Published using Google Docs
MTC 1. Sezon - Kuralları - TR.docx
Updated automatically every 5 minutes

MTC 1. Sezon - Kuralları - TR

1. Giriş ve Amaç

Mobile Legends: Bang Bang Türkiye Şampiyonası - 1. Sezon (MTC S1)'a Hoş Geldiniz.

Bu resmi kural kitapçığı, Mobile Legends: Bang Bang Türkiye Şampiyonası 2023 - 1. Sezon ile ilgili kuralları açıklamayı amaçlamaktadır.

İşbu kural kitapçığı, turnuvanın yapısı ve işleyişinin yanısıra turnuvaya kaydolan takımlar ve oyuncuların uyması gereken kuralları açıklamak amacıyla hazırlanmıştır.

Lütfen Dikkatlice Okuyun. Bu belgedeki kurallara uyulmaması, takımın ve ilgili oyuncularının cezalandırılmasına ve/veya mevcut ve gelecekteki turnuvalardan, şampiyonalardan ve/veya liglerden diskalifiye olmasına neden olabilir

Bu şampiyonanın operasyonundan Moonton ve D-Brawl sorumludur ve bu kural kitapçığında birlikte Organizatör olarak anılacaklardır. Moonton, Mobile Legends: Bang Bang oyunundan sorumlu yayıncı olarak, D-Brawl ajans olarak tam yetkiye sahiptir ve bu belgede yer alan kuralları ve açıklamaları iptal etme, askıya alma veya değiştirmenin yanı sıra fairplay ve sportmenliği kendine özgü kriterlerinde uygun tutmak için bu kural kitapçığında belirtilmeyen hususlar da dahil olmak üzere nihai kararlar verme hakkını saklı tutar.

Tüm katılımcılara başarılar diliyoruz.

2. Turnuva Yapısı, Programı ve Ödülleri

2.1 Tanımlar

 1. Oyun: Aşağıdaki yöntemlerden biri ile kazanan belirlenene kadar oynanan ve Organizatör tarafından belirlenen haritadaki bir müsabaka örneği: (a) nihai hedefin tamamlanması (bir üssün yok edilmesi), (b) Takımın Teslim Olması, (c) Takımın Diskalifiye Edilmesi veya (d) Organizatörün bir takımın hükmen kazandığına karar vermesi.
 1. Maçlar: Bir Takım toplam Oyunların çoğunluğunu kazanana kadar oynanan bir dizi Oyun (örneğin, bir Oyundan birini (Bo1) kazanmak; üç Oyundan ikisini (Bo3) kazanmak; beş Oyundan üçünü kazanmak (Bo5); yedi Oyundan dördünü kazanmak (Bo7). Kazanan takım ya lig aşamasında bir galibiyet serisi yakalayacak ya da turnuva formatında bir sonraki tura yükselecektir.
 1. Sezon: Sezon dört (4) aşamadan oluşacaktır:
 1. Açık Elemeler
 1. Kapalı Elemeler
 1. Lig Aşaması
 1. Büyük Finaller

2.2 Turnuva Formatı ve Programı

 1. Program: Turnuva programı, Organizatör tarafından açıklanmış ve burada ayrıntılı olarak belirtilmiştir.
 1. Açık Elemeler: Tekli Eleme (SE) formatında düzenlenecek, maksimum 128 takım ile 2 açık eleme yapılacaktır. En iyi 16 takım Açık Eleme Finallerine katılmaya hak kazanacaktır.
 1. 1. Açık Eleme -  11 Mart 2023 Cumartesi
 1. 2. Açık Eleme - 18 Mart 2023 Cumartesi
 1. Açık Eleme Finalleri: İlgili Açık Elemelerden en iyi 16 takım ertesi gün Açık Eleme Finallerine katılmaya hak kazanacaktır. Açık Eleme Finalleri Swiss formatında olacaktır.
 1. 1. Açık Eleme Finali -  12 Mart 2023 Pazar günü
 1. 2. Açık Eleme Finali - 19 Mart 2023 Pazar günü
 1. Kapalı Elemeler: Kapalı Elemeler'e toplam 16 takım katılacaktır (her Açık Eleme Finalinden en iyi 8 takım). Kapalı Elemeler Çifte Eleme formatında oynanacaktır. Kapalı Elemeler sırasında; Kazananlar ağacındaki son 4 takım ve kaybedenler ağacındaki son 2 takım Lig Aşamasına katılmaya hak kazanır. Kaybedenler ağacının son etabında (7. - 8. belirleme maçı) elenen 2 takım arasında Organizatör tarafından düzenlenecek maçın galibi Lig Aşamasına yükselir.
 1. Kazananlar Ağacı 1. ve 2. Tur: 24 Mart 2023 Cuma
 1. Kaybedenler Ağacı 1. ve 2. Tur: 25 Mart 2023 Cumartesi
 1. Kaybedenler Ağacı 3. Tur & 7. - 8. Belirleme Maçı: 26 Mart 2023 Pazar
 1. Lig Aşaması: Kapalı Elemeler'de ilk 7'ye giren takımlar ve 2022 Türkiye Şampiyonası'nda şampiyon olan takım; toplam 8 takım olarak Lig Aşamasında mücadele edecektir.
 1. Her takım diğer yedi takımla 2 Bo1 (Best of 1) maçı oynayacak, toplam 2 raunt.
 1. Lig Aşaması sıralaması, takımların aldıkları puanlara göre belirlenecektir.
 1. Toplam kazanma ve kaybetme arasındaki fark - averaj (en yüksekten en düşüğe)
 1. Tüm maçlardaki toplam maç süresi (en düşükten en yükseğe)
 1. Tüm maçlarda toplam skor / öldürme farkı (en yüksekten en düşüğe)
 1. Berabere kalan takımların birbiriyle yaptıkları maç sonuçları
 1. Beraberlik maçı
 1. Birbirlerine Karşı
 1. Beraberlik Maçları
 1. Büyük Finaller: Lig Aşaması puan sıralamasında ilk dört takım Büyük Finallere katılacaktır.

2.3 Ödüller

 1. Büyük Final Ödül Havuzu: MTC Türkiye Şampiyonası 1. Sezona katılan takımlara aşağıdaki ödüller verilecektir:

Sıralama

Ödül (Vergiler dahil)

Katılım Hakkı

Şampiyon

₺200.000

MSC 2023 & MTC S2

2. Takım

₺80.000

MTC S2

3. Takım

₺40.000

-

4. Takım

₺20.000

-

5. ve 6. Takım

₺7.500

-

7. ve 8. Takım

₺2.500

-

 1. Lig Aşaması Ödül Havuzu: Lig aşamasında takımlar her galibiyet başına ₺2.500 kazanır
 1. Vergiler: Her takım, herhangi bir ödülün veya ödüllerin alınmasıyla ilgili olarak uygulanabilecek geçerli vergilerden sorumlu olacaktır.
 1. Banka işlem ücretlerinden takımlar sorumlu olacaktır
 1. MTC Türkiye Şampiyonası 1. Sezon ödülleri, sezonun tamamlanmasından sonraki iki ay içerisinde takımlara ödenecek ve belirlenen teslim tutanağı veya faturası (hangisi daha sonra ise) takımlar tarafından temin edilecektir.
 1. Ödeme Gereksinimleri: Ödül kazanmaya hak etmiş takımlar, ödülün gönderilebilmesi için gerekli bütün eylemleri (banka hesabı açılması, doğru IBAN paylaşımı, vs.) gerçekleştireceklerini, aksi takdirde ödül gönderimi konusundaki problemlerden Organizatörün sorumlu tutulamayacağını kabul eder.

3. Uygunluk Koşulları

3.1 Genel Kurallar

3.1.1 Takım Düzeni

Tüm takımların sezon boyunca aşağıda belirtilen şartları sürdürmesi gerekir:

 1. Bir (1) Koç veya Yönetici;
 1. Başlangıç kadrosu için Beş (5) Oyuncu ( "As Oyuncular" );
 1. En az bir (1) ve en fazla iki (2) yedek oyuncu ( "Yedek" ).

Her takımın MTC S1'de yasal olarak yer alabilmesi için minimum gereksinim, en az beş (5) as oyuncusu ve bir (1) yedeğin yanı sıra bir menajer ve/veya koç bulundurmalıdır. Bu minimum standardın sağlanamaması, takıma ceza uygulanmasına sebebiyet verebilir.

Bir takım 1 koç, 5 as oyuncusu ve 2 yedek oyuncu ile kayıtlıysa, koç hiçbir zaman oyuncu olarak oynayamaz;

Bir takım 1 koç, 5 başlangıç oyuncusu ve 1 yedek oyuncu ile kayıtlıysa, geri kalan oyuncuların 5 kişilik bir takım oluşturamadığı durumda, koç oyuncu olarak oynayabilir;

3.1.2 Lig Aşaması Sözleşmesi Gereklilikleri

 1. İmzalar: Takım, takımın aktif kadrosundaki her oyuncu ve koç ile yasal bir yazılı sözleşme yapmalıdır;
 1. Uygunluk Formu: Takımlar, Organizatör tarafından sağlanan ve her oyuncu, koç ve menajer tarafından imzalanacak Uygunluk Formlarını düzenleyecek ve Organizatöre sunacaktır. Bu uygunluk formunu belirtilen son tarihten önce imzalamayan herhangi bir kişinin MTC Türkiye Şampiyonasına herhangi bir resmi sıfatla katılmasına izin verilmeyecektir.

3.1.3 Organizatör Çalışanı Olmaması

Takım Üyeleri, MTC Türkiye Şampiyonası 1. Sezonunun başlangıcında veya herhangi bir noktasında Organizatörlerin veya bağlı kuruluşlarının, acentelerinin veya diğer yüklenicilerinin çalışanı olamayacaktır. "Ortak" , başka bir tarafın mülkiyeti veya kontrolü altında veya diğer herhangi  bir tarafın ortak mülkiyeti veya kontrolü altında olan tüzel veya gerçek kişi anlamına gelir. "Kontrol", doğrudan veya dolaylı olarak, söz konusu kuruluşun yöneticilerini, memurlarını, müdürlerini veya mütevelli heyetini veya başka bir şekilde seçme, atama veya onaylama yetkisi yoluyla, herhangi bir yolla, bir kuruluşun politikalarını veya yönetimini belirleme gücü anlamına gelir.

3.1.4 Diğerleri

 1. Forma: Takımlar, Lig Aşaması başlangıç tarihinden önce 6 Nisan 2023 Perşembe gününe kadar tasarımlarını ve formalarını Organizatöre bildirmelidir. Takımın tüm üyelerinin Lig Aşaması ve Büyük Finaller maçlarında kendi formalarını kullanmaları gereklidir. Bir takımın forması hazırlanmamışsa, Organizatör bu konuda takım yetkililerine yardımcı olacaktır.
 1. Fotoğraf çekimi: Oyuncu ve takım fotoğraf çekimleri 27 Mart 2023 ile 6 Nisan 2023 tarihleri arasında, Lig Aşaması başlangıç tarihinden önce yapılacaktır. Organizatörler gerekli tüm fotoğraf çekim organizasyonlarını yapacak ve takım üyeleri ile doğrudan iletişim kuracaktır.
 1. Mobil Cihaz: Tüm maçlar süresince katılımcıların sadece mobil cihaz (cep telefonu) kullanımına izin verilmiştir. Her elemede organizatörler tarafından yapılan denetlemeler sonrası emülator veya tablet kullanımının tespiti durumunda, yetkililerin değerlendirmesi sonucu tablet veya emülatör kullanan oyuncu veya oyuncunun üye olduğu takım turnuvadan diskalifiye edilecektir.

3.2 Oyuncu Uygunluğu

3.2.1 Oyuncu Yaşı

Maçın oynandığı tarihte 16 yaşını doldurmayan herhangi biri MTC Türkiye Şampiyonası 1. Sezon müsabakasına katılmaya uygun kabul edilmeyecektir . Takım, oyuncuların müsabakaya katılmak için gerekli yaşa ulaştıklarına dair gerekli ispatı sunmak adına, oyuncuların doğdukları ülkede düzenlenmiş kimlik belgelerinin veya pasaportlarının aslını Organizatöre sunmalıdır. Diğer tüm belge ve sertifikalar geçersizdir.

