Основи здоров’я 17.03.2016р.
5 клас
Тема. Умови виникнення пожежі
Мета :
Очікувані результати
Після заняття учні мають знати:
Після заняття учні мають уміти:
Методи та прийоми навчання:
Проблемна ситуація, розповідь, бесіда, робота в групах, робота в парах, самостійна робота учнів, індивідуальна робота, інтерактивні методи.
Обладнання та матеріали: таблиці з пожежної безпеки, картки з назвами різних горючих, негорючих, важкогорючих речовин; віяло для створення потужного потоку повітря, джерело горіння (сірники, запальничка, іскра тощо); спиртівки, свічка, скляний ковпак; матеріали для виготовлення підручних засобів для захисту дихальних шляхів, предмети для створення ситуацій різних пожеж, секундомір, малюнки з ситуаціями, набір карток з ситуаціями для роботи в групах.
Тип уроку: комбінований
Форма: урок з елементами тренінгових вправ.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності до уроку. Створення позитивного настрою.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Слово вчителя:
- На минулому уроці ми розглянули тему « Про туберкульоз та ВІЛ - інфекцію». Тож зараз з’ясуємо, як ви її засвоїли.
2.1. Виконання завдання на картках контролю навчальних досягнень. Заповнити таблицю, Час 5-7 хв.
Шляхи інфікування ВІЛ :
Ознаки хворого на туберкульоз
2.2. Фронтальне опитування.
Продовжи речення :
Туберкульоз - це ………….
Туберкульозом можна заразитися ……………..
ВІЛ не передається через ……………..
2.3. Фронтальне оцінювання. Мотивація і виставлення оцінок.
ІІІ. Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів.
На дошці написані слова: деревина, бензин, 101, кисень, вогнище, дим, захист органів дихання тощо.
Слова вчителя:
- Діти, які асоціації викликають у вас ці слова? (Обговорення)
- Як ви гадаєте, про що ж сьогодні на уроці буде наша розмова ? ( Діти формулюють тему).
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Роздаю учням паперові краплинки і повідомляю, якій темі присвячено заняття.
V. Повідомлення теми та очікуваних результатів. (Тема та очікувані результати записані на дошці).
- Діти, на дошці перед вами - мальовнича галявина. Розміщуємо на нашій галявині вогнище. Напишіть ваші очікування на краплинках. Ми розвісимо їх над вогнищем на хмаринці. Якщо наші сподівання здійсняться, то ми зможемо загасити вогнище своїми краплинками.
VІ. Вивчення нового матеріалу.
6.1. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
- Вогонь супроводжує людину на всьому шляху розвитку людства. В час, коли люди навчилися керувати вогнем і його здобувати, їх можливості багаторазово збільшилися. За допомогою вогню людство навчилося зберігати їжу і захищатися від звірів, очищати поля від рослин і здобувати метали. Вогонь забезпечує тепло і освітлює приміщення, рухає автомобілі і літаки. Вміння здобувати і використовувати вогонь надало людині відчуття незалежності від Природи.
Історія свідчить, що вогонь завжди був символом. Відомий міф про Прометея, що викрав вогонь у богів Олімпу і приніс людям, тим самим зробивши їх незалежними від богів. Сьогодні вогонь палає біля пам’ятників загиблим героям і нагадує про перемогу, що здобута ціною життя багатьох людей. Олімпійським вогнем відкривають найбільше земне мирне спортивне свято - Олімпіаду. Вогню під силу викликати у людей чудові емоції. Часто родини збираються біля каміна, спостерігаючи за вогнем.
Горіння - це процес з’єднання речовин з киснем, що супроводжується виділенням диму та (або) виникненням полум ’я та (або) світінням.
Але, коли вогонь виходить з-під контролю людини, він перетворюється на страшне лихо - пожежу.
Демонструю учням вирізаний з паперу трикутник і запитую:
- Як називається ця геометрична фігура (Міжпредметні зв'язки).
Для того, щоб з'ясувати умови виникнення горіння, я пропоную відповісти на запитання: «Що? Де? Коли ? »:
(Горючі речовини або матеріали: дерево, папір тощо).
(Там, де є кисень.)
( Коли є джерело запалювання: іскра, відкритий вогонь, висока температура тощо).
Отже, існує три умови виникнення горіння: горюча речовина, кисень і джерело запалювання. Ці складові утворюють «трикутник вогню». ( Див. на дошці )
Цей термін запропонував французький хімік Лавуазьє для того, щоб було легше запам’ятати три умови виникнення горіння.
Пожежа - це неконтрольоване горіння поза спеціальним вогнищем, що розповсюджується у часі і просторі.
Не завжди горіння перетворюється на пожежу. За відсутності будь-якого чинника горіння не відбудеться.
6.2. Створення проблемних ситуацій
Проводжу учням досліди та пропоную дати відповіді на запитання.
Дослід 1. Запалюю свічку, накриваю прозорим ковпаком (склянкою або розрізаною навпіл пляшкою з-під води). Через декілька секунду свічка погасла - кисень згорів.
