Published using Google Docs
Opis interesne dejavnosti
Updated automatically every 5 minutes

Opis interesnih dejavnosti na OŠ Cirkulane-Zavrč

Naziv interesne dejavnosti

Opis interesne dejavnosti

Slika za ID

ID računalniški krožek

Pri interesni dejavnosti računalniški krožek se učenci seznanijo z osnovnimi zakonitostmi delovanja računalnika (in sorodnih tehnologij) ter spoznajo najbolj elementarne funkcije, ki jih moderna IKT tehnologija omogoča. Spoznamo sestavo računalnika ter si odgovorimo na naslednja vprašanja: kaj je operacijski sistem, kaj je datotečni sistem, kaj je brskalnik, kaj je svetovni splet in kaj je elektronska pošta - preplet teorije, prakse in igre.

Nujnost digitalne pismenosti v 21. stoletju bi lahko primerjali z nujnostjo jezikovne pismenosti - branja in pisanja - v času protestantizma. Hočeš, nočeš otroci 21. stoletja z digitalnimi tehnologijami odraščajo. Prijava k računalniškemu krožku predstavlja košček v mozaiku, ki ga posameznik v času osnovnošolskega izobraževanja na polju digitalnega opismenjevanja lahko sestavi do zavidljive ravni.

Reading for Learning 9.b

Pri interesni dejavnosti Reading for Learning bodo učenci s pomočjo branja razvijali sposobnost usvajanja novega besedišča. Branje bo potekalo v obliki bralnih dnevnikov, kjer bodo učenci po lastni izbiri poiskali dogovorjeno število besedil (člankov in poljudnih ali strokovnih revij ter časopisov) in jih analizirali z vidika vsebine in neznanih besed. Besede bodo nato uvrstili v ustrezno bedeno vrsto in zanje poiskali ustrezno definicijo oziroma razlago v angleškem jeziku.

Delo bo potekalo individualno, v angleškem jeziku.

Dejavnost bo namenjena vsem učencem, ki pri angleščini nimajo učnih težav.

Mladi čebelarji - čebelarski krožek

Skozi čebelarski krožek mladim predstavljamo mnoge pomembne teme, jih seznanjamo z osnovami čebelarjenja in jih motiviramo za nadaljnje delo v čebelarstvu. V krožkih spoznavajo načine dejavnega varovanja in ohranjanja naravnega okolja ter medsebojno povezanost vpliva okolja in človekovih dejavnosti na njihovo zdravje.

Tehnična interesna dejavnost

Pri tehnični interesni dejavnosti učenci razvijajo ročne spretnosti in veščine, kot so potrpežljivost, vztrajnost, koncentracijo, sodelovanje, strpnost, estetski čut, izvirnost, umetniški pridih, ustvarjalnost, delovne navade.

Sočasno pa odkrivajo in se urijo v reševanju tehniških problemov ter se navajajo na urejanje tehniško tehnološke dokumentacije kot tudi racionalnega ravnanja z energenti in gradivi.

Mladi planinci - planinski krožek

Namen planinskega krožka je, da udeleženci aktivno preživljajo prosti čas, razvijajo pozitiven odnos do narave in skrb zanjo, spoznavajo različna življenjska okolja, skrbijo za zdravje, varnost samega sebe in ostalih udeležencev v gorah, se seznanijo z zgodovino planinstva na Slovenskem, se seznani z načini varovanja pred nevarnostmi v gorah, razvijajo strpnost in doživljajo veselje ob doseganju ciljev.

Vesela šola

Vesela šola je izobraževalni projekt, ki mlade spodbuja k celovitemu pridobivanju znanja, veščin in spretnosti. Tematske niti se stekajo v tekmovanje, ki se ga lahko udeležijo prijavljeni učenci (dvostopenjsko tekmovanje: šolsko in državno).

Namen Vesele šole je širjenje splošnega znanja na hudomušen in igriv način. Vsebine so raznovrstne in so vezane na aktualne teme današnjega časa – lahko gre za obeleževanje posebnih dogodkov ali za preprosto dopolnjevanje znanja s področij težje razumljivih tem.

Spodbujanje bralne kulture

Učence bom pri urah spodbujala k branju. Trudila se bom, da bi učencem olajšala in polepšala stik s knjigo in jim pomagala, da bi se spoprijateljili z njo. Želim, da bi postali redni bralci in bi to ostali tudi kasneje v življenju. Interesna dejavnost se bo povezovala s poukom slovenščine, šolsko knjižnico, literarnim glasilom idr.