3.2.2 Bölgesel İkamet Gereksinimi

 1. Takım Oluşumu

Başlangıç dizilişindeki as beş oyuncudan en az üçünün (3) ve takımın en az 1 yedeğinin MTC Türkiye Şampiyonası 1. Sezon müsabakalarının düzenlendiği tarihlerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.

Bir takımın tüm turnuva boyunca Türkiye'de yaşamayan en fazla iki (2) oyuncuya sahip olmasına izin verilir.

 1. Vatandaşlık

Bir Oyuncu, Türkiye'de yasal olarak daimi ikamet ediyorsa veya Türkiye'deki yasal statüsüne göre kimlik kartlarına sahipse "Vatandaş" olarak kabul edilir.

 1. Tekli İkamet Durumu 

Bir oyuncu, herhangi bir süreçte yalnızca tek bir oyun bölgesinin vatandaşı olabilir.

3.3 Koç

Lig Aşaması İçin; Her takımda, takımın koçu olarak kabul edilecek bir kişinin olması gerekir.

 1. Menajer / Koç, bir bölgede yalnızca bir Takımı temsil edebilir ve MTC Türkiye Şampiyonası 1. Sezonunda herhangi bir sıfatla birden fazla Takıma bağlı olamaz (herhangi bir Takımın Başlangıç kadosu, yedek oyuncusu veya menajeri olmamak dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere)
 1. Koçun, Takımın katıldığı her Oyun için Seçim Aşamasında takımla birlikte olmasına izin verilir. Ek olarak, takımların talebi olması halinde takımların analistinin sahada olmasına izin verilir.
 1. Acil bir durumda Menajer / Koç, Organizatörler tarafından geçici olarak yedek oyuncu olarak kaydedilebilir.

4. Takım İsimleri, Takım Logoları ve Oyuncu İsimleri

4.1 Takım İsimleri ve Takım Logoları

 1. Takım isimleri ve logoları diğer takımlarla aynı olamaz, katılan tüm takımların logoları tasarım açısından benzersiz olmalıdır.
 1. Takımlar isim kullanımı için organizatöre başvururken, takım isminin 4 karakteri geçmeyecek ve sadece İngilizce karakterler ve rakamlardan oluşan bir kısaltmasını Organizatöre bildireceklerdir. Takım tarafından aksi belirtilmedikçe, organizatör kendi karar verdiği şekilde tam takım adını ve/veya takım adı kısaltmasını herhangi bir durumda kullanma hakkına sahiptir.
 1. Takım logolarında ve isimlerinde, herhangi bir yasal sorun teşkil eden logo/ad ya da sponsorun bahsi geçen takımda %50'den fazla hisseye sahip olmaması durumunda sponsor logo/adı  kullanılamaz.
 1. Takım tarafından kullanılan isim, logo veya üretilen herhangi bir içerik, saldırgan, aşağılayıcı, küfürlü, tehdit edici, kaba, müstehcen, cinsel, ırkçı, iftira niteliğinde, organizatörlerin çıkarlarına aykırı veya zarar verebilecek herhangi bir içerik ve genel olarak etik olmayan, espor değerlerine aykırı veya yürürlükteki bir yasama veya düzenleyici hüküm tarafından sakıncalı olan herhangi bir unsur içeremez.
 1. Organizatör, takım isimlerini ve logolarını onaylama konusunda nihai hakkı saklı tutar.

4.2 Oyuncu İsimleri

 1. Oyuncu adları bir sponsorun adını içeremez.
 1. Yinelenen isimler olması durumunda, oyuncu önce Organizatöre danışmalı ve ardından ismini değiştirmelidir.
 1. Oyuncu tarafından kullanılan isim veya herhangi bir içerik (örneğin: rumuz), saldırgan, aşağılayıcı, küfürlü, tehdit edici, kaba, müstehcen, cinsel, ırkçı, iftira niteliğinde, organizatörlerin çıkarlarına aykırı veya zarar verebilecek herhangi bir içerik ve genel olarak etik olmayan, espor değerlerine aykırı veya yürürlükteki bir yasama veya düzenleyici hüküm tarafından sakıncalı olan herhangi bir unsur içeremez.
 1. Organizatör, oyuncu isimlerini onaylama konusunda nihai hakkı saklı tutar.

4.3 Genel Kısıtlamalar

Organizatör, takım isimleri, logoları veya oyuncu isimleri için ek özel karakterlere (alt çizgi, eğik çizgi vb. dahil) izin vermeyebilir. Takım isimleri, logolar ve oyuncu isimleri: müstehcenlik, Mobile Legends: Bang Bang veya diğer benzer karakterlerdeki kahraman karakterlerle ilgili isimler veya karışıklık yaratabilecek diğer içerikler içeremez. Organizatör, takım isimlerini ve logolarını onaylama konusunda nihai hakkı saklı tutar.

4.4 Sponsorlar

Takımların sponsorluk anlaşması yapma hakkı vardır. Sponsor isimleri ve ilgili bilgiler sadece maç sırasında takım forması üzerinde yer alabilir. Sponsorlar aşağıdaki kısıtlanmış sponsor türleri listesine aitse, sponsor adı Mobile Legends: Bang Bang oyunları sırasında, Mobile Legends: Bang Bang ile ilgili herhangi bir belgede, MTC başta olmak üzere MTC ile bağlantılı herhangi bir oyun, yarışma, lig veya turnuva'da gösterilemez. Organizatörler, kategori listesini istedikleri zaman güncelleme yetkisine sahiptir. Aşağıdakiler, sınırlı sponsorların münhasır olmayan bir listesidir:

 1. Yasaklı Sponsorluk.

Herhangi bir takım / takım oyuncusu aşağıdaki kategorilerde sponsorluk alamaz:

 1. Kumarhane veya kumar siteleri;
 1. Pornografik görüntüler ve cinsellik ile ilgili web siteleri ve ürünler;
 1. Ateşli silahlar, tabancalar veya mühimmat sağlayıcıları;
 1. Alkol;
 1. İlaç;
 1. E-sigara ve vaping ürünleri dahil olmak üzere tütün veya sigaralar;
 1. Kripto para birimleri, NFT ve Blockchain kuruluşları
 1. Moonton'un MLBB Türkiye Şampiyonası'na zarar verdiğini veya Mobile Legends: Bang Bang mobil oyunuyla rekabet ilişkisi içinde olduğunu belirlediği diğer ürün veya hizmetler.
 1. Sponsorluk Onayı.

Bir takım veya oyuncu, sponsor almadan önce izin almak için organizatörlere aşağıdaki bilgileri sunmalıdır:

 1. Sponsorun adı, logosu, sponsor kategorisi vb. bilgiler;
 1. Takımın/oyuncunun sponsoru tanıtma yolu, tavrı veya modeli (örneğin, sponsorluk anlaşması sponsorun logosunun MTC'de takım oyuncusunun formalarında görüntülenmesini gerektiriyorsa, bunun formanın tasarım aşamasında talep edilmesi gerekir).

4.5 İnceleme

 1. Onay. Takım isimleri, logolar ve oyuncu isimleri, turnuvalarda kullanılmadan önce organizatörler tarafından onaylanmalıdır.
 1. Değişiklikler Takım adlarının, logoların ve oyuncu isimlerinin MTC Türkiye Şampiyonasında kullanılmadan önce organizatörler tarafından onaylanması gerekir ve değişikliklere belirli hafifletici durumlar dışında izin verilmez. Planlanan tüm görsel değişiklikler belirlenen tarihten önce yapılmalıdır. Organizatörler, MTC Türkiye Şampiyonası tarafından aranan profesyonel standartları yansıtmayan bir takım adını reddetme hakkına sahiptir. Organizatörler, isimleri ve logoları onaylama konusunda nihai hakkı saklı tutar.

5. Kadro Kuralları

5.1 Takım Düzeni

 1. Takım Düzeni: As ve Yedekler "Takım Düzeni"ni oluşturur. Hiç kimse yukarıda listelenen rollerden ikisini veya daha fazlasını aynı anda üstlenemez.
 1. Bir Oyuncunun / Menajerin / Koç / Analistin aynı anda birden fazla Takım için mücadele etmesine izin verilmeyecektir ve bu nedenle birden fazla Takımın Düzeninde yer alamaz.
 1. Takım Düzeni, MTC'nin oyun içi espor sayfalarında görüntülenecek, ilgili verilerin ve dosyaların uygun şekilde kayıt altına alınması sonrası güncellenecektir. Oyuncu Hizmetleri Sözleşmesinin imzalanması onaylandıktan sonra, güncellenmiş Takım Kadrosu ilgili sayfaya yerleştirilecektir. Bu sayfadaki Takımların Takım Düzeni, en güncel bilgiler olarak kabul edilecektir.

5.2 Maç Günü Takım Düzeninin Gönderilmesi ve Değişiklikler

 1. Başlangıç Düzeninin Belirlenmesi

Organizatör tarafından belirlenen bir zamanda, her sezonun başlangıcından önce, her Takım, beş oyuncusu ve yedeklerin bir ila iki oyuncusu dahil olmak üzere varsayılan başlangıç kadrolarını Organizatörlere sunmalıdır. Bu, Organizatörün her oyun ve maç için kullanacağı her takımın ilk ataması olarak kabul edilecektir.

Takımlar bu varsayılan başlangıç dizilişlerini değiştirmeyi talep edebilir, ancak bu tür herhangi bir değişiklik; belirtilen son kabul tarihinden önce yapılmalı ve bu talep Organizatöre bildirilmelidir.

 1. Maçlar
 1. Organizatör, her zaman takımın belirttiği as beş oyuncusunun o günün maçına katılacağını ve bu kadro ile oynayacağını kabul eder.
 1. Başlangıç dizilişini değiştirmek isteyen bir takım, bu değişikliğini yayının yapılacağı günden en geç 2 gün önce Organizatöre resmi olarak sunması gerekir.
 1. Takım oyuncularından birinin herhangi bir şekilde hastalık, sakatlık veya sıkıntı yaşaması durumunda, bir sonraki maç başlamadan önce mümkün olan en kısa sürede ve mümkün olan en erken zamanda takım yetkililerinin Organizatöre her türlü bilgiyi iletmeleri gerekir.

Bu noktada, turnuva yetkilileri, söz konusu oyuncunun maçına devam edip edemeyeceğini takımla birlikte teyit edecektir. Olumsuz yanıt verilirse ve ilgili oyuncu oynanacak maçları için sunulan başlangıç dizilişinin bir parçasıysa, doktor raporu, hastalık, yaralanma veya rahatsızlık (fiziksel olarak görünürse) resimleri ile kanıt sunabilmelidirler ve söz konusu oyuncuya yardımcı olmalıdırlar. Organizatörler, zamanın çok önemli olması durumunda herhangi bir noktada bu gerekliliklerden feragat etmeyi seçebilir.

Takımın söz konusu oyuncuyu daha sonra; kadro gönderme son tarihinde veya Organizatör tarafından belirlenecek makul bir süre içinde değiştirmesine izin verilecektir.

 1. Maç Sırasındaki Değişiklikler

Bir Takım, Maç sırasında Oyuncu değiştirebilir. Takım, bu konuda Organizatörü bilgilendirmeli ve maçın bitiminden en geç beş dakika sonra yedek oyuncuyu onaylatmalıdır. Örneğin, bir Takım 2. Maç için bir oyuncu değiştirmek isterse, Menajer / Koç veya Takım Kaptanı 1. Maçtan sonra en geç beş dakika içinde Organizatörü bilgilendirmeli ve onayını almalıdır.

 1. Acil durum

Acil bir durumda, Organizatörün onayı ile bir Takıma acil bir Yedek bulması için belirli bir süre verilecektir. Maç başlamadan önce bir takımın yedek oyuncu bulamadığı durumlarda, Takım hükmen mağlup sayılacaktır. Organizatör, bir etkinliğin acil durum olarak nitelendirilip nitelendirilemeyeceğini belirleyebilir. Antrenör veya menajer olabilecek bir yedek oyuncunun katılmasına izin verilebilir. Bir yedek oyuncu, Takım Oyuncusu Uygunluğunun Oyuncu Uygunluğu bölümünde belirtilen gereklilikleri karşılamalıdır.

6. Takım Düzeni Değişikliği

6.1 Lig Aşaması Transfer Dönemi

 1. Sezon Öncesi Transfer Dönemi

Sezon öncesi transfer dönemi toplamda 3 gün (27 Mart 2023 - 29 Mart 2023) sürecektir.

