Published using Google Docs
cучасний урок-2015.doc
Updated automatically every 5 minutes

Днiпрянська загальноосвiтня школа I-III ступенiв

Урок музичного мистецтва в 6 класi

Тема семестру: Жанри симфонiчної музики

Тема уроку: Музично-театральнi жанри: балет, оперета

                                                                         

                                                             

Пiдготувала: вчитель музичного мистецтва,

                                                                                            I категорiї,

Храпанова Олена Федорiвна

2015р

Клас: 6

Тема семестру: Жанри симфонiчної музики

Тема уроку: Музично-театральнi жанри: балет, оперета

Мета уроку:

 навчальна:

 - ознайомити учнів з творчiстю вiрменського композитора А. Хачатуряна та її особливостями; пicнею А. Житкевича «Музика землi»;

дати визначення понять «балет», «оперета»;

 розвиваюча:

-  розвивати вокальні навички,  навички активного сприймання музичного твору; розвивати уяву, кмітливість та критичне, проблемно – пошукове мислення учнів.

  виховна:

- прищеплювати учням глибоке розуміння класичної музики; виховувати інтерес, естетичний смак та співочу культуру під час виконання творів.

Обладнання: iлюстраційний матеріал -  портрет  А.Хачатуряна;

використання технічних  засобів  – мультимедійна апаратура – презентація Microsoft Power Point*, комп’ютер, фортепіано.

Роздатковий  матеріал: нотки, картки із текстом пісні, пам’ятка правил поводження у театрi.

Тип уроку: комбінований.

Форма проведення: нестандартна (урок – подорож)

План  уроку

 

I.

Організаційний  момент

2 хв.

II.

Актуалізація  знань

3 хв.

III.

Повідомлення теми й мети уроку.   Мотивація навчальної діяльності учнів.                                                                   

2 хв.

IV.

Засвоєння нових знань

8 хв.

V.

Практична робота

20 хв.

VI.

 Закріплення нових знань                                                                            

5 хв.

VII.

Підведення підсумків уроку, оцiнювання учнiв

3 хв.

VIII.

Домашнє завдання

2 хв.

Хiд уроку


I. Організаційний момент
.

1.  Перевiрка готовностi учнiв до уроку.

2.  Музичне привітання.

У нас зараз почнеться музичний урок.
Про це повiдомив веселий дзвінок.                                                                      Сказав, з переривом, на ноті високій:                                                                «Вітаю вас, друзі, з початком уроку!»

3. Вправа  «Очікування».

-Що  ви чекаєте від уроку?

( На столi стоїть  «Скарбничка сподiвань». Вчитель пропонує учням написати на аркушi паперу свої очiкування  щодо уроку та покласти їх до скарбнички).  

ІІ. Актуалiзацiя опорних знань. ( слайд № 1)

- Яку тему ми вивчали на минулих уроках? (Жанри камерно-iнструментальної музики).

- Що нового дiзналися, вивчивши дану тему?

- Для того, щоб перевiрити вашi знання з даної теми, я пропоную вам зiграти в музичну гру «Найрозумнiший».

Правила гри: зараз я буду вам зачитувати запитання по темi «Жанри камерно-iнструментальної музики», а вам необхiдно буде якомога швидше дати вiдповiдь на них. За кожну правильну вiдповiдь ви отримуватимете – нотку. Хто назбирає найбiльше нот – той i переможе.

Гра «Найрозумнiший». ( слайд № 2)

1. Жанр оркестрової музики, великий твір для оркестру.(Симфонiя)

2. Iнструментальна, оркестрова п'єса, що виконується перед початком якої-небудь вистави. (Увертюра)

3. Твір, в основі якого лежить принцип протиставлення звучання окремих груп виконавців, або виконавського колективу і соліста.(Концерт)

4. Музичний твір циклічної форми (звичайно 3 або 4 частини) для одного або кількох інструментів. (Соната)

5. Музична форма, для якої характерне кількаразове повторення основної теми, що чергується з епізодами різноманітного змісту.(Рондо)

6. Невеликий музичний твір віртуозного характеру. (Етюд)

7. Лірична наспівна мелодична п’єса, зміст якої пов’язаний з художніми образами ночі. (Ноктюрн)

Визначення переможця гри.

Молодцi дiти, ви чудово впоралися iз цим завданням.

III. Повідомлення теми й мети уроку.  Мотивація навчальної діяльності.

- Дiти, ви любите дивитися театральнi вистави, музичнi казки? ( Так).

- А де ми можемо їх  побачити? (У театрi).

- Хто з вас був у театрi? (Вiдповiдi учнiв).

- Що таке театр? (Теа́тр - вид сценічного мистецтва, що відображає життя в сценічній дії, яку виконують актори перед глядачами, а також установа, що здійснює сценічні вистави певним колективом). ( слайд № 3)

- Хотiли б ви ще раз вiдвiдати це казкове мiсце? (Так).

