Published using Google Docs
Feokromocitom
Updated automatically every 5 minutes

Feokromocitom

doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med., spec.; Klinični oddelek za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni, UKC

Ljubljana, Zaloška cesta 7, 1525 Ljubljana

Ana Drobež, dr. med.;  Zdravstveni dom Novo mesto, Kandijska cesta 4, 8000 Novo mesto  

Prvič objavljeno v Zborniku ŠUM leta 2015, kot 3.letnik

Zadnja online različica: 18. September 2019

Kazalo vsebine

Feokromocitom

Uvod

Patofiziologija kateholaminov

Epidemiologija

Klinična slika

Učinki dolgotrajnega zvišanja  kateholaminov

Urgentno stanje: feokromocitomska kriza

Feokromocitom kot incidentalom  nadledvičnice

Kdaj moramo pomisliti na  feokromocitom:

Konzultacija

Hospitalizacija

Diagnostika

Zdravljenje

Diferencialna diagnoza

Feokromocitom v nosečnosti

Namigi

Zaključek

Literatura

Uvod  

Feokromocitomi so nevroendokrini tumorji, ki  nastanejo večinoma iz kromafinih celicsredice  nadledvične žleze (85%), redkeje pa iz simpatičnih  ganglijev v prsni in trebušni votlini ali v medenici  (15%), ko jih imenujemo paragangliomi. Izločajo  kateholamine (adrenalin in/ali noradrenalin, redkeje  dopamin) in njihove presnovke (metanefrin in/ali  normetanefrin,         redkeje metoksitiramin) (1).  Paragangliomi zrastejo tudi iz parasimpatičnih  ganglijev v področju glave in vratu, vendar praviloma  ne izločajo kateholaminov, zato večinoma ne  povzročajo za feokromocitom značilne klinične slike  (2).  

Patofiziologija kateholaminov  

Sredica nadledvične žleze ni prava endokrina žleza  pač pa modificiran simpatični ganglij, ki sprejema  živčne impulze iz ponsa, podaljšane hrbtenjače in  hipotalamusa ter sodeluje v uravnavanju možganske  simpatične aktivnosti. Stimulacija kromafinih celic v  sredici je možna tudi preko splanhničnih živcev. V  glavnem izločajo adrenalin (80%), manj         je  noradrenalina         in zelo malo dopamina (3).  Kateholamini nastanejo iz aminokisline L-tirozin,  preko L-DOPE, dopamina in noradrenalina, končni  produkt         je adrenalin. Kateholaminiiz sredice  nadledvične žlezeimajo v krvnem obtoku enak učinek  kot nevrotransmiter noradrenalin v simpatičnih  živčnih poteh, vendar traja le nekaj minut, saj jih  encima monoamin oksidaza (MAO) in katehol-O- metiltransferaza (COMT) hitro razgradita (4).  Adrenalin in noradrenalin vršita svojo aktivnost  preko vezave na adrenergične receptorje alfa 1 in alfa  2 ter beta 1 in beta 2 na membranah tarčnih celicah.  Noradrenalin deluje predvsem na alfa 1, alfa 2 in  beta1 receptorje, adrenalin pa na beta1 in beta 2  receptorje. Dopamin deluje preko D1 in D2  dopaminergičnih receptorjev (3).  

Aktivacija alfa 1 adrenergičnih receptorjev na  gladkih mišicah arterij in ven povzroči  vazokonstrikcijo, aktivacija alfa 2 adrenergičnih  receptorjev na presinaptičnih živčnih končičih  simpatičnih ganglijev pa vazodilatacijo arterij in  kontrakcijo koronark. Aktivirani beta 1 adrenergični  receptorji v sinoatrialnem in atrioventrikularnem  vozlu ter v mišicah srčnih prekatov posredujejo  povečanjehitrosti prevajanja električnih  signalov,srčne frekvencein krčljivosti. Spodbudijo  tudi izločanje renina, aktivirajorenin-angiotenzin- aldosteronski sistem in tako povzročijo dvig  arterijskega tlaka. Beta 2 adrenergični receptorji se  nahajajo na gladkih mišicah žil skeletnih mišic,  bronhijev in v steni prebavil ter sečnega mehurja.  Posredujejo relaksacijo in s tem vazodilatacijo.  Aktivacija D1 receptorjev povzroči vazodilatacijo  ledvičnih arterij, aktivacija D2 receptorjev pa zavre  izločanje noradrenalina iz simpatičnih živčnih  končičev. Visoke koncentracije dopamina vzdražijo  alfa in beta 1 adrenergične receptorje (3).  