Nemška bralna značka

Pri nemški bralni znački bodo učenci prebrali določeno število nemških knjig (prilagojeno glede na njihovo znanje oz. predznanje), jih razčlenjevali in si tako širili besedni zaklad.

Glavni namen bralne značke je učencem privzgojiti pozitiven odnos do knjige, spodbujanje bralnih navad, razvijanje bralnih strategij in povečati voljo do branja (še posebej do branja v tujem jeziku).

Na koncu šolskega leta bo vsak učenec za uspešno opravljeno bralno značko prejel priznanje.

Bralna značka

Bralna značka spodbuja prostovoljno branje v prostem času. Ves čas se razvija kot dopolnilo k pouku slovenskega jezika in književnosti. Učenci bodo prebrali določeno število knjig (prilagojeno glede na njihovo znanje oz. predznanje), se o njih pogovarjali, razmišljali o vsebini, jih aktualizirali.

Glavni namen bralne značke je učencem privzgojiti pozitiven odnos do knjige, širiti besedni zaklad, spodbujanje bralnih navad, razvijanje bralnih strategij in povečati voljo do branja.

Na koncu šolskega leta bo vsak učenec za uspešno opravljeno bralno značko prejel priznanje, ob koncu 9. razreda pa zlati bralci prejmejo posebno knjižno nagrado, ki jo poklanja Društvo bralna značka Slovenije.

Gusarlandija

Imamo zemljevid, imamo ladjo (šolo, telovadnico in igrišče), potrebujemo le še gusarje! Vsak teden nas bo čakal nov izziv, s katerim bomo razgibali telo ali naše možgančke ter se tako pomikali vse bližje otoku z zakladom!

S knjigo na zmenek

Interesna dejavnost je namenjena učencem, ki jih zanima branje. Knjiga je dober pripomoček za kvalitetno preživljanje prostega časa, za igro, za zabavo, za širjenje besednega zaklada…Z učenci se bomo pogovarjali o prebranih knjigah, izražali svoja mnenja, razvijali vedoželjnost, spremljali novosti v mladinski literaturi. Pomagali bodo pri pripravi tematskih razstav in plakatov na različne teme v šolski knjižnici. Mlajšim učencem bodo pomagali pri izbiri knjig za branje in jim kakšno zgodbo tudi prebrali.

Otroški ljudski plesi

Folklorna dejavnost je rekreativna vzgojno-izobraževalna dejavnost, pri kateri se bodo učenci učili plese sebi v veselje in razvedrilo. Pesem, ples, igre in pogovor so tiste dobrine, ki nam polnijo duha, nas sprostijo, umirijo in za vedno ostanejo z nami. Ohranjati želimo ljudsko izročilo, spoznali bomo stara oblačila in različne narodne noše. Obvladati želimo nekatere lažje plese in jih zaplesati. Želimo se predstaviti na različnih prireditvah v šoli in v okviru občine.

Dramski krožek

Interesna dejavnost je namenjena učencem, k se radi izražajo skozi igro, ples in petje. Pri tem spoznavajo in podoživljajo  kulturno - umetnostne vsebine. Učenci aktivno sodelujejo pri vseh fazah priprave gledališke igre: priprava, izvedba, ustvarjanje scene, izdelava kostumov. Pri tem se sproščajo in izražajo svoja čustva. Interesna dejavnost sodeluje tudi s širšo okolico, saj se učenci skozi igro predstavijo tudi gledalcem izven šole.

Otroška varnostna olimpijada

Interesna dejavnost je namenjena 10 - im tekmovalec iz 4. razreda, ki se pripravljajo na tekmovanje Otroška varnostna olimpijada. Na tekmovanju se učenci izkažejo v znanju o varnosti v vsakdanjem življenju, spretnostni vožnji s kolesom, veščemu zbiranju vode in poznavanju različnih logotipov. Tekmovalci se pomerijo s svojimi vrstniki na predtekmovanju. Če so tam uspešni, pa še v finalu.

Organizmi v naravnem in umetnem okolju

Učenci spoznajo življenjske potrebe živih bitij, spoznajo, da je vsako rušenje ravnotežja v naravi lahko usodno za preživetje organizmov, ob gojenju organizmov se zavedo, da so živa bitja, ki smo jih vzeli v oskrbo, odvisna od nas, zato moramo biti pri gojenju in vzdrževanju odgovorni, učenci spoznajo značilnosti naravnega, umetnega in antropogenega okolja in se IZBIRNI PREDMET: ORGANIZMI V NARAVI IN UMETNEM OKOLJU seznanijo z živimi bitji v njih. Predmet obsega 35 učnih ur. Je enourni predmet.