Дослід 2.
Беру дві спиртівки із спиртом і водою. Не розповідаючи учням, що знаходиться у спиртівках, пропоную одному з учнів їх запалити. Зрозуміло, та, що з водою, не загориться.
Дослід 3.
Далі працюю зі спиртівкою, наповненою спиртом. Змінюю потік повітря, діти слідкують за полум’ям.
- Чому полум’я загасло? (Різна потужність повітря може загасити полум’я, а може і роздути).
6.3. Робота в групах. ( об’єдную учнів у 3 групи за допомогою запитань: «Що? Де? Коли ?»)
1. Вогонь можна загасити, якщо накинути на нього цупку тканину, ковдру, якщо вони не синтетичні. Яка умова при цьому зникає?
2. Чому полум’я збільшується, коли відкривають вікна і двері?
3. Збивати вогонь гілкою, віником треба короткими рухами. Чому, як ти вважаєш?
6.4.Фізкультхвилинка (Руханка) .
Учні стають у коло й повторюють рухи за вчителем:
На галявині вогнище, (показують)
Полум'я стелиться низько-низько (присідають),
Далі вогнище розгоряється, (піднімаються)
І полум'я коливається (показують руками).
Ми взяли водичку прямо із кринички (нахиляються).
Полили, загребли (імітація руками)
І з галявини пішли (крокують).
Проводжу дітям досліди та пропоную їм зробити висновки.
Дослід 1. Беру два однакових аркуші. Один з них змочую у водному розчині солі і висушую його. Показую два схожих аркуша і підпалюю їх. Один швидко згоряє, а другий залишається неушкодженим.
Дослід 2. Аркуш паперу наполовину замочую у воду. Підпалюю, суха половина згоряє, мокра залишається неушкодженою.
- Чому ? (Вода не горить).
Дослід 3. Сталевий дріт тримаю над свічкою, він почервонів, але горіти не почав.
Розповідь вчителя.
Деякі тверді тіла горять із тлінням: деревина, папір, солома, тканини тощо. Деякі горять без тління, наприклад, пластмаси. Особливо потрібно звернути увагу на горіння рідких речовин. Ті з них, що не розчиняються у воді, (бензин, нафта) згоряють на її поверхні; такі рідини, як спирт, гліцерин розчиняються у воді, але все рівно горять суміші.
Тому всі речовини поділяються на горючі, важкогорючі та негорючі.
Горючі матеріали загоряються від джерела вогню та продовжують горіти після зникнення джерела запалювання.
Важкогорючі під впливом вогню чи високої температури спалахують, чи тліють, чи обвуглюються. Після зникнення джерела запалювання горіння чи тління припиняється.
Негорючі - під дією вогню або високої температури не спалахують, не тліють і не обвуглюються
- Чи може полум’я виникнути само по собі? (Діти дають відповідь)
(Відповідь. У більшості випадків потрібно джерело запалювання або висока температура, наприклад тертя. Можуть самозагорятися зерно на елеваторах, торф’яники тощо).
Цілий ряд матеріалів мають здатність самозайматися. З такими речовинами потрібно поводитися дуже обережно. Наприклад, самозаймання може визвати кислота, яку пролили на деревину або тирсу. Самозаймаються речовини, що виділяють тепло під час своєї життєдіяльності: сіно, торф, зерно, буре вугілля, вугільний пил та інші органічні матеріали.
До джерел запалювання відноситься відкритий вогонь: тліюча цигарка, сірник тощо. При їх горінні виділяється багато тепла у короткий час. Температура полум’я тліючої цигарки може держатися на рівні 320-420 градусів протягом 2 -2,5 хв., сигарети - 420-460 градусів - протягом 26 -30 хв., сірника - 620-640 градусів - 0,33 хв. Зрозуміло, що така кількість тепла при необережному користування обов’язково призведе до запалювання.
Вплив кисню на хід горіння. Пожежа розвивається, коли у повітрі 14-16% кисню. Наприклад, за недостатньої кількості кисню горюча речовина згоряє неповністю і виникає дим. При цьому виникає небезпечний для дихання людини вуглекислий газ. Надлишок повітря може в одних випадках припинити пожежу, наприклад, коли ви задмухуєте свічку (багато повітря, замало горючої речовини). В інших, навпаки, може роздути полум’я. Так буває під час пожежі в лісі ( багато і горючої речовини, і кисню). Деякі речовини можуть горіти і без наявності окисника. Під час горіння цих речовин виділяється кисень, який і підтримує горіння "без кисню". Без окисника горять бікфордів шнур, бенгальські вогні.
Стадії горіння. Горіння зазвичай проходить декілька стадій. Можна виділити три основні, а саме: запалювання (виникнення), поширення полум'я (горіння) і згасання полум'я.
Кожна людина має знати про причини та стадії пожежі, щоб вміти правильно діяти, за відсутності часу.
Будь-яка пожежа починається із загоряння, яке може ліквідувати одна людина, якщо має відповідні навички і знає способи та правила її гасіння, Якщо виникла пожежа - рахунок часу йде на секунди, тому необхідно заздалегідь знати, де і які засоби пожежогасіння розміщуються і як ними користуватися.