Epidemiologija  

Feokromocitomi in paragangliomi, ki izločajo  kateholamine, soredki tumorji. Pojavljajo se pri 0,2 –  0,6 % hipertonikov (1). Incidenca feokromocitoma je  2–8 na milijon na leto (5).  

Feokromocitomi se lahko pojavljajo v vseh starostnih  skupinah, so pa najpogostejši med 40. in 60. letom  življenja. Razlike v pojavnosti med moškimi in  ženskami ni (6).  

Feokromocitomi se pojavljajo v glavnem sporadično  (<80 %), lahko pa tudi v sklopu različnih, večinoma  avtosomno dominantnih, redkih dednih sindromov  (>20 %). Pri teh bolnikih se feokromocitomi  pogosteje pojavljajo v mladosti, so obojestranski ali  izven nadledvičnic. Najpogostejši dedni vzrok  feokromocitoma je multipla endokrina neoplazija  (MEN II). Te bolnike že zelo zgodaj ogroža  medularni rak ščitnice. Feokromocitom se pojavi pri  približno 50% bolnikov (3). Feokromocitom se v 10– 15 % pojavlja v sklopu sindroma Von Hippel-Lindau  (VHL). Pri tem sindromu opažamo angiome očesne  mrežnice in hemangioblastome centralnega živčnega  sistema, redkeje pride tudi do nastanka hipernefroma  ali nevroendokrinega tumorja trebušne slinavke.  Feokromocitomi oziroma paragangliomi se pojavljajo  zaradi mutacije različnih podenot encima sukcinatna  dehidrogenaza (SDH A, B, C, D) v sklopu sindromov  družinskih paragangliomov 1 do 4 (PGL1, PGL2,  PGL3, PGL3). Nekoliko večje tveganje za razvoj  feokromocitoma predstavlja tudi nevrofibromatoza  tip I, pri kateri ima ta tumor 2 % bolnikov (2).  

Okrog 10–15 % vseh feokromocitomov je malignih.  Za malignost govori prisotnost kromafinega tkiva  izven običajnih lokacij, najpogosteje v jetrih ali v  kosteh. Velik tumor, lega zunaj nadledvičnic, visok  mitotski indeks, jedrna atipija in žilna invazija  predstavljajo večji potencial za zasevanje (2).  Predvsem bolniki z mutacijo SDHB imajo pogosto  maligen feokromocitom (3).    

Klinična slika  

Značilna klinična slika je posledica učinka adrenalina  in noradrenalina. Najpogostejši znak je povišan  arterijski tlak (v 90%). Če je povišanemu tlaku  pridružena še triada glavobola, tahiaritmij in  znojenja, nam mora to takoj spodbuditi sum na  feokromocitom. Pri polovici bolnikov je tlak stalno  povišan in težko obvladljiv, pri 40 % se pojavljajo  napadi zelo visokega krvnega tlaka ali hipertenzivne  krize, pri ostalih pa je krvni tlak povsem normalen  (predvsem feokromocitomi v sklopu dednih  sindromov, tumorji, ki izločajo dopamin ali majhne  količine kateholaminov) (3). Pri otrocih s  feokromocitomom je tlak običajno stalno povišan.  Napadi so različno dolgi, lahko trajajo od nekaj  sekund do nekaj ur. Pojavljajo se lahko na vsakih  nekaj mesecev ali bolj pogosto. Tipični sprožilci so  različni. Lahko je to zaužitje alkohola ali hrane, ki  vsebuje tiramin (npr. čokolada, sir), lahko poškodba,  porod ali celo sprememba telesnega položaja.  Povečan intraabdominalni tlak, endoskopije,  kateterizacije, uvodi v anestezijo in razna zdravila  (metoklopramid, fenotiazini, triciklični antidepresivi)  prav tako sprožijo napad (2).  

Precej značilna je ortostatska hipotenzija, saj pride  zaradi konstantne vazokonstrikcije do zmanjšanja  znotrajceličnega volumna tekočine in do slabšega  refleksa simpatika (3).  

