернутися до редагування або зберегти вікторину.

Тепер ресурс створено і автоматично він має приватний доступ. Результат своєї роботи можна запропонувати іншим користувачам за допомогою опції «Публічні вправи». Потрібно  заповнити запропоновану форму та, після відправки вправи, дочекатися відповіді розробника сервісу. Після перевірки прийде відповідь про можливість публікації, наприклад така: «Вашу вправу «Рівняння» успішно опубліковано! Вона стане доступною в каталозі для всіх користувачів, починаючи із завтрашнього дня».

Крім того, кожний ресурс, створений за допомогою сервісу LearningApps.org, має наступні атрибути:

- про вправу (ім'я автора, категорія, оцінка Інтренет-користувачів, кількість переглядів)Використати вправу (пряме посилання на ресурс, посилання на повноекранний перегляд, HTML-код для інтеграції на веб-сторінку, QR код);

- можливість зберегти виконану роботу для подальшого автономного користування (посилання «SCORM») [2].

Використовувати інтерактивний ресурс можна декількома способами. Для створення посилання потрібно скопіювати адресу ресурсу в рядку «Веб-посилання» чи «Повноекранний перегляд». При необхідності вставити інтерактивний модуль на веб-сайт користувача, потрібно скопіювати HTML-код, який знаходиться поряд з опцією «Вбудувати» та просто вставити його на сторінку в редакторі сайту, якщо сайт має функцію додавання HTML-коду, або через HTML-додаток. Крім створення вправ є можливість користуватись   наступними інструментами.

Дошка оголошень — проста дошка оголошень для спільного додавання нотаток різного типу: як текстових, так і графічних, аудіо та відео-ресурсів. Цей інструмент зручно використовувати як спільний електронний конспект уроку – в такому разі учень отримує доступ до всіх мультимедійних об’єктів уроку.

Колекція вправ – дозволяє створити колекцію інтерактивних вправ, та легко поділитись нею з іншими користувачами. У цю колекцію можна додавати як власні вправи, так і завдання із загальної бібліотеки ресурсів LearningApps.Org.

Нотатки – створений цим інструментом записник працює схоже до інтернет-форуму. На лівій сторінці створюються різні теми обговорення. Праворуч розміщуються окремі дописи на обрану  тему. При додаванні нових повідомлень чи тем відбувається автоматичне оновлення вмісту нотатника на екрані у всіх користувачів. Можна задати пароль адміністратора цього нотатника, що унеможливлює несанкціоноване видалення та редагування дописів.

Продовжуємо знайомство із наступними закладками.

Мої вправи – у цій вкладці зберігаються вправи, які виконав користувач (вчитель), а також вправи, що виконали здобувачі освіти й були опубліковані вчителем для загального користування (по класам).  Клацнувши мишкою на папці ми маємо можливість «керувати» папкою: перейменувати - копіювати - перенести в іншу категорію – видалити.

Відкривши безпосередньо папку ми бачимо запропоновані вправи, з якими можна виконувати певні дії:

Мої класи - це той «інструмент», який дає вчителю простір для творчості. Працюючи  з інтернет-ресурсами з метою більш детального ознайомлення з принципами роботи з  Структура LearningApps.org дозволяє залучати учнів до самостійної роботи з ресурсом. Тут передбачено посилання «Мої класи».

Учителю необхідно зареєструвати бажаючих, а система автоматично надає пароль і логін кожному учню. Посилання Class Folder відкриє папку вчительських і учнівських робіт цього класу.

Після цього діти мають доступ до своїх власних сторінок. Створену вправу здобувач освіти надсилає  вчителю.

Тепер уже всі діти цього класу можуть ознайомитись і попрацювати з вправою. Крім того, можна розмістити оголошення для усього класу, або вести приватну переписку зі здобувачами освіти, де рекомендувати виправити помилки і неточності. Посилання «статистика» дає можливість переглянути в загальному кількість виконаних і опублікованих учнями вправ [3].

Мета вчителя завжди одна – зробити навчання якіснішим, цікавим, доступним для дітей. Широкі можливості для цього дають нові технології. На сьогодні інтерес до комп`ютеризації зріс, є комп’ютерні карти, атласи, підручники, посібники. Мета – використати ці технології на всіх етапах навчального процесу: засвоєння нового матеріалу, формування практичних знань і навичок, закріплення, поточного і тематичного оцінювання навчальних досягнень.

Наостанок згадаємо слова Шеріл Нуссбаум-Біч: «Технології ніколи не замінять учителя. Але вчитель, який ефективно застосовує технології для розвитку своїх учнів, замінить того, хто ними не володіє».

Джерела використаної інформації

1. LearningApps.org [Електронний ресурс] : [веб-сайт]. – Режим доступу: http://learningapps.org/.

2.  Нечай Г.М. Впровадження освітнього сервісу WEB 2.0 в навчальний процес сучасної школи на прикладі використання LearningApps.org уроках географії (методичні рекомендації).

3. Робоча сторінка https://learningapps.org/myapps.php .