Урок 6 Інформатика 11(ІКТ)
Відображення моделі «сутність-зв’язок» на базу даних. Поняття зовнішнього ключа та використання зовнішніх ключів. Обмеження цілісності, що накладаються зв’язками.
Введення даних у таблиці, зокрема даних про зв’язки.
Мета.
Навчальна. Ознайомити з відображенням моделі «сутність-зв’язок» на базу даних; поняттям зовнішнього ключа та з використанням зовнішніх ключів; з обмеження цілісності, що накладаються зв’язками.
Розвиваюча. Розвивати логічне та алгоритмічне мислення.
Виховна. Виховувати культуру мовлення.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Учні повинні знати:
Учні повинні уміти:
Матеріали для роботи з учнями:
- Основи баз даних: Навч. посіб. / І.О.Завадський. - К.: Видавець І.О. Завадський, 2013.
- Мультимедійне обладнання;
- Презентація “Поглиблене семантичне моделювання”.
- База даних (Вікіпедія).
План
- Організація початку уроку
- Правила ТБ при роботі в кабінеті Інформатики.
- Мотивація навчальної діяльності.
- Актуалізація опорних знань.
- Вивчення нового матеріалу.
- Запитання до уроку.
- Домашнє завдання.
Хід уроку
1. Організація початку уроку.
3. Актуалізація опорних знань.
- Які різновиди зв’язків існують між сут- ностями предметної області?
- Як визначити різновид зв’язку?
- Що таке обмеження цілісності?
- Сформулюйте головний принцип семантичного моделювання.
Тестування “Основи баз даних”
4. Мотивація навчальної діяльності.
Модель «сутність-зв’язок» складається з таких основних елементів, як сутності і зв’язки. Сутностям у базі даних відповідають таблиці, які ви навчилися створювати на попередньому уроці. Сьогодні ви дізнаєтеся, як створювати зв’язки між таблицями. Отже, опрацювавши матеріал цього розділу, ви вмітимете відображати в базі даних модель «сутність-зв’язок» у цілому.
5. Вивчення нового матеріалу.
- Типи зв’язків між таблицями
Існує три типи зв’язків між таблицями.
Зв’язок "один-до-багатьох"
Давайте розглянемо базу даних, яка відстежує замовлення та містить таблиці "Клієнти" й "Замовлення". Клієнт може розмістити будь-яку кількість замовлень. Таким чином, для будь-якого клієнта, представленого в таблиці "Клієнти", у таблиці "Замовлення" може міститися багато замовлень. Отже, між таблицями "Клієнти" та "Замовлення" встановлено зв’язок "один-до-багатьох".
Щоб відобразити зв’язок "один-до-багатьох" у структурі власної бази даних, візьміть первинний ключ на стороні зв’язку "один" і вставте його як додаткове поле або поля в таблицю на стороні зв’язку "багато". Скажімо, у нашому прикладі потрібно додати нове поле (поле ідентифікатора з таблиці "Клієнти") до таблиці "Замовлення" та назвати його "Ідентифікатор клієнта". Після цього програма Access зможе використовувати номер із поля "Ідентифікатор клієнта" в таблиці "Замовлення", щоб визначити клієнта для замовлення.
Зв’язок "багато-до-багатьох"
Давайте розглянемо зв’язок між таблицями "Товари" та "Замовлення". В одному замовленні може вказуватися кілька товарів. З іншого боку, один товар може зустрічатися в багатьох замовленнях. Таким чином, кожному запису в таблиці "Замовлення" може відповідати багато записів у таблиці "Товари". Крім того, кожному запису в таблиці "Товари" також може відповідати багато записів у таблиці "Замовлення". Такий тип зв’язку називається зв’язком "багато-до-багатьох", оскільки будь-який товар може мати багато замовлень, а будь-яке замовлення – багато товарів. Зверніть увагу: щоб виявити наявні зв’язки "багато-до-багатьох" між таблицями, важливо враховувати обидві сторони зв’язку.
Для представлення зв’язку "багато-до-багатьох" потрібно створити третю таблицю, яку часто називають розподільною, щоб розділити зв’язок "багато-до-багатьох" на два зв’язки "один-до-багатьох". Первинний ключ із кожної із двох таблиць потрібно вставити у третю таблицю. Унаслідок цього у третій таблиці буде записано всі випадки або екземпляри зв’язків. Наприклад, таблиці "Замовлення" та "Товари" пов’язані зв’язком "багато-до-багатьох", який визначатиметься через створення двох зв’язків "один-до-багатьох" із таблицею "Відомості про замовлення". В одному замовленні може зустрічатися багато товарів, і кожний товар може зустрічатися в багатьох замовленнях.
