Урок 20 Інформатика 11(ІКТ)
Створення звітів за однією та кількома таблицями. Групування даних у звітах.
Мета.
Навчальна. Ознайомити з поняттям звіт, навчити створювати звіти за однією та кількома таблицями, групувати дані у звітах.
Розвиваюча. Розвивати логічне та алгоритмічне мислення.
Виховна. Виховувати культуру мовлення.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Учні повинні знати:
Учні повинні уміти:
Матеріали для роботи з учнями:
План
Хід уроку
1. Організація початку уроку.
3. Актуалізація опорних знань.
4. Мотивація навчальної діяльності.
На попередньому занятті ми вибирали в таблицях записи, що задовольняють певні критерії. Але в багатьох випадках вибрати записи — значить зробити тільки половину справи, адже часто з ними потрібно виконати якісь підсумкові операції: підрахувати їх кількість, підсумувати значення того чи іншого поля тощо. Підсумкову операцію, наприклад обчислення середнього віку учнів у кожному класі або визначення кількості класів, у яких викладає кожен учитель, часто виконують відразу над багатьма групами записів. У табличному процесорі для виконання таких завдань, нагадаємо, використовують проміжні підсумки та зведені таблиці, а в СКБД застосовують спеціальні різновиди запитів. Крім того, у СКБД Microsoft Access засобом відображення на аркушах друкованого формату підсумкових характеристик для груп записів є звіти. Ці засоби ми розглянемо на сьогоднішньому уроці.
5. Вивчення нового матеріалу.
Звіти
Підіб’ємо певні підсумки. У реляційній базі даних можна створювати запити двох різновидів: із групуванням та без нього. У запитах із групуванням усі записи в кожній групі об’єднуються в один, а результат запиту без групування — це таблиця, у якій відображено значення всіх полів усіх записів (рис. 10.6, а). Однак у деяких випадках для користувача незручна ні перша, ні друга форма подання інформації. Скажімо, у запиті без групування «Для кожного вчителя визначити прізвища та імена учнів, яких він навчає», результат виконання якого зображено на рис. 10.6, а, доречно було б виконати «м’яке» групування, відобразивши по одному разу прізвище, ім’я та по батькові кожного вчителя, а під ним — список усіх його учнів (рис. 10.6, б). У Microsoft Access подати дані в такий спосіб дозволяють звіти (рос. Отчеты). Звіти — це екранні форми, що призначені насамперед для подальшого друку на папері, і тому найчастіше вони подаються у вигляді аркушів паперу формату А4.
В одному звіті може відображатися інформація з однієї або кількох таблиць або запитів. Створювати звіти, як і інші об’єкти БД, можна в режимі майстра або за допомогою конструктора. Зауважимо, що коли у звіті відображаються дані з кількох таблиць, краще спочатку створити запит, де ці таблиці з’єднуються, а вже потім, на основі цього запиту, — звіт.
Подібно до форм, звіти найзручніше створювати в режимі майстра. Розглянемо детально всі кроки майстра на прикладі звіту за таким запитом.
Для кожного вчителя визначити класи, у яких він викладає, а також прізвища, імена та середню успішність учнів цих класів.
Попередній крок
Створюємо запит, умову якого ми щойно сформулювали. Вікно конструктора запиту показано на рис. 10.7. Зауважте, що прямий зв’язок між таблицею класів та вчителів видалено, оскільки він визначає, хто є класним керівником, а за умовою запиту нам така інформація не потрібна. Зберігаємо запит під назвою Учителі_класи_учні.
Крок 1
Запускаємо майстер звітів, клацнувши кнопку Создание отчета с помощью мастера (Створення звіту за допомогою майстра) на вкладці Отчеты головного вікна бази даних. Перший крок майстра звітів такий самий, як і майстрів форм та запитів. На ньому потрібно вибрати поля, дані з яких відображатимуться у звіті. У нашому випадку зі списку Таблицы и запросы слід вибрати запит Учителі_клаеи__учні, а потім за допомогою кнопки » — усі його поля (рис. 10.8).
Крок 2
На другому кроці визначаємо, яка таблиця буде головною, а яка — підлеглою, як ми це робили під час побудови форми за кількома таблицями. Головною таблицею є та, за значеннями полів якої проводитиметься групування, а підлеглою — та, значення полів якої відображатимуться в групах. У нашому звіті головною буде таблиця вчителів, а підлеглою — таблиця учнів, оскільки для кожного вчителя ми виділятимемо групу учнів (рис. 10.9).
Крок З
На третьому кроці майстра можна задати поля, за якими виконуватиметься додаткове багаторівневе групування. У нашому прикладі групування першого рівня здійснюється за вчителями, а учнів, які відповідають одному вчителю, можна ще поділити за класами — це буде групування другого рівня (рис. 10.10). Додаткові поля для групування вибирають за допомогою кнопки >, а рівень групи змінюють за допомогою кнопок та
.
Крок 4
На цьому кроці визначають поля, значення яких сортуватимуться. Крім того, якщо серед полів звіту є числові, грошові або поля дати/часу, то у вікні майстра з’являється кнопка Итоги (Підсумки), за допомогою якої можна задати підсумкову операцію для таких полів. Наприклад, у нашому запиті можна обчислити середню успішність учнів кожного класу (рис. 10.11). Залежно від того, який перемикач встановлено у групі Показать, відображатимуться або тільки результати підсумкових операцій (только итоги), або і підсумкові значення, і самі дані (данные и итоги).
Кроки 5-7
На п’ятому кроці вибирають спосіб розташування та вирівнювання даних у звіті. Якщо має відображатися багато полів, краще обрати альбомну орієнтацію аркуша. На шостому кроці слід задати стиль оформлення звіту, а на сьомому — його ім’я.
Готовий звіт (рис. 10.12) можна переглянути, двічі клацнувши його значок, та відредагувати за допомогою конструктора. Для цього звіт потрібно виділити в головному вікні бази даних і клацнути кнопку Конструктор, щоб перейти у вікно конструктора звітів. Найчастіше режим конструктора використовують для розширення і редагування написів.
Завдання 10.7
Сконструюйте звіт за запитом для кожного вчителя визначити класи, у яких він викладає, та прізвища й імена учнів, яких
він навчає, виконавши кроки, описані вище. Відобразіть також середню успішність учнів кожного класу.
Для допитливих.
Якщо ви побудували звіт на основі якогось запиту, а потім цей запит змінили, на звіті ці зміни ніяк не відіб’ються. Щоб дійсно змінити набір даних, які відображаються у звіті, потрібно клацнути правою кнопкою миші індикатор в лівому верхньому куті вікна конструктора звіту, вибрати з контекстного меню команду Свойства і на вкладці Данные вікна властивостей звіту клацнути кнопку ІЗ» розташовану справа від поля Источник записей. У результаті ви перейдете знайоме вікно конструктора запиту. Але це буде той запит, який справді пов’язаний зі звітом (в області запитів головного вікна бази даних його немає).
Завдання 10.8
Створіть звіт, у якому для кожного класу відображатимуться прізвища, імена та спеціальності вчителів, що в ньому викладають, а також кількість таких учителів.
6. Висновки.
7. Завдання для самостійного виконання
а) Для кожного класу визначити прізвища та імена учнів, що в ньому навчаються, а також їх найвищу та найнижчу успішність.
б) Для кожної спеціальності визначити вчителів, що її мають, кількість таких учителів та класи, у яких вони викладають.
8. Питання для роздумів
9. Завдання для досліджень.
10. Домашнє завдання.