Published using Google Docs
Тема: Географічні координати
Updated automatically every 5 minutes

Тема: Географічні координати.

Назва «Географічні координати і чудеса світу»

Мета: закріпити і систематизувати знання учнів про географічні координати шляхом вирішення практичних завдань ; розширювати кругозір учнів ; здійснювати між предметні зв’язки з історією ; виховувати уважність , самостійність.

Тип уроку :  комбінований.

Вид уроку: урок – детективна історія.

Обладнання : фізична карта півкуль , атласи, зошити, малюнки чудес світу, фізична карта Греції,  опис чудес світу.

Хід уроку

На карте - огромная наша Земля:

Реки и горы, равнины, моря.

Точка на карте зовется обоект ­Такое понятие ввел человек.

Сегодня мы с вами узнаем о том, Что каждая точка имеет свой дом. Чтобы ее отыскать в целом мире, Ей указали этаж и квартиру.

Сложно найти этот адрес ребятам, Если не следовать координатам. Этаж называется широтой,

Номер квартиры - ее долготой.

Как отыскать в дом заветный ключик?

Карта и глобус нас этому учат.

Нам остается припомнить немного, Какие ведут к каждой точке дороги? Как только дороги пересекутся, Искомые точки сразу найдутся

 

На столі у вас лежать картки iз завданнями. Виз­начте географiчнi об’єкти, узявши зазначені в дуж­ках літери, одержите ключове слово, назву  нашого уроку

 

 

550 пн. ш., 1600 сх. д. (4)

410 пн. ш., 160 сх. д. (4)

340 пд. ш., 1510 сх. д. (3)

490 пд. ш., 690 сх. д (2)

80 пд. ш. 1130 сх. д. (1)

330 пд. ш. 700 зх.д.(1).

 

 

380 пн. ш., 1210 зх. д. (1)

390 пн. ш., 780 зх. д. (1)

49 о пд.ш., 690 сх. д. д. (2)

360 пн. ш., 520 сх. д. (1)

310 пн. ш., 320 сх. д. д. (2)

 

Учитель повідомляє  тему уроку.

 

Учитель для того щоб почати нашу детективну  історію нам необхідно згадати :

- Що означає визначити географiчнi координати? Що таке меридіани?  Що таке паралелі?

- Що називається географічною широтою?

- Що таке географічна довгота?

- Яка буває широта? Довгота?

- До скількох градусів визначається географічна широта? Довгота?

- Назвіть найдовшу паралель.

 

Є мicта-казки, мiста-музеї, мiста-руїни, мiста-за­гадки. І  в кожного міста своя унікальна iсторiя, своя таємниця. Давайте сьогоднi вiдкриємо таємницi семи чудес Cвiтy. Магія числа Ciм володiла умами гpeкiв. А допоможуть знайти чудеса cвiтy географiчнi коорди­нати.

Починаємо нашу дивовижну подорож у світ  історії, у світ прекрасного i заодно закріпимо вміння визна­чати географiчнi координати і відчуємо себе трішки детективами , адже щоб знайти і визначити розміщення  7  чудес світу нам потрібно буде пройти ряд випробувань.

Перше  випробування  :   Мені до рук потрапила книга відомого детектива Агата Крісті  , яка описує цей об’єкт і розповідає, що  там знайдено великі скарби та гарні настінні малюнки, але вона не вказує де це було , а лише написані координати.   Визначте яке чудо світу ховається за координатами  30о пн. ш., 33о сх. д. (Учитель показує картку.) Визначте країну, де воно розташоване?  ( Єгипетські піраміди)

 

Учитель демонструє дане чудо світу та коротко розповідає про нього.  Учні наносять на карту це місце і піраміди.

Учні  отримують  закодовану букву .( г)

Друге випробування :  читаємо далі книгу там нову зустрічаємо таємниче місце  і нову тільки координати : 330 пн. ш., 45о сх. д ( учитель демонструє картку) . Визначте , що приховують дані координати .Визначте назву міста, поблизу якого знаходяться руїни  Стародавнього Вавилона? (Багдад.)

Учитель  демонструє  висячі сади та коротко розповідає про це чудо.

