ІНТЕРАКТИВНІ ЗАСОБИ НАВЧАННЯ ТА ЦИФРОВА ТРАНСФОРМАЦІЯ ОСВІТИ

Наталія ОСАДЧУК

вчитель англійської мови КЗ «Ліцей «Лідер» КМР»

        

Анотація. Стаття досліджує ефективність використання деяких традиційних інтерактивних методів навчання англійської мови в початковій школі, які  здійснюються засобами цифрових інструментів та використовуються під час дистанційного навчання.

Ключові слова: цифрова трансформація, Нова українська школа, онлайн-платформи, групова робота в онлайн-середовищі, проєктна робота, мультимедіа.

Технології – це вікно у світ майбутнього, а вчителі – це провідники, які допомагають кожному учневі знайти свій шлях через це вікно.

Стів Джобс

Найважливішим завданням сучасної освіти в Україні є підготовка освіченої, творчої особистості та формування її фізичного та морального здоров’я [4, стр.5]. Українська освіта піддається значним змінам в епоху технологій, і предмет англійської мови не є виключенням. Інтерактивні методи навчання відіграють ключову роль у Новій українській школі, сприяючи поглибленню знань та зацікавленості учнів. Класна кімната чи письмовий стіл вдома перетворюється на динамічне середовище навчання, якщо на уроці вчитель використовує сучасні технології: комп’ютери, планшети, смартфон чи інтерактивну дошку. Це дозволяє вчителю створювати цікаві та змістовні уроки, які захоплюють увагу учнів.

Пропоную вашій увазі розглянути деякі комунікативні форми навчання англійській мові, які можна осучаснити за допомогою цифрових інструментів та успішно використовувати під час проведення онлайн навчання.

Групова робота та онлайн середовище.  Під груповою освітньою діяльністю ми розуміємо форму організації навчання в малих групах учнів, об’єднаних загальною навчальною метою в опосередкованому керівництві вчителя і співпраці з учнями  [1, стр. 6].

Навчання англійської мови акцентує увагу на розвитку комунікативних умінь та співпраці. Й. Г. Песталоцці стверджував, що вміле поєднання індивідуальної та групової навчальної діяльності, допомагає успішному навчанню дітей, а їхня активність і самодіяльність підвищують ефективність уроку [2]. Для досягнення цієї мети широко використовуються групові завдання, що стимулюють активну участь студентів та поліпшення їхнього розуміння мови. Поява цифрових платформ, а також широке використання олайн форм навчання змінила підхід до організації групової роботи у порівнянні з традиційними уроками. Використання онлайн-платформ дозволяє здійснювати ефективну групову роботу в онлайн середовищі, де можна використовувати цифрові інструменти. Складністю дистанційного навчання є не тільки стимулювання учнів до внутрішньої роботи, а й можливість розгортання діалогу, який дозволяє учням висловлювати найрізноманітніші пропозиції [3, стр. 12]. У той же час, традиційний клас надає можливість глибшої взаємодії та сприйняття мови через особисту взаємодію. Вибір між ними залежить від специфіки завдань, потреб та можливостей учнів.

До прикладу, для проведення групової роботи в Zoom можна використовувати функцію «Breakout Rooms» (Кімнати для роботи в групах). Для того, щоб перейти до використання даного інструменту під час онлайн уроку необхідно виконати ряд кроків:

  1. Увімкніть опцію «Breakout Rooms». (перевірте чи вона увімкнена у своїх налаштуванням Zoom).
  2. Вибиріть кількість кімнат та розділіть учасників власноруч або автоматично.
  3. Керуйте роботою груп у їхніх окремих кімнатах.
  4. Після завершення роботи у кімнатах учасники можуть бути автоматично запрошені назад до основної кімнати для обговорення результатів групової роботи.

Проєктна робота у світі цифрових технологій. Проєктна робота сприяє розширенню знань дітей з різних освітніх галузей, надає простір для творчості й ініціативності, самоорганізації, співпраці, реалізації власних ідей. Замість інструкцій і готових рішень – горизонт можливостей для досліджень через пошук, взаємодію та натхнення. Учні набувають необхідних соціальних навичок – стають уважнішими один до одного, вчаться керувати не лише власними мотивами, а й цілями, завданнями всієї команди, встановленими в ній правилами [5, стр. 5].

