Published using Google Docs
КОНСПЕКТИ УРОКІВ
Updated automatically every 5 minutes

Білоцерківська спеціальна загальноосвітня школа №19

Конспекти

уроків

з природознавства

1. Значення риб. Охорона рибних багатств (8 клас)

2. Перша допомога при кровотечах (9 клас)

3. Властивості повітря (6 клас)

4. Охорона і збереження природи (5 клас)

5. Листяні та хвойні дерева лісу (7 клас)

     

                                               Уроки підготувала і провела

                                                       вчитель-дефектолог Линник Л.Д.

Біла Церква

2017

                                         Урок № 17                                20.11.2017

                                     (природознавство 8 клас)

Тема Значення риб. Охорона рибних багатств

Мета

Навчальна: 

сформувати поняття про  значення риб у екосистемах та житті людини;  

дати поняття “рибне господарство”;  

особливу увагу звернути на охорону риб;  

розширити знання про різноманітність кісткових риб;

Корекційно-розвиваюча: 

удосконалювати розумові здібності, коригувати здатність до самостійного мислення, ровивати уяву, фантазію, уміння визначати користь та шкоду організмів;

розвивати спостережливість, увагу, логічне мислення та уміння робити відповідні висновки і узагальнення.

Виховна: 

виховувати бережливе ставлення до організмів, які оточують людину та організмів, що використовуються у господарстві;

сприяти природоохоронній діяльності та екологічному вихованню.

Форма уроку. Урок постановки проблем і їх рішення.

Місце уроку в навчальній темі. Заключний (останній у темі).

Методи і прийоми:

1.Когнітивні: метод емпатії, метод смислового бачення

2.Креативні: метод «Якби…»

3.Оргдіяльнісні: методи нормотворчості   

Головна проблема уроку:  збереження і раціональне використання рибних багатств України.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

Основні навчальні об`єкти:  риби, що охороняються, рибні господарства.

Устаткування й матеріали до уроку: таблиці «Кісткові риби», «Охорона риб», малюнки.

                                                                             Хід уроку

І. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку

Добрий день. Я рада  вітати вас на  уроці.  Покладіть  руки  на  парти, заплющіть очі та промовляйте: «Я особистість творча. У мене  хороший настрій.  Я  зможу сьогодні добре працювати на уроці.»

II. Основна частина

1. Повторення вивченого матеріалу

Прийом «Мозковий штурм»

1. Чому важко утримати у руках живу рибу?

 2. В акваріум до сліпої щуки впустили нехижих риб, не бачачи їх щука без промаху переловила усіх. Як вона їх виявила?

3. Видатний океанолог Жак-Ів Кусто назвав роман про риб “У світі безмовності”. Чи вірно це?

4. У романі О.Бєляєва юнаку пересадили зябра молодої акули і створили Іхтіандра. Чи дійсно це може бути?

5. Чому риби, які піклуються про потомство, відкладають малу кількість ікри?

2. Перехід до вивчення нового матеріалу

Оголошення теми, мети, завдань уроку з мотивацією навчальної діяльності.

Постановка проблеми:

Інтенсивне використання природних запасів риб привело до різкого скорочення чисельності видів.

Спробуємо вирішити цю проблему.

Завдання: скласти програму збереження риб.

3.Вивчення нового матеріалу

Уявіть, що ви риба, у вас є зябра, замість рук і ніг – плавці. Які відчуття і думки у вас виникли? (метод емпатії)

Чому риби саме такі? Чому життя людини без риб було б неповноцінним? (метод смислового бачення)

Передбачувані відповіді: ¾  нашої планети вкриті водою, тому є живі організми, які пристосувалися до водного середовища життя. Риби -  найважливіші ланки харчових ланцюгів.

Створення опорної схеми «Позитивне значення риб»

     

Назвіть негативне значення риб, спираючись на ваші знання з природознавства. Як уникнути проблем?

Передбачувані відповіді: отруйні риби, хижі, проміжні хазяї паразитичних червів, електричні скати та інші. Необхідно дотримуватись правил безпеки життєдіяльності та правил гігієни.

Прослухати повідомлення та розповіді учнів про значення риб із власного досвіду.

А якщо в світі зникне вся риба? Які будуть наслідки? Як уникнути цього? (метод «Якщо б…»)

Передбачувані відповіді:  зникнення інших видів, посилення світової продовольчої кризи, наслідки необоротні! Необхідне раціональне природокористування та заходи, спрямовані на збереження природи.

Небезпеки, які загрожують життю риб:

- масштабний промисловий відлов риби;

- аварії танкерів;

- промислові відходи, які скидаються в водойми;

- небезпечні методи та знаряддя лову;

- вилов під час нересту;

- замори;

- вилов рідкісних риб.

 Основні заходи щодо охорони й відтворення риб  здійснюються саме в цих напрямках.

1.Один з них – це промислове штучне  розведення риб. Особливо успішно в Україні розвивається ставкове рибництво. Основні види, які  розводять таким чином, це короп,строкатий і білий товстолобики, форель, лин, сом.