    Сьогоднi я пропоную вам здiйснити вiртуальну подорож до Київського мунiципального академiчного театру опери та балету для дiтей та юнацтва( слайд № 4), щоб подивитися фрагмент з балету Ара́ма Іллі́ча Хачатуря́на «Спартак».

Тема уроку: «Жанри симфонiчної музики». Ви  познайомитеся з музично-театральними жанрами: балетом i оперетою , а також розучите пiсню Анатолiя Житкевича «Музика землi».  ( слайд № 5)

IV. Засвоєння нових знань.

Київський муніципальний академічний театр опери і балету для дітей та юнацтва був створений у 1982 році під назвою Державний дитячий музичний театр.

     Театр став першим (і наразі єдиним) в Україні та другим у світі подібного профілю. Вiдкрився - 1 лютого 1985 року з оперою «Зима і Весна» Миколи Лисенка. Театром здійснено постановки: понад 100 вистав, з них 40 поставлено вперше. Театр щомісяця показує від 20 до 25 вистав. ( слайд № 6)

У репертуарі театру — опери, балети, мюзикли, музичні казки, симфонічні та вокально-симфонічні програми та концерти. У складі колективу — оперна та балетна трупи, симфонічний оркестр, хор.

    Для того, щоб потрапити до Київського театру опери та балету нам потрiбно отримати вхiдний квиток. Для цього проведемо невеличку музичну розминку. Я пропоную вам пограти в гру «Доповни речення».

Музична гра «Доповни речення» ( слайд № 7)

1. Вiн у мистецтвi-принц прекрасний, душею виконаний злет, вiн-старовинний, вiн-сучасний: класичний танець. Це - …(Балет)

2. Як закружляє цей танець, як зачарує нас.

Всьому свiту вiдомий. Нiжний Вiденський…(Вальс)

3. В балетi, мюзиклi- сценарiй, i в оперi, i в оперетi. Його складає лiтератор, сценарiй цей ми називаємо…(Лiбрето)

4. Урочисто лине в пiснi, в арiї вражає нас,

Cильний, як могутнє море, - чоловiчий голос…(Бас)

5. Митець, що таємницю звукiв вкладає в музику вiдкриту, як Моцарт, Лисенко, Ревуцький, Чайковський… Хто вiн?... .(Композитор)

6. Ми в театрi на виставi, закiнчився перший акт.

Глядачiв все менше в залi – починається…(Антракт)

        Музична розминка закiнчилася. Тепер ми можемо придбати квитки до театру, але ці квитки не прості, а казкові. Квитки отримають лише тi учнi , якi розучать пiсню на слова та музику Анатолiя Житкевича «Музика землi». Та спочатку необхідно виконати вокальні вправи.

V. Практична робота.

1. Вокально-хорова робота

   Розспiвування

2. Розучування  пiснi Анатолiя Житкевича «Музика землi».

( слайд №8)

а) первинне слухання пiснi у виконаннi вчителя;

   Послухайте, будь ласка , дану пiсню i скажiть:

- Про що в нiй спiвається? Якi почуття у вас викликала ця пiсня?

 б) пофразове розучування I куплету пiснi та приспiву; ( слайд № 9)

 в) первинне виконання  пiснi «Музика землi».

Фізкультхвилинка

Пiсню ми виконали, квитки придбали.

Тепер можемо іти в театр.( слайд № 10)

Як слiд поводитися у театрi ? (Вiдповiдi учнiв) ( слайд № 11)

Правила поводження у театрi:

1. До театру приходь за кілька хвилин до початку вистави.

2. Роздягнися, здай пальто (плащ), шапку у гардероб, причісуйся перед дзеркалом.

3. Знаходь своє місце, сідай і тихо чекай початку вистави.

4. На перерві виходь в коридор, роздивляйся портрети акторів.

5. У коридорі не штовхайся, не розмовляй голосно.

6. Після відвідування буфету не забувай помити руки.

7. Після закінчення вистави стань в чергу в гардероб

Ласкаво просимо до нашого театру!

Сьогоднi у театрi  ми переглянемо фрагмент з балету Ара́ма Іллі́ча Хачатуря́на «Спартак». ( слайд № 12)

3.  Слухання музики .

а) Розповiдь про життєвий i творчий шлях Ара́ма Іллі́ча Хачатуря́на.

Ара́м Іллі́ч Хачатуря́н - вірменський композитор, диригент і педагог, музичний і громадський діяч, лауреат багатьох державних премій, нагород і відзнак.

   Був четвертим сином у родині бідного ремісника. В 1921 разом із групою вірменської молоді А. Хачатурян виїхав у Москву і вступив на підготовчі курси в Московського університету, потім став студентом факультету фізики й математики. Через рік 19-літній Хачатурян вступив у Гнесинське музичне училище.

У 1939 Хачатурян написав перший вірменський балет «Щастя». Прем'єра балету відбулася у важкі роки Другої світової війни, узимку (3 грудня 1942). В 1943 за цей балет Хачатурян одержав сталінську премію першого ступеня — одну з найвищих нагород того часу в сфері культури. Через дуже короткий час після прем'єри цей балет завоював всесвітню славу.

