Вчитель: Юрчук О.Д.
Клас: 9-Б
Дата: 24.11.2014
Урок № 23
Тема: «Незвичайні святкування»
Цілі: 1) активізувати лексичний матеріал за темою уроку;
2) практикувати учнів у читанні та аудиюванні з метою отримання загального уявлення та максимально
точного розуміння всієї інформації;
3) описувати різні культурні традиції та святкування ;
4) розширити знання учнів про незвичні святкування в Великій Британії;
5) прищеплювати повагу до тадицій народу, мова якого вивчається.
Обладнання: підручник Solutions(pre-intermeddiate), робочий зошит, роздатковий матеріал (HO1), (HO2), (HO3), телевізор, DVD-програвач, Word on the Street (Teacher’s Resource Pack, British Council).
Хід уроку.
I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
Put the word celebrations on the board and elicit students’ associations. Ask what celebrations students dislike and do not/are not going to observe in their adult lives.
Students present their dialogues in making invitations and accepting or declining. (SB, ex.5,6 p.70)
ІІ. Основна частина уроку.
T.: Describe the photo below and the photo on the right. Answer the questions. Use the words in the box to help you.
T.: Read the text below. Match each paragraph with one of the following headings. There is one extra heading that you don’t need.
T.: Read again and complete the table.
Name | |||
Date/Season | |||
Country | |||
Activities |
T.: Answer the questions.
2. Аудіювання. Перегляд відео.
1) Підготовка до аудіювання. Pre-listening activity.
(HO1)
2) Аудіювання. Перегляд відео.
Т.: Watch the video about another unusual celebration – Bonfire Night and fill in the table you have already started to complete.
3) Етап перевірки почутого та побаченого. Comprehension check.
(HO2)
T.: Think of a festival or special event in your country. Fill in the table.
T.: Imagine you are a TV reporter. Use the completed table to present one of the festivals .
(HO3)
Today I’m going to talk to you about … … people celebrate it … On the day … Thank you for your time. Are there any questions? |
III. Заключна частина уроку.
Т.:What have you learned today? What can you do now?