Poniedziałek 18.09.2018

Poniżej odnoszę się do oświadczenia użytkownika “Komitet Rewizyjny”. Nie odnoszę się do komentarzy zamieszczonych pod oświadczeniem.

---

Nie chciałem tego wszystkiego komunikować publicznie zbyt wcześnie gdyż chcę komunikować rozwiązania - i zależało mi by ogłosić początek zmienionej formy, raporty, nie “koniec Lata Twórców”. W takim stylu działam.

Komitet Rewizyjny: W poniedziałek po zakończeniu Ósmego Turnusu (tj. 03.09.2018), prezes Fundacji Cohabitat Paweł Sroczyński, definitywnie i bez ostrzeżenia zamknął projekt Lato Twórców i rozwiązał tworzący go zespół.

Jędrzej Cyganik, Michał Zadroga, Joanna Bojczewska, Marta Łukowska, Ben Lazar, Karolina Olejniczak i Robert Legień kończą współpracę w ramach projektu Osada Twórców i wycofują swoje wsparcie finansowe i wizerunkowe.

Warto dodać, że po sezonie 2017 swoje wsparcie finansowe i wizerunkowe, bez rozgłosu, wycofało ponad 100 osób. Gdyby istniała agenda polityczna, ktoś z pewnością mógłby wszystkich policzyć i skrzyknąć, wszyscy by mieli coś do powiedzenia. Nie było takiej… po prostu przestali przysyłać darowizny, angażować się - ze swoich osobistych powodów. Tak wygląda natura tego przedsięwzięcia. Rozwiązałem też współpracę z czterema “drużynowymi”. Z opublikowanego oświadczenia użytkownika “Komitet Rewizyjny” wynika jakoby, decyzja o końcu współpracy ze mną była bezpośrednią reakcją na ogłoszone przeze mnie informacje. W istocie koniec ten nastąpił wcześniej (wpływając na moje posunięcia). Powody zaniku intencji współpracy są różne dla każdej z osób. Po kolei ...

Zespół :

Jędrzej (pracownik)

Przynajmniej od czerwca komunikował, że nie nie ma możliwości pracy przy potencjalnym Lecie Twórców 2019. Powody jakie podawał to: 1/ chęć podjęcia pracy zarobkowej za granicą 2/ mieszkanie w Toruniu z dziewczyną 3/ brak wsparcia dla mnie jako lidera projektu 4/ brak entuzjazmu do formuły turnusowej. Deklarował wówczas że pozostanie w projekcie jako członek gromady. Niezależnie od tych faktów, osobiście nie miałem woli rozwijania dalszej współpracy stanowiskowej z Jędrzejem.

Michał (pracownik)

Michał jasno wyraził, że w obecnej formule nie będzie już dłużej pracować. Mówił to na wykładach, nie krył się z tym. Z Michałem rozmawiałem osobno. Często go nie było na poniedziałkowych posiedzeniach, co nie było problemem personalnym a bardziej logistycznym. Przedstawiłem mu wizję na sezon 2019, w której nie ma Lata Twórców, robimy festiwal i znacząco ograniczamy ilość turnusów i zaczynamy działać projektowo i dodatkowo komercyjnie. Wyjaśniłem mu też sprawy związane z księgowością, których nie rozumiał. Spotkanie zakończyło się entuzjazmem Michała „Paweł, jeżeli to będzie tak wyglądać, to wchodzę w to. Jak będziesz znać szczegóły to daj mi znać”. Przybiliśmy piątkę. Powód jego odejścia jest mi aktualnie nieznany, nie zakomunikował mi tej decyzji. Byliśmy w dobrych stosunkach.

Marian (pracownik)

W niedzielę przed turnusem 8, w trakcie spotkania na którym zadeklarowaliśmy swoją obecność lub brak na jesień 2018 oraz sezon 2019, Marian stanowczo wyraził swoje zdanie, że nie będzie pracować przy Lecie Twórców 2019 jeśli będzie wyglądać tak samo. Wyraził też ponownie jak bardzo jest zmęczony tymi dwoma sezonami.