          Лин                             

       Форель  

                                                                                           

2.Акліматизація – пристосування організмів до нових біоценозів: білий амур, гамбузія.

3.Заборона вилову риб, занесених до Червоної книги: білуга чорноморська, лосось чорноморський, марена кримська, судак морський, йорж смугастий, стерлядь.

Стерлядь                      Білуга чорноморська        Лосось чорноморський

 4. Узагальнення та систематизація знань

Складіть свою програму збереження риб.

(Робота в групах) (метод нормотворчості).

Передбачувані результати:

1.Розвиток: рибних господарств

2.Заборона:вилову рідкісних видів, застосування деяких методів і знарядь лову

3.Обмеження: місць і термінів вилову, руху транспорту та інше

4.Виховання екологічної культури та культури поведінки під час відпочинку.

III. Заключна частина

Отже, наш урок підходить до завершення. Як ви вважаєте, чи досягли ми

          своєї мети на уроці? Чи всі поставлені завдання ми виконали?

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

1. Домашнє завдання

Прочитати статтю в підручнику « Значення риб. Рибництво». Підготувати питання до тексту.

2. Оцінювання

3. Рефлексія

Якщо людина добре серце має,

Вона іде у світ добро творить.

В її очах любов і ласка сяє,

Така людина радістю горить.

      Будьте і ви діти завжди радісні. Творіть добро, оберігайте природу, любіть свій рідний край і вона вам відповість любов’ю і щедрістю, та й будуть на нашій землі мир і злагода.

 

                                               Урок № 18                                            23.11.2017

(9 клас,  природознавство)

                                             

Тема. Перша допомога при кровотечах.

          Мета: продовжувати  формувати  в  учнів  уявлення  та  знання  про  будову  і  

                      функції кровоносної системи;

                      на  основі  знань  про рух крові по судинах дати фізіологічне обґрунту-

                      вання  правил   надання допомоги  під  час  кровотеч,  навчивши  учнів

                      розпізнавати їх види;

                      сформувати   практичні   навички  з  надання  першої  допомоги  в  разі  

                      кровотеч;

                      розвивати     спостережливість,     уміння   помічати   зміни   у   своєму

            організмі;

                      розвивати логічне мислення, вміння висловлювати свою думку;

                      формувати навички роботи з довідковою літературою та підручником;

                      розвивати інтерес до вивчення свого організму, до природознавства як

                      науки;

                      виховувати охайність у процесі виконання та оформлення практичної

                      роботи.          

Обладнання: презентація «Перша допомога при кровотечах», муляж серця, перекис водню, 2%-ий або 5%-ий розчин йоду,  вата, стерильні марлеві серветки, джгут, папір, ручка або олівець, підручник.

Тим уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку

        Добрий день. Я рада вітати вас на уроці, де  кожен учень  зможе показати себе через свої знання і дії. Отож запрошую вас до співпраці. А хороші оцінки, які я сподіваюсь ви отримаєте, забезпечать вам хороший настрій. Налаштуйтесь на роботу, сядьте рівно, будьте уважні.

II. Основна частина

       Народна мудрість говорить: «Коли ти володієш інформацією, ти володієш світом». Перевіримо, як ви оволоділи інформацією попередніх уроків.

     

1. Повторення вивченого матеріалу

Прийом «Мозковий штурм»

  1. Які функції виконує кровоносна система?
  2. Який склад крові?
  3. Скільки л крові в організмі людини?
  4. Назвати види кровоносних судин.
  5. Скільки кіл кровообігу є в організмі людини?
  6. Яка будова серця?
  7. Якого кольору артеріальна кров і чому?
  8. Якого кольору венозна кров і чому?
  9. Що таке пульс та коли змінюються його показники?

2. Перехід до вивчення нового матеріалу

Оголошення теми, мети, завдань уроку з мотивацією навчальної діяльності.

Девізом нашого уроку пропоную взяти китайську мудрість:

Скажи мені, і я забуду.

Покажи мені, і я запам’ятаю.

Дай можливість діяти самому, і я навчуся.

Як ви розумієте цей вислів?

3.Вивчення нового матеріалу

Пояснення вчителя

       Кровообіг  безперервний рух судинами. Кров в організмі людини циркулює лише по судинах  це замкнена кровоносна система.

Причиною кровотечі може бути ушкодження судин внаслідок травмування, руйнування стінок судин під час хвороб (наприклад, пухлиною, запальним процесом). Швидка значна втрата крові дуже небезпечна, оскільки супроводжується зниженням кров’яного тиску, порушенням кровопоста- чання мозку, серця і всіх інших органів. Вона часто є причиною загибелі людей, яких ще можна було б врятувати, надавши першу допомогу. Тому зупиняти кровотечу повинен вміти кожний.

Перегляд презентації «Перша допомога при кровотечах».

Розрізняють такі кровотечі: капілярну, артеріальну, венозну.

