Published using Google Docs
Mobil ve výuce_Infolist
Updated automatically every 5 minutes

Mobil ve výuce

Mobilní telefon má pro využití ve výuce velký potenciál. V rámci tohoto infolistu budeme pracovat s řadou aplikací. Všechny aplikace naleznete v naší databázi výukových zdrojů  - www.inspiraceprovyuku.cz. V rámci našeho programu jsme se zaměřili na oblasti, které vnímáme jako vhodné pro zapojení mobilních telefonů ve výuce.

Mobilní telefon lze využívat formou BYOD (přines si vlastní zařízení, anglicky Bring Your Own Device). Ve škole doporučujeme mít několik “putovních” mobilních telefonů, které mohou rychle doplnit žákovská zařízení.

Oblasti využití:

Mobil jako nástroj pro komunikaci a rychlou zpětnou vazbu

Je řada aplikací a nástrojů, které umožňují učitelům získávat rychlou zpětnou vazbu. Je pak učiteli, zda a jak tento nástroj bude využívat. Nástroje lze využít jako formu opakování a fixace učiva, nebo též jako nástroj pro hodnocení výsledků žáka. Výhodou je, že níže uvedené nástroje jsou různé a každý si může najít to, co mu v jeho práci nejvíce vyhovuje.

SWIFTGRADE https://help.goswiftgrade.com/ 

        FLIP https://mspoweruser.com/cs/what-is-flip/

Mobil jako nástroj pro sdílení obrazovky a streamování obsahu

Jako nejlepší řešení pro sdílení obrazovky vnímáme hardwarové nástroje, které eliminují základní nedostatky softwarových nástrojů, především zpoždění odezvy. U mobilních telefonů doporučujeme pro android řešení Google Chromecast  pro řešení Apple je nejvhodnějším řešením Apple TV.

Pokud chcete na počítač nebo na notebook přenášet informace z mobilního telefonu, tak lze využít prostředí, které nabízí OS WINDOWS - Aplikace Microsoft Phone Link (Propojení s telefonem).  Služba je dostupná na Windows 11 umožňuje uživatelům zobrazit oznámení, přijímat a provádět hovory a zprávy přímo z jejich počítače. U podporovaných telefonů lze streamovat obraz i zvuk.

Mezi doporučené nástroje můžeme ještě zařadit nástoj LetsView (https://letsview.com/ ) - fungující nástroj pro zrcadlení zdarma.

Lze využívat i osvědčené nástroje pro sdílení obrazovky (nefunguje zvuk):

Mobil jako nástroj využívající vlastní senzory

Mobilní telefon je hardware, který obsahuje velké množství senzorů a čidel. Ta se dají využívat ve výuce pro různá měření.  Řada dostupných aplikací umí údaje ze senzorů a čidel mobilních telefonů zpracovat a prezentovat. Doporučujeme a máme vyzkoušeno:

Smart Tools (http://smart-tools.kr) - aplikace pro zařízení s OS Android.

Phypox (https://phyphox.org ) - aplikace pro zařízení s OS Android a iOS.

Mobil jako nástroj pro připojení externích zařízení

K mobilnímu telefonu lze pomocí kabelu, nebo s využitím bezdrátových technologií připojit řadu jiných zařízení, které lze ve výuce využívat. Máme vyzkoušeno a využíváme:

Mobil jako nástroj pro práci s multimédii

Jde o aplikace a online nástroje, které umí upravovat videa, fotografie, zvukové nahrávky aj. Nově řada z těchto aplikací již spolupracuje s umělou inteligencí.

Práce se zvukem:

Shazam

BirdNET

Práce s fotografií:

Cleanup https://cleanup.pictures/ - oprava fotek - webová aplikace - zástupce lze připravit na plochu zařízení

Snapseed - spolupráce s umělou inteligencí a široká škála nástrojů pro úpravu a editaci.

Canva https://www.canva.com/cs_cz/   - nástroj vhodný pro širokou škálu aktivit s fotografií případně videem.

Mobil a rozšířená/virtuální  realita

Pro využití rozšířené a virtuální reality lze využít buď papírových brýlí - cardboard  nebo na obdobném principu fungujících plastových “brýlí”, do kterých následně vložíte svůj mobilní telefon a můžete sledovat obsah v rozšířené nebo virtuální realitě. Pro podobné účely najdete řadu aplikací, které jsou pro toto využití připravené. Příkladem může být Google play.

Google Lens https://lens.google/intl/cs/ praktická ukázka rozšířené reality, program umí rozeznávat věci kolem nás. Zvládne nejen knihy či nápisy, ale i květiny a známá místa. Umí rozpoznat i ručně psaný text a dokonce jej poslat na počítač. To že tento text umí rovnou i přeložit asi nikoho nepřekvapí.

Corinth  https://www.corinth3d.com/cs

Rozsáhlá databáze 3D objektů, která ve své online podobě se dá využívat přip práci nejen s chytrým telefonem.  Aplikace však nepodporuje VR zařízení typu „cardboard“.

Mozaik  https://www.mozaweb.com/cs/ 

Zdroj, který nabízí velké množství 3D objektů a spojuje je v interaktivních učebnicích. Tyto modely jsou využitelné pro práci s tablety, chytrými telefony a s využitím cardboard (v obecné rovině brýle využívající mobilní telefony) V aplikaci jde jednoduše překlikávat mezi formátem 3D, nebo klasickým video formátem. Aplikace jsou v angličtina a průběžné se lokalizují.

Mobil a aplikace pro výuku

Pro potřeby práce s dotykovým zařízením jsme připravili celou databázi aplikací a softwaru, které lze využívat pro jednotlivé předměty - více na www.inspiraceprovyuku.cz

Nově vstupuje do aplikací i umělá inteligence. Řadu z těchto aplikací již využíváme běžně ve školách nebo pro osobní použití:

Na houby , PlantNet, Duolingo,  ……..