Зв’язок "один-до-одного"
У зв’язку "один-до-одного" кожному запису в першій таблиці може відповідати лише один запис у другій таблиці, а кожному запису в другій таблиці може відповідати лише один запис у першій таблиці. Цей тип зв’язку не дуже поширений, оскільки зазвичай відомості, пов’язані між собою в такий спосіб, зберігаються в одній таблиці. Зв’язок "один-до-одного" можна використовувати, щоб розділити таблицю з великою кількістю полів, відокремити частину таблиці з міркувань безпеки або зберігати дані, які застосовуються лише до підмножини головної таблиці. Якщо ви таки виявите такий зв’язок, це означає, що обидві таблиці мають спільне поле.
Примітки.:
- Створення зв’язку "один-до-одного" . В обох спільних полів (зазвичай поля з первинним і зовнішнім ключами) має бути унікальний індекс. Це означає, що для властивості Індексовано цих полів потрібно встановити значення Так (без повторень). Якщо обидва поля мають унікальний індекс, у програмі Access створюється зв’язок "один-до-одного".
- Створення зв’язку "один-до-багатьох" . У поля на стороні зв’язку "один" (зазвичай, первинний ключ) має бути унікальний індекс. Це означає, що для властивості Індексовано цього поля потрібно встановити значення Так (без повторень). У поля на стороні "багато" не має бути унікального індексу, тобто індекс цього поля може повторюватися. Це означає, що у властивості Індексовано має бути значення Ні або Так (повторення дозволені). Коли індекс одного поля унікальний, а індекс другого – ні, створюється зв’язок "один-до-багатьох".
Створення зв’язку в локальній базі даних Access
- На вкладці Знаряддя бази даних у групі Зв’язки натисніть кнопку Зв’язки.
- Якщо зв’язки ще не визначено, автоматично відкриється діалогове вікно Відображення таблиці. Якщо воно не відкрилося, на вкладці Конструктор, у групі Зв’язок, натисніть кнопку Відобразити таблицю.
- У діалоговому вікні Відображення таблиці видно всі таблиці й запити в базі даних. Щоб переглянути лише таблиці, виберіть вкладку Таблиці.
- Виберіть одну або кілька таблиць і натисніть кнопку Додати. Після того, як додасте всі таблиці, натисніть кнопку Закрити.
- Перетягніть поле з однієї таблиці (зазвичай це первинний ключ) до спільного поля (зовнішнього ключа) в іншій таблиці. Щоб перетягнути кілька полів, натисніть клавішу Ctrl, виберіть потрібні поля та перетягніть їх.
- Відобразиться діалогове вікно Редагування зв’язків.
- Переконайтеся, що імена полів – це спільні поля зв’язку. Якщо підставлено неправильне поле, натисніть його та виберіть зі списку потрібне поле.
- Щоб забезпечити для цього зв’язку цілісність даних, установіть прапорець Забезпечення цілісності даних.
- Натисніть кнопку Створити.
- Коли завершите роботу у вікні "Зв’язки", натисніть кнопку Зберегти, щоб зберегти зміни в схемі зв’язків.
Між двома таблицями з’явиться лінія зв’язку. Якщо ви встановили прапорець Забезпечення цілісності даних, кінці лінії будуть товстіші. Крім того, якщо встановити цейпрапорець, з одного боку лінії над її товстою частиною відображатиметься число 1, а з іншого – знак нескінченності (∞).
- Примітки.: У разі виникнення труднощів із забезпеченням цілісності даних зверніть увагу, що для цього мають виконуватися такі умови:
- Спільне поле в головній таблиці має бути первинним ключем, або в нього має бути унікальний індекc.
- Спільні поля мають містити дані одного типу. Єдиний виняток полягає в тому, що поле "Лічильник" можна пов’язувати з полем "Число", якщо його властивість Розмір поля має значення Довге ціле число.
- Обидві таблиці мають міститися в одній базі даних Access. Цілісність даних між зв’язаними таблицями з різних баз даних не забезпечується. Проте якщо вихідні таблиці мають формат Access, можна відкрити базу даних, де їх збережено, і активувати функцію цілісності даних у цій базі даних.
- Обидві таблиці потрібно зберегти і закрити.
