Днiпрянська загальноосвiтня школа I-III ступенiв
Урок музичного мистецтва в 1 класi
Тема семестру: Про що розповiдає музика
Тема уроку: Знайомство з піснею
Пiдготувала:
вчитель музичного мистецтва,
I категорiї,
Днiпрянської ЗОШ
Храпанова Олена Федорiвна
2016р
Клас: 1
Урок: 8
Тема уроку: Знайомство з піснею
Тема семестру: Про що розповiдає музика
Музичний матерiал: А.Філіпенко «Узяла лисичка скрипку», П.Чайковський «Осіння пісня».
Мета: • навчальна: учити учнів співати природним звуком; засвоїти з ними поняття «пісня»;
• розвивальна: розвивати емоційну сферу учнів за допомогою емоційного змісту музики П. Чайковського, народної пісні;
• виховна: виховувати емоційну чутливість, здатність до співпереживання, розуміння почуттів і думок, що виражені в музиці.
Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрет композитора П. Чайковського; репродукція картини «Золота осінь» І. Левітана; ілюстрації до музичних творів;
Обладнання: програвач
Тип уроку: урок-гра
Хiд уроку
I. Організаційний момент
1. Перевiрка готовностi учнiв до уроку.
2. Музичне привітання.
II. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Любі діти! Сьогодні у нас незвичайний урок. Куди ми будемо мандрувати, ви дізнаєтесь трохи пізніше. Сьогоднi вранцi до школи нам принесли дуже цікавого і трохи незвичайного листа. Ось послухайте його.
Лист від жителів країни Мудрості.
«Добрий день, дорогі друзі!
Пишуть вам жителі Країни Мудрості. До нас долетіла звістка, що у вашому класі навчаються розумні, кмітливі діти з добре розвиненою увагою, пам’яттю, уявою та мисленням. Ми хочемо запросити вас до країни Муд-рості. Але дістатися до нашої країни непросто. Для цього вам необхідно пройти через випробовування, які будуть зустрічатися на вашому шляху.
Спочатку вам треба пройти стежкою Уваги, далі по містку через річку Пам’яті, до лісу Уяви. Потім ви трішки відпочинете на галявині Фізкультхвилинка, а далі на вас чекатиме гора Спiвуча і прийдете до міста Емоцій, щоб потім дістатися, нарешті, до нашої країни Мудрості.
Якщо виконаєте всі завдання і потрапите до країни Мудрості, то на вас чекає нагорода. Бажаємо успіху!»
Вчитель: - Куди вас запрошують? (В країну Мудрості.)
Вчитель: Так. А щоб ви не заблукали, королева Мудрості передала вам підказку – карту – маршрут подорожі та наказ:
Любі учні! Слухайте наказ:
Самостійно працюйте,
Гарно спiвайте,веселiше танцюйте,
А щоб вийшов добрий результат.
Любіть свій розум, увагу та пам’ять.
Хай мозок працює i вчиться старанно.
Сприймайте все нове i мисліть логічно,
І вчителя слово здійснюйте практично!
Отже, якою стежкою спочатку ви будете прямувати. (Стежкою Уваги.)
«Стежка Уваги»
– Так. Щоб рухатися далі Вам треба виконати ось ці завдання (дістати кон-верт)
III. Актуалiзацiя опорних знань
Завдання №1 Гра «Тихi та гучнi звуки»
Звернiть увагу на дошку. На нiй знаходяться два кошика з назвами : «Гучнi звуки» та «Тихi звуки». У мене на партi зображення тихих та гучних звукiв,але вони переплуталися. Зараз я вам буду показувати зображення всiх музичних звукiв, а ви маєте розкласти їх до вiдповiдних кошикiв.
– Ви добре справилися з першим завданням. Поплескайте собі в долоні і рухайтеся далі. Дивіться на маршрут – підказку. Куди пролягає ваш шлях? (Відповіді дітей)
Правильно, через місток, до річки Пам’ять.
«Річка Пам’ять»
– Щоб пройти по містку, теж треба виконати завдання. (Дістати конверт)
Завдання №2 Гра «Шумить, спiває, грає»
Правила гри: я зараз вам буду показувати предмети або явища природи , а ви повиннi швидко вiдповiдати, що вони роблять: лiс… (шумить); оркестр… (грає); хор… (спiває).
Молодці! Старались! Поплескайте собі в долоні.
Подивіться на карту. Куди пролягає наш шлях? (Відповіді дітей)
«Ліс Уяви»
Так. Далі, якщо виконаєте наступні завдання, то подолаєте густий ліс Уяви. Ось і конверт із завданням.
IV. Засвоєння нових знань
Завдання №3 Скласти власний музичний твiр на тему «Осiнь у казковому лiсi»
Учитель. Чи помітив хто-небудь із вас, як гарно навкруги?
Погляньте на цю iлюстрацiю (зображення картини «Золота осінь» І.Левітана
♦ Що ви бачите на нiй?Яку пору року художник майстерно зобразив?
♦ Яку картину намалювала чарівниця-осінь у цьому казковому лiсi?
Так, уже не так тепло, сонечко вже не таке яскраве, листочки пожовкли, дні стали коротшими.
- Як змінюється погода восени?