MTC S1 sırasında, her takımın Takım Düzenini değiştirmek için bir şansı vardır. Bu talep, olası 2 oyuncu transferi hakkından yalnızca 1 tanesini kullanmış olsanız bile, yalnızca bir kez ve en fazla 2 oyuncu (en az 1 oyuncu Serbest Statüde olmalıdır) olacak şekilde yapılabilir.

Bu takımlar sadece tek oyunculu kadro değişikliği talebinde bulunursa, Organizatörlerin ve her iki takımın onayı ile diğer MTC takımlarından bir oyuncu veya serbest statüde bulunan bir oyuncu transfer edebilirler;

Bu takımlar sadece iki oyunculu kadro değişikliği talep ediyorsa, bu 2 oyuncu Organizatörlerin ve her iki takımın onayı altında diğer MTC takımlarından bir oyuncu ve serbest statüde bulunan bir oyuncu  olmalıdır.

Herhangi bir oyuncu değişikliği talebi, oyuncu bilgileri, imzalanmış uygunluk formu ve takım formasıyla çekilmiş medya fotoğraflarıyla birlikte gönderilmelidir.

Değiştirilen oyuncuya Serbest Oyuncu muamelesi yapılmalıdır

Serbest Statüde bulunan oyuncu, MTC Takım Düzeni listesinde yer almayan ve henüz bir takımla geçerli bir yazılı Oyuncu Hizmetleri Sözleşmesi imzalamamış, MTC müsabakalarına katılmaya uygun olan herhangi bir oyuncudur.

29 Mart 2023 tarihinden sonra sezon ortası transfer dönemine kadar Takım Düzeni değişikliği yapılamaz.

 1. Sezon Ortası Transfer Dönemi

Sezon ortası transfer dönemi toplamda 3 gün (17 Nisan 2023 - 19 Nisan 2023) sürecektir.

MTC S1 sırasında, her takım Takım Düzenini değiştirmek için bir şansı vardır. Bu talep, olası 2 transfer hakkından yalnızca 1 tanesini kullanmış olsanız bile, yalnızca bir kez ve en fazla 2 oyuncu (en az 1 oyuncu Serbest Statüde olmalıdır) olacak şekilde yapılabilir.

Bu takımlar sadece tek oyunculu kadro değişikliği talebinde bulunursa, Organizatörlerin ve her iki takımın onayı ile diğer MTC takımlarından bir oyuncu veya serbest statüde bulunan bir oyuncu transfer edebilirler;

Bu takımlar sadece iki oyunculu kadro değişikliği talep ediyorsa, bu 2 oyuncu Organizatörlerin ve her iki takımın onayı altında diğer MTC takımlarından bir oyuncu ve serbest statüde bulunan bir oyuncu  olmalıdır.

Herhangi bir oyuncu değişikliği talebi, oyuncu bilgileri, imzalanmış uygunluk formu ve takım formasıyla çekilmiş medya fotoğraflarıyla birlikte gönderilmelidir.

Değiştirilen oyuncuya Serbest Oyuncu muamelesi yapılmalıdır

Serbest Statüde bulunan oyuncu, MTC Takım Düzeni listesinde yer almayan ve henüz bir takımla geçerli bir yazılı Oyuncu Hizmetleri Sözleşmesi imzalamamış, MTC müsabakalarına katılmaya uygun olan herhangi bir oyuncudur.

19 Nisan 2023 tarihinden sonra tüm sezon bitene kadar kadro değişikliği yapılamaz.

 1. Küresel Kural Dışı Teklif ve Kusurlu Hareket Önleme Politikaları:

Tüm sezon boyunca, Takımlar sadece oyuncunun Takımı üzerinden işlem ve müzakere yapabilirler. Takaslarla ilgili olarak oyuncularla yapılan herhangi bir özel iletişim, küresel kural dışı teklif ve kusurlu hareket önleme politikalarının ihlali olarak değerlendirilecektir. Organizatör, yukarıda belirtilen durumun gerçekleşmesi durumunda uygun ölçüde cezai işlem yapma hakkını saklı tutar.

 1. Onaylar 

Transfer talepleri, yürürlüğe girmeden önce Takımlar tarafından Organizatöre önceden yazılı olarak iletilmeli ve Organizatör tarafından yazılı olarak onaylanmalıdır. İşlem talebi onay süreci, Organizatörün işlemlerin onaylanmış süresi içinde gerçekleştiğini ve tüm nitelikleri ve diğer kuralları karşılaması gerektiğini onaylamasından oluşur.

7. Maç Süreci

7.1 Program Değişiklikleri

Organizatör, tamamen kendi takdirine bağlı olarak, belirli bir gün içindeki maçların programını yeniden düzenleyebilir ve/veya bir MTC Maçının tarihini farklı bir tarihle değiştirebilir. Organizatör bir maç programını değiştirmesi durumunda, uygun olan en kısa sürede tüm takımları bilgilendirecektir.

7.2 Maça Hazır

Bir takımın Başlangıç Takım Düzeninin MTC'ye katılan üyeleri, takımın maç programından en az 2 saat önce maça ve maç programından 20 dakika önce test maçı için turnuva lobisine davet edilmeye hazır olmalıdır.

7.3 Hakemler

 1. Hakem Davranışı: Hakemler her zaman profesyonel bir şekilde hareket etmeli ve tarafsız bir şekilde karar vermelidir. Herhangi bir oyuncu, takım, takım menajeri, antrenör, takım sahibi ve benzer kişilere karşı tutku veya önyargı gösterilmeyecektir.
 1. İtiraz: Bir oyun sırasında takım üyeleri tarafından hakeme yapılan herhangi bir itiraz, tahkime  başlamadan önce organizatöre iletilmeli ve onaylanmalıdır. Hakemlerin takım üyeleri tarafından yapılan herhangi bir talebi kabul etmelerine izin verilmez. Organizatör, hakemler tarafından yapılan karar hatalarına ilişkin itirazları değerlendirecek, hakemin hata yaptığı kabul edilirse Organizatör hatalarının niteliğine göre onları cezalandıracaktır. Organizatör, doğru prosedürlerin uygulanıp uygulanmadığını doğrulamak için bir oyun sırasında veya sonrasında alınan kararları değerlendirebilir. Doğru prosedürlere uyulmaması halinde, Organizatör hakemin kararını geçersiz kılma hakkını saklı tutar. Organizatör, turnuva süresince tüm kararlarda nihai kararı verme hakkını saklı tutar.
 1. Nihai Yorum: Organizatör, bu operasyon standart ve protokollerinin nihai yorum hakkını saklı tutar. Çözülmemiş herhangi bir konu, organizatörün konuya ilişkin yorumuna göre çözüme kavuşturulacaktır.
 1. Sorumluluklar: Organizatör tarafından atanan hakemler, maç öncesinde, sırasında ve maçın hemen sonrasında ortaya çıkan her konu, soru ve durum hakkında karar vermekten sorumludur. Hakemlerin gözetim sorumlulukları bunlarla sınırlı olmamak şartıyla aşağıda belirtilenleri içerir:
 1. Turnuva sırasındaki duruma bağlı çeşitli MTC hakem kontrol listelerini tamamlamak.
 1. Maçların zamanında gerçekleşmesini sağlamak ve bunu engelleyebilecek sorunları çözmek için oyuncular ve takımlarıyla bağlantı kurmak.
 1. Olayları sahnede veya canlı yayında (çevrimiçiyse) gözlemlemek ve lig operasyonları ekibini takımların durumundaki değişikliklerden haberdar etmek.
 1. Kahraman seçiminden oyun sonuna kadar oluşabilecek oyun içi hatalar ve çeşitli problemler hakkında bilgi sahibi olmak.
 1. Etkinlikte çalışan her departmanın, oyuncuların, takımların, koçların ve yöneticilerin tüm değişikliklerden her zaman haberdar olmasını sağlamak.

7.3.1 Maç Öncesi Prosedür Temel Çizgisi

 1. Hakem, takımın başlangıç dizilişinin verilen diziliş ile eşleşip eşleşmediğini kontrol edecektir.
 1. Hakem, oyun ayarları, internet bağlantısı, telefon bataryası, web kamerası, iletişim yazılımı bağlantısı vb. dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, her oyuncunun ekipmanının ve müsabaka ortamının durumunun tam olarak hazırlanıp hazırlanmadığını kontrol edecektir.
 1. Oyuncular ayarlarının doğru ve çalışır durumda olduğunu onayladıktan sonra takımlardan ilk ping testine başlamaları istenecektir.
 1. Maçtan Çekilme (Çevrimiçi)

Çevrimiçi maçlar için, hakemlerin maça başlamaya hazır olma yönündeki makul taleplerine uymayı reddeden takımlar, oyun için tüketilebilir 15 dakikalık duraklama sürelerini kullanmaya başlayacaklardır. Bu 15 dakikalık zamanlayıcı başladığında, takımların oyunu başlatmak için uygun şekilde işbirliği yapabileceklerinden emin olmaları gerekir. Zamanlayıcı sona erdiğinde ve oyun henüz başlamamış olursa, hazır olmayı reddeden takım oyunu kaybetmiş sayılacaktır. Takımlar, Bo3, Bo5 veya Bo7 olup olmadığına bakılmaksızın maçı kaybetmeden önce bu işlemi maç başına 2 oyuna kadar tekrarlayacaktır. Maçtan çekilme ile oyunun kaybedilmesine neden olan takımlara ödül verilmeyecektir.

7.3.2 Maç Prosedürü Temel Çizgisi

 1. Her iki tarafın oyuncuları hazır olduğunda ve tüm ekipman düzgün çalıştığında, katılımcıların hazır olup olmadığı konusunda üretim ve gözlemci ekibi ile koordinasyon sağlanır, maçı başlatmak için başlama sinyali beklenir ve ardından gerektiğinde maçı başlatılır.
 1. Yasaklama/seçme aşamasında, antrenör takım ile iletişim kurabilir ve takımın yasaklama/seçme sürecine katılabilir. Yasaklama/seçme aşamasının sonunda,
 1. Çevrimiçi: Antrenör, oyun odasını veya takım iletişim yazılımını terk eder ve takım ile hiçbir şekilde iletişim kuramaz.
 1. (Çevrimiçi) Maç sırasında, hakemler her zaman takımın video yayınını izlemeli ve oyun sırasında oyuncuları duyabilmeleri için açık bir hatta sahip olduklarından emin olmalıdır. Ayrıca ekiplerinde oyun sırasında gerekmesi durumunda hemen konuşabilecekleri, oyuncu veya takımın diğer temsilcilerinden biri bulunmalıdır. Geçerli bir sebep olmadan hakem hiçbir koşulda oyunun akışını bozamaz. Hakemlerden birinin bunu yaparken yakalanması durumunda, bu belgenin alt kısmında bulunan görevden alma işlemine tabi tutulabilir. Hakemler herhangi bir ihlal için uyarıda bulunmaya her zaman hazır olmalı ve bir ceza verilmesi gerektiğinde uygun organizatöre rapor vermelidir.

7.3.3 Prosedür Temelini Duraklatma

Çevrimiçi Duraklatma Kuralları:

7.3.4 Maç Sonrası Prosedür Temel Çizgisi

 1. Maç bittiğinde, hakem maçın bittiğini onaylamalıdır.
 1. Hakem masayı ve masadaki her şeyi temiz ve düzenli tutmalıdır.
 1. Kararın kesinliği.

Bir hakem hatalı bir karar verirse, karar tersine çevrilebilir. Organizatör, kendi takdirine bağlı olarak, uygun prosedür kullanılarak adil bir karar verildiğini kontrol etmek  adına maç sırasında veya sonrasında hakem tarafından verilen kararı değerlendirebilir. Uygun prosedür izlenmediyse, organizatör hakemin kararını geçersiz kılma hakkını saklı tutar. Organizatör, MTC'de belirtilen tüm kararlarda her zaman son sözü hakkına sahiptir.

7.4 Kumar Yasağı

 1. Mobile Legends: Bang Bang'de kumar oynamayı yasaklayan tüm kurallar, bu kural kitapçığında belirtildiği şekilde, herhangi bir sınırlama olmaksızın hakemler için geçerli olacaktır.

8. Rekabetçi Yama ve Oyun Sunucusu

Organizatörler, Maç için kullanılan Oyun sürümünü belirleyecek ve üyeleri önceden bilgilendirecektir.