Створення, редагування та видалення зв’язків
Access 2010
Примітка.: Ми хочемо надавати найновіший вміст довідки рідною мовою користувачів якомога швидше. Цю сторінку перекладено за допомогою засобу автоматичного перекладу, тому вона може містити смислові, синтаксичні або граматичні помилки. Ми вважаємо, що цей вміст стане вам у пригоді. Повідомте нас, чи була інформація корисною, унизу цієї сторінки. Для зручності цю статтю можна переглянути англійською мовою.
Зв’язок допомагає поєднати дані із двох різних таблиць. Кожний зв’язок складається з полів у двох таблицях із відповідними даними. Наприклад, у таблиці "Продукти" може міститися поле "Ідентифікатор продукту", яке також міститься в таблиці "Відомості про замовлення". Кожен запис у таблиці "Відомості про замовлення" має ідентифікатор продукту у відповідному полі, який відповідає запису в таблиці "Продукти" з таким самим ідентифікатором продукту.
Під час використання пов’язаних таблиць у запиті зв’язок дає програмі Access змогу визначити, які записи з кожної таблиці слід поєднувати в наборі результатів. Зв’язок також може допомогти запобігти втраті даних, не допускаючи усунення видалених даних із синхронізації.
У звичайній базі даних Access зв’язок між таблицями створюється одним із наведених нижче методів.
- У вікні "Зв’язки" додайте таблиці, які потрібно пов’язати, після чого перетягніть поле, щоб пов’язати одну таблицю з іншою.
- У поданні таблиці перетягніть поле в таблицю з області Список полів.
Під час створення зв’язку між таблицями спільні поля можуть мати різні назви, хоча часто вони однакові. Спільні поля мають містити дані одного типу. Але якщо поле первинного ключа має тип "Лічильник", поле зовнішнього ключа може мати тип "Число" за умови, що обидва поля мають однакові значення властивості Розмір поля. Наприклад, поля з типами даних "Лічильник" і "Число" можна зіставляти, якщо властивість Розмір поля обох полів має значення "Довге ціле число". Якщо для обох спільних полів використовується тип даних "Число", значення властивостей Розмір поля цих полів мають бути однакові.
Створення зв’язку між таблицями за допомогою вікна "Зв’язки"
- На вкладці Знаряддя бази даних у групі Зв’язки натисніть кнопку Зв’язки.
- Якщо зв’язки ще не визначено, автоматично відкриється діалогове вікно Відображення таблиці. Якщо воно не відкрилося, на вкладці Конструктор у групі Зв’язки натисніть кнопку Відобразити таблицю.
- У діалоговому вікні Відображення таблиці відображаються всі таблиці й запити в базі даних. Щоб переглянути лише таблиці, виберіть вкладку Таблиці. Щоб переглянути лише запити, виберіть вкладку Запити. Для перегляду таблиць і запитів виберіть вкладку Разом.
- Виберіть одну або кілька таблиць чи запитів і натисніть кнопку Додати. Закінчивши додавати до вкладки «Зв’язки» потрібні таблиці та запити, натисніть кнопку Закрити.
- Перетягніть поле з однієї таблиці (зазвичай це первинний ключ) до спільного поля (зовнішнього ключа) в іншій таблиці. Щоб перетягнути кілька полів, натисніть клавішу Control, виберіть потрібні поля та перетягніть їх.
- Відобразиться діалогове вікно Редагування зв’язків.
- Переконайтеся, що імена полів – це спільні поля зв’язку. Якщо підставлено неправильне поле, натисніть його та виберіть зі списку потрібне поле.
- Щоб забезпечити для цього зв'язку цілісність даних, установіть прапорець Забезпечення цілісності даних . Щоб отримати додаткові відомості про цілісність даних у розділі Забезпечення цілісності даних
- Натисніть кнопку Створити.
- Між двома таблицями з’явиться лінія зв’язку. Якщо встановлено прапорець Забезпечення цілісності даних, кінці лінії будуть товстіші. Крім того, якщо встановлено прапорець Забезпечення цілісності даних, з одного боку лінії над її товстою частиною відображатиметься число 1, а із другого боку над товстою частиною лінії відображатиметься знак нескінченності (∞).
Примітки.:
- Створення зв’язку "один-до-одного" . В обох спільних полів (зазвичай поля з первинним і зовнішнім ключами) має бути унікальний індекс. Це означає, що для властивості Індексовано цих полів потрібно встановити значення Так (без повторень). Якщо обидва поля мають унікальний індекс, у програмі Access створюється зв’язок "один-до-одного".