У звичайному будинку перетворення загоряння у пожежу триває приблизно 1-3 хвилини (І стадія). II стадія - зростання зони горіння - 5-6 хвилин. А далі йде нарощування пожежі, температура підвищується у середині приміщення до 250-300 градусів.
Робота з підручником стр. 141 . Порміркуй .
Найсуттєвішими факторами, які створюють загрозу життю і здоров’ю людини є токсичні продукти горіння, вогонь, підвищена температура середовища, дим, недостатність кисню, вибухи та руйнування, витоки небезпечних речовин, ураження електричним струмом, паніка.
Якщо пожежа застала вас у приміщенні
Не панікуйте! Відомо, що паніка серед людей навіть під час невеличкої пожежі є причиною значних жертв.
Робота з підручником стр. 147
Пожежник зобов’язаний їхати на будь-який виклик. Тому інформацію про пожежу потрібно падавати чітко, повно і правильно. Яка інформація потрібна пожежникам?
Слід вказати що, де горить, прізвище того, хто телефонував або з якого номеру, щоб перевірити інформацію.
Робота з підручником стр. 145 . Поміркуй . Пожежі в побуті
Перша допомога при опіках
При отриманні опіків потрібно:
Пам’ятайте про “Не”:
VІІ. Закріплення вивченого матеріалу (рефлексія)
7.1. Робота в групах ( об’єдную за видами речовин «Горючі», «Важкогорючі» і «Негорючі»).
Завдання 1. Пропоную розподілити вказані речовини на горючі, важкогорючі і негорючі.
Приклади горючих речей: вата, папір, ганчірка, дерево, гас, бензин, майже усі пластмаси, спирт.
Приклади важкогорючих речей: брезент, войлок, рядно, оббите металом дерево, мокрі або просочені захисною сумішшю тканина, дерево (ялинка).
Приклади негорючих речей: камінь, метал, склотканина, пісок, вода, інертний газ.
Завдання 2. Дати відповіді на запитання.
Завдання 3. Робота з малюнком Додаток 1).
На цьому малюнку зображено уявний будинок. Якби він дійсно існував, то в ньому неодмінно виникла б пожежа, тому що всі мешканці порушують правила пожежної безпеки.
VІП. Підсумок уроку.
- Діти, з’ясуймо, чи справдилися ваші очікування на краплинках, які розвішені у вигляді хмаринки над вогнищем. Якщо так, то перемістіть їх на вогнище, і тим самим ви зможете загасити його своїми краплинками.
8.1.Прощання. Вправа «Я-рятувальник»
8.2. Вправа «Тепло долонь». Учні беруться за руки і відчувають тепло долонь.
ІХ. Домашнє завдання.
1. Прочитати § 22 у підручнику
Моделюй - 8, 12 .
2. Закінчіть речення:
1 варіант: наша квартира відповідає вимогам пожежної безпеки тому, що…
2 варіант: ми слідкуємо за пожежонебезпечними предметами, тому….
3. Практичні завдання:
3.1. Намалюй будинок …
3.2. Подивіться, які місця у вашій квартирі, найбільш пожежонебезпечні? (телевізор на журнальному столику із газетами, плита, над якою сушаться речі тощо).
3.3.Потренуйтеся чітко і коротко повідомляти про пожежу за телефонам 101.
3.4. Перевір своїх рідних. Чи знають вони, як поводитися під час пожежі?
4. Творчі завдання (за вибором учнів) Підготувати відповіді-мініатюри:
а) на кухні загорілася штора, яка знаходиться біля газової плити.
б) на балконі відкинутого згори недопалка загорілися речі.
г) на підвіконні стояла гасова лампа, від вітру перевернулася, гас розтікся, підвіконня загорілося.
д) на спині товариша загорівся одяг.
Шляхи інфікування ВІЛ :
Ознаки хворого на туберкульоз
Шляхи інфікування ВІЛ :
Ознаки хворого на туберкульоз
Шляхи інфікування ВІЛ :
Ознаки хворого на туберкульоз
Шляхи інфікування ВІЛ :
Ознаки хворого на туберкульоз
Шляхи інфікування ВІЛ :
Ознаки хворого на туберкульоз
Шляхи інфікування ВІЛ :
Ознаки хворого на туберкульоз
1. Вогонь можна загасити, якщо накинути на нього цупку тканину, ковдру, якщо вони не синтетичні. Яка умова при цьому зникає?
2. Чому полум’я збільшується, коли відкривають вікна і двері?
3. Збивати вогонь гілкою, віником треба короткими рухами. Чому, як ти вважаєш?
вата, папір, ганчірка, дерево, гас, бензин, майже усі пластмаси, спирт.
Важкогорючі речі брезент, войлок, рядно, оббите металом дерево, мокрі або просочені захисною сумішшю тканина, дерево (ялинка).
Негорючі речі камінь, метал, склотканина, пісок, вода, інертний газ. Горючі речі