Çevrimiçi sunucularda, bazı yeniden düzenlenmiş Kahramanların ve yeni eklenen Kahramanların, güncellendikten sonraki iki hafta içinde kullanılması yasaklanacaktır. Belirli maç yasakları ve kullanım süreleri Organizatörler tarafından bildirilecektir. Aksaklığa neden olduğu tespit edilen Kahramanlar için ise, Organizatör aksaklığın ciddiyetine göre bu kahramanların maçlarda kullanılmasını bir süreliğine yasaklayabilir. Lütfen Organizatörlerin bildirimlerine kesinlikle uyunuz.

Örnek: A Kahramanı, 1 Mart 2024'te yayınlandı, yani A Kahramanı, 15 Mart 2024'te tüm Maçlarda kullanılmaya uygun hale geldi.

8.1 Maç Öncesi Kurulum

 1. Maç Hesapları: 

Maç sırasında turnuva modunda tüm Kahramanlar ve görünümler ücretsiz olarak kullanılabilir. Tüm takımlar, maç başlamadan / sahneye ulaşmadan önce tüm oyuncularının hesaplarını turnuva moduna ayarlamış olduğundan emin olmalıdır. Buna, Oyun İçi Takma ad ayarlaması ve Takım adı ayarlaması dahildir ancak bunlarla sınırlı değildir.

 1. Oda Kurulumu

Oyuncuların Maç saatinden önce hazırlanmaları için belirli bir süre izin verilecektir. Organizatörler, Oyunculara ve Takımlara, oda kurulum zamanı ve süresi hakkında bilgi verecektir. Organizatör bu zamanı ve programı istediği zaman değiştirebilir. Oda kurulum süresi, Oyuncular Maç Alanına girdikten sonra başlamış sayılır ve bu noktada Hakemlerin izni olmadan ayrılmalarına izin verilmez. Kurulum aşağıdakilerden oluşur:

 1. Tüm ekipmanların kalitesinin sağlanması
 1. Cihazları bağlama ve kalibre etme
 1. Sesli sohbet sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak
 1. Amblem ve Savaş Büyüleri sayfalarının ayarlanması
 1. Oyun içi ayarları düzenleme
 1. Sınırlı oyun içi ısınma
 1. Ekipmanın Teknik Arızası

Oyuncu, kurulum sürecinin herhangi bir aşamasında herhangi bir ekipman sorunuyla karşılaşırsa, Organizatörü derhal uyarmalı ve bilgilendirmelidir.

 1. Teknik Destek

Organizatör yetkilileri, oda kurulum sürecine oyunculara yardımcı olmak ve Maç öncesi kurulum sürecinde karşılaşılan sorunları gidermek için hazır olacaktır.

 1. Maç Başlangıcı Zamanlaması

Oyuncuların, oda kurulum sürecinde yaşanabilecek sorunları ayrılan süre içinde çözmesi ve Maçın planlanan saatte başlaması beklenir. Organizatörün takdirine bağlı olarak oda kurulum sorunlarından kaynaklanan gecikmelere izin verilebilir. Gecikme cezaları, Organizatörün takdirine bağlı olarak değerlendirilebilir.

 1. Maç Öncesi Testlerin Onaylanması

Maçın planlanmış başlama saatinden yaklaşık 5 dakika önce, bir yetkili her Oyuncunun kurulumunun tamamlandığını onaylayacaktır.

 1. Oyuncuların Hazır Olma Durumu

Bir Maçtaki on Oyuncunun tümü oda kurulumunun tamamlandığını onayladıktan sonra, Oyuncular amblem sayfalarını değiştiremez veya başka bir Oyuna giremez.

 1. Oyun Lobisi Oluşturma 

Resmi oyun lobisinin nasıl oluşturulacağına Organizatör karar verecektir. Oyuncular, testler tamamlanır tamamlanmaz bir oyun lobisine katılmaları için Organizatör tarafından yönlendirilecektir.

 1. Diskalifiye 

Bir takımın tam 5 oyuncusunun oyuna katılmasını sağlayamaması durumunda, Organizatör tarafından hükmen mağlubiyet olarak kabul edilecektir. Kazanan takıma tam puan verilecektir (örn. Bo1 için 1:0, Bo3 için 2:0, Bo5 için 3:0). Kaybedilen bir oyunun başka hiçbir verisi kaydedilmez.

 1. Oyun Kurulumu
 1. Seçim / Yasaklama Sürecinin Başlangıcı 

On Oyuncunun tamamı oyun lobisine rapor verdikten sonra, bir Hakem her iki Takımın da seçim / yasaklama aşamasına (aşağıda tanımlandığı ve açıklandığı şekilde) hazır olduğunun onaylanmasını isteyecektir. Her iki Takım da hazır olduğunu onayladığında ilgili hakem oyunu başlatır.

 1. Seçim / Yasaklama İşleminin Kaydı

Seçimler / yasaklamalar, oyunun Turnuva Modu özelliği aracılığıyla gerçekleştirilecektir. Seçimler / yasaklamalar, Organizatörün talimatı ve takdirine bağlı olarak oyun kurulumundan çok önce tamamlanırsa, Organizatör resmi seçimleri / yasaklamaları kaydedecek ve lobiyi iptal edip tekrar başlatacaktır.

 1. Genel / Oyun Ayarları
 1. Takım Büyüklüğü: 5
 1. İzleyicilere İzin Verme: Yalnızca Lobi
 1. Oyun Türü: Draft Pick

8.2 Seçim / Yasaklama Aşaması ve Taraf Seçimi

 1. Draft Pick / Taslak Seçim

Seçim başladıktan sonra, her takımın başlangıç Oyuncuları değiştirilemez. Oyuncular, lobi içindeki herhangi bir Kahramanı kullanabilir (Organizatör tarafından yasaklanan Kahramanlar kullanılamaz).

 1. Takımların seçim aşamasında bir Kahramanı yasaklamamaları, Organizatörler tarafından izin verilmediği yasaktır. Takımlar, maçlarından en az iki saat önce izin istemelidir. Organizatör, özellikle talebin nedeninin MTC'nin bütünlüğüne zarar verdiği düşünülüyorsa, talebi reddetme hakkını saklı tutar.

Bir takım, yasaklama aşamasında bir kahramanı yasaklamazsa, atanan Hakem tarafından takıma bir uyarı verilir. Buna rağmen Takım başka yine bir kahramanı yasaklamazsa, ceza uygulanır ve ilgili hakem, müsabakanın bütünlüğünü korumak adına ilgili takım oyuncularını tekrar uyaracaktır ve hakemler, maçı ciddiye almadıklarını veya maçı sabote ettiklerini düşünerek ilgili takımın sonraki eylemleri izliyor olacaklardır.

 1. Oynanış Öğelerine İlişkin Kısıtlamalar
 1. Herhangi bir öğe, Şampiyon, görünüm, amblem veya savaş büyüleriyle ilgili bilinen hatalar varsa; Maç öncesinde veya sırasında herhangi bir anda Organizatörün takdirine bağlı olarak belirlenecek  bazı kısıtlamalar eklenebilir.
 1. Taraf Seçimi
 1. Lig Aşaması boyunca, karşı karşıya geldikleri her seferde, her takım "Ev sahibi" veya "Deplasman" takım olarak belirlenecektir. "Ev sahibi" olarak belirlenen bir takım, oyun içi taraf seçiminde her zaman önceliğe sahip olacaktır. "Deplasman" takımı, sanki bir yazı tura atmış gibi bir sonraki oyun için taraf seçme önceliğine sahip olacaktır.
 1. Her takım, her karşılaşma için en az bir kez Ev Sahibi ve Deplasman takımı olarak oynayacak ve her iki takımın da sezon boyunca birbirlerine karşı birincil taraf seçim önceliğine sahip olacağını garanti edecektir.
 1. 3. bir oyun gerekliyse, başka bir yazı tura atılır
 1. Taraf seçimi, takımın ilk maçının başlamasından en az bir (1) saat önce, her takımın diziliş kadrosuyla senkronize olarak Organizatörlere verilmelidir. Yetkililer taraf seçimini takip edecek ve belirlenen kadroya uygun şekilde takımı yönlendirecektir. Bir takım taraf seçimini zamanında veremezse, standart olarak 1. seçimi yapmış sayılır.
 1. Maçlar arasında, taraf seçme önceliğine sahip takımın Organizatörlere tercihini sunmak için üç (3) dakikalık bir süre sınırı olacaktır. Bir takım taraf seçimini zamanında veremezse, standart olarak 1. seçimi yapmış sayılır.
 1. Kapalı Elemeler ve Büyük Finaller, maçlarında sıralamada üst sıralarda yer alan takım her zaman Ev Sahibi takım olarak kabul edilecektir. Ev sahibi takım 1. maçta tarafını seçecek. Kaybeden takım bir sonraki oyunu seçecek ve bu böyle devam edecektir.
 1. Seçme / Yasaklama Sırası

Seçme / yasaklama aşamasında, sürecin sırası şöyle olacaktır:

Mavi Takım = A; Kırmızı Takım = B

Yasaklama / Seçim Sırası:

(Yasaklama) ABABAB (Seçme) ABBAAB (Yasaklama) BABA (Seçme) BAAB

 1. Seçim Hataları

Yanlışla seçilmiş bir Kahraman seçimi veya kişisel nedenlerden kaynaklanan yanlışlıkla bir kahraman yasaklama eylemi olması durumunda, hatalı seçim geri alınamaz olarak kabul edilecektir. Teknik bir nedenden veya Oyun arızasından kaynaklanıyorsa, hatalı Takım derhal bir hakeme haber vermelidir. Hakem ve Organizatör, Oyuncunun yeniden seçim yapıp yapamayacağına karar vermeden önce birbirleriyle iletişim kuracak ve onaylayacaktır.

 1. Kahraman Takası

Takımlar, Takas Aşamasında geri sayım sona ermeden önce tüm Kahraman takaslarını tamamlamalıdır, aksi takdirde bundan kaynaklanan herhangi bir dezavantaj veya sonuca tabi olacaklardır.

 1. Seçim / Yasaklamadan Sonra Oyunun Başlaması

Organizatörler tarafından aksi belirtilmedikçe, oyun seçme / yasaklama işlemi tamamlandıktan hemen sonra başlayacaktır. Oyuncuların, "Serbest Zaman" olarak da bilinen, seçimlerin / yasaklamaların tamamlanması ile oyunun başlatılması arasındaki süre boyunca Oyundan çıkmasına izin verilmez.

 1. Oyuna Kontrollü Başlama

Oyun başlangıcında bir hata olması veya Organizatörün seçme / yasaklama sürecini oyun başlangıcından ayırma kararı alması durumunda, Organizatörler Oyunu kontrollü bir şekilde başlatabilir. Oyuncular, önceki geçerli tamamlanmış seçme / yasaklama sürecine uygun olarak Kahramanları seçecektir. DP ve Altın kulvarı oyun tarafından rastgele tahsis edilecektir. Yeniden başlatılan oyunun XP ve Altın kulvarının sonucu ne olursa olsun, takım oyuna devam edecektir.

 1. Oyunun Yavaş Yüklenmesi

Oyunun yükleme sürecini kesintiye uğratan ve bir Oyuncunun oyun başladıktan sonra Oyuna katılmasını engelleyen bir hata, bağlantı kesilmesi veya başka herhangi bir oyun içi arıza meydana gelirse, Maç, on Oyuncunun tümü Oyuna bağlanana kadar derhal duraklatılmalıdır.

 1. Oyun İçi Sohbet

Oyuncular oyun içi sohbet bölümünü yalnızca strateji geliştirmek veya kişisel zamanlamaları için kullanabilirler; aksi takdirde ceza uygulanacaktır. Gerekli olması durumunda, Organizatörlerin oyun içi sohbeti yasaklama hakkı saklıdır ve sezonun geri kalanında yasaklı tutmaya devam edebilir.