Використання проєктів на уроках англійської мови в початковій школі дозволяє учням більш глибоко зануритися в тему завдяки можливості використання онлайн-ресурсів, відео, інтерактивних ігор та спільної роботи  в онлайн середовищі. Учні отримують можливість спілкуватися та співпрацювати, використовуючи англійську мову для обговорення проектних ідей, планування та представлення результатів. Це сприяє розвитку не лише лінгвістичних, а й комунікативних знань.

У своїй роботі я використовую різноманітні методи для залучення уваги та сприянню навчання такі,  як:  віртуальні екскурсії, групові завдання, QR-коди. До прикладу, при вивченні теми «London», поділивши дітей на групи, у окремі кімнатки в Zoom, пропоную їм перейти за посиланням по QR-коду на карту Лондона та розробити групою план своєї віртуальної екскурсії та бути готовими презентувати результати своєї роботи. Потім ми з учнями повертаємось до основної кімнати Zoom для обговорення результатів роботи.

Ігровий підхід до навчання. Графіка, відео та ігри стають не лише розважальними елементами, але й потужними засобами навчання. Використання онлайн ігор на уроці англійської мови дозволяє учням взаємодіяти з матеріалом, закріплювати чи повторювати лексичний матеріал, стимулює мотивацію та залучає учнів до процесу навчання. Ці інноваційні підходи не лише сприяють покращенню рівня знань англійської мови серед учнів, але й готують їх до викликів цифрової ери, де вміння працювати з технологіями та ефективно спілкуватись англійською є надзвичайно важливими.

До прикладу, ігровий підхід в умовах цифровізації дуже легко та ефективно втілювати за допомогою наступних сайтів:

  Використання мультимедія. Навчання англійської мови в Україні зазнає позитивних трансформацій ще й завдяки використанню мультимедійних засобів в освітньому процесі. Цей підхід став ключовим у підвищенні мотивації та ефективності навчання, сприяючи розвитку навичок усної взаємодії, писемного продукування, зорового сприймання, а особливо, сприймання на слух. Використання мультимедійних засобів, таких як відео, аудіо, зображення та інтерактивні веб-ресурси, стало необхідністю в модернізації процесу вивчення англійської мови. Ці інноваційні методи допомагають забезпечити візуальну підтримку, збагачують мовне середовище, сприяють активному залученню учнів до взаємодії, покращують вимову та інтонацію.

У своїй роботі я успішно використовую ряд ресурсів, кожен з яких має свої вагомі переваги.

Висновки Виходячи з вищезазначеного можна зробити висновок, що інтерактивні методи навчання англійської мови відіграють важливу роль у сучасному освітньому процесі. Перехід до цифрового навчання та використання онлайн-платформ, групової роботи, проектних завдань і мультимедійних інструментів на уроках англійської мови сприяє активній участі учнів у освітньому процесі, розвитку  творчих та комунікаційних навичок та підвищення мотивації. Проте, слід  акцентувати  увагу на необхідності поєднання цифрових інструментів зі структурованим підходом до викладання для забезпечення кращого результату.

                    Список використаних джерел

  1. Буряк О.О., Кечик О.О. Сучасні методи групової роботи з учнями: науково-методичний посібник. Харків: Друкарня Мадрид, 2020, 103 с.
  2. Використання фізкультхвилинок та вправ енергізаторів на уроках. URL: https://naurok.com.ua/vikoristannya-fizkulthvilinok-ta-vprav-energizatoriv-na-urokah-istori-ta-pravoznavstva-17865.html
  3. А. Лотоцька, О. Пасічник. Організація дистанційного навчання у школі: методичні рекомендації. Київ: ГО «Смарт освіта», 2020.
  4. Ю. Плющ. Кейс-технологія в початковій школі. Порадник для вчителя. Київ: Основа, 2018, 128 с.
  5. The LEGO Foundation. Проєктна робота в початковій школі. Методичний посібник із фасилітації проєктної роботи з учнями 1-4 класів. – Запоріжжя: СТАТУС, 2023. – 212 с.