- Створення зв’язку "один-до-багатьох" . У поля на стороні зв’язку "один" (зазвичай, первинний ключ) має бути унікальний індекс. Це означає, що для властивості Індексовано цього поля потрібно встановити значення Так (без повторень). У поля на стороні "багато" не має бути унікального індексу, тобто індекс цього поля може повторюватися. Це означає, що у властивості Індексовано має бути значення Ні або Так (повторення дозволені). Коли індекс одного поля унікальний, а індекс другого – ні, створюється зв’язок "один-до-багатьох".
На початок сторінки
Створення зв’язку між таблицями за допомогою області "Список полів"
Ви можете додати поле до наявної таблиці, відкритої в поданні таблиці, перетягнувши його з області Список полів. В області Список полів відображаються поля зв’язаних таблиць і поля інших таблиць бази даних.
Якщо перетягнути поле з таблиці "інше" (непов'язані) та завершіть роботу майстра підстановок, на новий рівень один до багатьох буде автоматично створено між таблицею в області Список полів і таблиці, до якої перетягується поле. Цей зв'язок, що створено Access, не забезпечення цілісності даних за промовчанням. Щоб забезпечити цілісність даних, потрібно відредагувати зв'язок. У розділі редагування таблиці зв'язку для отримання додаткових відомостей.
Відкриття таблиці у вікні табличного подання даних
- В області переходів двічі клацніть потрібну таблицю.
Відкриття області "Список полів"
- Щоб відкрити область Список полів, натисніть сполучення клавіш Alt+F8.
В області Список полів відображаються всі інші таблиці бази даних, згруповані за категоріями. Під час роботи з таблицею в поданні таблиці поля у програмі Access відображаються в одній із двох категорій області Список полів: Поля, наявні в пов’язаних таблицях і Поля, наявні в інших таблицях. У першій категорії перелічено всі таблиці, які мають зв’язок із таблицею, яка зараз використовується, а у другій категорії – усі таблиці, з якими поточна таблиця не має зв’язків.
Якщо в області Список полів клацнути знак плюс (+) поруч із назвою таблиці, відобразиться список усіх полів, доступних у цій таблиці. Щоб додати поле до таблиці, перетягніть його з області Список полів до таблиці у вікні табличного подання даних.
Додавання поля та створення зв’язку з області списку полів
- Відкрийте таблицю в поданні таблиці та натисніть сполучення клавіш Alt+F8. Відобразиться область Список полів.
- У категорії Поля, наявні в інших таблицях клацніть знак плюс (+) поруч із назвою таблиці, щоб відобразити список полів цієї таблиці.
- Перетягніть потрібне поле з області Список полів до таблиці, відкритої у вікні табличного подання даних.
- Після появи лінії вставлення вставте поле на вибране місце.
- Запуститься майстер підстановок.
- Дотримуйтесь інструкцій майстра підстановок.
- У поданні таблиці з’явиться поле.
Якщо перетягнути поле з таблиці "інше" (непов'язані) та завершіть роботу майстра підстановок, на новий рівень один до багатьох буде автоматично створено від таблиці у Списку полів до таблиці, до якої перетягується поле. Цей зв'язок, що створено Access, не забезпечення цілісності даних за промовчанням. Щоб забезпечити цілісність даних, потрібно відредагувати зв'язок. У розділі редагування таблиці зв'язку для отримання додаткових відомостей.
На початок сторінки
Забезпечення цілісності даних
Цілісність даних дає змогу уникати утворення відірваних записів, тобто таких, що посилаються на записи, яких не існує. Цілісність даних забезпечується застосуванням відповідного параметра до зв’язку таблиці. Після забезпечення цілісності даних у програмі Access відхилятимуться будь-які операції, які можуть призвести до порушення цілісності даних для цього зв’язку таблиці. Це означає, що операції оновлення та видалення, які впливають на об’єкт посилання, не виконуватимуться. Відомості про те, як забезпечити узгоджене змінення всіх пов’язаних рядків під час оновлення й видалення посилань, див. у розділі Настроювання каскадних параметрів.
Увімкнення або вимкнення цілісності даних
- На вкладці Знаряддя бази даних у групі Зв’язки натисніть кнопку Зв’язки.
- На вкладці Конструктор у групі Зв’язок натисніть кнопку Усі зв’язки.
- Відобразяться всі таблиці зі зв’язками. Зв’язки будуть позначені лініями. Приховані таблиці (таблиці, для яких у діалоговому вікні Властивості встановлено прапорець Прихований) не відображатимуться. Щоб відобразити їх, у діалоговому вікні Параметри переходів потрібно встановити прапорець "Приховані об’єкти".