9. Oyun Kuralları

9.1 Terimlerin Tanımı

 1. Kasıtsız Bağlantı Kesilmesi: Oyun istemcisi, cep telefonu, ağ veya diğer cihazlarla ilgili sorunlar veya sorunlar nedeniyle Oyunla bağlantısını kaybeden bir Oyuncu.
 1. Kasıtlı Bağlantı Kesme: Oyuncunun eylemleri nedeniyle Oyunla bağlantısını kaybeden bir Oyuncu (örn. Oyundan çıkma). Bir Oyuncunun bağlantının kesilmesine yol açan herhangi bir eylemi, Oyuncunun gerçek niyeti ne olursa olsun, kasıtlı olarak kabul edilecektir.
 1. Sunucu Çökmesi: Bir oyun sunucusu, Maç Sunucusu veya saha internet istikrarsızlığı nedeniyle Oyunla bağlantısını kaybeden tüm Oyuncular.
 1. Hata: Hatalar, oyunun yanlış veya anormal sonuçlarına yol açabilir ve hatta oyun verilerinde veya donanım ekipmanında hatalara, arızalara veya kusurlara neden olabilir.
 1. İstem Bildirimi: Herhangi bir oyuncu tarafından fark edilen bir hata (donanım arızası dahil) olarak tanımlanır ve oyuncunun oyunu durdurmasını ve Organizatörü derhal bilgilendirmesini gerektirir.

9.2 Oyun Kaydı

Oyun kaydı ("GOR"), on Oyuncunun hepsinin yüklendiği ve rakip Takımlar arasında anlamlı bir etkileşim noktasına ilerlemiş olan bir Oyunu ifade eder. Bir Oyun GOR statüsüne ulaştığında, sebepsiz yeniden başlatmalara izin verilebileceği dönem sona erer ve Oyun bu noktadan itibaren "resmi" olarak kabul edilir. GOR'un kurulmasından sonra, Oyunun yeniden başlatılmasına yalnızca sınırlı koşullar altında izin verilecektir. GOR’u oluşturan koşulların örnekleri aşağıdaki gibidir:

 1. Minyonlara, orman yaratıklarına, yapılara veya düşman kahramanlara yönelik kullanılmış herhangi bir saldırı veya yetenek.
 1. Rakip Takımlardaki Oyuncular arasında görüş alanı oluşturmak.
 1. Nehirden ayrılmayı veya düşman ormanına bağlı çalılıklara girmeyi içeren, her iki Takım tarafından bir rakibin ormanına ayak basmak, görüş oluşturmak veya beceri atış yeteneği hedeflemek.
 1. Oyun zamanlayıcısında iki dakikaya (00:02:00) ulaşmış olmak.

9.3 Oyunun Durdurulması

Bir Oyuncu, Organizatörleri bilgilendirmeden veya duraklatmadan kasıtlı olarak bağlantıyı keserse, Organizatörlerin bir oyunu durdurmasına gerek yoktur. 

 1. Yönlendirilmiş Duraklatma 

Organizatör, tamamen Organizatörün takdirine bağlı olarak herhangi bir zamanda herhangi bir oyuncu cihazında bir maçın duraklatılmasını emredebilir veya bir duraklatma komutu uygulayabilir.

 1. Bir Duraklatma Sırasında Oyuncular Arasındaki İletişim

Oyuna ara verildiğinde, adil rekabeti sağlamak için oyuncuların birbirleriyle oyun hakkında herhangi bir şekilde iletişim kurmalarına veya koltuklarından ayrılmalarına izin verilmez. Oyuncular, konuları mevcut oyunla ilgili olmamak kaydıyla birbirleriyle iletişim kurabilirler. Bu, takım iletişimlerini dinleyen ana hakem tarafından izlenecektir. Herhangi bir oyuncu halihazırda oynanan oyun hakkında konuşmaya teşvik ederse, başlangıçta hakem tarafından uyarılacaktır. Uyarıdan sonra konuşmaya devam etmeleri halinde olay Organizatörlere bildirilecek ve buna göre cezalandırılacaktır.

Bir duraklamanın 5 dakikayı aşması durumunda, Organizatörler takım arasında oyunla ilgili yetkili iletişimleri onaylayabilir. Duraklama 15 dakikayı aşarsa, Organizatörler ihtiyaç kullanımı taleplerini onaylayabilir.

 1. Oyuncu Eksilmesi

Diziliş gönderme kuralları doğrultusunda, tüm oyuncuların her yayın gününde oyunlarını tam olarak oynayabilecekleri varsayılır. Bir oyuncunun önceden var olan bir durumundan kaynaklanan bir duraklama, turnuva görevlilerini önceden bilgilendirmeden ortaya çıkarsa, bu makul olmayan bir duraklama olarak sayılacak ve takım buna göre cezalandırılacaktır.

Oyuncu hastalığı, sakatlığı veya fiziksel bir engeli, oyuncunun duraklaması için kabul edilebilir bir neden değildir. Böyle bir durumda Takım, Oyuncunun makul bir süre içinde oynamaya hazır, istekli ve oynamaya devam edip etmediğini belirlemek için, tamamen kendi takdirine bağlı olarak, belirlenen Oyuncuyu değerlendirmek üzere duraklama verebilecek bir Organizatörü uyarmalıdır. Duraklatma süresi Organizatör tarafından belirlenir, ancak birkaç dakikayı geçemez. Organizatör yetkilisi, kimliği belirlenen Oyuncunun makul bir süre içinde oynamaya devam edemeyeceğini tespit ederse, Organizatör yetkilisi kendi takdirine bağlı olarak Oyunun yeniden başlatmaya veya erteleme yapılıp yapılmayacağını belirler.

 1. Oyuna Devam Etme

Durdurulmuş bir oyunun devam etmesi için takım kaptanlarının ilgili tüm takım oyuncularının hazır olduğu bilgisi Organizatöre iletilmelidir. Organizatör, lobi içerisindeki tüm oyuncuları bilgilendirdikten sonra oyunun tekrar devam etmesini sağlar.

 1. Oyunu Yeniden Başlatmak

Bir Oyunun hangi koşullar altında yeniden başlatılabileceğine tamamen Organizatör karar verir. Aşağıdaki koşullar, göstermek için kullanılan örneklerdir:

 1. GOR'dan Önce Yeniden Başlatma

Aşağıda, GOR belirlenmemişse bir Oyunun yeniden başlatılabileceği durumlara örnekler verilmiştir:

 1. Bir Oyuncu amblemlerinin, savaş büyülerinin veya GUI ayarlarının oyun lobisi ile Maç arasındaki bir hata nedeniyle doğru şekilde uygulanmadığını fark ederse, Oyuncu bu ayarları yapmak için Oyunu duraklatabilir. Ayarlar doğru şekilde yapılamaz ise Oyun yeniden başlatılabilir.
 1. Organizatör teknik zorlukların Oyunun normal şekilde devam etmesine izin vermeyeceğini belirlerse (bir Takımın minyonların doğması gibi belirli oyun etkinlikleri için uygun pozisyonda olma becerisi dahil).
 1. GOR'dan Sonra Yeniden Başlatma

Aşağıda, GOR oluşturulduktan sonra bir Oyunun yeniden başlatılabileceği durumlara örnekler verilmiştir.

 1. Bir oyun, Maç sırasında herhangi bir noktada oyun istatistiklerini veya oyun mekaniğini önemli ölçüde değiştiren kritik bir hata yaşarsa.
 1. Organizatör, adil olmayan çevresel koşullar olduğunu tespit ederse (örn. aşırı gürültü, fan gank, düşmanca hava, kabul edilemez güvenlik riskleri).
 1. Bu şekilde bir yeniden başlatma gerçekleşirse, oyun hiçbir ayar korunmadan ve tamamen yeni seçimler ve yasaklarla başlayacaktır. Takımlara, yeniden başlatma için stratejilerini telafi etmeleri ve yeniden anlatmaları için beş (5) dakikalık ek süre verilecektir.
 1. Yeniden Başlatma Protokolü

Bir oyun, Maç sırasında herhangi bir noktada oyun istatistiklerini veya oyun mekaniğini önemli ölçüde değiştiren kritik bir hata yaşarsa veya dış ortam koşulları savunulamaz hale gelirse, yeniden başlatma gerçekleşebilir.

 1. Yeniden başlatma gerçekleşmeden önce belirli koşulların karşılanması gerekir. Organizatör, hatanın kritik ve doğrulanabilir olduğunu belirlemelidir. Hatanın kritik kabul edilmesi için, hatanın bir Oyuncunun oyun durumunda rekabet etme becerisine önemli ölçüde zarar vermesi gerekir. Hatanın bir Oyuncunun rekabet etme becerisine zarar verip vermediğinin belirlenmesi tamamen Organizatörün takdirine bağlıdır. Bir hatanın doğrulanabilir olarak kabul edilmesi için hatanın kesin olarak mevcut olması ve muhtemelen Oyuncunun hatasına atfedilemeyecek durumda olması gerekir. İzleyici daha sonra söz konusu örneği yeniden oynatabilmeli ve hatayı doğrulayabilmelidir.
 1. Bir Oyuncu kritik bir hata yaşadığına inanıyorsa, Oyunu duraklatmalı ve en kısa sürede bir hakeme bu durumu bildirmelidir. Eğer Oyuncunun bu raporu, avantaj kazandıracak bir zamanda olası bir yeniden başlatmayı kasti olarak geciktirmek için belirtmediği ve art niyetli davrandığı anlaşılırsa, yetkililer yeniden başlatmaya izin vermeyecektir.
 1. Organizatör, hatanın kritik ve doğrulanabilir olduğunu ve Oyuncunun duraklatma protokolünü izlediğini belirlerse, hatayı yaşayan Ekibe yeniden düzenleme seçeneği sunulacaktır. Takım kabul ederse, yetkililer Oyunu yeniden başlatmak için bu Bölümde belirlenen kuralları kullanmaya çalışacaktır. Bunun bir istisnası, yeniden başlatmanın bir kahraman hatası nedeniyle gerçekleşmesidir, bu durumda Game of Record durumuna bakılmaksızın ayarlar artık korunamaz (seçimler ve yasaklamalar dahil) ve kahraman en azından günün geri kalan Maçları için uygun olmayabilir.  Ayrıca hata, belirli bir oyun unsuruna kesin olarak bağlanamadığı sürece, kahraman günün geri kalan maçlarında kullanımı yasaklanabilir veya tamamen kaldırılabilir.

9.4 Erteleme

Organizatörlerin oyunun tekrar başlatılmasını ilan etmesine yol açan teknik bir sorun olması durumunda, tamamen kendi takdirine bağlı olarak, oyunun yeniden başlatılması veya ertelenmesini talep edebilirler.

9.5 Oyun Sonrası Süreç

 1. Sonuçlar

Organizatör, oyun sonucunu onaylayacak ve kaydedecektir.

 1. Teknik Notlar

Oyuncular, herhangi bir teknik sorunu Organizatör ile belirleyecektir.

 1. İhtiyaç Molası

Organizatör, Oyuncuları bir maçın devam eden bir sonraki Oyununun (Bo3/5/7) seçim / yasaklama aşaması başlamadan önce verilen süre hakkında bilgilendirecektir. Her takımın tüm oyuncuları zamanında hazır olmalı ve başlamadan önce oyun alanında hazır bulunmalıdır. Organizatörün hatırlatmalarından sonra hazır olmayan takımlara, ceza yaptırımı uygulanacaktır.

 1. Maç Sonuçları

Geçerli bir sebep olmaksızın bir takımın hükmen mağlup olarak kaybettiği, dolayısıyla diğer takımın hükmen galip olarak kazandığı maçlar, bir Takımın Maçı kazandığında alacağı minimum puana üzerinden işlenecektir (örn. Bo1 Maçları için 1-0, Bo3 Maçları için 2-0, Bo5 Maçları için 5-0). Kaybedilen Maçlar için başka hiçbir istatistik kaydedilmeyecektir.

9.6 Maç Sonrası Süreç

Organizatörlerin oyunun yeniden başlama kararı almasına neden olan teknik bir sorun olması durumunda, MTC yetkilileri, tamamen kendi takdirine bağlı olarak, Oyunun yeniden başlatılmasını veya ertelenmesini talep edebilir.

 1. Sonuç

Organizatör maç sonucunu onaylayacak ve kaydedecektir. (Sahada) Takım kaptanı, koçu veya menajeri, resmi sonuçları doğrulamak için hakemler tarafından kendilerine verilen bir belgeyi imzalamalıdır.

 1. İhtiyaç Molası

Maçlar ve oyunlar arasında ara verilmesi veya ertelenmesi gereken durumlarda, hakemler en kısa sürede ilgili Takım Yöneticilerini bilgilendirecektir. Güncellemeler ayrıca takımlara en kısa sürede sağlanacaktır.