Pogost simptom je glavobol, ki se pojavlja pri 90 %  bolnikov in je lahko blag ali hud, podoben  tenzijskemu glavobolu. Čezmerno znojenje se  pojavlja pri 60 – 70 % simptomatskih bolnikov,  predvsem na trupu. Bledica (25%) se pojavlja  pogosteje od rdečice (10%). Huda anksioznost in  panika se pojavljata v napadih pri 30 % bolnikov,  zlasti pri tumorjih, ki izločajo adrenalin. Zelo pogosto  bolniki hujšajo, navajajo težave z vidom in so  utrujeni. Pojavi se lahko tudi tremor, dispneja,  povišana telesna temperatura, srčno popuščanje  inhudo zaprtje. Včasih je zaradi rasti in pritiska  tumorja prvi znak feokromocitoma bolečina v  trebuhu (7).  

Klasično sliko feokromocitomskega napada, si  najlažje zapomnimo z mnemoničnim sredstvom 5 P:  visok krvni tlak – Pressure, glavobol – Pain,  palpitacije – Palpitation, znojenje – Perspiration,  bledica – Pallor (8).  

Učinki dolgotrajnega zvišanja  kateholaminov  

Pride lahko do nastanka insulinske rezistence, motene  tolerance za glukozo ali sekundarne sladkorne  bolezni (2). Zaradi vazokonstrikcije koronark  pogosteje pride do miokardnega infarkta. Dolgotrajna  hipertenzija in zvišani kateholamini, ki direktno  okvarjajo miokard, povzročajo kardiomiopatijo, ki je lahko kronična (hipertrofična, dilatativna,  obstruktivna) ali akutna(ishemična, takotsubo).  Bolnik ima lahko kronične intermitentne  klavdikacije, huda vazokonstrikcijapa lahko vodi celo  do ishemije udov z nekrozami in gangrenami. Možna  je maligna hipertenzija. Trajno zvišan krvni tlak  okvari avtoregulacijo v možganih, kar vodi v  hipertenzivno encefalopatijo. Znaki so glavobol,  edem papile in spremenjeno stanje zavesti.  Vazokonstrikcija povzroči tudi ishemijo mišic, kar  vodi v rabdomiolizo in akutno tubulno nekrozo zaradi  mioglobinurije. Možna je črevesna ishemija, razvije  se lahko paralitični ileus (3).

 

Urgentno stanje: feokromocitomska kriza  

Feokromocitomska kriza je urgentno stanje v  endokrinologiji. Bolniki so hemodinamsko nestabilni  in imajo okvaro ali nepravilno delovanje tarčnih  organov (7). Kliničnaslika je lahko zelo podobna  sepsi, saj je možna zvišana telesna temperatura nad  40 °C (3). Kriza tip A poteka blažje, kaže se s  hemodinamsko nestabilnostjo in okvaro enega  tarčnega organa. Hujša je kriza tip B, ki se kaže kot  šok z večorgansko odpovedjo. Na feokromocitomsko  krizo pomislimo pri bolniku, ki je v nepojasnjenem  šoku ali ima akutno nastalo levostransko srčno  popuščanje, večorgansko odpoved, hipertenzivno  krizo ali nepojasnjeno laktatno acidozo, še zlasti, če  je tudi visoko febrilen (7).  

Feokromocitom kot incidentalom  nadledvičnice  

Z razmahom slikovnih diagnostičnih metod, kot so  ultrazvok, računalniška tomografija (CT)         in  magnetna resonanca, danes vse več feokromocitomov  odkrijemo naključno kot incidentalom. Gre za tumor  nadledvičnice, ki meri vsaj 1 cm v premeru in ga  odkrijemo naključno z radiološko preiskavo med  diagnostiko ali zdravljenjem drugih kliničnih stanj,  pri katerih ne sumimo na bolezen nadledvičnic (8).  Incidentalomi nadledvičnic so zelo pogosti, saj jih  ima 4% ljudi v starosti 50 let in več kot 10% ljudi,  starejših od 65 let. Približno 5 % incidentalomov  predstavljajo feokromocitomi (1).  

