Published using Google Docs
Ф11 Урок 50 Тема Закони відбивання світла.
Updated automatically every 5 minutes

Укладач: Пасічна Л. І.

Закони відбивання світла.


Мета.

Навчальна. Систематизувати та поглибити знання на закони відбивання світла, відбивання світла у дзеркалах.

Розвиваюча. Розвивати логічне та абстрактне мислення.

Виховна. Виховувати культуру геометричних побудов на закони відбивання світла.

Тип уроку. Урок узагальнення й систематизації знань.

Дидактичні матеріали:

План

  1. Організаційний момент. Актуалізація опорних знань.
  2. Закони відбивання світла.
  3. Вчимося розв’язувати задачі.
  4. Запитання до уроку.
  5. Домашнє завдання.
  6. Перевір себе.
  7. Для допитливих.

Хід уроку


  1. Організаційний момент. Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання.


  1. Закони відбивання світла.

Відбивання світла. Відбивання світла - це зміна напрямку поширення світлового пучка на межі двох середовищ.

Кут падіння - кут між падаючим променем та перпендикуляром до відбиваючої поверхні,  опущеним в точку падіння (позначають  (альфа)).

Кут відбивання - кут між відбитим променем та перпендикуляром до відбиваючої поверхні, опущеним в точку падіння (позначають  (бета)).

Закони відбивання світла. Закони відбивання були відомі ще Евкліду за 305 років до н.е. і були встановлені дослідний шляхом.

І закон відбивання світла: падаючий промінь, відбитий промінь та перпендикуляр, опущений в точку падіння світлового пучка, лежать в одній площині.

ІІ закон відбивання світла: кут падіння дорівнює куту відбивання.

Світловим пучкам властива оборотність.

Внаслідок взаємодії світла з прозорими речовинами частина світла поглинається (відбувається нагрівання речовини), частина відбивається і частина заломлюється. Кількість відбитого світла залежить від кута, під яким світло падає на поверхню. Зі збільшенням кута падіння і кількість відбитого світла збільшується; при зменшенні кута падіння і кількість відбитого світла зменшується. Це можна спостерігати в природі в природі перед заходом Сонця, коли промені падають на спокійну поверхню води, і відбите світло стає дуже яскравим, хоча саме Сонце в цей час не таке яскраве, як зазвичай, тому що відбувається сильне поглинання променів в атмосфері.

Плоске дзеркало. Поверхню, яка паралельні пучки, що падають на неї, відбиває паралельними пучками, називають плоским дзеркалом.

Плоске дзеркало являє собою гладку плоску поверхню, наприклад поверхню спокійної води, поверхню віконного скла, плоску поверхню металевого предмета, чи поверхню звичайного дзеркала.

        

Характерною ознакою відбивання світла від дзеркальної поверхні є те, що пучок паралельних променів, який потрапляє на дзеркальну поверхню, після відбивання залишається паралельним. Таке відбивання називають дзеркальним (правильним).

 

Якщо пучок потрапляє на шершаву поверхню, то після відбивання не утворюється паралельний пучок. Таке відбивання називають розсіяним (дифузним).

Зображення предмета, що дає плоске дзеркало, формується за рахунок променів, відбитих від дзеркальної поверхні.

   

Нехай зі світної точки S падають на дзеркало MN розбіжні промені SA й SB. Відбиті дзеркалом, вони залишаться розбіжними. В око, розташоване як показано на малюнку, попадає розбіжний пучок світла, що виходить начебто з точки S1. Ця точка є точкою перетину відбитих променів, продовжених за дзеркало. Точка S1 є уявним зображенням точки S, бо з точки S1 світло не виходить.

Внаслідок закону відбивання світла уявне зображення предмета розташовується симетрично щодо дзеркальної поверхні. Розмір зображення дорівнює розміру самого предмета.

 

Точки S й S' симетричні щодо дзеркала: SО = ОS'.

Зображення в плоскому дзеркалі: уявне, пряме, реального розміру і розташоване на тій же відстані від дзеркала, що й сам предмет.

Плоскі дзеркала використовують у повсякденному житті, у медицині, у фотоапаратах, на основі плоских дзеркал працює пристрій для спостереження за навколишніми об’єктами - перископ та більш складний пристрій для спостереження за космічними об’єктами - телескоп, дитяча іграшка “Калейдоскоп”...  

      


  1. Запитання до уроку.

Запитання 50.1. Що таке відбивання світла? Який кут називають кутом падіння, відбивання? Чому дорівнює кут падіння променів на плоске дзеркало, якщо кут між променем і дзеркалом дорівнює 60 градусів?

Запитання 50.2. Сформулюйте закони відбивання світла. Чому дорівнює кут падіння променя на плоске дзеркало, якщо кут між падаючим променем і відбитим дорівнює ?

Запитання 50.3. Промінь світла падає на плоске дзеркало. У скільки разів кут між падаючим променем і відбитим більше кута падіння? За якого кута падаючий і відбитий промені збігаються?

Запитання 50.4. Кут падіння світла зменшили на 100. Як змінився кут між падаючим і відбитим променями?

Запитання 50.5. Кут падіння променя на плоске дзеркало у 2 рази більший, ніж кут між падаючим променем і дзеркалом. Чому дорівнює кут відбивання?

Запитання 50.6. Що відбувається з світлом під час взаємодії з прозорими речовинами? Від яких факторів залежить кількість відбитого світла?

Запитання 50.7. Чому в ясну погоду рано-вранці сонячне світло, що відбите від поверхні спокійної води, сліпить очі, а вдень - ні?

Запитання 50.8. Що таке плоске дзеркало? Наведіть приклади плоских дзеркал. Де застосовуються плоскі дзеркала?

Запитання 50.9. Яке відбивання називають дзеркальним? дифузним?

Запитання 50.10. За рахунок чого формується зображення у плоскому дзеркалі? Охарактеризуйте зображення яке дає плоске дзеркало?

Запитання 50.11. Яка з точок 1,2, 3, 4 є зображенням точкового джерела світла А в плоскому дзеркалі?

133027_os-fizika-2016-15.png


  1. Домашнє завдання.

Підручник: параграф 25.

Усне опитування по запитаннях до уроку.

Повторити: Ф9 Урок 19. Розв'язування задач на відбивання світла.

Підготуватися до тестування. Розвиток уявлень про природу світла. Закони відбивання світла.


  1. Перевір себе.

  1. Для допитливих.