Капілярну кровотечу може спричинити навіть незначне поранення. Зазвичай така кровотеча не супроводжується значними крововтратами  і її легко зупинити, оскільки кров у капілярах тече повільно і під невеликим тиском. Пошкоджені капіляри швидко загоюються тромбом, який утворюється завдяки зсіданню крові. Під час капілярної кровотечі потрібно знезаразити місце поранення пероксидом гідрогену  або йоду і накласти чисту пов’язку.

Під час венозної кровотечі,  особливо коли ушкоджені великі вени, кров витікає досить сильним рівномірним струменем і має темний колір. Щоб її зупинити, досить покласти тиснучу стерильну пов’язку. Перед тим рану знезаражують, а для зменшення кровотечі тимчасово притискають пошкоджену судину. Надавши першу допомогу, потерпілого відправляють до травматологічного пункту.

Найнебезпечніша артеріальна кровотеча, адже потерпілий може швидко втратити багато крові. При цьому яскраво-червона кров витікає з рани пульсуючим струменем, а на разі пошкодження великої артерії  б’є фонтаном. Тому негайно потрібно зупинити кровотечу. Насамперед слід швидко притиснути пальцем ушкоджену артерію в точках, де промацується пульс, і накласти  вище  місця  поранення джут. Щоб не пошкодити нерви і шкіру, його накладають поверх одягу, хустки або іншої м’якої тканини. Коли джгута немає, можна скористатися ременем або ж зробити закрутку з будь-якого шнура чи тканини. Для цього між тілом і тканиною вставляють міцну палицю і закручують тканину до зупинки кровотечі. Потім палицю прибинтовують до тіла. Після зупинки кровотечі потерпілого треба негайно відправити до лікарні. Джгут можна залишати на кінцівках не більше двох годин, а в холодну пору року  на годину, інакше настане омертвіння тканини. Тому до джута приколюють записку з точним часом його накладання. Якщо потерпілого за цей час не вдалося доставити до лікарні, потрібно послаби джгут на 10 – 15 хв, а потім знову затягти.

Внутрішні кровотечі  кровотечі в черевну порожнину, порожнину грудей, черепа  надзвичайно небезпечні. Встановити наявність внутрішньої кровотечі можна тільки за зовнішнім виглядом людини. Вона стає блідою і вкривається холодним потом, її пульс частішає і слабне. У такому разі потерпілого кладуть або напівсадять, намагаючись нічим не турбувати. До ймовірного місця кровотечі (живота, грудей, голови) прикладають холодний компрес (мішечок з льодом чи снігом, пляшку з холодною водою).

4. Закріплення

Практична робота

Тема. Перша  медична  допомога  при  кровотечах

          (робота виконується у формі імітації)

Мета: учитись надавати першу  медичну  допомогу при різних типах

            кровотеч – обробляти рану, накладати марлеві пов′язки й джгут з

            метою запобігання втрати крові людиною.

          Учні виконують практичну роботу. Робота в парах.

          Завдання

  1. Капілярні кровотечі виникають навіть при незначному пораненні.

Якщо уявити, що у людини, яка сидить поруч, порушена цілісність капіляра та виникла кровотеча, візьміть шматочок вати, намочіть його перекисом водню і обробіть рану; намастіть розчином йоду, накрийте марлевою серветкою і ватою, а потім накладіть пов′язку з бинта.

     2.   Венозні кровотечі настають при ушкодженні вен.

Якщо уявити, що у того, хто сидить поряд, порушена цілісність невеликої вени і виникла кровотеча, зробіть все те ж, що і при капілярній кровотечі, тільки пов′язку накладіть тиснучу і обов′язково відправте потерпілого до лікарні.

  1. Якщо уявити, що у того, хто сидить поряд, порушена цілісність великої

вени або артерії і виникла кровотеча, її можна зупинити тільки за допомогою накладення джгута, а для цього необхідно:  

 ­  швидко затиснути пальцем ушкоджену судину вище місця поранення;

      ­   місце, де буде накладатися джгут, накрийте марлею, бинтом або

          якимсь іншим шматком тканини;

      ­   слабко обмотайте це місце тканиною;

      ­   між тканиною і кінцівкою просуньте неламку паличку і крутіть її до

     зупинки крові;

      ­   паличку прибинтуйте до джгута;

      ­   рану обробіть і накладіть пов′язку;

      ­   до джгута прикріпіть записку, в якій вкажіть точний час накладення;

      ­   потерпілого обов′язково відправте до лікарні.

     Діти вчаться практично надавати допомогу при різних видах кровотеч.

ІІІ.  Заключна частина

      Отже, наш урок підходить до завершення. Як ви вважаєте, чи досягли ми

 своєї мети на уроці? Чи всі поставлені завдання ми виконали?