- Клацніть лінію того зв’язку, який потрібно змінити. Виділена лінія зв’язку стане товстішою.
- Двічі клацніть лінію зв’язку. Відобразиться діалогове вікно Редагування зв’язків.
- Установіть або зніміть прапорець Забезпечення цілісності даних.
- Внесіть додаткові зміни у зв’язок і натисніть кнопку OK.
Коли активовано функцію забезпечення цілісності даних, застосовуються такі правила:
- У полі зовнішнього ключа зв’язаної таблиці не можна вводити значення, відсутнє в полі первинного ключа головної таблиці. Така дія призвела б до створення відірваних записів.
- З головної таблиці не можна видаляти записи, якщо цим записам відповідають записи в пов’язаній таблиці. Наприклад, не можна видаляти запис про працівника з таблиці "Працівники", якщо в таблиці "Замовлення" цьому працівнику відповідають будь-які замовлення. Проте первинний запис івсі пов’язані з ним записи можна видалити однією дією, установивши прапорець Каскадне видалення пов’язаних полів.
- Не можна змінювати значення первинного ключа в головній таблиці, якщо це призведе до створення відірваних записів. Наприклад, не можна змінювати номер замовлення в таблиці "Замовлення", якщо замовленню призначено позицію в таблиці "Відомості про замовлення". Проте первинний запис і всі пов’язані з ним записи можна оновити однією дією, установивши прапорець "Каскадне оновлення пов’язаних полів".
Настроювання каскадних параметрів
Іноді трапляються ситуації, коли дійсно потрібно змінити значення на стороні зв’язку "один". У такому разі потрібно, щоб усі пов’язані рядки автоматично оновлювалися в рамках однієї операції. Це дасть змогу виконати повне оновлення й уникнути неузгодженого стану бази даних, коли деякі рядки оновлено, а деякі – ні. У програмі Access для цього передбачено параметр "Каскадне оновлення пов’язаних полів". Якщо застосувати цілісність даних, вибрати параметр "Каскадне оновлення пов’язаних полів" і оновити первинний ключ, усі поля, які посилаються на первинний ключ, буде оновлено автоматично.
Вам, можливо, також потрібно буде видалити рядок і всі пов’язані з ним записи, наприклад запис про службу доставки та всі пов’язані з нею замовлення. Для цього у програмі Access є параметр "Каскадне видалення пов’язаних полів". Якщо активувати функцію цілісності даних і вибрати параметр Каскадне видалення пов’язаних полів, усі записи, які посилаються на первинний ключ, буде автоматично видалено, коли ви видалите запис, що містить первинний ключ.
Увімкнення або вимкнення каскадного оновлення та/або каскадного видалення
- На вкладці Знаряддя бази даних у групі Зв’язки натисніть кнопку Зв’язки.
- На вкладці Конструктор у групі Зв’язок натисніть кнопку Усі зв’язки.
- Відобразяться всі таблиці зі зв’язками. Зв’язки будуть позначені лініями. Приховані таблиці (таблиці, для яких у діалоговому вікні Властивості встановлено прапорець Прихований) не відображатимуться. Щоб відобразити їх, у діалоговому вікні Параметри переходів потрібно встановити прапорець "Приховані об’єкти".
- Клацніть лінію того зв’язку, який потрібно змінити. Виділена лінія зв’язку стане товстішою.
- Двічі клацніть лінію зв’язку
- Відобразиться діалогове вікно Редагування зв’язків.
- Установіть прапорець Забезпечити цілісність посилань.
- Установіть один із прапорців Каскадне оновлення пов’язаних полів і Каскадне видалення пов’язаних полів або обидва одразу.
- Внесіть додаткові зміни у зв’язок і натисніть кнопку OK.
Примітка.: Якщо первинний ключ – це поле типу "Лічильник", установлення прапорця Каскадне оновлення пов’язаних полів не матиме наслідків, оскільки значення в полі "Лічильник" змінювати не можна.
На початок сторінки
Видалення зв’язку між таблицями
Увага!: Видалення зв’язку призводить також і до вимкнення функції цілісності даних, якщо її активовано. Як наслідок, створення відірваних записів на стороні зв’язку «багато» не блокуватиметься в автоматичному режимі.
Щоб видалити зв’язок між таблицями, потрібно видалити лінію зв’язку у вікні "Зв’язки". Наведіть курсор на лінію зв’язку та клацніть її. Виділена лінія зв’язку стане товстішою. Виділивши лінію зв’язку, натисніть клавішу Delete.
