کاهش میل جنسی در زنان

October 1, 2018

www.HealthLetter.MayoClinic.com , Volume 36 , Number 1,(January 2018)

این مقاله شامل موارد زیر است:

۱-  علّت کاهش میل جنسی، لی بی دُ(libido) درخانمها

۲- عوامل مؤثّر در کاهش میل جنسی

۳- نگاهی به احساس دوستی و محبّت

علّت کاهش میل جنسی، لی بی دُ(libido) در خانمها  

پیر شدن به معنی پایان روابط جنسی نیست. بعضی از خانمها به علٌت کم شدن میل جنسی تصوّر می کنند که پایان رابطه جنسی فرا رسیده است.

بسیاری از زنان کم شدن میل جنسی را با یائسگی  و یا پیش آمدن حادثه ای دردناک نظیر مرگ همسر یا مبتلا شدن به مریضی مزمن تجربه کرده اند.  به هر حال چنانچه کم شدن میل جنسی ادامه یابد ممکن است نشانه ای از بی نظم شدن محرّکات تمایل جنسی باشد.

علائم این حالت شامل از دست دادن تمایل به فعّالیّت جنسی است.  این حالت می تواند دائمی  یا طولانی مدّت باشد.  در یک مطالعه آماری ۷۰ در صد از خانم ها بعد از یائسگی از کمبود میل جنسی  با همسر خود رنج می برند. این احساس تأثیرگذار بر اعتماد بنفس آنها  می شود.

معمولا خانم ها تغییراتی در میزان تمایل جنسی خود بعد از یائسگی احساس می کنند. این تغییر، تاخیر در پاسخ به میل جنسی نسبت به قبل می‌باشد. اکثر خانمها میل جنسی را بعد از تحریک شدن احساس می کنند ولی بعد از یائسگی تحریک بیشتری لازم است تا کاملا آمادگی پیدا کنند.

برعکس آن  که کمبود میل جنسی برای خانمها مسئله مهمّی است، بسیاری از آنها این مشکل را با طبیب خود در میان نمی گذارند. شاید  آنها تصوّر می کنند که کمبود میل جنسی طبیعی است و در اثر سنّ بالا است. درمیان گذاشتن این موضوع با طبیب برای آنها شرم آور است و یا تصوّرمی کنند که مسائل دیگر پزشکی برای آنها مهمتر است.  به هر حال هر خانمی که تمایل  به رابطه جنسی ندارد، می تواند این موضوع را با طبیب خود در میان بگذارد.

عوامل مؤثّر در کاهش میل جنسی  

عوامل متعددّی باعث سرد مزاجی خانمها می شود. یک عامل اصلی عدم تعادل شیمیایی پیغام رسانهای عصبی، نُرُتِرَنس میتِر[1] (neurotransmitters) که افزایش دهنده میل جنسی است می‌باشد .عوامل دیگری که باعث مختل شدن میل جنسی می‌شوند عبارتند از:

           [روماتیسم آرتروز (rheumatoid arthritis)] می‌تواند مانع حرکت و فعّالیت جنسی شود. چنانچه جراحی مفاصل داشته اید

           احتمالا دچار ناراحتی خواهید بود.

نگاهی به احساس دوستی و محبّت  

ارتباط و پیوند دوستی و محبّت درروابط زناشویی بسیارقابل اهمیّت است.  برای این منظور صحبت با همسر و طبیب لازم است. طبیب شاید آزمایشی از لگن خاصره به عمل میاورد تا تغییر بافت مهبل را که باعث درد و ناراحتی می‌شود امتحان کند. آزمایش خون ممکن است توصیه شود تا تمام عواملی که در کاسته شدن تمایل جنسی دخالت دارند مانند امراض تَیروئید و یا مرض قند روشن شود.

چنانچه مسائل دیگری مانند دارو یا شرایط روحی و روانی و یا مشکل در روابط بین زن و شوهر باعث کمبود میل جنسی باشد، بررسی و رسیدگی به آنها کمک به بازگشت میل جنسی خواهد کرد. توصیه های دیگر برای کمک به میل جنسی عبارتند از:

Comments:

Unknown profile photoسلام نیکو خانم عزیز

 

در خصوص دلایل کاهش میل جنسی در زنان، من هم نظری دارم به خصوص برای زنان جوان در ایران.

یکی از دلایل آن که من از خیلی از دوستانم شنیده ام این است که زنان شوهرانشان را دوست ندارند اما به خاطر دلایل مختلف مجبورند با آنها زندگی کنند و این یکی از مهمترین دلایل است و چون در عین حال می خواهند که عفت و نجابت آن نیز حفظ شود، از روی عمد و با آگاهی میل جنسی را در خود ضعیف می کنند تا کمتر اذیت شوند.

دلیل دیگر هم این است که زنان وقتی می بینند  

۹مهمترین کاربرد آنها برای شوهرانشان، دلیل جنسی است این طرز تفکر روی روحیه آنها تاثیر می گذارد و لذا ناخودآگاه نسبت به رابطه جنسی احساس بیزاری و تنفر می کنند.

Open in Docs

 

 


[1] ویکی پدیا

پیام‌رسان‌های عصبی (به انگلیسی: Neurotransmitter) به مواد شیمیایی ویژه‌ای گفته می‌شود که در بدن تولید می‌شوند و پیام‌های عصبی را با گذشتن از فضای سیناپس از یک سلول عصبی یا نورون به سلول هدف می‌رسانند.

[2] سلامت، ۷ شهریور۱۳۹۷

استروژن گروهی از هورمونهای جنسی زنانه  است.  استروژن ها عمدتاً در تخمدان ها ساخته می شوند و به عنوان هورمونهای زنانه شناخته می شوند.  البتّه آقایان هم مقداری از این هورمونها را در بیضه های خود تولید می کنند.