1. Оцінювання

2. Завдання додому

     Упоратися із завданнями, подолати труднощі в житті  вам  завжди  допоможе віра  в себе,  у свої сили, а також постійна і  цілеспрямована  робота  в  океані знань. На цьому наш урок закінчений, дякую за співпрацю. Усі вільні. Успіхів вам. До побачення!

                                                   Урок № 11                                            22.11.2017

                                     (природознавство 6 клас)

Тема. Властивості повітря

Мета: продовжувати  формувати  в  учнів  уявлення  та  знання  про

            повітря;

            формувати   практичні   навички  проведення дослідів для

            з'ясування властивостей повітря;

            дати дітям первинні уявлення про значення повітря в житті

            живих організмів;

            формувати досвід творчої діяльності учнів, сприяти розвитку

            загально-навчальних умінь;

            розвивати     спостережливість,     розвивати логічне мислення,

            вміння висловлювати свою думку;

            формувати навички роботи з довідковою літературою та

            підручником;

            учити учнів дбати про чистоту повітря;

            виховувати охайність у процесі проведення дослідницької

            роботи.          

Обладнання: мультимедійна презентація «Властивості повітря», клаптики

            паперу, склянка з водою, грудочки грунту, гумові м'ячі, підручник,

            Інтернет-ресурси.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку

Добрий день. Я рада вітати вас на уроці.

► Вправа «Погода»

—    Який сьогодні день?

—    Яке число і місяць?

—    Який стан неба?

—    Чи був вітер, коли ви йшли до школи?

—    А опади?

II. Основна частина

1. Актуалізація опорних знань

Відгадайте загадки

•  Де не ступиш — всюди маєш,

   Хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)

•  Що це? Воно таке велике, що займає цілий світ, воно

    таке маленьке, що в найменшу щілину зайде. (Повітря)

•   Рукавами махнув — дерева нагнув. (Вітер)

•   Не звір, а виє. (Вітер)

•   Крил немає, скрізь літає,

    Та ще й куряву здіймає. (Вітер)

•   Літає часто він довкола,

     Дерев чимало поламав,

     Але ніхто, ніде й ніколи

Його не бачив, не тримав. (Вітер)

  • Я берізку гойдну,

Я тебе штовхну,

Налечу, засвищу,

Можу й куряву підняти.

Хто я? Можете вгадати? (Вітер)

2. Перехід до вивчення нового матеріалу

Оголошення теми, мети, завдань уроку з мотивацією навчальної діяльності.

Наша планета Земля з усіх боків оточена повітрям, яким ми дихаємо. Проте ми його не бачимо, тому що воно... Сьогодні ми за допомогою дослідів визначимо властивості повітря.

Девізом нашого уроку пропоную взяти китайську мудрість:

Скажи мені, і я забуду.

Покажи мені, і я запам’ятаю.

Дай можливість діяти самому, і я навчуся.

Як ви розумієте цей вислів?

3.Вивчення нового матеріалу

► Демонстрація властивостей повітря (існує навколо нас, без запаху, прозоре, намагається зайняти весь доступний простір)

—    Для чого нам потрібне повітря? (Воно потрібне для дихання людини, тварин,  рослин.)

—    Що станеться, якщо повітря раптом зникне? (Ми не проживемо і декількох хвилин.)

—    Де знаходиться повітря? (Повітря заповнює всі проміжки, усі щілини в предметах. Воно розчинене у воді морів, озер, річок, струмків.)

—    Повітря оточує нас з усіх боків. Ви можете торкнутися повітря? Проведемо дослід, і ви відчуєте його.

—    Візьміть поліетиленовий пакет й «упіймайте» ним повітря. Закрутіть пакет. Пакет наповнений повітрям. Зробіть невеликий отвір, натисніть на пакет і спрямуйте струмінь повітря на обличчя. Ви відчуєте дотик повітря до шкіри.

Учні беруть до рук зошит і махають ним біля обличчя.

—    Що відчула шкіра на вашому обличчі? (Легенький вітерець) Чому він утворився? (Тому, що вітер — це рух повітря. Повітря постійно рухається. Вітер, який ми відчуваємо, — це і є повітря.)

—    Що ви бачите навколо себе? (Столи, дошку, квіти, за вікном дерева, хмари.)

—    Повітря заважає нам бачити предмети? (Ні, воно прозоре.)

—    Чи можемо ми побачити повітря? (Ні, ми не бачимо повітря, що оточує нас.)

—    За допомогою зору його можна виявити лише в деяких випадках. Проведемо дослід. Опускаємо у банку з водою склянку догори дном. Повільно нахиляємо її. Що ви бачите? (Зі склянки виходять бульбашки повітря, а в склянку потрапляє вода.)

—    Якщо кинути в склянку з водою камінець, утворяться бульбашки. Чому?

—    Якого кольору повітря? (Повітря безбарвне.)

—    Але товстий шар повітря має колір. Блакитне небо — це товстий шар повітря, освітлений сонцем.

—    Ми чуємо, як ллється вода, як ходять люди. Чи можемо ми почути повітря? Проведемо дослід. Візьмемо велосипедний насос. Починаємо накачувати повітря. Ви не бачите повітря, але чуєте, як воно виходить.

