Тема уроку: повторення та узагальнення теми «Тиск твердих тіл, рідин та газів. Закон Архімеда»

Мета уроку: : систематизація знань про тиск твердих тіл, рідин та газів; продовження формування в учнів навичок і вмінь розв’язувати типові задачі, застосовуючи набуті знання; розвивати логічне мислення учнів, творчі та розумові здібності.

Тип уроку: урок застосування та систематизації знань, умінь та навичок з використанням комп’ютерних технологій.

План – схема уроку

№п/п

Етапи уроку

Час, хв.

Методи і форми роботи з класом

Ι

Організаційний етап

1

Коментар вчителя

ΙΙ

Повідомлення теми та мети уроку

1

Пояснення, бесіда

ΙΙΙ

Актуалізація опорних знань

5

Гра «Світлофор»

ΙV

Застосування та систематизація набутих знань

35

Робота в групах, розв’язування задач у дошки, кросворд

V

Підбиття підсумків уроку та повідомлення домашнього завдання

3

Пояснення, коментар вчителя

Ι. Організаційний етап

ΙΙ. Повідомлення теми та мети уроку

На сьогодні ви накопичили багато знань про тиск твердих тіл, рідин та газів і ці знання необхідно систематизувати, «розкласти по полках» у нашій свідомості, бо знання тільки тоді приносять користь, коли їх можна використовувати для пояснення явищ природи, або розв’язування задач та проблем

Лорд Кельвін часто казав своїм учням:

Века стоит земная твердь,

На ней всего важнее – разум.

Мозгов ты можешь не иметь,

А физику учить обязан!

Під цім девізом і пройде сьогодні наш урок.

ΙΙΙ  Актуалізація опорних знань

1. Гра «Світлофор»

1) Тиск – фізична величина, що характеризує дію сили і чисельно дорівнює відношенню сили, що діє перпендикулярно до  поверхні, до площі цієї поверхні.

2) Тиск вимірюється у Н (ньютонах)

3) Тиск рідини збільшується з глибиною

4) Закон сполучених посудин: у сполучених посудинах, які містять одну рідину, поверхня рідини не знаходиться на одному рівні

5) Закон Паскаля: тиск зовнішніх сил на рідину передається в кожну точку рідини

6) Атмосферній тиск на вершині гори більше ніж у підніжжя гори

7) Сила Архімеда – це сила, з якою рідини чи гази виштовхують тіла.

8) Сила Архімеда не залежить від об’єму тіла, а залежить від його густини.

9) Закон Архімеда: на тіло, занурене в рідину, діє виштовхувальна сила, яка дорівнює вазі рідини в об’ємі, зайнятому тілом

10) Умови плавання тіл: FT > FA  (ρТ  > ρр)  – тіло тоне

                                          FA > FT  (ρр  > ρТ)  – тіло спливає

                                          FA= FT (ρТ = ρр) – тіло плаває в рідині

11) Атмосферний тиск вимірюється манометрами

12) Якщо стати на одну ногу, то тиск зменшиться у два рази

Відповіді до гри «Світлофор»

  1.     зелений
  2.     червоний
  3.   зелений
  4.      червоний
  5.      жовтий
  6.  червоний
  7.  зелений
  8.  червоний
  9.   зелений

10)  зелений

11)   червоний

12)   червоний

ΙV Застосування набутих знань, розв’язування задач

1.  Групова робота(Клас поділити на групи (по  3 – 4 учня в кожній)

Розв’язування якісних задач у групах

1) У якому випадку цеглина оказує найбільший тиск?