- На вкладці Знаряддя бази даних у групі Зв’язки натисніть кнопку Зв’язки.
- На вкладці Конструктор у групі Зв’язок натисніть кнопку Усі зв’язки.
- Відобразяться всі таблиці зі зв’язками. Зв’язки будуть позначені лініями. Приховані таблиці (таблиці, для яких у діалоговому вікні Властивості встановлено прапорець Прихований) не відображатимуться. Щоб відобразити їх, у діалоговому вікні Параметри переходів потрібно встановити прапорець "Приховані об’єкти".
- Клацніть лінію того зв’язку, який потрібно видалити. Виділена лінія зв’язку стане товстішою.
- Натисніть клавішу Delete.
- Може з’явитися повідомлення Справді остаточно видалити вибраний зв’язок із бази даних?. У разі появи цього повідомлення натисніть кнопку Так.
Примітка.: Якщо одну з таблиць, задіяних у зв’язку, зараз використовує інший користувач або процес, або таблиця використовується у відкритому об’єкті бази даних (наприклад, у формі), зв’язок видалити не вдасться. Перед видаленням зв’язку спочатку необхідно закрити об’єкти, у яких використовуються ці таблиці.
На початок сторінки
6. Висновки
- Зовнішній ключ — це поле або набір полів, значення яких повинні належати множині значень первинного ключа деякої іншої таблиці. Кажуть, що зовнішній ключ посилається на таблицю, значення ключа якої він містить. Зовнішні ключі використовують для моделювання зв’язків між таблицями та окремими об’єктами.
- Якщо певні дві таблиці з’єднані зв’язком, то та, яка містить зовнішній ключ, називається зв’язаною, а інша — головною.
- Щоб реалізувати зв’язок «один-до-багатьох» (кожному об’єкту А може відповідати багато об’єктів В, але кожному об’єкту В — лише один об’єкт А), потрібно в таблиці В створити зовнішній ключ, що посилатиметься на таблицю А.
- Щоб змоделювати між таблицями А і В зв’язок «багато-до- багатьох», потрібно створити додаткову таблицю С, а в ній — два зовнішніх ключі, що посилатимуться на таблиці А і В. Інакше кажучи, до таблиці С слід приєднати таблиці А і В зв’язками «один-до-багатьох».
- Щоб змоделювати між таблицями А і В зв’язок «один-до- одного», потрібно в одній з таблиць створити зовнішній ключ, що посилатиметься на іншу таблицю. Цей зовнішній ключ має також бути первинним ключем або індексованим полем, у якому повторення значень не допускається
7. Завдання для самостійного виконання
У базах даних, створених вами у завданні для самостійного никонання з розділу 4, реалізуйте зв’язки між таблицями відповідно до моделей «сутність-зв’язок», спроектованих у розділах 2 і 3. Уведіть дані про зв’язки між кількома об’єктами в кожній БД.
8. Питання для роздумів
- Припустимо, що в базі даних школа містяться відомості про 20 учнів 11А класу і 20 учнів 11Б класу, але назви класів переплутали, і всіх учнів 11А класу записали в 11Б, а учнів 11Б класу — в НА. Вкажіть, як виправити помилку, змінивши дані в записах лише тричі. Вважатимемо, що даних про вчителів у базі немає.
- Опишіть алгоритм, який дозволятиме за допомогою 20 операцій порівняння знайти запис із заданим значенням індексованого поля у таблиці, що містить 1 000 000 записів. Нагадаємо, що індекс — це впорядкована послідовність значень поля.
- Зв’язки «один-до-одного» майже ніколи не роблять обов’язковими з обох боків. Поясніть, чому саме. Які негаразди спричинив би такий зв’язок?
- Наведіть приклад двох сутностей з будь-якої предметної області, між якими існує зв’язок «один-до-одного», що реалізується за допомогою з’єднання первинних ключів, але це не зв’язок «є».
- Припустимо, що в один день трамвайний вагон курсує одним маршрутом, але в різні дні може курсувати різними. Тоді між сутностями Трамвайний вагон, День і Маршрут існує тернарний зв’язок. Визначте множинність цього зв’язку і промоделюйте його в базі даних MS Access на схемі даних та за допомогою самих даних.
9. Домашнє завдання
- Опрацювати конспект.
- Виконати завдання для самостійного виконання.
- Опрацювати питання для роздумів.