 1. Sıradaki karşılaşma

Oyuncular, bir sonraki programlanmış maçları da dahil olmak üzere, müsabakadaki mevcut durumları hakkında bilgilendirilecektir.

 1. Müsabaka Sonrası Yükümlülük
 1. Oyuncular, medya görünümleri, röportajlar veya herhangi bir maç konusunun daha fazla tartışılması dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak üzere maç sonrası yükümlülükler hakkında bilgilendirilecektir.

10. Davranış kuralları

10.1 Müsabaka Davranışı

 1. Haksız Oyun

Aşağıdaki eylemler haksız oyun olarak kabul edilecek ve Organizatörün takdirine bağlı olarak cezalara tabi olacaktır.

 1. Gizli Anlaşma

Gizli anlaşma, iki (2) veya daha fazla Oyuncu, Antrenör, Takım ve/veya kuruluş arasında rakip Oyuncuların aleyhine olacak herhangi bir anlaşma olarak tanımlanır. Gizli anlaşma aşağıdaki gibi eylemleri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

 1. İki (2) veya daha fazla oyuncu arasında bir oyunda zarar vermeden ve engellemeden oynamak ya da makul rekabet standardında oynamak için anlaşmak olarak tanımlanan rekabetsiz oyun.
 1. Ödül parasını ve/veya diğer herhangi bir tazminat biçimini bölüşmek için önceden anlaşmak.
 1. Bir suç ortağından bir oyuncuya ya da oyuncudan bir şuç ortağına elektronik veya başka türlü sinyal göndermek veya almak.
 1. Para ödülü için veya başka herhangi bir nedenle bir oyunu kasten kaybetmek veya başka bir oyuncuyu bunu yapmaya ikna etmeye çalışmak.
 1. Rekabet Bütünlüğü

Takımların herhangi bir MTC Oyununda her zaman ellerinden gelenin en iyisini yapmaları ve sportmenlik, dürüstlük veya fairplay ilkeleriyle tutarsız davranışlardan kaçınmaları beklenir. Anlaşılır olması adına, bu kuralın ihlal edilip edilmediğini belirlerken takım yapısı ve seçme/yasaklama aşaması dikkate alınmayacaktır.

 1. Hacklemek

Hacklemek, Mobile Legends: Bang Bang oyun istemcisinde herhangi bir Oyuncu, Takım veya Oyuncu veya Takım adına hareket eden kişi tarafından yapılan herhangi bir değişiklik olarak tanımlanır.

 1. İstismar

İstismar, bir avantaj elde etmek için kasıtlı olarak herhangi bir oyun içi hatayı kullanmak olarak tanımlanır. İstismar, bunlarla sınırlı olmamak üzere şunları içerir: öğe satın almadaki hatalar, tarafsız minyon etkileşimlerindeki hatalar, kahramanların yetenek performansındaki hatalar veya tamamen Organizatörün takdirine göre amaçlandığı gibi çalışmayan diğer oyun işlevleri.

 1. Seyirci Monitörleri

Bir Oyunda oynayan oyuncuların, söz konusu Oyunun gözlemci düzeyinde bir görünümünü gösteren (yani, haritanın tarafsız bir görünümünü gösteren veya gösterebilen) herhangi bir ekrana veya cihaza bakmalarına veya bakmaya teşebbüs etmelerine izin verilmez.

 1. Hesap Paylaşımı ve Yönlendirme

Başka bir Oyuncunun hesabı altında oynamak veya başka birinin başka bir Oyuncunun hesabı altında oynamasını talep etmek, teşvik etmek veya yönlendirmek yasaktır.

 1. Hile Yöntemleri

Herhangi bir hile cihazı, hile programı veya sinyal cihazları, el işaretleri vb. benzeri herhangi bir hile yönteminin kullanılması yasaktır.

 1. Kasıtlı Bağlantı Kesme

Uygun ve açıkça belirtilmiş bir neden olmaksızın kasıtlı olarak bağlantı kesilmesi.

 1. Organizatörün Takdiri

Yalnızca Organizatörün kendi takdirine göre karar verdiği, bu kuralları ve/veya Organizatörler tarafından rekabetçi oyun oynamak için belirlenen dürüstlük standartlarını ihlal eden diğer herhangi bir başka eylem, eylemsizlik veya davranış.

 1. Aşağılayıcı Davranış

Bir takım üyesi, bir rakibe, taraftara veya yetkiliye yönelik herhangi bir Aşağılayıcı Davranışta bulunamaz veya herhangi bir kişiyi/kişileri ırkını, etnik kökenini, cinsiyetini, dinini veya bilişsel yeteneğini (veya engelini) aşağılayıcı şekilde aynısını yapmaya teşvik edemez.

Trashtalk'a, yukarıda belirtilenlere kesinlikle uyulması koşuluyla izin verilir.

Bir rakibe, taraftara veya yetkiliye yönelik aşırı küfür veya müstehcen hareketler veya başka herhangi bir kişiyi/kişileri aynısını yapmaya teşvik eden kişiler sert bir şekilde cezalandırılacaktır. Bu, maç öncesi, maç sırası, maç sonrası ve sonrası için geçerlidir.

 1. Profesyonel Tutum

Oyuncuların profesyonel bir şekilde rekabet etmesi beklenir. Maçı iptal etmek, oyunu sebepsiz yere durdurmak veya bariz bir çaba eksikliği göstermek, oyuncu davranışının ihlali olarak yorumlanacak ve maç cezaları, hükmen hükmen kaybetme ve Ligden diskalifiye ile sonuçlanacaktır.

 1. Yarışma Şekli
 1. Tüm MTC oyuncuları, canlı yayın sırasında çevrimiçi yarışmalar sırasında dik oturmalıdır. Ayaklarını koltuğa koyamaz, bağdaş kuramaz veya başka türlü yakışıksız bir şekilde hareket edemez. Cep telefonları sadece masaüstünde kullanılmalıdır.
 1. Katılımcılar ve takım üyeleri sahne arkası düzenine saygı göstermelidir; yüksek sesler çıkarmaktan, dalga geçmekten veya diğer takımların hazırlıklarını olumsuz etkilemekten kaçınmalı ve takım salonunu temiz ve düzenli tutmalılardır.
 1. Müsabaka sırasında yarışmacıların hakemin izni olmadan ayağa kalkmalarına veya yerlerinden ayrılmalarına izin verilmez. Özel durumlarda, oyuncular ellerini kaldırmalı ve hakemden izin almalıdır.
 1. Bir seri müsabakası başlamadan önce, her iki takımın yarışmacıları sahnenin ortasına gelecek ve saygı göstergesi olarak el sıkışacaktır (sağ el). El sıkıştıktan sonra takım bölgelerine döneceklerdir.
 1. MTC süresi boyunca hiçbir takım oyuncusu kötü niyetle yarışmayı olumsuz etkileyecek herhangi bir davranışta bulunamaz.
 1. Kimlik

Bir Oyuncu yüzünü kapatamaz veya kimliğini Organizatörden gizlemeye çalışamaz. Organizatör, her Oyuncunun kimliğini her zaman ayırt edebilmelidir. Oyunculara, tanınmalanmarını engelleyen veya diğer Oyuncuların veya Organizatörün dikkatini dağıtan herhangi bir materyali kaldırmaları talimatı verilebilir.

10.2 Profesyonel Olmayan Davranış

 1. Kurallara Göre Sorumluluk: Aksi açıkça belirtilmediği sürece, kasıtlı olarak işlenmiş olsun ya da olmasın, Resmi Kuralların suçları ve ihlalleri cezalandırılır. Bu tür suçları veya ihlalleri işlemeye teşebbüs etmek de cezalandırılabilir.
 1. Taciz: Taciz yasaktır. Taciz, önemli bir süre boyunca meydana gelen sistematik, düşmanca ve tekrarlanan eylemler veya bir kişiyi tecrit etmeyi veya dışlamayı amaçlayan ve/veya kişinin haysiyetini etkilemeyi amaçlayan tekil korkunç bir olay olarak tanımlanır.
 1. Cinsel Taciz: Cinsel taciz yasaktır. Cinsel taciz, istenmeyen cinsel yaklaşımlar olarak tanımlanır. Değerlendirme, makul bir kişinin karşı davranışı istenmeyen veya rahatsız edici olarak kabul edip etmeyeceğine dayanır. Cinsel tehdit/zorlama veya cinsel ilişki karşılığında avantaj vaadi gibi herhangi bir cinsel taciz durumuna tolerans gösterilmeyecektir.
 1. Ayrımcılık ve Aşağılama: Ekip Üyeleri, ırk, ten rengi, etnik, ulusal veya sosyal köken, cinsiyet, dil, din, siyasi veya başka herhangi bir görüş, mali durum, doğum, cinsel yönelim veya başka bir nedenle ayrımcı veya aşağılayıcı söz veya eylemlerle bir ülkenin, özel kişinin veya insan grubunun onurunu veya bütünlüğünü rencide edemez.
 1. Organizatörler, MTC, Moonton, D-Brawl ve Mobile Legends: Bang Bang Hakkındaki Beyanlar: Takım Üyeleri, Organizatörün tek taraflı ve mutlak takdiriyle belirlenen şekilde, MTC'nin, Organizatörlerin, D-Brawl'ın, Moonton'un veya bağlı kuruluşlarının veya Mobile Legends: Bang Bang'in çıkarlarına zararlı veya olumsuz etkisi olan herhangi bir beyan veya eylemde bulunamaz, yapamaz, yayınlayamaz, yetkilendiremez veya onaylayamaz.
 1. Onay Almadan Bilgi Sızdırma: Takımlardan MTC boyunca onay veya görünürlük için evrak göndermeleri istenecektir. Bu evraklar, MTC boyunca beklentileri korumak ve sürdürmek için gereklidir. Erken duyurular, bir Takımın yaklaşan Maçlar için stratejiler oluşturmak için kullanacağı rekabetçi gözlemciliği bozabilir. Bu nedenle, bir Takım Oyuncusuna rekabet sürecini baltalayabileceği için bilgi vermemesi söylendiyse ve Takım Oyuncusu söz konusu bilgiyi vermeye devam ederse, Takım Oyuncusu ve/veya Takım cezalara tabi olacaktır.
 1. Suç Faaliyeti: Bir Takım Üyesi, yaygın hukuk, yasa veya antlaşmalar tarafından yasaklanmış ve yetkili bir yargı merciinde mahkumiyete yol açabilecek veya bir şekilde böyle sonuçlar doğurabilecek herhangi bir faaliyete dahil olamaz.
 1. Ahlaka aykırı davranış: Takım oyuncuları, Organizatör tarafından ahlaka aykırı, yüz kızartıcı veya geleneksel ahlak ve ahlak kurallarına aykırı olarak değerlendirilen hiçbir eyleme katılamazlar.
 1. Gizlilik: Bir Takım Oyuncusu, Organizatör, Moonton veya herhangi bir Moonton iştiraki tarafından sağlanan gizli bilgileri tüm sosyal medya kanalları dahil olmak üzere hiçbir iletişim yöntemiyle ifşa edemez.
 1. Rüşvet: Hiçbir Takım Oyuncusu, bir Oyuncuya, koça, menajere, Organizatöre, Moonton çalışanına veya başka bir MTC Takımıyla bağlantılı veya onlar tarafından istihdam edilen kişiye, yarışan bir Takımı mağlup etmek veya mağlup etmeye teşebbüs etmek için vaat edilen, verilen veya verilecek hizmetler için herhangi bir hediye veya ödül teklif edemez.
 1. Kural Dışı Teklif / Kusurlu Hareket ve Müdahale Durumu: Hiçbir Takım Üyesi veya Takımın bir bağlantısı, bir MTC Takımına kayıtlı olan resmi antrenör veya Oyuncuya istihdam teklifinde bulunamaz, onları başka bir Takıma çekemez veya söz konusu MTC Takımı ile yapılmış olan sözleşmeyi ihlal etmeleri için herhangi bir resmi antrenör veya Oyuncuyu teşvik edemez.
  Resmi bir antrenör veya Oyuncu, Takımdan ayrılma arzusunu açıkça ifade edebilir ve ilgili tüm tarafları Takımın onayını aldıktan sonra yöneticileriyle iletişime geçmeye teşvik edebilir (tüm piyasayı hedefleyen genel bir açıklama). Ancak, Antrenör veya Oyuncu, bir Takımı doğrudan kendi yönetimine ulaşmaya veya sözleşmeden doğan yükümlülüklerini ihlal etmeye ikna edemez (örn. Bu kuralın ihlali, Organizatörün takdirine bağlı olarak cezaya tabi olacaktır. Başka bir Takımdan resmi bir antrenörün veya Oyuncunun durumu hakkında bilgi almak için menajerler, Oyuncunun ve/veya resmi antrenörün şu anda sözleşmeli olduğu Takımın yönetimiyle iletişime geçmelidir. Sorgulayan Ekip, bir Oyuncu ile sözleşmeyi görüşmeden önce Organizatöre görünürlük sağlamalıdır.
 1. Hediye/Rüşvet: Rakip bir Takımı yenmek veya yenmeye teşebbüs etmekle ilgili davranış sergilemek için Oyunun rekabetçi yönüne bağlı olarak vaat edilen, sergilenen veya sergilenecek davranışlar için hiçbir Takım Oyuncusu, herhangi bir hediye, ödül veya rüşvet kabul edemez. Bu kuralın tek istisnası, bir Takımın resmi sponsoru veya sahibi tarafından bir Takım Oyuncusuna ödenen performansa dayalı prim ödemesidir.
 1. Aykırılık: Hiçbir Takım Oyuncusu, Organizatörün makul şekilde belirttiği talimatları veya kararları uygulamaya karşı çıkamaz ve reddedemez
 1. Şike: Hiçbir Takım Oyuncusu, yasalar veya bu kurallar tarafından yasaklandığı üzere, herhangi bir yolla bir Oyun veya Maçın sonucunu başka bir takıma teklif edemez, kabul edemez, şike yapamaz veya maç sonucunu etkileme girişiminde bulunamaz.
 1. Belge veya Çeşitli Talepler: Organizatör tarafından talep edildiği üzere, sezon boyunca çeşitli zamanlarda bazı belgeler veya diğer evrakların teslimi söz konusu olabilir. Evrak işlemleri Organizatör tarafından belirlenen standartlara göre tamamlanmazsa, Takıma karşı cezai yaptırım söz konusu olabilir. Talep edilen evrakların zamanında teslim alınmaması ve tamamlanmaması halinde cezai işlem uygulanabilir.
 1. Sigara Yasağı: Lig Aşamasında ve büyük finaller maçlarında takım oyuncularının yayın sırasında sigara içilmesine izin verilmemektedir.
 1. Alkol Yasağı: Lig aşamasında ve büyük finaller maçlarında takım oyuncularının yayın sırasında ya da arasında alkol ve/veya alkollü içecekler tüketmesine izin verilmemektedir.

