Розв’язування задач
на послідовне та паралельне з’єднання провідників.
Мета. Відпрацювати навички розв’язування задач на послідовне та паралельне з’єднання провідників. Розвивати логічне мислення просторову уяву. Виховувати культуру оформлення задач із кресленням електричних схем кіл.
Тип уроку. Формування знань, умінь, навичок.
Дидактичні матеріали:
План
|
Хід уроку
Перевірка домашнього завдання.
Задача 05.1. До ділянки кола, яка містить два резистори, подано напругу 24 В. Коли резистори з’єднані послідовно, сила струму в ділянці дорівнює 0,6 А, а коли паралельно — 3,2 А. Визначте опір кожного резистора.
Задача 05.2. Ділянка кола складається з однакових резисторів опором 8 Ом кожен. На ділянку подано напругу 31,2 В. Визначте загальний опір ділянки, напругу на резисторі 2, силу струму в резисторах 1 і 6.
Задача 05.3. Міліамперметр зі шкалою, розрахованою на 20 мА, треба використати для вимірювання сили струму 1 А. Обчисліть опір шунта, якщо опір міліамперметра 4,9 Ом.
Задача 05.4. Знайти опір куба, якщо опір кожного ребра R.
Задача 05.5. До ділянки кола, яка складається з чотирьох однакових резисторів та вольтметра, прикладена напруга 100 В. Визначте значення напруги, що показує вольтметр, уважайте опір вольтметра нескінченно великим.
Підручник. §2.
Задача 05.6. Визначте загальний опір R ділянки кола, якщо R1=R2=R5=R6=3 Ом, R3=20 Ом, R4=24 Ом. Чому дорівнює сила струму в кожному резисторі, якщо до ділянки кола прикладена напруга 36 B?
Задача 05.7. Вольтметр може вимірювати напругу у двох діапазонах і має для цього дві шкали. У скільки разів ціна поділки нижньої шкали відрізняється від верхньої?
Задачі підвищеної складності:
Задача 05.1.О. Приєднання до амперметра деякого опору, який шунтує прилад, збільшує межу виміру струму в 3 рази. Інший опір, що шунтує, збільшує межу виміру струму в 7 разів. У скільки разів збільшиться межа амперметра, якщо як шунт використовувати обидва ці опори, коли вони будуть з’єднані між собою? (В. 2,5 р.)
Задача 05.2.О. Визначте опір R між точками А і В показаного на рисунку кола. Опір кожного з резисторів 1 Ом.
Задача 05.3.О. Дротяний каркас у вигляді тетраедра АВСD увімкнений до джерела постійного струму. Опір всіх ребер тетраедра однаковий. Визначте, видалення якого з ребер каркаса спричинить найбільшу зміну сили струму в колі. Чому дорівнює ця максимальна зміна сили струму? Опором підвідних провідників знехтувати.
Задача 05.4.О. Знайдіть співвідношення між опорами двох еквівалентних схем - “зірка” і “трикутник”.
Задача 05.5.О. Знайдіть опір кола між точками А і В. Опір резисторів R1=R2=R3=R4=3 Ом, R5=6 Ом.
Рис. до задач 04.5..О та 04.5.О.
Задача 05.6.О. Знайдіть струм, який іде в резисторі R3 (див. схему вище), якщо UАВ=100 В, R1=R2=R3=R4=3 Ом, R5=6 Ом. (В. 2,7 А)