ДІДЖИТАЛ – ЕТИКЕТ ЯК ОСНОВА КОМФОРТНОГО ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ

Ірина ПАНОВА

вихователь ГПД КЗ «Ліцей «Європейська освіта» КМР»

Анотація. 20-і роки ХХІ століття характеризуються тим, що процес цифровізації супроводжує нас всюди. Світ сфери діджиталу розвивається зі швидкістю блискавки. Нові тренди, виклики, світові тенденції - оком не встигнеш кліпнути, як все змінюється. У XXI столітті  99% нашого життя - діджитал.

Ключові слова: діджитал, діджитал-етикет, діджиталізація, онлайн-режим, дистанційне навчання.

Сьогодні питанням цифрової трансформації освіти приділяють особливу увагу, особливо в умовах повномасштабної війни рф з Україною. При трансформації освітніх програм актуальним постає вироблення певного набору правил, що дозволяють зробити комфортним цифровий освітній простір та бути постійно в тренді нових освітніх технологій. Основна мета сучасного освітянина випустити компетентного здобувача освіти, готового до життя. Державний стандарт базової середньої освіти, затверджений Постановою КМУ України №898 від 30 вересня 2020 р., визначає вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей учнів, що вперше містить змістову лінію медіа грамотності [1].

Зараз заклади освіти повинні підготувати справжнього цифрового громадянина, особу, що буде відповідати сучасному ринкові праці. На це має бути спрямована не лише державна, а й політика закладів освіти. Відтак сучасний педагогічний працівник, що прагне до постійного професійного зростання, самовдосконалення повинен не лише опанувати норми та правила діджитал-етикету та неухильно їх дотримуватися, а й наголошувати здобувачам освіти на важливості дотримання правил комфортної цифрової взаємодії [2].

Поняття digital-етикет з'явилося понад 20 років тому і означає правила поведінки в цифровому середовищі. Діджитал (від англ. digital «пальцевий, цифровий») - сучасне міжнародне науково-технічне поняття, яке в українській мові може мати близькі значення: цифровийелектронний. Поняття «цифровий» трактуємо як пов’язаний із комп’ютерними технологіями.

З виникненням та розповсюдженням широкого доступу до інтернету та його технологій світ кардинально змінився. Значна частина нашого життя або відбувається онлайн, або пов’язана з цифровими технологіями.

«Діджиталізація всіх сфер суспільного життя є актуальним напрямом не лише через пандемію, а й загалом через глобальні тренди сьогодення та загальнодержавну політику щодо вектору цифрової трансформації держави» [5]. Невпинно впливає діджиталізація і на освіту. Причому, відбувається це не лише завдяки розвитку цифрових технологій, а й через повномасштабне вторгнення рф на територію України. Відтак, найважливішою освітньою трансформацією сьогодення постає перехід із офлайн до онлайн-режиму. При трансформації освітніх програм у цифрову форму актуальним постає і вироблення певного набору правил, що дозволять зробити комфортним цифровий освітній простір та бути постійно в тренді нових освітніх технологій. Лише у 2021 році окреслюються деякі позитивні перспективи на шляху до діджиталізації освіти, початок яких обумовлено підготовкою Проєкту Концепції цифрової трансформації освіти і науки [3]. Усе, про що ми будемо говорити далі, називається культурою контакту.

Поняття цифровий етикет або діджитал-етикет (DigitalEthics), трактуємо як набір правил та норм поведінки в цифровому середовищі, прийнятний для суспільства. Його головна мета – зробити спілкування зрозумілішим, комфортнішим, зняти напруження в співрозмовників.

За визначенням українських дослідників в основі діджитал-етикету лежить 8 принципів: демонстрації позитивного відношення, дотримання субординації, симетрії, дотримання особистих кордонів, зручності, економії ресурсів, традиційності та принципи конвенційності й безпеки. Всі подані принципи працюють за нормами й законами цифрової дистанції, що визначає цифрові межі зони комфортного спілкування від найбільшої відстані до найменшої, яка в свою чергу визначається каналом комунікації [4].

В освітньому діджитал-середовищі канал комунікації розуміємо як спосіб зв’язку, такий як: цифрова освітня платформа, електронна пошта, соціальні мережі, месенджери та телефонні дзвінки. Основне завдання цифрового етикету – прописати правила віртуального простору та опанувати навички діджитал-етикету не лише задля професійного та особистісного зростання в умовах сьогодення, а й для збереження ресурсів та підтримки здорового емоційного фону.

Процес навчання безперечно є одним з найцікавіших занять. Проте через війну вже другий рік поспіль група подовженого дня працює за індивідуальним планом, який охоплює різні напрямки роботи: самоосвіта та перегляд нормативних документів вихователем ГПД, розробка дистанційних завдань з учнями, онлайн спілкування за допомогою чату у додатку «Viber» з учнями, батьками, а також співпраця з командою вчителів початкових класів.