10.3 Bahis Yasakları

Hiçbir Takım Oyuncusu veya yetkilisi, herhangi bir MTC Oyunu veya Maçının sonucu üzerine doğrudan veya dolaylı olarak bahis veya kumar oynama eyleminde bulunamaz.

10.4 Rakip Oyunlar

Oyuncular, Menajerler ve Antrenörler, rakip oyunların herhangi bir etkinliğine / aktivitesine / canlı yayınına veya rakip oyunların teşhirini sağlayacak başka bir aktiviteye dahil olmayacaklardır. Rakip oyunlar Mobil Çok Oyunculu Savaş Arenası (MOBA) Oyunu olarak tanımlanmaktadır.

10.5 Takım Davranışları

Görüntü Çekim Faaliyetleri: Organizatörün, yetkili ekiplerin ve personelinin bir görüntü çekimi gerçekleştirmesi durumunda tüm takımların bu çekimlere katılması zorunludur. Buna fotoğraf çekimi, video çekimi vb. çekimler dahildir ancak bunlarla sınırlı değildir. Takımlar ve oyuncular, bu tür gereksinimleri Organizatör tarafından belirlenen zamanlama ve diğer gereksinimler dahilinde tamamlamak için Organizatör ile işbirliği yapmalıdır. Çekimler sırasında gecikme veya geç kalma gibi herhangi bir suistimal, MTC cezalarına tabi olacaktır.

11. Ceza Kurallarına Uyum

11.1 Cezaya Tabi Olma

Organizatörün tamamen kendi takdirine bağlı olarak, haksız oyun avantajı teşkil ettiğine inandığı herhangi bir eylemde bulunduğu veya buna teşebbüs ettiği tespit edilen kişiler cezaya tabi olacaktır. Bu tür fiiller nedeniyle verilecek cezaların niteliği ve kapsamı tamamen Organizatörün takdirinde olacaktır.

11.2 Cezalar

 1. Herhangi bir Takım Oyuncusunun bu Kuralları ihlal ettiğinin tespit etmesi üzerine Organizatör, yetkisinde herhangi bir sınırlama olmaksızın aşağıdaki cezaları verebilir:
 1. Sözlü veya Yazılı Uyarı(lar)
 1. Mevcut veya Gelecekteki Oyun(lar) için Taraf Seçiminin Kaybı
 1. Ceza(lar)
 1. Oyun Kaybı
 1. Uzaklaştırma(lar)
 1. Diskalifiye(ler)
 1. Yasal İşlem
 1. MTC Türkiye Şampiyonası 2023 Otoritesinin Uygun Gördüğü Diğer Cezalar
 1. Tekrarlanan ihlaller, MTC'ye gelecekteki katılımdan diskalifiye edilmeye kadar uzanan ve gitgide artan cezalara tabidir. Cezaların her zaman art arda verilmeyebileceği unutulmamalıdır. Organizatör, tamamen kendi takdirine bağlı olarak, söz konusu Oyuncunun eyleminin diskalifiye edilmeyi hak edecek kadar ciddi olduğunu düşünürse, bir Oyuncuyu ilk ihlal için diskalifiye edebilir.
 1. Belirli bir süre belirten cezalar sadece müsabaka ayları için geçerli olacaktır. Müsabaka ayları, MTC profesyonel müsabakalarının yapıldığı aylar olarak tanımlanır.
 1. Kural ihlalleri Ek A'da bulunan MTC Ceza İndeksi tarafından yönetilecektir .

11.3 Kural İhlali Cezaları

Organizatör, bir Takımın veya Takım Oyuncusunun Resmi Kuralları veya MTC'nin diğer kurallarını ihlal ettiğini tespit ederse, Organizatörler tamamen kendi takdirine bağlı olarak cezalar verebilir.

11.4 Oyuncu / Takım Davranışı Araştırması

Organizatör, bir Takım veya Takım Oyuncusunun Davranış Kurallarını veya diğer Resmi Kuralları ihlal ettiğini tespit ederse, soruşturmayı görüşmek üzere Takım veya Takım Oyuncusu ile iletişime geçebilir, bu durumda Takım veya Takım Oyuncusu doğruyu söylemekle yükümlüdür. Bir Takım veya Takım Oyuncusu doğru bilgi vermezse veya Organizatörü yanlış yönlendirerek soruşturmayı engellerse, Takım ve/veya Takım Oyuncusu bu kural kitabında belirtilen cezalara tabi olacaktır.

11.5 Yayınlama Hakkı

Organizatör, bir Takımın ve/veya Takım Oyuncusunun cezalandırıldığını belirten bir beyan yayınlama hakkına sahiptir. Bu beyanda atıfta bulunabilecek herhangi bir Takım Oyuncusu ve/veya Takım, MTC, Moonton, D-Brawl ve/veya bunların herhangi bir ana firması, yan kuruluşu, bağlı kuruluşu, çalışanı, acentesi veya yüklenicisine karşı her türlü yasal işlem hakkından feragat eder.

11.6 Temyiz

Ceza alan bir Takım / Takım Oyuncusunun, Organizatörün cezalarla ilgili kararları hakkında şüphesi olması durumunda, Takım / Takım Oyuncusu, Organizatöre e-posta (info@dbrawl.com) yoluyla kararlara karşı itirazda bulunabilir. İtiraz Organizatör tarafından incelenecektir.

12. Kuralların Geçerliliği

12.1 Kararların Kesinliği

Bu kuralların yorumlanması, oyuncu uygunluğu, MTC'nin takvim programlanması ve düzenlenmesi ve suiistimal cezaları ile ilgili tüm kararlar yalnızca Organizatöre aittir ve kararları nihaidir. Organizatörün bu Kurallara ilişkin kararları temyiz edilemez ve parasal tazminat veya başka herhangi bir yasal veya hakkaniyete uygun çözüm talebine yol açmaz.

12.2 Kural Değişiklikleri

Bu Kurallar, fairplay ve MTC'nin bütünlüğünü sağlamak için zaman zaman Organizatör tarafından değiştirilebilir, düzeltilebilir veya bunlara ilaveler yapılabilir.

12.3 MTC'nin Çıkarları

MTC ve Organizatörler, MTC'nin çıkarlarını en iyi şekilde korumak için her zaman gerekli yetkiyle hareket edecektir. Bu yetki, bu belgede belirli bir maddenin/metnin bulunmaması nedeniyle kısıtlanmamıştır. Organizatörler, davranışları MTC'nin çıkarlarının sınırları içinde olmayan herhangi bir kuruluşa karşı ellerindeki her tür cezai işlemi kullanabilir.

13. Hakların Gizliliği

Organizatörler, herhangi bir dolandırıcılık, teknik arıza, insan hatası veya Lig Operasyonlarının kontrolü dahilindeki veya dışındaki diğer faktörlerin bütünlüğü veya düzgün işleyişini bozması durumunda, MTC yarışmasını veya herhangi bir bölümünü iptal etme, askıya alma ve/veya değiştirme hakkını saklı tutar.  Müsabaka bu şekilde iptal edilirse, Lig Operasyonları söz konusu müsabakanın kazananlarını tüm şüpheli olmayan, uygun Katılımcılar arasından belirleme hakkını saklı tutar.

14. Gizlilik

Turnuva sırasında Organizatörlerin bir veya daha fazla Oyuncu ile özel olarak iletişim kurmak için çeşitli nedenleri olabilir. Bir veya daha fazla kişiye yönelik mesajlar özel yazışma olarak kabul edilecektir.

Özel yazışmalar 'gizli' olarak korunur ve mesajların alıcıları bu mesajların içeriğini kamuya açıklama yetkisine sahip değildir. Özel yazışmaları yetkisiz olarak ifşa eden herkes hukuki veya cezai olarak sorumlu tutulabilir.

15. Kişilik Hakları

Katılımcı telif hakları gözetmeksizin Organizatörlerin, Organizatörün dahil olduğu grupların diğer şirketlerinin, ortaklarının, alt yüklenicilerinin, Turnuvanın finansal ve medya partnerlerinin veya onlar adına hareket eden şahısların her türlü araç ve platformu kullanarak (fotoğraf, video, ses kaydı vs.) Katılımcının görüntüsünü (ses, silüet, soyadı ve takma ad dahil) düzenleme, yakalama, kaydetme ve gene katılımcının görüntü, soyad, takma ad ve sesini her türlü bilinen ve bilinmeyen, özellikle Organizatörlerin, Organizatörün dahil olduğu grupların diğer şirketlerinin, ortaklarının, alt yüklenicilerinin, Turnuvanın finansal ve medya partnerlerinin veya onlar adına hareket eden şahısların Internet sitelerinde ve mobil versiyonları dahil olmak üzere bütün medya platformu ve türlerinde, bütün bu şirketlerin sosyal medya platformlarında, hizmet sundukları mecralarda, televizyon kanallarında (lineer TV, uydu veya kablo TV, Internet IPTV, lineer olmayan VOD, SVOD, OOH, uçak içi eğlence gibi TV), dijital ve basılı basın kanallarında, CD-ROM, DVD, Blu-Ray, bilgisayar, mobil cihaz dahil olmak üzere ama bunlarla sınırlı olamayan her türlü formatta, her türlü dilde, dünya çapında ve süreden bağımsız olarak düzenleme, kullanma, çoğaltma, sergileme, yayınlama, paylaşma, temsil etme, modifiye etme, adapte etme, çevirme, altyazı ekleme haklarını verir. Bu hak tanıma aynı zamanda Katılımcı tarafından Organizatöre gönderilen video, görüntü ve imgeler ile oyun içinde yapılan her türlü aksiyonun yayınlanma haklarını da içermektedir.