—    Ви були в лісі? Вдихали лісове повітря? Чим воно пахне? (Лісом) Гуляли берегом річки або моря ввечері? Що ви відчували? (Запах річки, моря.) Що ви відчуваєте, коли мама пече пиріг? (Запах пирога.) Повітря не має запаху.

—    Але іноді невидиме повітря стає видимим, коли в ньому занадто багато диму, воно набуває неприємного запаху, ним стає важко дихати.

—    Що слід робити, якщо в квартирі запахло димом?  

Фізкультхвилинка

Працювати перестали

І тепер всі дружно встали.

Будемо відпочивати,

Нумо, вправу починати!

Руки вгору, руки вниз

І легесенько пригнись.

Покрутились, повертілись,

На хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали,

Раз — присіли, другий — встали.

Всі за парти посідали.

   

Перегляд мультимедійної презентації «Властивості повітря»

4. Закріплення

Розв'яжіть кросворд

1. Де не ступиш – всюди маєш,

    Хоч не бачиш, а вживаєш.

2. Вода у газоподібному стані.

  1. Мене частенько просять, ждуть,

А тільки покажусь – ховатись почнуть.

4. Невидимий дух зірвав капелюх.

5. Білим килимом все поле вкрито.

  1. Велетенський вихор, який супроводжується зливами, що має руйнівну силу.
  2. Вночі спить на землі, а вранці висихає.
  3. Хоч не літак, а крилатий,

Без крил не може працювати.

ІІІ.  Заключна частина

      Отже, наш урок підходить до завершення. Як ви вважаєте, чи досягли ми

 своєї мети на уроці? Чи всі поставлені завдання ми виконали?

Вивчення правил здоров'я

•     Намагайся перебувати якомога рідше поблизу дороги, намагайтеся не дихати глибоко, дихайте лише носом.

•     Краще гуляйте в парках чимдалі від доріг.

•     Повітря в квартирах дуже забруднене через скупчення пилу, тому кімнату потрібно постійно провітрювати за допомогою хороших протягів, люди мають перебувати в цей час в іншій кімнаті.

•     Мешканцям перших поверхів не слід відчиняти кватирки, коли під вікнами багато машин, особливо вранці, коли водії прогрівають мотори.

1. Оцінювання

2. Завдання додому

Підготувати повідомлення про теплопровідність повітря.

     На цьому наш урок закінчений, дякую за співпрацю. Усі вільні. Успіхів вам. До побачення!

                                                       Урок № 11                          21.11.2017

(природознавство 5 клас)

Тема. Охорона і збереження природи         

Мета: формувати в учнів поняття “охорона природи”, «Червона книга України»;

ознайомити з видами рослин і тварин, занесеними в Червону книгу України;

розширювати знання учнів про роль природи в житті людини та розвивати  в них уміння пояснювати необхідність її охорони;

                    розвивати спостережливість, уміння  аналізувати,  порівнювати, узагальнюва-

                    ти, працювати в групах;  

                    збагачувати словниковий запас дітей;

продовжити знайомити учнів з правилами поведінки в природі, виховуючи екологічну свідомість та почуття відповідальності за свої вчинки.

Тип: комбінований урок.

Методи: репродуктивний, інформаційно-пізнавальний, пошуковий.

Обладнання: книги про природу, енциклопедія школяра,  предметні малюнки, репродукції із зображенням  куточків   природи  планети  Земля,  фотоматеріали,  картки тварин і рослин з Червоної книги, мультимедійна презентація «Червона книга, охорона природи», відео «Долина нарцисів», музичний супровід.

Хід уроку

І. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку

Привітання. Побажання учням працювати на уроці з користю і з задоволенням.

ІІ. Основна частина

1. Перевірка домашнього завдання

1. Які материки є на планеті Земля? (Показати на глобусі).

2. Вказати кількість океанів на нашій планеті та назвати їх (Показати на глобусі).

3. Навести приклади рослинного світу материків.

4. Навести приклади тваринного світу материків.

5. Розповісти про водорості океану.

6. Як живуть тварини в океані?

7. Навести приклади взаємозв’язків рослинного та тваринного світу в океані та на материку.

2. Актуалізація опорних знань

Випереджувальні знання.

Земля не належить нам. Ми позичили її в онуків.

Народна творчість

Вчитель. Прочитаймо уважно епіграф, в кінці уроку ми дізнаємось, як він стосується сьогоднішньої теми. А тепер ми подивимося відео фрагмент і, будьте уважні, після перегляду я задам вам питання.

Перегляд відео фрагменту «Долина нарцисів»

Запитання до учнів:

3. Повідомлення теми і мети уроку

       Сьогодні ми дізнаємось, як людина впливає на природу і чому потрібно охороняти навколишнє середовище, познайомимось з Червоною книгою, заслухаємо повідомлення ваших однокласників, будемо працювати в групах. Записуємо в зошити тему уроку: «Охорона і збереження природи».  