Для мене, вихователя групи подовженого дня, головним завданням під час дистанційного навчання є створення атмосфери взаєморозуміння, взаємодопомоги та можливості самореалізації кожної дитини в складних умовах сьогодення. Дуже важливо у цей час налагодити контакт з батьками та допомогти їм організувати найсприятливіші умови для навчання та відпочинку молодших школярів. Спонукати батьків так побудувати спілкування зі своїми дітьми, щоб воно сприяло формуванню посидючості, наполегливості та організованості в ігровій, трудовій, художньо-продуктивній та навчальній діяльностях. Минулого навчального року під час дистанційного навчання на групі подовженого дня учні групи не лише отримували допомогу у засвоєнні вивченого навчального матеріалу, але й багато дізнавалися про відзначення видатних подій і свят, вивчали традиції, звичаї і обряди національної спадщини українського народу, засвоїли правила здорового харчування, дізнавались про важливі заходи із охорони здоров’я, вивчали правила техніки безпеки в побуті та на дворі, здійснювали віртуальні подорожі у природу. Учні намагалися дотримуватися норм цифрового етикету, які є актуальними для якісного проведення освітнього процесу, успішного викладання, сприймання інформації та комфортної взаємодії в рамках освітнього процесу. І, як складова онлайн-навчання, діджитал-етикет є надзвичайно важливим, адже демонструє, як навчатися та спілкуватися, співчувати один одному, створювати комунікацію за допомогою цифрових інструментів.

Дотримання правил цифрового етикету є не менш важливим, ніж дотримання норм класичного етикету. Однак складність полягає у відсутності кодифікації сучасних норм. Вони залежать від думки більшості і стають колективно-збиральними правилами про те, - «як треба». Насправді чарівного алгоритму, який відразу зробить спілкування в мережі правильним, не існує.

Тож, узагальнюючи принципи діджитал-етикету та власний досвід, як підготуватися до онлайн-зустрічей і проводити їх з комфортом для всіх учасників, я виробила наступні рекомендації:

  1. До онлайн-зустрічей з учнями, як і до звичайних зустрічей, потрібно ретельно підготуватися. Перевірити технічні налаштування, протестувати зв’язок, зарядити ноутбук і телефон.
  2. Попередити про час. Поважаючи чужий час, ми бережемо свій. Повідомити всіх учасників, скільки триватиме зустріч. Попередити про запис зустрічі у разі необхідності на відео.
  3. Під час проведення відеоконференції варто одразу встановити правила для учасників: підписати свій акаунт прізвищем та ім’ям і встановити реальне фото. Вчасно підключитись, поважати час інших учасників конференції;  бажано, щоб камера була постійно увімкнена у всіх учасників.
  4. Мікрофон вмикати лише тоді, коли говорите; не перебивати спікера (всі питання краще писати в чат, озвучити їх на завершальному етапі зустрічі, або «підняти руку» і запитати після дозволу).
  5. Організувати простір. На задньому плані варто уникати особистих речей і безладу.
  6. Дотримуватись загальноприйнятих правил хорошого тону (не сперечатися, не кричати, поводитися пристойно; не відволікатися постійно на сторонні об’єкти; не займатися сторонніми справами.
  7. Ставити запитання і чути відповіді. Зберігати спокій. Правильно поставлені запитання допоможуть структурувати заняття, захід,  а вміння чути дозволяє вловлювати суть.
  8. Підвести підсумки відеоконференції (заняття, заходу).

Висновки

Реалії сучасного життя змушують освітянську спільноту перебудовувати звичні форми, методи і засоби здійснення педагогічної взаємодії, освоювати цифровий простір, опановувати нові цифрові інструменти. Ефективність онлайн-спілкування залежить від володіння усіма учасниками педагогічного процесу специфічними навичками, дотримання норм і правил поведінки в цифровому середовищі, які називають педагогічним діджитал-етикетом. Мета цифрового етикету – зробити онлайн-спілкування більш організованим, зрозумілим, комфортним, зручним, приємним, продуктивним. Знання діджитал-етикету та постійне вдосконалення його навичок є обов’язковим для усіх педагогічних фахівців і для здобувачів освіти. Отже, дотримання норм цифрового етикету є актуальним для якісного проведення освітнього процесу, успішного викладання, сприймання інформації та комфортної  взаємодії в рамках освітнього процесу.

Список використаних джерел:

  1. Андрійченко Ж.О., Близнюк Т.П., Майстренко В.О. Digital-етикет та комунікації: тенденції та вимоги сьогодення. тенденції та вимоги сьогодення. Економіка та суспільство. №34, 2021
  2. Медіаграмотність у початковій школі: посібник для вчителя / Волошенюк О. В, Ганик О. В., Голощапова В. В, Дегтярьова Г.А, Іванова І. Б., Кожанова  / За редакцією Волошенюк О. В., Іванова В. Ф. – Київ : ЦВП, АУП, 2018 — 234 с.
  3. Мозгова С.В. Діджитал-етикет як важлива складова цифрового громадянства. Інформаційно-ресурсне забезпечення освітнього процесу в умовах діджиталізації суспільства: зб. тез ІІ Міжнародної науково-практичноїконференції. (Київ, 10 листопада 2022 р.). Київ, 2022

http://lib.iitta.gov.ua/732961/

  1. Проєкт Концепції цифрової трансформації освіти і науки України на період до 2026 року

https://mon.gov.ua/storage/app/media/news/2021/05/25/tsifrovizatsiigromadskeobgovoren

  1. Цифрова трансформація освіти і науки (вебсайт МОН)

https://mon.gov.ua/ua/news/cifrova-transformaciya-osviti-i-nauki-ye-odniyeyu-z-klyuchovih-cilejmon-na-2021-rik-sergij-shkarlet