   Балет Арама Xачатуряна «Спартак» за мотивами однойменного роману Рафаелло Джованьолі став одним із популярних творів цього жанру. Він увійшов до репертуару балетних труп кращих музичних театрів світу.

- Сьогоднi ви побачите фрагмент з балету «Спартак». ( слайд № 13)

- Давайте пригадаємо, що таке «балет»? (Вiдповiдi учнiв)

- Балет (італ. ballare — танцювати) - синтетичний вид сценічного мистецтва, в якому зміст вистави розкривається в основному засобами танцю, міміки і музики.

- Пригадайте балети, з якими ви познайомилися у початкових класах? (Вiдповiдi учнi)

- Крiм балету до музично-театральних жанрiв належить i опере́та. Чи знаєте ви, що таке оперета? ( слайд № 14)

 - Опере́та (італ. operetta — маленька опера) - музично-сценічна вистава переважно розважального характеру, що поєднує монологічне і діалогічне мовлення з вокальною та інструментальною музикою, танцювальне мистецтво й естрадні прийоми. Оперети пишуться на комічний сюжет, музичні номери в них коротші, ніж у оперних.

б) Слухання твору Ара́ма Іллі́ча Хачатуря́на «Спартак».

в) Характеристика прослуханого.

- Якi емоцiї викликав цей музичний твiр? Що ви уявляли, слухаючи даний музичний твiр?

4. Словесне малювання. ( слайд № 15)

(На хвилиночку уявіть собі, що ви художники, яку б ви ілюстрацію створили до прослуханого музичного твору.)

 VI. Закріплення нових знань   

          -Ось і підійшла до завершення наша подорож до Київського мунiципального академiчного театру опери та балету для дiтей та юнацтва.

Інтерактивна вправа «Так чи ні».

 Завдання:  Пригадаємо, з якою пiснею познайомилися сьогоднi на уроцi.

 Я буду читати вислів і питати –так чи ні. Якщо вислів вірний, відповідайте так, якщо хибний – ні.

 «Музика землi»- українська народна пісня. Так чи ні?(нi).

Ця пісня написана в мажорі. Так чи ні? (ні)

Вона виконується в повільному темпі. Так чи ні? (так,вона виконується співуче).

Це спокійна, наспівна пісня. Так чи ні? (так).

Музична особливість цієї пісні – маршовість. Так чи ні? (ні).

VII.    Підсумок уроку.

-Завершити підсумок уроку хочеться грою «Мiкрофон»: ( слайд № 16)

“ Мікрофон”

-Що ви навчились ?

-Що сподобалось?

-Що найбільше запам’яталось?                         

А зараз звернемось до  «Скарбнички сподiвань» i дiзнаємось, чи здiйснилися вашi очiкування щодо уроку.
Виявлення емоційного стану учнів за допомогою

 «Скарбнички сподiвань».

Оцiнювання учнiв.

 VIII. Домашнє завдання.

Намалювати малюнок до пiснi Анатолiя Житкевича «Музика землi»

Лiтература

1. Букреєва Г. Б. Цiкава музика. Музично-дидактичнi iгри. 5-8 класи. Навчальний посiбник для учнiв основної школи. – Тернопiль: Навчальна книга – Богдан, 2006. – 104 с.

2. Учитель музичного мистецтва: Спецiалiзований журнал /  За заг. ред. Т. Г. Вовк. – Київ: МЦФР – Україна, 2013.- № 0 (вересень).С. 4-9.

3. Смаглiй Г. А. Сольфеджiо:  Пiдручник. У 4 ч. Ч. I. – Х.: Факт, 2005. – 80 с.

4. Амлінська Р. С. Музичні ігри. – К.: Музична Україна, 1981. – 60 с.

5. Дидактичні ігри на уроках: [Досвід вчителів різних предметів] // Все   для вчителя. – 2003.-№9 (березень).С. 9-24.

6. Жорник О. Формування пізнавальної активності учнів у процесі       спільної  ігрової діяльності // Рідна школа. – 2000. - №1. – С. 26-28.

7. Затямина Т. Об опыте использования педагогических технологий на уроках музыки: // Музыка в школе. – 2005. – № 5. – С. 28-33.

8. Зязюн І. А., Миропольська Н. С., Хлєбнікова Л. О. та ін. Виховання    естетичної культури школярів. – К.: ІЗМН, 1998. – 156 с.

9. Казанцева І. П. Дидактичні ігри в системі особистісно орієнтованого навчання школярів // Проблема імітаційно-ігрового підходу до організації навчального процесу у вищій школі: 3б.наукових праць. – Кривий Ріг: КДПУ, 2001. – С. 105.

 10. Кравцова І. Ігрова діяльність учнів в процесі навчання та формування інноваційної особистості. // Педагогіка вищої та середньої школи. – Кр.Ріг,  КДПУ 2007. – Вип..17. – С. 337-344.