4. Вивчення нового матеріалу

4.1. Розповідь учителя з елементами бесіди

       Поява на Землі людини спричинила великі зміни у тваринному і рослинному світі. Багато тварин, навіть таких великих, як мамонти виявилися цілком беззахисними перед першими мисливцями, що мали у своєму арсеналі таку грізну зброю, як вогонь. Як ви думаєте чому?

(Вогнище, розпалене людьми, лишає на землі опік, що довго не загоюється).
– Як ви гадаєте, що ще залишає рани на землі?

4.2. Гра «Розкодуй слово»

Р а х а ч е п е (Черепаха)

З і м я (Змія)

І р я щ а к (Ящірка)

Л и к о к о р д (Крокодил)

       З кожним роком зникає все більше видів рослин і тварин з лиця Землі. А ми вже з вами знаємо, що зайвих видів у природі не буває, оскільки між організмами існує тісний зв’язок (ланцюги живлення).

4.3. Робота в групах з роздатковим матеріалом

(Наведіть приклади ланцюгів живлення)

Фізкультхвилинка.

А зараз – коротка розминка.

Якщо ви вважаєте, що потрібно захищати зникаючі види, встаньте з-за парти.

Якщо ви не кидаєте на землю сміття, топніть лівою ногою.
Якщо ви не зриваєте першоцвітів, топніть правою ногою.
Якщо ви вважаєте, що не можна вбивати тварин, поморгайте очима.
Якщо ви вважаєте, що не можна вбивати птахів, підніміть праву руку.
Якщо ви вважаєте, що Червона книга необхідна, підніміть ліву руку.
Якщо ви вважаєте, що потрібно годувати зимуючих птахів, опустіть руки.

Якщо ви будете охороняти природу сядьте за парти.

       Перед людством постала проблема – як зберегти вразливі і зникаючі види? Треба охороняти природу. Охорона природи почалась ще з 1948 року, коли був започаткований Міжнародний союз охорони природи, який діє і по сьогоднішній день. Охорону природи здійснюють різними способами. Через державні закони, екологічну освіту, діяльність небайдужих людей (саджання дерев, чистка лісів, парків, збір сміття, підгодовування тварин).

       Але найкраще зберегти природу, підтримуючи її недоторканість. Тому людина створила природоохоронні території – заповідники, заказники, національні парки. А види, чисельність яких мала занесла до Червоної книги.

Червона книга. Структура Червоної книги

4.4. Перегляд мультимедійної презентації «Червона книга, охорона природи».

Заслухаємо повідомлення ваших однокласників

4.5. Виступи учнів. 

Супровід – фото зі слайдів (європейський зубр, саламандра плямиста, горностай, лілія лісова, зозулині черевички).

5.Узагальнення та закріплення знань

  1. Що таке Червона книга?
  2. Чому види рослин і тварин потрапляють до Червоної книги?
  3. Що треба зробити, щоб зберегти природу для майбутніх поколінь?

Створення «асоціативного куща»
– Які асоціації викликає у вас словосполучення берегти природу?
– Що для цього необхідно робити?

III. Заключна частина

Підсумки уроку

       Учитель. Наш урок добігає кінця. На початку уроку я зачитала Вам епіграф. Давайте тепер подумаємо, як він стосувався теми нашого сьогоднішнього уроку.

Прийом «мікрофон». Учні по ланцюжку формулюють власні висновки.

Оцінювання

Домашнє завдання.

       Підготувати невеличкі повідомлення про охорону природи в нашому місті.

Рефлексія

       Людина приходить у світ і отримує безкоштовно у спадок неоціненні дари: землю, води, багатства надр, великі і малі річки, гори і безкраї рівнини, неповторні ландшафти, ліси, квіти, щедрі плоди землі, що годують нас.
Все це належить нам, людям.

Все це — наш з вами дім.

Бережіть його!

Якщо людина добре серце має,

Вона іде у світ добро творить.

В її очах любов і ласка сяє,

Така людина радістю горить.

                                                   Урок № 13                                            01.12.2017

(природознавство 7 клас)

Тема. Листяні та хвойні дерева лісу

Мета: поглиблювати знання учнів про дерева рідного краю, що ростуть у

            лісі;

            підвищувати пізнавальну та творчу активність учнів;  

            розвивати   спостережливість,  розвивати   логічне  мислення,  вміння

            висловлювати свою думку;

            формувати навички роботи з гербарієм;

            виховувати любов та бережливе ставлення до природи рідного краю,

            бажання піклуватися про природу і допомагати їй.

Обладнання: гербарій листя дерев лісу, підручник, Інтернет-ресурси,

                         малюнки дерев ( дуб, сосна,  береза, верба, липа), прислі’я,

                         фонограми із записом співу пташок, шуму дерев.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Хід уроку

І. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку

Добрий день. Я рада вітати вас на уроці. - Побажаємо собі успіху! Усміхнімося, і нехай добрий настрій нам допоможе працювати.