Joanna (pracowniczka)

Na kilka dni przed turnusem 8 odbyliśmy z Joanną rozmowę w której podzieliłem się swoimi odczuciami odnośnie współpracy. Wyraziłem trudność jaką sprawia mi obcowanie z jej pasją do polityki którą wnosi do organizacji, stawianiem „spraw na ostrzu noża”, emocjonalnością. Wyraziłem też szacunek, wdzięczność i podziw dla poziomu pracy w zakresie merytorycznym. Rozmawialiśmy o głębokich różnicach jakie mamy w stylu prowadzenia organizacji, o tym jak niepewnie się ze sobą czujemy, o możliwości rozejścia się w zgodzie. Rozjechaliśmy się bez podjęcia decyzji, mieliśmy wrócić do rozmowy po jej powrocie z odosobnienia zen. Po powrocie z odosobnienia, na niedzielnym spotkaniu przed turnusem 8, Joanna ogłosiła, że odkryła w sobie, że wzywa ją podróż, być może na Hawaje i że ma już jasność, że nie będzie pracować w sezonie 2019. Do rozmów wrócić nie zdążyliśmy.

Na tym właśnie spotkaniu zaprosiłem wszystkich na ten słynny poniedziałek „po zakończeniu 8 turnusu”. Poczułem, że czas to wszystko podsumować i uporządkować.

Inni zaangażowani :

Marta Łukowska (praktykantka z Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego)

Przy stole zespołowym nie pojawiała się na początku. Była wszak w roli praktykantki w ogrodzie prowadzonym przez Joannę. Po vision-space na turnusie 5 zaproponowała, że może poprowadzić Grupy Robocze. Zgodziłem się na to, jednocześnie mocno podkreślając znaczenie tych grup, że zależy mi aby mocno uświadomić wszystkie osoby, że to jest ćwiczenie, głos doradczy, nie poważny proces przejęcia decyzyjności w projekcie. Widziałem i widzę ogromną wartość w wykonaniu takiego ćwiczenia. Możemy testować. Dużo się nauczyłem. Marta zaplanowała praktyki do końca października.

Ben Lazar (członek Gromady)

Ben poprosił mnie aby mógł rozstawić namiot na terenie Osady, gdyż potrzebuje bazy na ten sezon i nie ma zaplanowanego miejsca przebywania na ten czas. Zgodziłem się. Cenię Bena i równowagę jaką wprowadzał. Ben organizował poranną agro-jogę i koszenie kosą. Zgodnie zdecydowaliśmy aby Bena zaprosić na poranne spotkania aby po prostu mógł wyrazić swoje zdanie. Ceniliśmy je wszyscy. Ben nie posiadał głosu w sprawach organizacyjnych. Ben deklarował neutralność wobec rozłamu do samego końca. Zmienił zdanie na chwilę przed publikacją na Facebooku.

Karolina Olejniczak (członek Gromady)

Osoba, która chyba najczęściej odwiedzała Osadę. W tym sezonie wcieliła się w rolę wolontariuszki. Nie miała głosu w sprawach organizacyjnych. Nigdy nie zakomunikowała mi swoich krytycznych poglądów nt. sposobu organizowania Osady.

Robert Legień (wolontariusz > stażysta)

Przyłączył się do projektu jako mój osobisty pomocnik na poziomie Fundacji Cohabitat. Powoli przekazywałem mu kompetencje związane z rozliczaniem organizacji. Mieliśmy szerokie plany współpracy, które Robert podtrzymywał nawet jeszcze po ogłoszeniu decyzji w „ten poniedziałek”. Uzgodniliśmy zmianę jego statusu, rozpoczęliśmy proces zatrudnienia. Decyzja o odejściu nastąpiła nagle, wskutek nieznanych mi powodów. Nigdy wcześniej nie usłyszałem od niego zarzutów. Byłoby to dla mnie ważne. Do samego końca deklarował wsparcie. Robert nie posiadał głosu w sprawach organizacyjnych. Miało to się zmienić.