Учитель демонструє дане чудо світу та коротко розповідає про нього.  Учні наносять на карту це місце .

Учні  отримують  закодовану букву .(а )

 

Третє випробування : А тут  Агата Крісті розповідає про науку наука - геогра­фiя.А в якій же країні вона зародилася. Визначте цю країну якщо    координати столицi   тієї: 34о пн. ш., 24о сх. д. Що це за місто ? Що це за країна ? Чим порадує  вона? (Афiни, Грецiя.)

Учитель  демонструє та розповiдає  про Зевса Олiмпiйського.

Учитель демонструє дане чудо світу та коротко розповідає про нього.  Учні наносять на карту це місце.

Учні  отримують  закодовану букву .(з )

 

Четверте випробування:  Читаємо далі .Наступна пригода нас очікує в місці, що мaє  коорди­нати' 38о пн. ш., 35о сх. д.  ( Мала Азія)

Так, це пiвострiв Мала Азiя, сучасна територiя Туреччини. Чим же вiдoмa ця кpaїнa?

Учитель  розповiдає та демонструє  Apтeмiдy та храм Арте­мiди.

Учитель демонструє дане чудо світу та коротко розповідає про нього.  Учні наносять на карту це місце .

Учні отримують закодовану букву ( а)

 

П’яте випробування: Що очікує нас далі?У Середземному мopi багато ocтpoвiв, але є вiдомий ще з античних часiв острів. Його адреса: 36о пн. ш., 28о сх. д.  (о. Родос.) Чим відомий даний острів , чому автор про нього згадує, що там є цікавого?

Учитель  розповiдає та демонструє  Колос Родоський.

Учитель демонструє дане чудо світу та коротко розповідає про нього.  Учні наносять на карту це місце.

Учні отримують закодовану букву ( а)

 

 

Шосте випробування : Працюємо далі. Агата Крісті наступну таємничу букву сховала  в місті , якого зараз немає , а є лише його координати. : 37о пн. ш., 27осх. д. (М. Бодрум.)

Учитель розповідає про Мовзолей в Галікарнасі.

Учитель демонструє дане чудо світу та коротко розповідає про нього.  Учні наносять на карту це місце.

Учні отримують закодовану букву (д)

.

 

Сьоме випробування

Ось і наближаємося ми до останнього випробування , отримамо останню букву із закодованого слова, яке нам потрібно відгадати. Остання таємниця очікує в місті, яке відоме з часів Олександра Ма­кедонського, котрий його заснував. Де ж воно зна­ходиться? Чим знамените це місто? Його координа­ти: 32о пн. ш., 30о сх. д. (Олександрiя.)

Учитель розповідає про Олександрійський маяк.

Учитель демонструє дане чудо світу та коротко розповідає про нього.  Учні наносять на карту це місце.

Учні отримують закодовану букву (д)

 

Закодоване  слово : ЗАГАДКА. Як ви думаєте чому Агата Крісті закодувала це слово, що воно нам дає?

 

Учитель:

Чудеса света

Видел я стены твои, Вавилон,

На которых просторно и колесницам

 Видал Зевса в Олимпии я,

Чудо висячих садов Вавилона, Колосс Гелиоса

 И пирамиды - дела многих и тяжких трудов.

Знаю Мавзола гробницу огромную,

 Но лишь увидел я Артемиды чертог,

Кровлю вознесших до туч,

Все остальное померкло пред ним,

 Вне пределов Олимпа

Солнце не видит нигде  равной ему красоты

 

Учитель. Людство живе в тpeтім тисячолiтгi. Чи зумiло воно зберегти стародавнi пам'ятки, чи змогло воно продовжити список семи чудес Cвiтy, щоб людсь­ка пам'ять назавжди зберегла образ и дивовижних створiнь генiальних майстрiв?

 

 

1. Лiнії  на глобусi, проведенi перпендикулярно до екватора.

2.Лiнiя на карті i, проведена паралельно екватору.

3.Найдовша паралель.

4.Прилад для визначення cтopiн горизонту.

5 Зображення земної поверхні на площині.

6. Вид предмета зверху.

7.  Найдовша річка  cвiту.

 

 

Підсумок уроку.

Домашнє завдання.