II. Основна частина

  1. Актуалізація опорних знань
    — А чи бували ви в лісі?
    — Як ви розумієте, що таке ліс?
    — Які дерева ростуть у лісі?
    — На які групи ви можете їх розподілити і за якими ознаками? 
    (Хвойні, листяні)
    — Які дерева належать до листяних? Чому? Наведіть приклади.
    — Які дерева належать до хвойних? Чому? Наведіть приклади.
    — Чим відрізняються листяні дерева від хвойних?
    — Діти, а як називаються ліси, у яких ростуть тільки листяні дерева? 
    (Листяний ліс, гай, діброва)
    — Як називаються ліси, у яких ростуть тільки хвойні дерева? 
    (Хвойний ліс, бір)
    — А тепер давайте «перемішаємо» листяні і хвойні дерева. Який ліс у нас вийшов? Як називається такий ліс? Чому?
    (Мішаний)
    — Які ще рослини є в лісі?
  2. Перехід до вивчення нового матеріалу.

     Оголошення теми, мети, завдань уроку з мотивацією навчальної

     діяльності.

Учитель. Найбільшу насолоду і радість, найпалкішу любов до рідного краю, до життя викликає спілкування з природою. Вона завжди чарувала і чарує, хвилювала і хвилює своєю неповторною красою кожного, хто не байдужий до неї, хто оберігає її.

Послухайте, будь ласка, ось цей вірш-загадку.

Він радіє сонечку —

Хай воно сія.          

Він радіє пташечці —

Хай вона співа.

Він радіє квіточці —

Хай вона цвіте.

          Він радіє дощику —

          Хай його поллє.

          І звірятам радий він —

          Всіх він їх схова.

          І малятам радий він —

Всіх їх зустріча.

Сам же неспокійний він,

Все шумить, шумить,

Вітами своїми тягнеться увись.

Ви вже здогадалися?

Це, звичайно,... (ліс).

3. Вивчення нового матеріалу 

Учитель.  Ліс.. Це могутні і величаві зелені діброви. І неповторної краси і ніжності березові гаї. Наповнені п'янким ароматом хвойного бальзаму соснові ліси.

Давайте прислухаємося до життя лісу. (Звучить фонограма «Шум лісу»)

 Що ви почули?

Учитель.  

Сьогодні у нас урок незвичайний. Кожен з вас готуючись до цього уроку став справжнім дослідником. Ви витратили багато часу, щоб приготувати цікаві повідомлення про лісові дерева, прислів'я, загадки, вірші,  добирали  інформацію про користь яку дерева приносять людям. А про які дерева ми почуємо, ви дізнаєтесь, якщо розгадаєте загадки.

Повідомлення учнів

Навесні веселить,

          Влітку холодить,

Стоять у лісі дві сестрички,

Коси зелененькі,

Платтячка біленькі.

Стрімко вибігли на гору

Дві подружки білокорі,

Дощик їм полоще кіски,

Звуть подружок тих... (Берізки).

Всі ми звикли до берізок і не помічаємо, наскільки вони красиві: білосніжний стовбур з чорними плямами, гнучкі пониклі віти.  Ця білокора красуня однією з перших відгукується на поклик та ласку весни. Саме тому перший весняний місяць в Україні назвали її ім’ям - березень.

Славиться берізка не лише  своєю  вродою. Людина знайома із цим деревом досить давно. Багатьом відомо, що береза — рослина-цілитель. Тож недарма в народі кажуть: «Як дійна корова для харчування, так береза для лікування». Березою здавна лікуються від багатьох хвороб, використовуючи її бруньки, молоде листя, зовнішню частину кори, сік, березовий гриб. Досить часто на стовбурах берези утворюються нарости, з чорною поверхнею, усередині тютюнового кольору, із численними горбочками та тріщинками. Це так званий березовий гриб — чага.  

                  Що ж це за красуня така:

                  і весела, і струнка,

                  Зелененьке плаття має,

                  та ніколи його не скидає. (Ялинка) 

Ялина – дуже витривале дерево. Воно не боїться морозів і навіть при температурі  -50 не впадає в сплячку, а продовжує рости. Ялина росте дуже повільно. Голки ялини – це своєрідні листки, які тримаються на дереві від 5 до 7 років. На початку червня ялина цвіте непримітними червоними квітами. Пізніше на їх місці з’являються шишки.

Ялина  так само як і сосна  добре очищає повітря. Саме тому це дерево завжди садили біля хати. Люди користуються щедрістю ялини. Вона дає ліс

для будівництва, папір, штучний шовк, целофан, спирт, гліцерин, ліки. Із ялини роблять музичні інструменти, штучну шкіру й багато інших корисних речей.                            