PONIEDZIAŁKOWE SPOTKANIE “PO 8 TURNUSIE” :

Ze względu na rozbudzone nadzieje, oczekiwania oraz niepewność związaną z wypaloną, znaną formułą Lata Twórców, wiele osób wyrażało potrzebę abym w końcu zabrał głos w tych wszystkich sprawach jako osoba decyzyjna i odpowiedzialna. Zebrałem to wszystko razem w obrazie, w którym czułem, że mogę dalej być obecny i zapewnić bezpieczeństwo w okresie transformacji. W poniedziałek zorganizowałem dwie sesje. Na pierwszą zaprosiłem pracowników, a na drugą pozostałe zaangażowane osoby. Było to dla mnie ważne, gdyż zasadniczo różne są dla mnie profesjonalne relacje z pracownikami od tych z wolontariuszami - ich głosy nie są równoważne, zwłaszcza w zakresie strategii i wizji. Nie znalazłem zrozumienia w grupie. To był początek ujawnienia się politycznego rozłamu, istniejącego w ukryciu od początku sezonu 2018. Na spotkanie z pracownikami nie przyszedł Jędrzej oraz Joanna, twierdząc, że nie zgadzają się na taki podział zespołu.

Spotkania się odbyły. Zakomunikowałem na nich najważniejsze refleksje, mówiąc jednocześnie, że to są podwaliny pod decyzje, bardzo wczesne wglądy, wymuszone całą sytuacją. Moją intencją było dać jasność co do dalszego kierunku, aby o faktycznych decyzjach podjąć strategiczną dyskusję jesienią.

Odbyło się też trzecie spotkanie na które zaprosiłem wszystkich, którzy chcą wspierać i działać w zaproponowanym szkicu wizji. Na spotkaniu byli obecni: Marian, Krysia, Paulina, Karolina Olejniczak, Karolina Pająk, Robert Legień, Czapi, Paweł Sroczyński, Aleksandra Filipek.

Postulaty „poniedziałkowych” spotkań :

- Zakomunikować gromadzie o zmianach do końca 2018 :

Ze względu na to że A/ każda osoba zapisana na LT2018 deklarowała dobrowolne wpłaty do końca grudnia 2018, B/ odpowiadam za pełne wypłaty dla pracowników C/ potrzeba każdemu czasu na odpoczynek i namysł/ zdecydowałem, że optymalnym czasem na powiadomienie wszystkich o zmianach będzie grudzień 2018, kiedy decyzje będą świadome, przemyślane i strategicznie ukształtowane, a wszyscy pracownicy bezpiecznie otrzymają swoje wypłaty.

- Radykalnie zmienić Lato Twórców

Znany nam wszystkim format jest ogromnie obciążający finansowo, energetycznie i psychicznie. Ja osobiście nie wytrzymałbym już ani miesiąca dłużej. Przez ostatnie dwa sezony niektórzy z nas przeżyli 19 turnusów. Zmiany, o których mówiłem tak dalece ingerowały w strukturę, że objawiał się właściwie nowy projekt, który trzeba by nazwać i sformułować inaczej. Na spotkaniu z pracownikami sugerowałem, aby utrzymać relacje z Gromadą ale nie skalować projektu, utrzymując relacje z tymi którzy już są i nie zapraszać nowych.

- Uruchomić i rozwinąć działania komercyjne

Model finansowania społecznego nie sprawdził się i nie ma możliwości spłacenia pożyczek ani inwestycji w Osadę. Mówiłem o pomysłach na znaczące zwiększenie przychodów w celu wyrównania zdrowia finansowego Osady.

- Myśleć i działać długofalowo

Na spotkaniu z pracownikami (Marianem i Karoliną Pająk) mówiłem o tym, że trzeba zadbać o nas, ludzi którzy żyją w Osadzie, że my musimy być na pierwszym miejscu. Krótko rozmawialiśmy o możliwościach. Nie było osób z tzw. “Komitetu Rewizyjnego”, a szkoda gdyż to był czas na usłyszenie ich głosu.

