Еврика – це просто! Результат – це важливо!

Переваги евристичних методів вивчення орфографії

Мабуть,  саме такий  образ  учня - п’ятикласника вимальовує наше сьогодення:  це   вчорашній   учень початкової  школи,  перед яким уже в

5 класі вимальовуються перспективи ЗНО.

Адже база орфографічної та пунктуаційної грамотності  учнів формується саме в п’ятому класі.  Програма з української мови для п’ятого класу, усім нам це добре відомо, досить   складна.

          Учень-п’ятикласник повинен зрозуміти, запам’ятати й безпомилково відтворювати  великий обсяг важливої мовної інформації. І від того, наскільки цей процес буде ефективним, залежить мовна компетенція учня в майбутньому.

        Тому логічно виникає питання: як полегшити процес запам’ятовування і відтворення потрібної мовної інформації?  

Адже наша пам’ять – це великий зал бібліотеки. І якщо ми не можемо в потрібний момент знайти маленьку брошурку серед тисяч книжок, то це означає тільки одне: ми не знали де шукати і як шукати.

Що відчуваємо ми при цьому?  Звичайно, розчарування, стрес, безпорадність.

        Приблизно теж саме відчуває учень, коли в потрібний момент не може відтворити правильно ту чи іншу орфограму.

Як  же гарантувати закладення важливої інформації саме в довготривалу пам’ять?  

Цікаво, що секрет ефективного запам’ятовування давно розкритий. Виявляється, смислова інформація запам’ятовується у 22 рази краще, ніж інформація, позбавлена логічності.

        Найвищий відсоток запам’ятовування гарантує 15 – 30 хвилини уроку.

        

        Але разом з тим, слід зауважити, що наступного дня (без відповідного закріплення і повторення вивченого) у пам’яті залишиться лише 50% отриманої інформації, а через місяць лише 30-35%.

        При цьому давня істина «Повторення – мати навчання» працює своєрідно: краще повторити 100 разів протягом місяця, ніж 100 разів протягом дня.

Важливо згадати також про «трьох китів» ефективного запам’ятовування. Це поєднання зорової, слухової та діяльнісної пам’яті.

Адже  саме  їхня взаємодія і лежить в основі евристичних методів  вивчення орфографії.

 Одразу хотілося б зазначити, що використання евристичних методів не обмежується ні предметними, ні віковими рамками. Ці  методи  є абсолютно універсальними.

        Але разом з тим, це не панацея і не 100-відсотковий засіб . Це не правила, а лише спосіб запам’ятовування певних орфограм. І про це слід постійно нагадувати учням .

        Слід сказати, що це справді евристичне відкриття сталося абсолютно випадково, коли при підготовці до словникового диктанту  я роздумувала над тим, чи можуть учні запам’ятати за 10-15 хвилин  написання 20-25 слів?!

        Чесно кажучи, сумніви брали гору. І раптом я звернула увагу на це слово: левада . Побачила в ньому  слово лев. Народилося речення :  «Лев на леваді». Помилитися при такому поєднанні слів  було просто неможливо. Залишилось тільки вигукнути : «Еврика!»

Виявляється, серед слів з ненаголошеними е,и в коренях слів, що не перевіряються наголосом, є група слів, які містять у собі «готову відповідь».

Подальші пошуки, співпраця з учнями, колегами дали змогу створити  асоціативний словничок, хоча місце для нових відкриттів  у ньому, безумовно, є.

Отже, знання  елементарних правил ефективного запам’ятовування  допоможе вчителю правильно вибудовувати тактику і стратегію опрацювання і закріплення навчального матеріалу, а евристика на уроках української мови   гарантує  не лише довготривале запам’ятовування, але й безпомилкове відтворення мовної інформації.