16. Fikri Mülkiyet

Turnuva sırasında kullanılan markalar, logolar, yazılımlar, çizimler, modeller, veri tabanları, çevrimiçi hizmetler ve video oyunları fikri, sınai mülkiyet hükümleri kapsamında korunmaktadır ve ilgili haklar sahiplerine aittir. Materyallerin herhangi bir şekilde çoğaltılması veya hakların temsili kesinlikle yasaktır.

17. Sorumluluğun Sınırlandırılması

Turnuvaya katılım, oyuncuların elektronik iletişim ağlarının özelliklerini ve teknik sınırlamalarını tam olarak anladıkları ve kabul ettikleri anlamına gelir. Oyuncu, çevrimiçi hizmetlerin herhangi bir garanti olmaksızın "olduğu gibi" sağlandığını ve bunların kullanımının kendi risk ve tehlikelerinin de olduğunu kabul eder. Organizatör, altyapı hizmetlerinin kesintiye uğramayacağını, hataların yaşanmayacağını veya problemlerin düzeltileceğini garanti edemez; Turnuva sırasında kullanılan belirli altyapı hizmetlerinin kısmen veya tamamen kesintiye uğramasından sorumlu tutulamazlar.

Epilepsi uyarısı: Bazı insanlar, günlük ortamlarda yaygın olarak bulunan belirli türdeki yanıp sönen ışıklara veya desenlere bakarken epileptik nöbetler yaşayabilir veya anlık bilinç kaybı yaşayabilir. Bu kişilerin Oyunu kullanmadan önce özel önlemler almaları gerekebilir. Epileptik bir duruma bağlı semptomlar yaşarsanız (örneğin: bilinç kaybı veya nöbet), herhangi bir video oyunu kullanmadan önce derhal doktorunuza danışın.

Turnuva sırasında oyuncuya veya üçüncü şahıslara verilen herhangi bir doğrudan veya dolaylı hasar, güvenlik gereksinimleriyle ilgili ciddi bir hata bulunmadıkça Organizatörün veya ticari veya medya ortaklarının sorumluluğunda değildir.

Organizatörün sorumluluğu kesinlikle Turnuvanın organizasyonu ve katılım için gerekli bilgilerin sağlanması ile sınırlıdır.

18. Kişisel Veriler

18.1 Toplanan Veriler

Turnuvaya kayıt sırasında, Organizatörler oyuncu hakkında, kimliği (örneğin: adı ve soyadı, doğum tarihi, adresi, pasaportu, vb.) ve Oyuncunun eksiksiz, doğru ve ilintili olduğunu onayladığı oyun bilgilerini (oyun hesabı, kullanıcı adı, sıralama vb.) toplar. Bu veriler, özellikle oyuncuların sonuçlarının kullanıcı adları aracılığıyla internette paylaşılması adına Turnuvanın organizasyonu ve medya kapsamı için kesinlikle gereklidir.

Eksik veya yanlış verilerle Turnuvaya yapılan herhangi bir kayıt, kaydın iptaline ve hatta Organizatörün takdirine bağlı olarak belirlenecek bir disiplin yaptırımının uygulanmasına yol açabilir.

18.2 Toplanan Verileri İşleme Nedenleri

Organizatörler tarafından toplanan veriler, uygunluk koşullarını doğrulamak, Turnuvanın idari ve teknik yönetimi ve Turnuvanın sorunsuz çalışmasını sağlamak için kullanılır.

Organizatörler tarafından toplanan veriler, oyuncuların performansını internet, sosyal medya ve belirli medya kuruluşları ile dünyanın herhangi bir yerinde yayınlanmak üzere paylaşmak için kullanılır.

Oyuncu Turnuvaya katılarak, Turnuva organizasyonu için kesinlikle gerekli olacağından verilerinin işlenebileceğini kabul eder.

Organizatörler tarafından toplanan veriler, Organizatörler tarafından istatistiksel amaçlarla ve birden fazla turnuva boyunca performanslarına dayalı oyuncu sıralamalarının oluşturulması için de kullanılabilir.

Toplanan veriler Organizatörler tarafından oyunculara uygulanan disiplin cezalarıyla ilgili bir dosya oluşturmak ve tutmak için kullanılır.

Verilerin bu şekilde işlenmesi, Turnuvanın sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlamak, kurallara aykırı davranışları ele almak için gerekli önlemleri almak ve Organizatörlerin meşru çıkarları için gereklidir.

18.3 Toplanan Verilerin Korunması

Toplanan veriler Organizatörler tarafından oyuncunun kayıtlı olduğu son Turnuvanın bitiminden veya Organizatörler tarafından düzenlenen bir turnuvaya son katılımından itibaren bir (1) yıllık bir süre boyunca saklanır. Veriler, disiplin cezasının uygulanabileceği süreye tekabül eden daha uzun bir süre boyunca saklanabilir. Disiplin cezalarının korunmasına ilişkin veriler, belirli bir yaptırımın sona ermesinden veya kaldırılmasından sonra bir yıl boyunca saklanır.

Organizatörler, bu sonuçların bütünlüğünü tarihsel ve arşivsel nedenlerle oyuncuların Turnuva sırasında kullandıkları takma adları süresiz olarak saklama hakkını saklı tutar.

Kullanıcı adlarının korunmasına karşı çıkmak isteyen oyuncular, istedikleri zaman Organizatörler tarafından kullanıcı adlarının silinmesini talep edebilir.

18.4 Veri Alıcıları

Veriler, Organizatörler tarafından kullanılan yetkili servislerle paylaşılacaktır. Oyuncu ayrıca, Turnuva sırasında toplanan herhangi bir verinin, yukarıda belirtilen nedenlerle, özellikle Turnuvanın maddi organizasyonu ve medyaya maruz kalmasıyla ilgili olarak yasal veya diğer gereklilikleri yerine getirmek için işleyecek teknik alt yüklenicilerle paylaşılabileceğini bilmelidir.

Verilerin bir alt yükleniciye aktarılması durumunda, Organizatör, alt yüklenicinin verileri Organizatörün talimatlarına göre işlemeyi taahhüt etmesi ve uygun güvenlik önlemlerinin alınması için gerekli önlemleri aldığını taahhüt eder.

18.5 Verileri İşlenen Kişilerin Hakları

Oyuncu, kendisi ile ilgili kişisel verilere erişme, bunları değiştirme, silme veya aktarma hakkının yanı sıra, söz konusu verilerin kurallarda belirtilen koşullar ve sınırlar dahilinde işlenmesini reddetme veya sınırlama hakkına sahiptir. Oyuncu, ölümünden sonra kişisel verilerine ne olacağına karar verme hakkına sahiptir.

Oyuncu, aşağıdaki iletişim bilgilerini aracılığıyla haklarını kullanabilir: info@dbrawl.com.

Oyuncu ayrıca, ikamet ettiği bölge için kişisel verilerin korunması konusunda ulusal makama şikâyette bulunma hakkına sahiptir.

18.6 Veri Koruma Görevlisi

Organizatör bu konuyla ilgili bir veri koruma görevlisi belirlemiştir. Veri korumasıyla ilgili herhangi bir soru için oyuncular VKG ile şu adresten iletişime geçebilir: info@dbrawl.com.

19. Uygulanabilir Yasa

Bu Kurallar, Türk yasalarına tabidir ve münhasıran Türk mahkemelerinin yargı alanı içerisindedir. Bu şartlardan birinin veya birkaçının kesinleşmiş bir yargı kararıyla geçersiz kılınması halinde, diğer şartlar yürürlükte kalır ve uygulanmaya devam eder.

Ek A

MTC S1 Ceza Yönergeleri

Ceza Yönergeleri A

Davranışlar

1. İhlal

2. İhlal

3. İhlal

Maksimum Ceza

Geciktirici davranışlar

Açıklama: (1) Lobiye veya yayına geç girmek, (2) oyun hesabını zamanında ayarlamamak, (3) maç için Organizatör tarafından belirtilen Discord sunucusuna girmemek dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, bir yayının veya maçın akışını uygunsuz şekilde geciktiren herhangi bir davranış

UYARI

₺1.000

₺2.000

₺3.000 para cezası ve takımın diskalifiye edilmesi

Organizatörün tüm ekipleri önceden yapmamaları konusunda uyarmasına rağmen oyun içerisindeki bir hatanın veya açıklığın kötüye kullanılması

UYARI

Hükmen mağlubiyet

Takımın diskalifiye edilmesi

Mola sırasında Organizatörün bilgisi dışında iletişim kurmak

UYARI

₺1.000

₺2.000

Hükmen mağlubiyet

Makul bir sebep olmaksızın izinsiz mola almak

UYARI

₺2.000

₺3.000

Hükmen mağlubiyet

Organizatörün önceden izni olmadan takımın  oyundan çekilmesi

₺4.000

Takım diskalifiye edilir ve bir sonraki MTC turnuvasına katılması yasaklanır

Takımın turnuvadan çekilmesi

Kazanılan Ödüllerin kaybedilmesi

/

/

/

Oyun içi sohbette herhangi bir olumsuz sohbet davranışı örneği sergilemek

Kazanılan Ödülün Kaybedilmesi ve

Moonton Resmi Turnuvalarından Kalıcı Olarak Uzaklaştırma

/

/

/

Ceza Yönergeleri B

Davranışlar

1. İhlal

2. İhlal

3. İhlal

Maksimum Ceza

Organizatörlere Takım Üyelerinin turnuvaya katılım uygunluğu hakkında yalan söylemek veya yanıltmak

Açıklama: Takım oyuncusunun ikametgahı veya yaşı, sözleşmesi vb. Bilgiler hakkında yanlış bilgi verilmesi

UYARI

₺2.000

₺3.000

Moonton Resmi Turnuvalarından Kalıcı Uzaklaştırma

Suistimal:

Örnek: Maç sırasında hile yapmak, kasıtlı olarak oyunun bağlantısını kesmek

UYARI

₺4.000 ve Hükmen Mağlubiyet

Hükmen Mağlubiyet ve Turnuvadan Diskalifiye Edilme

Hükmen Mağlubiyet ve Moonton Resmi Turnuvalarından 1 Yıl Uzaklaştırma

Büyük Suistimal

Örnek: bir hakeme rüşvet vermeye çalışmak

İhlal edenler için 1 Maça Katılmama Cezası

İhlal edenler için Turnuvadan diskalifiye edilme

İhlal edenler için 1 Yıl Uzaklaştırma

İhlal edenler için Kalıcı Uzaklaştırma

Profesyonel olmayan davranış

Açıklama: cinsel taciz, şiddet, nefret söylemi, taciz edici davranışlar vb.

İhlal edenler için 1 Maça Katılmama Cezası

İhlal edenler için Turnuvadan diskalifiye edilme

İhlal edenler için 1 Yıl Uzaklaştırma

İhlal edenler için Kalıcı Uzaklaştırma

Şike

Açıklama: para ödülü veya başka bir nedenle kasıtlı olarak bir oyunu kaybetmek, para ödülü ve/veya başka bir tazminatın paylaşım biçimini önceden ayarlamak vb.

Turnuvadan Men Edilme

1 Yıl Uzaklaştırma

Kalıcı Uzaklaştırma

Kalıcı Uzaklaştırma

Gizli bilgileri halka açıklamak

Açıklama: Bir oyuncu tarafından Organizatör, Moonton, D-Brawl veya Moonton'un herhangi bir iştiraki tarafından sağlanan gizli bilgilerin tüm sosyal medya kanalları dahil olmak üzere herhangi bir iletişim yöntemiyle ifşa edilmesi

UYARI ve Gizli bilgilerle ilgili tüm ilanların/promosyonların kaldırılması

₺2.000

ve Gizli bilgilerle ilgili tüm ilanların / promosyonların kaldırılması.

₺3.000

₺4.000

Oyuncuların, herhangi bir rakibin oyununun etkinliğine/aktivitesine/canlı yayınına bağlanarak rakip oyunlara görünürlük sağlaması. "Rakip oyunlar" mobil MOBA oyunu olarak tanımlanmaktadır.

UYARI ve rakip oyun/unvanlarla ilgili tüm ilanların/promosyonların kaldırılması

Kazanılan Ödülün kaybedilmesi ve rakip oyun / oyunlarla ilgili tüm ilanların / promosyonun kaldırılması.

Turnuvadan Diskalifiye Edilme

Turnuvadan Diskalifiye Edilme