Komitet Rewizyjny: Decyzją prezesa Fundacji zakończone zostały również prace Grup Roboczych powołanych w czasie Sezonu 2018 (na Piątym Turnusie i kontynuowane podczas następnych). Tym samym pytania i postulaty dotyczące niejasności finansowych i organizacyjnych w Fundacji Cohabitat, które zostały sformułowane w oddolnym procesie demokratycznym nie otrzymały odpowiedzi.

O tym, że formuła Grup Roboczych się wyczerpała jako format pracy w turnusową sobotę zrobiliśmy notatkę po trzeciej ich edycji. Moja decyzja była podsumowaniem tej refleksji. Efekt prac grup roboczych przedstawia sobą ogromną wartość jako mapa zagadnień którymi jest potrzeba się zająć. Wyrażam wdzięczność wszystkim zaangażowanym. Zadanie kontynuacji tej pracy zostanie podjęte po odpoczynku i głębokiej ewaluacji tego i poprzedniego sezonu. Na najważniejsze kwestie odpowiem do końca tego roku.

Pojawił się na Grupach Roboczych aspekt, który wzbudził mój niepokój. Obserwowałem narastanie oczekiwań a czasem nawet żądań. Odkryłem sterującą tym procesem agendę polityczną.

Komitet Rewizyjny: Sukces, jaki odniosła społeczność Gromady Twórców pracując wspólnie przez dwa lata oraz jej potencjał stoją pod znakiem zapytania w wyniku jednoosobowych decyzji, a także braku konsekwentnej wizji, strategii działania oraz braku realistycznego budżetu. Sytuacja ta jest tym bardziej rażąca w kontekście inicjatyw i konkretnych propozycji podjętych przez Grupy Robocze i Zespół w ostatnich miesiącach.

Ujmę to inaczej. Sukces jaki odniosła społeczność Gromady Twórców oraz Cohabitat ma swój początek w wyniku moich jednoosobowych decyzji, które nadały tej pracy ramy. Po odważnym uruchomieniu nowego formatu, otworzył się potencjał wielu ludzi, którzy go współtworzyli. Format został z entuzjazmem przyjęty przez Gromadę. Rozwijaliśmy się w tym czasie razem - i organizacja i współtwórcy. Sukces ten jest zagrożony wskutek kolektywnej odpowiedzialności użytkownika „Komitet Rewizyjny”, który ogłosił niepełne, pozbawione kontekstu informacje wewnętrzne. Brak konsekwentnej wizji, strategii i realistycznego budżetu to fakt. Osada Twórców to eksperyment i od samego początku było to komunikowane. Dopiero teraz mamy dane po uruchomieniu zupełnie nowego, unikatowego modelu współtworzenia społeczności. Właśnie dotarliśmy do jego pierwszego kluczowego kamienia milowego, dużego zakrętu. Odkrywamy. To nie zakładanie ogródka. Trzeba to rozumieć. Na prace strategiczne zaplanowaliśmy czas jesienią. Trzeba takie rzeczy zabrać na zewnątrz, poradzić się, zrobić analizę stanu zastanego itp. - pierwsze przygotowania do tych działań rozpoczęliśmy wiosną tego roku. Takie rzeczy przychodzą etapami. Dzięki temu rozłamowi teraz przyjdą o wiele szybciej.

Komitet Rewizyjny: Największym potencjałem Osady jest społeczność Gromady Twórców, która finansuje i tworzy projekt. Pomimo wielokrotnie wyrażonej przez Gromadę potrzeby, wśród priorytetów Zarządu Fundacji nie znalazły się zbudowanie platformy komunikacyjnej, stworzenie przestrzeni zaangażowania dla członków Gromady, czy zadbanie o kontakt i relacje w przerwach między turnusami oraz poza Latem Twórców. Potrzeby społeczności okazały się sprzeczne z nową wizją Prezesa Fundacji, która stawia na ograniczanie relacji i odchodzenie od modelu społecznościowego na rzecz budowania przedsiębiorstwa oferującego komercyjne szkolenia.