Kdaj moramo pomisliti na  feokromocitom:  

• P simptomi (npr. napadi palpitacij, ki niso povezani s fizično aktivnostjo, napadi znojenja,  

   glavobola, tremorja ali bledice)  

• odporna hipertenzija  

• incidentalom nadledvičnice  

• porast krvnega tlaka med anestezijo, operacijo, angiografijo  

• hipertenzija z novo nastalo sladkorno boleznijo  

• začetek hipertenzije pred 20 letom starosti  

• idiopatska dilatativna kardiomiopatija    

• družinska anamneza feokromocitoma  

• dedni sindromi (npr. MEN2, VHL)  

• tumorjistrome želodca ali pljučni hondromi v  anamnezi (6)

 

Konzultacija  

Internista konzultiramo, če gre za feokromocitomsko  krizo oziroma drugo urgentno stanje. Ko predstavimo  bolnika, poudarimo vse tipične simptome in znake, ki  bi lahko govorili za feokromocitom in sporočimo  morebitne izvide že opravljenih morfoloških preiskav  (npr. UZ trebuha). Internist bo po svoji presoji  kontaktiral še konziliarnega endokrinologa.  

Hospitalizacija  

Če gre za feokromocitomsko krizo oziroma drugo  urgentno stanje je na mestu nujna obravnava na IPP,  ki ji večinoma sledi takojšen sprejem v bolnišnico.  Ostale bolnike z utemeljenim sumom na  feokromocitom napotimo v endokrinološko  ambulanto pod hitro (2).  

Diagnostika  

Najprej moramo na feokromocitom pomisliti, sledi  naj njegova biokemična potrditev in šele nato  lokalizacija tumorja.  

Diagnozo feokromocitoma postavimo, če ugotovimo  povišane vrednosti kateholaminov (adrenalin in  noradrenalin) v 24-urnem urinu in njihovih  presnovkov (metanefrini, normetanefrini) v 24-urnem  urinu         ter plazmi (2). Biokemični         testi pri  feokromocitomih običajno prepričljivo odstopajo od  normale (gre za vsaj 3 do 5–kratno povečanje  vrednosti nad referenčno mejo) (5). Pri bolnikih z  majhno verjetnostjo feokromocitoma kot presejalni  test uporabimo določitev kateholaminov in njihovih  presnovkov v 24-urnem urinu (specifičnost testa 91- 98%, občutljivost 96-98%), pri bolnikih z velikih  kliničnim sumom na feokromocitom določimo še  plazemske proste metanefrine in normetanefrine (s  tem povečamo občutljivost na 96-100%). Negativna  napovedna vrednost testa je zelo velika, zato  negativni plazemski metanefrini zanesljivo izključijo  feokromocitom. Kri za določitev plazemskih  metanefrinov moramo odvzeti na tešče in v ležečem  položaju. Preiskovanca opozorimo, da 12 ur pred  preiskavo ne kadi, ne uživa prave kave ali čaja in ne  pije alkohola. Do lažno pozitivnih rezultatov pride  tudi, če preiskovanec jemlje triciklične antidepresive,  antipsihotike, fenoksibenzamin, simpatikomimetike,  teofilin, levodopo, kokain. Včasih preiskavo motijo  tudi drugi alfa in beta blokatorji, tramadol in  paracetamol. Pri feokromocitomih, ki izločajo le  dopamin, običajni testi odpovedo. Potrebna je  določitev plazemskega metoksitiramina, ki je  presnovek dopamina (2).  

 

Šele ko feokromocitom biokemično dokažemo, sledi  iskanje tumorja. Največ možnosti je, da ga bomo  našli v trebuhu ali medenici, zato najprej opravimo  računalniško tomografijo (CT) tega predela. Na  posnetku imajo feokromocitomi heterogeno strukturo  in visoko gostoto (praviloma > 20 Hounsfieldovih  enot). Pri otrocih, nosečnicah in bolnikih, ki so že  imeli poseg v trebuhu, ima prednost slikanje z  magnetno resonanco (MRI). Opravimo lahko še  scintigrafijo         telesa         s123-I-meta-jodo-benzil- gvanidinom (MIBG) za prikaz multiplih tumorjev na  več lokacijah ali zasevkov, za katere je, tako kot za  paragangliome,sicer bolj občutljiva pozitronska  emisijska tomografija z18-F-fluorodeoksiglukozo  (FDG-PET) (2).  