Так, вона буває різною. У теплі дні —свiтить сонечко, небо - чисте блакитне, чути спiв пташок, але незабаром стане прохолодніше.
- Погляньте, яку осінь побачив і намалював чудовий художник Ісаак Ілліч Левітан! У своїй картині «Золота осінь» він передав поезію в’янення осінньої природи на порозі швидкої зими.
♦ Який період осені зобразив художник? (Жовтень)
♦ Який стан осінньої природи передав художник? (Спокій)
У цій картині Левітан втілив сумну і світлу прощальну красу осені. Небо затягнуло хмарною пеленою, вітер куйовдить верхівки беріз. Вони скидають своє вбрання на пожовклу траву. Птахи вже відлетіли у теплі краї, і тиша опустилася на ліс.
♦ Чи може музика намалювати подібну картину осені?
Cьогоднi я пропоную всiм вам стати композиторами i створити власну мелодiю про осiнь.
Гра «Композитор»
♦ Якщо ви були б композитором, то яку музику осені ви написали б?
♦ Який настрій у нас викликає осінь?
Та не лише славна за твою ти вроду —
Урожай багатий ти несеш народу.
Пишна і дорідна, пахнеш ти медами,
Славиш край наш рідний зерном і плодами!
Восени люди відмічають свято урожаю. А жодне свято у нашій країні не обходиться без пісні.
♦ Які пісні про осінь вам відомі?
♦ Що таке пісня?
Молодці! Старались! Iз цим завданням ви справилися чудово.
Подивіться на карту – підказку і скажіть куди ви рухаєтеся далі. (Відповіді дітей)
«Гора Спiвуча»
Так, ви праві, треба подолати гору Спiвучу. На горі Спiвуча потрiбно трiшки поспiвати та розучити пiсню А.Філіпенка «Узяла лисичка скрипку».
V. Практична робота
Вокально-хорова робота
1. Вокально-хорова робота
Розспiвування
2. Розучування пiснi А.Філіпенко «Узяла лисичка скрипку».
а) первинне слухання пiснi у виконаннi вчителя;
Послухайте, будь ласка , дану пiсню i скажiть:
- Про що в нiй спiвається? Якi почуття у вас викликала ця пiсня?
- Який музичний iнструмент згадується?
б) пофразове розучування I, II куплету пiснi;
в) первинне виконання пiснi А.Філіпенко «Узяла лисичка скрипку».
VI. Закріплення нових знань
І з цим завданням ви справились швидко. Поплескайте собі в долоні. Ви добре попрацювали, тому пора вам відпочити на галявині Фізкультхвилинка.
«Галявина Фізкультхвилинка»
Ви відпочили? А тепер подивіться на карту – підказку і скажіть куди ви рухаєтеся далі. (Відповіді дітей)
«Місто Емоцій»
Вчитель: Так, в місто Емоцій. Яке ж завдання приготувала володарка країни Мудрості?
Завдання №4
Послухати музичний твiр П.Чайковського«Осіння пісня».
а) Розповiдь про композитора
Учитель. Композитор П. Чайковський свої враження від осінньої природи втілив у п’єсі «Осіння пісня». І хоча він жив дуже давно, але враження композитора від осінньої природи ми можемо відчути і зараз. Послухайте твір «Осіння пісня».
♦ Якою П. Чайковський побачив осінь?
б) слухання п’єси «Осіння пісня» П. Чайковського.
в) аналіз прослуханого твору:
♦ Які настрої осені ви відчули?
♦ Як композитор передає осінній настрій?
Так, ми відчули красу цієї пори, слухаючи музику: прозоре, блідо-блакитне повітря, різнокольорові листочки, що їх підхоплює та кружляє вітер, а потім плавно опускає на землю. Яка чудова музика!
І не кожній пісні потрібні слова — інколи пісня зрозуміла без слів.
У вас все вийшло! Поплескайте собі в долоні.
От і дісталися ви до країни Мудрості.
«Країна Мудрості»
Погляньте, діти, що це за конверт, такий гарний, що ж в ньому? Так це ж на-городи за вашу кмітливість – нотки від королеви Мудрості.
А тепер повертаємось до школи радісні та щасливі!
Підсумок уроку:
Як називалася наша гра? Гра називалась «Мандрівка в країну Мудрості»
Чи сподобалась вам гра?
Що найбільше сподобалось?
VI. Закріплення нових знань
Гра «Чарiвнi долоньки»
- Я називатиму твердження, що характеризують музику. Якщо, на вашу думку, твердження є правильним , ви маєте швидко його «вмiймати в долонi» (оплесками) i повторити вголос. Якщо ви з ним не згоднi, то сидiть тихо.
П’єса «Осіння пісня» П. Чайковського
- Я стверджую, що ця музика є красивою. (учнi плескають в долонi i повторюють)
- Я стверджую, що ця музика є темною та сердитою. (учнi заперечують)
- Ця музика нiжна? (нiжна)
- Я стверджую, що ця музика – зимова. (учнi заперечують)
- Я стверджую, що ця музика про квiтку. (учнi заперечують)
VII. Підведення підсумків уроку, оцiнювання учнiв
“ Мікрофон”
-Що ви навчились ?
-Що сподобалось?
-Що найбільше запам’яталось?
VIII. Домашнє завдання
Знайти загадки про музичнi iнструменти