Potrzeby zostały usłyszane. Możliwości ich realizacji zostaną zbadane jesienią. Wszystkie wymienione potrzeby były i są w priorytetach, jednak niżej niż realizacja turnusów, stabilność organizacji i dobrostan mentalny osób odpowiedzialnych, w tym mój własny. W Fundacji zasoby czasowe i finansowe są ograniczone. W żadnym wypadku potrzeby te nie są sprzeczne z wizją na Osadę jaka mi przyświeca. Większość z nas działała ponad swoje siły. O więcej prosić nie mogłem. Bez zapewnienia podstawowych potrzeb ludzkich nie da się ruszyć z projektem dalej.

Komitet Rewizyjny: Dlatego stojąc na straży zaufania, jakim darzą nas członkowie Gromady zaangażowani w prace i proces demokratyzacji Osady, powołujemy Komitet Rewizyjny Osady Twórców i podtrzymujemy wszystkie postawione pytania i postulaty między innymi ten najważniejszy pełnego rozliczenia projektów finansowych Fundacji Cohabitat w latach 2017-2018 oraz otwieramy dyskusję na temat obecnej sytuacji i przyszłości Gromady.

Za procesy w organizacji odpowiada Zarząd. Zarząd powołuje Komisje. Ta powołana przez pracowników i wolontariuszy nie pełni takiej funkcji. Jako prezes widzę potrzebę podzielenia się odpowiedzialnością i obowiązkami i cały sezon 2018 wykonuję w tym kierunku działania. W swoim tempie, z zachowaniem wewnętrznej integralności swojej osobistej i organizacji. Pracownicy Osady o tym wiedzą. Odbyły się trzy spotkania w tej sprawie. Nie reaguję jednak na żądania i oczekiwania w tym zakresie od osób, które nie mają żadnej odpowiedzialności cywilno-prawnej ani finansowej. Przyznam, że nie zauważyłem ukrytej za motywacjami prowadzących grupy robocze politycznej agendy, która objawia się teraz z wielką mocą. Wprowadzanie demokracji na siłę, za wszelką cenę, źle mi się kojarzy. Oto ciemna strona „demokracji” - populistyczne hasła, obrona demokracji, nieświadoma opinia publiczna. Ale działa to wyłącznie wtedy, gdy panuje niejasność i brak przejrzystości. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Biję się w piersi. To prawda. Zostanie to naprawione. Będą to kluczowe zagadnienia, którymi zajmie się zarząd jesienią.

Na październik zaplanowane jest stworzenie deklaracji związanej z darowiznami przekazanymi przez członków Gromady. W listopadzie/grudniu pojawi się wizja na dalsze istnienie Osady Twórców i sposób współdziałania z Gromadą Twórców. Robimy swoje… ale na spokojnie, etapowo bez emocji bo w strategii nie może być emocji - muszą być dobrze poukładane fundamenty, które mamy.

Na koniec moja osobista refleksja...Cały proces, przez który obecnie przechodzi organizacja i projekt jest budujący i nie mam żadnych wątpliwości, że zmierzamy do brzegu. Wierzę, że to, co najcenniejsze w Osadzie Twórców jest nienaruszone i przetrwa we wzmocnionej formie.

Niedziela - 16.09.2018

Drodzy zainteresowani,

Zdecydowałem się wprowadzić ten kanał (ten plik) do informowania wszystkich na bieżąco o krokach podejmowanych w zakresie organizacji projektu Osada Twórców. Tezy dotyczące moich decyzji, postulowane przez użytkownika “Komitet Rewizyjny” zostaną opatrzone wyczerpującym komentarzem w ciągu kilku dni. W najbliższej przyszłości (koniec września) pojawią się tutaj również wnioski ze strategicznych sesji roboczych zarządu Fundacji Cohabitat (wraz z planami przyjęć nowych osób) oraz zarys przyszłych działań.