Genetsko testiranje priporočamo pri bolnikih pod 45  let, če gre za maligni ali obojestranski  feokromocitom, pri pozitivni družinski anamnezi ali  pri pridruženih pojavih dednih sindromov (npr.  medularnirak ščitnice, znamenja cafe-au-lait,  primarni hiperparatiroidizem, angiomi mrežnice). Če  so genetski testi pozitivni, genetsko testiranje  razširimo na sorodnike v prvem kolenu. Čegre za  sporadičen tumor pri sorodnikih opravimo le  določitev kateholaminov in presnovkov v 24-urnem  urinu (2).  

Zdravljenje  

Feokromocitome zdravimo kirurško. Večina  tumorjev je benignih in jih lahko v celoti odstranimo  (5). Pred tem je nujna dva- do tritedenska  predoperativna priprava z zdravili, ki zavirajo  delovanje kateholaminov. V ta namen  uporabljamodolgodelujoči nespecifični alfa-blokator  fenoksibenzamin (5). Pričnemo z 10 mg 1 do 2 krat  dnevno (2). Odmerek postopno večamo, končni  odmerek je običajno okrog 30 – 100 mg dnevno (5).  Ob tem bolniku povečamo vnos soli (na več kot 5 g  na dan) in mu naročimo naj pije dovolj tekočin. Ko  enkrat normaliziramo krvni tlak in odpravimo  ortostatsko hipotenzijo, smo dosegli zadostno  vazodilatacijo. Če ima bolnik ob alfa adrenergični  blokadi tahikardijo, dodamo blokator beta  adrenergičnih receptorjev, pogosto metoprolol 2 x 25  mg. Odmerek lahko še povišamo. Pri bolniku s  feokromocitomom nikoli najprej ne uvajamo  blokatorja beta adrenergičnih receptorjev, ker lahko  pride do poslabšanja vazokonstrikcije in še dodatnega  porasta krvnega tlaka. Pri predoperativni pripravi si  lahko pomagamo z dolgodelujočimi kalcijevimi  antagonisti, predvsem z nikardipinom, sprva v  odmerku 30 mg do 60 mg dnevno. Če pride pred ali  med operacijo do hipertenzivne krize, jo zdravimo z  nitroprusidom v infuziji. Blažje poraste krvnega tlaka  zdravimo kot običajno s peroralnimi  kratkodelujočimi antihipertenzivi. Pooperativno  lahko pride zaradi naglega znižanja nivoja  kateholaminov in posledične vazodilatacije do  odporne hipotenzije, zato je nujno obilno    

nadomeščanje tekočin, včasih je prehodno potreben  tudi noradrenalin. V 15 % pridezaradi znižanja nivoja  kateholaminov po operaciji in prevlade učinka  insulina do razvoja hipoglikemije, kar preprečimo z  infuzijo 10 % glukoze, ki naj teče 100 ml/h (2).  

Bolnike z agresivnimi malignimi feokromocitomi  zdravimo še s kombinirano kemoterapijo. Odstraniti  je potrebno tudi vse metastaze, če so le dostopne  operaterju. V primeru, da simptomi presežka  kateholaminov vztrajajo, jih blažimo z dolgotrajnim  jemanjem alfa in beta blokatorjev (2).  

Diferencialna diagnoza  

Po         rezultatu ene od raziskav potrdimo  feokromocitom le pri enem od 300 bolnikov s sumom  na feokromocitom (2). Velikokrat nanj posumimo pri  neprepoznanih paničnih napadih, pri katerih so znaki  posledica povečane simpatične aktivnosti.  Paroksizmalna arterijska hipertenzija se lahko pojavi  še pri anksioznosti, hipertirozi, renovaskularni  hipertenziji, migreni ali glavobolu v rojih, karcinoidu,  akutni intermitentni porfiriji, spremembah v  centralnem živčevju,         epilepsiji, koronarni  insuficienci, zaužitju kokaina, amfetaminov,  klozapina in tiramina v kombinaciji z inhibitorji  monoaminooksidaze (2). Pri otrocih je običajno  hipertenzija sekundarna zaradi malformacij ledvic,  ledvične bolezni ali kongenitalne koarktacije aorte.  Šele ko izključimo ta stanja, otroke testiramo za  feokromocitom (3).