                  Рясно в липні зацвітає,

                  Дуже гарний запах має,

                  Цвітом від хвороб лікує,

                  Щедро медом нас частує. (Липа)

 Липа – красиве дерево з густою кроною заввишки 30 метрів. Липу по стовбуру можна відрізнити  від усіх дерев. Він темний, сірий, а після дощу майже чорний. Липа цвіте найпізніше, у розпалі літа. Саме тому другий місяць літа назвали липнем. У спекотний літній день навколо квітучої липи гуде цілий рій бджіл – адже квіти липи виділяють велику кількість нектару.        За період цвітіння липа може виділити п’ять відер нектару. Липу вважають одним із найкращих медоносів, а липовий мед цінується найбільше.

Липа — цінне дерево. Вона є найкращим матеріалом для художньої різьби по дереву. Цінні і корисні ложки виготовлені з цього дерева. Цвітом липи заварюють чай, лікують простуду.

В праслов'ян була смолистим

«Деревом із соком чистим».

Хвоя — листочки довгенькі,

А шишечки коротенькі.

Сосна є окрасою лісу. Це голчасте, вічнозелене, багате смолою дерево. Сосни страшенно люблять сонце і ростуть зазвичай там, де багато світла. Досить часто вони ростуть на піску, тому, що мають дуже сильне і довге коріння.

Цілющі властивості сосни просто чудодійні. Цілющі бруньки сосни, її насіння, хвоя, живиця мають лікувальні властивості, тож люди заготовляють молоді соснові пагони та бруньки (поки вони ще не розкрилися). З них готують чай, який застосовують у разі запалення верхніх дихальних шляхів, при бронхіті, запаленні легень, від кашлю. Ванни із соснової хвої заспокоюють нервову систему, а ванни з бруньок — корисні для лікування нашкірних захворювань. Якщо в когось болять зуби — знову ж таки можна скористатися допомогою сосни: прополоскати рот відваром із бруньок. Соснові полоскання допомагають також лікувати ангіну.

                  Чималеньким виростає,

                  Міць з роками набирає.

                  Може жити сотні літ,

                  Має величезний рід. (Дуб)

         Дуб міцний, могутній, велетенський, розлогий, сильний. Дуб і живе, як богатир, дуже довго – 500, а то і 1000 років. Могутній, високий стовбур вкриває бура, репана, тверда кора з великими складками. Дубова крона здіймається високо в небо.

         Дуб — це символ щедрості, сили, могутності. Тому й люблять люди відпочивати під дубом, вважаючи, що він наділить і їх своєю силою, безсмертністю.

         Споконвіку дуб — шановане дерево.  Цінність цього дерева вічна.

Деревина дуба міцна й гарна, тому використовують її  в будівництві,  з неї виготовляють паркет, меблі, будують кораблі. Молодою корою дуба лікують людей, тварин.

         Клен світиться, бо листячко багряне,

         То щирим золотом виблискує умить.

         А гляне сонце, клен казковим стане.

         Немов чарівним полум’ям горить.

         У теплих кольорах приходить осінь,

         Дарує всі відтінки, жовті кольори

І, навіть, вже холодна неба просинь

Так тепло усміхається згори.

        Справжньою окрасою наших лісів є клен гостролистий. Це високе, струнке дерево з колоноподібним стовбуром. Більшість видів кленів 10 - 50 м заввишки.

        Клен -  це медоносна, харчова, кормова, фарбувальна й декоративна рослина. Клен є також високопродуктивним весняним медоносом і пилконосом. Це дерево дає прекрасну деревину. Вона щільна, тверда та  міцна.

Стоять осики на узліссі,

Тремтливі, голі та сумні,

Бо на зволоженій землі

Поволі тліє їхнє листя.

Осика – морозостійка, світлолюбна рослина.  Про осику кажуть, що вона весь час «перевдягається», тремтить усіма своїми листочками й когось боїться. Для виготовлення сірників немає кращого дерева, ніж осика. З неї отримують речовину фурфурол. Цукор із фурфуролу в 700 разів солодший, аніж буряковий. Пластмаса із фурфуролу міцніша від сталі.

Робота в групах. Робота з гербарієм та малюнками

Розглянувши гербарій, упізнайте на малюнках лісові дерева.

Фізкультхвилинка
Імітація збирання ягід

Сунички — нахиляються, збирають у траві; малина — рвуть стоячи; аґрус — рвуть навприсядки; вишні — дістають з висоти; виноград — з висоти; чорниця — присідають; обліпиха — стоячи; вовчі ягоди — викидають геть.

  1. Закріплення

Прислів'я про дерева

• Посадив дерево — себе прославив, посадив сад — рід прославив.

Народні прикмети

ІІІ.  Заключна частина

      Отже, наш урок підходить до завершення. Як ви вважаєте, чи досягли ми

 своєї мети на уроці? Чи всі поставлені завдання ми виконали?

1. Оцінювання

2. Завдання додому. Підготувати повідомлення про лісові кущі.

3. Рефлексія

Вмійте природу любити,

Кожній стеблинці радіти.

В полі, у лісі, над яром –

Квіти, дерева і трави.