Oświadczenia i treści będą pojawiać się co 2-3 dni. Chcę nadmienić, że w zakresie spraw poruszanych przez użytkownika “Komitet Rewizyjny” intencją moją jest by działać uczciwie i przejrzyście, wobec wszystkich stron - siebie, Fundacji Cohabitat, współpracowników oraz gromady budowniczych Osady Twórców. Chcę naświetlić sprawę, która poprzez manipulacje informacją stała się ogniwem zapalnym. Działam z intencją ukazania wachlarza faktów i jeśli to okaże się możliwe - pojednania i konstruktywnego rozwiązania. Co więcej, osobiście potrzebuję i chcę kontynuować proces wzmacniania samozarządczości osób trwale związanych z projektem. Ze względu na inne priorytety proces ten nie był pierwszoplanowy. Wyrażam ubolewanie, że informacje organizacyjne zostały przekazane przez pracowników i wolontariuszy Fundacji Cohabitat w tak nieodpowiedzialny sposób. Wystrzegam się pilnie działania na czyjąkolwiek niekorzyść, oczerniania, pomawiania, atakowania. Proszę siebie i was o Mądrość, Uważność i cierpliwość. To ważny czas.

Z szerokiego punktu widzenia to zdarzenie jest całkowicie naturalnym procesem. Czas podjąć i to wyzwanie.

Paweł Sroczyński

- inicjator, gospodarz Osady Twórców

prezes zarządu Fundacji Cohabitat

Grupa ludzi skoncentrowana wokół projektu Osada Twórców, za pośrednictwem tego pliku, została poinformowana o :

 1. włączeniu moderacji kanału https://www.facebook.com/groups/osadatworcow/ z intencją zatrzymania rozpsrzestrzeniania manipulowanej informacji publikowanych przez użytkownika “Komitet Rewizyjny”.

 1. powołaniu kanału informacyjnego dot. decyzji związanych z Osadą Twórców (ten plik).

 1. o woli w zakresie możliwości networkowania i linkowania osób z “Gromady”. Wszyscy chcący się połączyć w sieć otrzymają taką możliwość do końca września. W tym celu stworzona zostanie lista mailingowa przekazana później wyłonionej osobie.

 1. o woli w zakresie przedłożenia raportu finansowego z realizacji projektu Lato Twórców z dodatkowym uzasadnieniem większych decyzji.

 1. o woli w zakresie informowania o powodach i kontekstach podjętych decyzji oraz planach na następne lata. Stanie się to stopniowo po zrealizowaniu sesji planistyczno strategicznych, zgodnie z harmonogramem. Pierwsza porcja informacji spłynie pod koniec września.

 1. o woli i potrzebie w zakresie rozbudowy struktury zarządczo-decyzyjnej fundacji. W istocie proces ten został uruchomiony już w kwietniu 2018 w zgodnej i rozwojowej atmosferze. Sezon 2018 jest jego częścią jako weryfikator założeń.

Pracownicy zostali powiadomieni,  za pośrednictwem tego pliku, o tym iż :

 1. aktywność użytkownika “Komitet Rewizyjny” została uznana przeze mnie za informację nieświadomie zmanipulowaną na okoliczność wywołania dezintegracji projektu poprzez wprowadzenie błędnego postrzegania moich decyzji przez wszystkich zaangażowanych w projekt Osada Twórców. Aktywność ta w całości otrzyma pełny, szczegółowy komentarz w tym dokumencie w najbliższych dniach.

 1. skierowano do interpretacji zapisy umów związanych z odpowiedzialnością stron za odstąpienie od umowy z powodów za które Wykonawca ponosi odpowiedzialność oraz zasad rozstrzygania sporów.

 1. ich konta w mediach społecznościowych należących do Fundacji Cohabitat straciły prawa administracyjne oraz do publikowania treści.

 1. skrzynki emailowe w domenie @cohabitat.net zostaną wyłączone z dniem 1.10.2018

 1. jest wola podjęcia mediacji i pojednania