Published using Google Docs
відкритий урок 3 кл..docx
Updated automatically every 5 minutes

Тема. Множення чисел 10 і 100. Розв’язування задач.

Мета: ознайомити учнів із множенням чисел 10 і 100; формувати навички складання і розв’язування оберненої задачі на суму двох добутків; вдосконалювати обчислювальні навички та вміння учнів обчислювати значення буквених виразів; розвивати мислення; виховувати старанність і відповідальність.

Обладнання: цифри для каліграфічної хвилинки 539; Сніговик з буквеними виразами; картки з прикладами для роботи порядах; картки для індивідуальної роботи, картки-блискавки, малюнки мотоцикла, вантажного автомобіля, верблюда, зозулі.

Хід уроку

І. Орг. момент.

 - Привітайтеся з гостями. Посміхніться і побажайте сусідові успіху. І хай гарний настрій допоможе вам працювати.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Перевірка домашнього завдання.

 - Урок почнемо з перевірки домашнього завдання.

 - Перегляньте задачу № 777, яку ви розв’язували дома.

 - На дошці вирази до задачі. Оберіть правильний.

(33+15) ∙ 6

(33+15) : 6

(33 – 15) : 6

2. Каліграфічна хвилинка. (539)

- Поміркуйте, як зміниться число 39, якщо зліва приписати цифру 5? (Збільшиться на 500)

 - Яке число отримаємо? (539)

 - Що ви можете сказати про це число?

 - Подивіться на дошку, пригадайте, як правильно пишуться цифри.

 - Пропишіть число 539 один рядочок. (1хв)

 - Оцініть свою роботу. Поставте плюс собі на полях, якщо всі цифри написані каліграфічно вірно. Якщо багато відхилень -  поставте мінус.

3. Усні вправи.

 - Сьогодні до вас на урок завітав гість, але щоб дізнатися хто він, треба обчислити приклади і розшифрувати його ім’я. (4 учня працюють біля дошки, приклади на дошці)

І

0 ∙ 2 + 28 = 28

В

18 : 3 : 2 = 3              

С

1 ∙ 7 + 25 = 32        

И

9 ∙ 8 – 71= 1

Н

16 : 8 ∙ 9 = 18          

Г

28 : 4 + 2 = 9              

К

(3 – 3) ∙ 3 = 0

О

32 : 8 ∙ 4 = 16

32

18

28

9

16

3

1

0

С

Н

І

Г

О

В

И

К

І варіант                            ІІ варіант

0 ∙ 2 + 28                          16 : 8 ∙ 9  

1 ∙ 7 + 25                          28 : 4 + 2  

9 ∙ 8 – 71                          (3 – 3) ∙ 3  

                                         

                       (Вирази написані на сніговику)    

                                                                                                                                                                             

                                                                                                                                                                                                                   

                                     

                              b:4+b

                а=1     (40-b):5     b=0                        

                             8:а+а∙1

4.  – Дома ви повторювали таблицю множення. Перевіримо який ряд краще її засвоїв. (Картка з прикладами передається з першої парти на останню)

2 ∙ 9 =                        7 ∙ 9 =

6 ∙ 9 =                        3 ∙ 9 =

9 ∙ 9 =                        5 ∙ 9 =

4 ∙ 9 =                        10 ∙ 9 =

 - Перевіряє останній учень. ( 18, 54, 81, 36, 63, 27, 45, 90)

 - Хто помилився поставте «-«, всі інші поставте собі «+».

 - Останній вираз у вас на картці був 10 ∙ 9. Як ви міркували виконуючи обчислення, адже таблички множення числа 10 у нас немає?

 - Це добре, що ви здогадалися поміняти множники місцями.

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

IV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Робота з таблицею на дошці.

10 ∙ 9 = 90                                      100 ∙ 5 = 500

1 дес. ∙ 9 = 9 дес.                         1сот. ∙ 5 = 5сот.

(10 – це 1 дес.;  1 дес. ∙ 9 = 9дес. або 90)

  1. Первинне закріплення.

10 ∙ 5,   10 ∙ 2,   10 ∙ 7,   100 ∙3,   100 ∙ 6,   100 ∙ 9.

  1. Приклади на закріплення. (Приклади на дошці).

10 ∙ 6 – 15 = 45    

970 – 100 ∙ 9 = 70                        

100 ∙ 4 – 200 = 200               150 – 10 ∙ 7 = 80            

420 + 10 ∙ 3 = 450                 100 ∙ 5 – 250 = 250        

  1. Фізкультхвилинка. (Для очей)

Читали, писали, за всім слідкували.

І очі, малята, втомлятися стали.

Їм слід відпочити. То ж зробим зарядку.

Сідайте зручніше й усе по порядку:

Очі закрили. Побачили ніч?

Відкрили, закрили. Ще раз повторили.

Тепер подивіться то вправо, то вліво,

Вгору та вниз. Ще раз повторимо.

Дивіться, малята, синіє та даль.

А гляньте, на носі не всівся комар?

І знову очима поведіть вправо, вліво, вгору, вниз, вправо, вліво.

Усі відпочили? Берімось за діло.

V. Розвиток математичних знань.

1. Розв’язування задачі № 783.

 - Знайдіть в підручнику задачу № 783. Прочитали.

 - Про що задача? (Про мотоцикли і вантажні автомобілі) (Малюнки на дошку.)

 - Що сказано про мотоцикл?

 - Скільки заправили мотоциклів?

            - Як це записати?                     М. – 7м. по 10л

 - А що сказано про вантажний автомобіль?

 - Скільки заправили автомобілів?

 - Як це записати?                     Авт. – 5авт. по 100л

 - Що треба дізнатися в задачі?

  - Як це показати в короткому записі? (Фігурною дужечкою)

М. – 7м. по 10л

Авт. – 5авт. по 100л

2. Фізкультпауза (для пальчиків «Чапля»)

По болоті чапля йде,

Раз-два, раз-два.

Потім важко слон ступа,

Раз-два, раз-два.

Гусінь повзає маленька,

Просувається швиденько.

3. Задача №782.

        - Рухаємось далі. Задача №782

        - Прочитайте завдання.

        - Розгляньте короткий запис задачі.

        - Про кого треба скласти задачу? (Про кролів)

       - Якого кольору були кролі? (Сірого і чорного)

       - Що відомо про сірих кролів?

 - Про чорних?

 - Яка загальна маса всіх кролів?

 - Що треба дізнатися в задачі?

 - Поміркуйте разом з сусідом по парті, складіть умову задачі. Даю 1хв.   

 - Хто готовий розказати задачу?

(У господині було 6 сірих кролів і 4 чорних. Загальною масою 26кг. Яка маса одного чорного кроля, якщо маса одного сірого 3кг?)

 - Розгляньте план розв’язання задачі.

 - Що потрібно дізнатися першою дією?

 - Подивіться, що вам відомо про сірих кролів?

 - Як знайти масу 6 кролів?  

 - Запишіть.  (3 ∙ 6 = 18кг – маса 6 сірих кролів;)  

 - Що потрібно дізнатися другою дією?

 - Як знайти масу 4 чорних кролів? (Давайте пригадаємо, що нам відомо. Маса всіх сірих кролів і загальна маса всіх кролів.) 

 - Запишіть.   (26 – 18 = 8кг – маса 4 чорних кролів; )

 - Що будемо дізнаватися третьою дією?

 - Як знайти масу 1 чорного кроля?

 - Запишіть.   (8 : 4 = 2кг)

 - Запишемо відповідь. (Веде хтось із учнів)

VI. Підсумок уроку.

VII. Домашнє завдання. (№785, 786.)