А. У положенні 1

Б.  У положенні 2

В. У положенні 3

2) На руку сів комар. Обери правильне твердження:

А. Коли комар кусає, то оказує більший тиск, ніж танк на дорогу

Б. Чим більша сила діє на поверхню, тим  менше тиск

В.Чим більша площа опори, тим більше тиск

3) На рисунку зображена морська підводна печера і три дельфіна. Вибери правильне твердження:К.72.5

А. У точках А та В тиск води на дельфінів однаковий

Б. Найменший тиск води - в точці С

В. Найбільший тиск води – в точці А

4) Що ви можете сказати про тиск та силу тиску на дно посудини у всіх відсіках, зображених на рисунку?К.76.6.а)

А.  У всіх випадках і тиск на дно посудини і сила тиску однакові

Б. Тиск на дно посудини у всіх відсіках однаковий, а сила тиску у Ι відсіку найбільша, а у ΙΙΙ відсіку найменша

В. Сила тиску у всіх відсіках однакова, а тиск на дно посудини у ΙΙΙ відсіку найбільший, а у Ι відсіку найбільший

5) Мідну кульку, підвішену до динамометра занурили спочатку у воду (густина 1000 кг/м3), а потім у гас (густина 800 кг/м3). Виберіть правильне твердження. К.84.2

А. У гасі на кульку діє більша виштовхувальна сила

Б. При занурені кульки  у будь яку рідину покази динамометра збільшуються

В. В обох випадках об’єм витісненої води однаковий

6) У посудині знаходяться три рідини, які не змішуються між собою: ртуть ( густина 13600 кг/м3), вода( густина 1000 кг/м3) та гас (густина 800 кг/м3). Де будуть знаходитись кинуті у посудину золота обручка (густина 19300 кг/м3), свинцева куля  ( густина 11300 кг/м3), шматочок льоду ( густина 900 кг/м3) та пробка ( густина 240 кг/м3)?К.88.2.а)

А. Золота обручка та свинцева куля потонуть, а лід та пробка будуть плавати

Б. Золота обручка буде на дні посудини, свинцева куля потоне у гасі та воді и буде плавати на поверхні ртуті, шматок льоду потоне у гасі і буде плавати на поверхні води, а пробка буде плавати на поверхні гасу

В. Потонуть всі тіла і будуть лежати на дні посудини

Відповіді до задач

  1. Б
  2. А
  3. А
  4. Б
  5. В
  6. Б

2. Розв’язування задач на дошці

  1. Людина, масою 90 кг стоїть на лижах, які мають довжину 1,8 м і ширину 10 см. Який тиск людина створює на сніг?
  2. Алюмінієвий кубик зі стороною завдовжки 10 см підвісили до динамометра. Якими будуть показання динамометра, якщо кубик перебуває у повітрі? У воді?

Відповіді: 1) 2,5 кПа;  2) 27 Н,  17 Н

3. Робота над кросвордом

1. Барометр - анероїд для вимірювання висоти

2. Фізична величина, яка чисельно дорівнює відношенню сили, що діє перпендикулярно поверхні, до площі поверхні

3. Одиниця вимірювання тиску в системі СІ

4. Прилад для вимірювання атмосферного тиску

5. Глибина занурення судна у воду

6. Повітряна оболонка Землі

7. Вчений, який відкрив існування  сили, що виштовхує тіла з рідини та газу

8. Маса судна з максимально можливим вантажем (коли ватерлінія збігається з рівнем води)

9. Прилад для вимірювання тиску газу або рідини в замкненому просторі

10. Лінія на борту судна, яка показує його найбільшу допустиму осадку

11. Керована повітряна куля

12. Підводний апарат для досліджень на дуже великих глибинах

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

Відповіді до кросворду

1.В

И

С

О

Т

О

М

І

Р

2.Т

И

С

К

3.П

А

С

К

А

Л

Ь

4.Б

А

Р

О

М

Е

Т

Р

5.О

С

А

Д

К

А

6.А

Т

М

О

С

Ф

Е

Р

А

7.А

Р

Х

І

М

Е

Д

8.В

О

Д

О

Т

О

Н

А

Ж

Н

І

С

Т

Ь

9.М

А

Н

О

М

Е

Т

Р

10.В

А

Т

Е

Р

Л

І

Н

І

Я

11.Д

И

Р

Е

Ж

А

Б

Л

Ь

12.Б

А

Т

И

С

К

А

Ф

    V Підбиття підсумків уроку та повідомлення домашнього завдання    

Д / З  Повторити § 22 - 29, Н.№ 15.5, 15.14, 15.28 розв’язати