Feokromocitom v nosečnosti  

Feokromocitom je redek vzrok hipertenzije v  nosečnosti. V nosečnosti lahko povečana maternica,  v kateri je plod, v ležečem položaju pritisne na tumor.  Tako pride do porasta tlaka v leže, v sede ali v  stojepa se tlak normalizira. Če se pojavi poleg  hipertenzije tudi proteinurija, hipertenzijo zaradi  feokromocitoma težko ločimo od preeklampsije (6).  

Preeklampsija navadno nastane po 20. tednu  nosečnosti, pri feokromocitomu je prisotna že ves  čas. Za preeklampsijo so značilni še edemi,  povečanje         telesne teže, HELLP sindrom in  proteinurija (3). Obporodna smrtnost pri  neprepoznanem feokromocitomu je visoka in dosega  8% pri porodnici in kar 17% pri novorojencu.  Priporočen je carski rez, ker predstavlja manjše  tveganje. Če je ženska med nosečnostjo dobivala  blokatorje alfa (in po potrebi tudi blokatorje  beta)adrenergičnih receptorjev, je moč istočasno  odstraniti tudi feokromocitom (6). Včasih tumor  odstranijo že v prvem ali drugem trimestru (3).  

Namigi  

Feokromocitom se lahko manifestira s  feokromocitomsko krizo, s simptomi povečanega  delovanja kateholaminov, lahko pa je tudi povsem  asimptomatski.  

Ne spreglej 5 P.  

Postavi sum, biokemično potrdi tumor in ga s  slikovnimi preiskavami natančno lokaliziraj.  

Nujna je hospitalizacija, predoperativna priprava in  operativna odstranitev tumorja.  

Vsak incidentalom nadledvičnice obravnavaj kot  feokromocitom, dokler ga ne izključiš z  biokemičnimi preiskavami!  

Pomisli tudi na feokromocitom v sklopu dednih  bolezni.

Zaključek  

Feokromocitom je sicer redek tumor, vendar lahko  neprepoznan povzroči smrtno nevaren porast krvnega  tlaka ali maligno motnjo srčnega ritma.Pravilna  diagnoza omogoči učinkovito zdravljenje, ki  večinoma         pomeni popolno ozdravitev  bolnika.Urgentni zdravnik mora zato pri bolniku s  tipično klinično sliko pomisliti tudi na  feokromocitom.

Literatura

  1. Lenders JW, Duh QY, Eisenhofer G, et al. Pheochromocytoma and Paraganglioma: An Endocrine SocietyClinical Practice Guideline. J Clin Endocrinol Metab. 2014; 99 (6): 1915–42.
  2. Jensterle Sever M, Pfeifer M, Sedmak B, et al. Sodobna obravnava bolnikov s feokromocitomom. Zdrav Vestn. 2013; 82 (6): 419–30.
  3. Zuber SM, Kantorovich V, Pacak K. Hypertension in pheochromocytoma: characteristics and treatment. Endocrinol Metab Clin North Am. 2011; 40 (2): 295–311, vii.
  4. van Berkel A, Lenders JW, Timmers HJ. Diagnosis of endocrine disease: Biochemical diagnosis of phaeochromocytoma and paraganglioma. Eur J Endocrinol. 2014; 170 (3): R109–19.
  5. Young FW. Adrenal Hypertension: Primary Aldosteronism and Pheochromocytoma. Advances in CAH and Adrenal Disorders Workshop. 2009.
  6. Young FW. Clinical presentation and diagnosis of pheochromocytoma 2015 [citirano 2. 12. 2015]. Dosegljivo na: http://www.uptodate.com/contents/clinical-presentation-and-diagnosis-of-pheochromocytoma.
  7. Whitelaw BC, Prague JK, Mustafa OG, Schulte KM, Hopkins PA, Gilbert JA, et al. Phaeochromocytoma [corrected] crisis. Clin Endocrinol (Oxf). 2014; 80 (1): 13–22.
  8. Kocjan T. Feokromocitom. In: Kocjan T, editor. Izbrana poglavja iz endokrinologije - 3 šola iz endokrinologije, 9. in 10. maj 2014.