TAHTACIÖRENCİK ÇİĞ SÜT HAKKINDA AÇIKLAMALAR

Tahtacıörencik Köyü’ndeki süt üreticileri küçük çaplı üreticilerdir. Genelde 1 ila 15 arası inekleri olur. Yerli kara sığırlar ve yerli melezi inekler, yılın büyük bölümünde dışarıda serbest gezinip otlar, kışın da besin takviyesi olarak genellikle kuru ot, arpa ve fiğ yerler. Bazı istisnalar dışında birçok aile, akşamları ineklerin ahıra gelmeye istekli olması için, az miktarda hazır (endüstriyel) yem vermektedir.

Köydeki geleneksel üretim biçiminin sürmesi nitelikli çiğ süte erişim kadar, köyün ekolojik gelişim planları için de önemli. Sütlerin niteliği (kıvamı, yağ oranı, lezzeti) mevsimden mevsime hatta inekten ineğe değişebilse de, ölçütler aynı:

Sütü edindikten sonra en kısa sürede pişirmeye çalışın. Katkısız olduğu için uzun süre dayanmayacaktır.

SÜTLERİN NİTELİĞİ

Köyden temin ettiğiniz süt her seferinde biraz farklı olabilir. Sanayi tipi süt üretiminde büyük miktarlarda süt toplanıp işlendiği için, sütün niteliği fazla değişkenlik göstermez; sütün yağı ve tadı ortalamada aynı kalır. Oysa üreticiden doğrudan temin edilen sütlerde nitelikler farklılaşabilir. Çünkü farklı üreticilerin (bazen de aynı üreticinin) farklı ineklerinden farklı zamanlarda sağılmışlardır. Süt niteliğinin farklı olmasının bazı sebepleri: