Published using Google Docs
8ММ для ХМ.docm
Updated automatically every 5 minutes

8  клас

Музичне мистецтво

(конспект  уроку)

Підготувала вчителька

музичного мистецтва

Острівської ЗОШ  І – ІІІ ст.

Кошильовська Наталія

Володимирівна

Тема уроку:    

Спів вправи з творчим завданням.

Виконання пісні В. Ярмуша на музику Ю. Брикайла «Незабудки».

Слухання музики «На Острівській святій горі»  обробка Н. Кошильовської.

Мета уроку:

Розвивати в учнів музичний слух,  діапазон співочого голосу, пам’ять, творчу фантазію, впроваджувати та вдосконалювати новітні технології ІКТ.

Вчити чистоти  інтонації, не виділятися при співі разом, правильного формування звукоутворення.

Виховувати в учнів дбайливе ставлення до пісень композиторів місцевого регіону, формувати риси національної свідомості засобами музики.

Тип уроку:

Комбінований, урок-подорож з використанням ІКТ.

Обладнання уроку: нотна наочність, портрет композитора, нотні посібники, навчальні посібники,  збірники поезій, реферати учнів, баян, ІКТ ноутбук,  флешка, телевізор, плакат з нотами пісні, роздатковий матеріал, макет- ілюстрація до пісні «Незабудки», «На Острівській святій горі», Біблія, ікона, малюнки учнів.

План уроку:

1.Організаційна частина:

а)повідомлення теми, мети та завдань уроку.

2.Мотивація навчальної діяльності учнів.

3.Актуалізація опорних знань учнів:

а) розспівка;

б) спів вправи;

в) робота по голосах над чистотою інтонації та двоголоссям.

4. Опитування та оцінювання відповідей.

5.Методологія проведення сучасного уроку.

6. Розповіді учнів про пісню в рідному селі.

7.Презентації з використанням ІКТ.

8. Слухання музики «На Острівській святій горі».

9. Підсумок уроку.

10. Домашнє завдання.

Хід уроку:

Сьогодні розвиток творчих музичних здібностей учнів є соціальним замовленням суспільства. Сучасність вимагає спеціальних педагогічних засобів для цілеспрямованого й систематичного розвитку інтелекту учнів, їх творчого мислення.  А вдосконалення процесу навчання музичного мистецтва в школі неможливе без перегляду системи роботи вчителя з дітьми. Акцент робиться на максимальне підвищення соціальної активності, розвиток творчого потенціалу, поглиблення та розгортання всіх здібностей учнів. Тому для практичної роботи необхідно вдосконалювати методичні прийоми з розвитку  пізнавальної активності учнів на уроках, формування наукового світогляду, що зумовлено соціально-економічними й політичними умовами становлення освіти, вироблення інтересу до музики та літератури.

І.  Організаційна частина.

Слово вчителя:

   Методи навчання при викладанні музичного мистецтва можна використовувати окремо або групами : словесні, практичні, творчі, репродуктивні, інтерактивні та скеровувати на те, щоб активізувати думки і творчість дітей, добитися емоційного сприйняття музики.

а) музичне привітання;

Вчитель: співає

                                                Учні: співають

Доб – рий  день.                        Доб – рий  день.

        

б) запис в журналі;

в) оголошення теми, мети і завдань уроку (з коментарем)

ми проведемо  сьогоднішній урок  -  урок-подорож, урок-екскурсію в минуле і сьогоднішнє Тернопільщини, рідного села Острів, дізнаємося про внесок композиторів місцевого регіону в національну музичну спадщину України.

                ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.

 НОТНА  ГРАМОТА.

Вчитель:

Саме розділ уроку музичного мистецтва «Музична грамота»  сприяє виробленню навичок співу по нотах, розвиває музичний слух, пам’ять, мислення, метроритм, темп, динаміку, ладове відчуття тощо.

1.При розспівуванні будьте уважними:

 ( Розспівка довільна).

   Вокально-хорові вправи, які я використовую на уроці, включають в себе засвоєння елементів народної мелодії, розвиток музично-ритмічного слуху, вивчення інтервалів, сольфеджування, сольмізацію, створення музичного супроводу, створення мелодії на заданий текст.

              2.- Діти, гляньте на дошку, тут записана вправа, до якої у нас стоїть творче завдання.

        а) дати музично-теоретичний аналіз вправи;

        б) прочитати ноти.

        - як звучить нота «ля»? (на слух, перевіряю).

        ( І фраза пісні з закінченням на тоніці).

          в) спів вправи з тактуванням.

- Діти, ви любите фантазувати?

- Відповіді.

- Гляньте навкруги, яке прекрасне життя. Про нього можна сказати і прозою, і віршем.

- Хто зможе придумати слова на цю мелодію?

- Відповіді учнів:

( «Деревце сумує, бо осінь прийшла», «Падає на землю листя золоте», «Вже опало листя із усіх дерев».)

(Після відповідей учнів найкращу вправу активний учень записує на дошці на підготовленому нотному стані).

В зошити запишемо  на наступному етапі уроку.

Мета досягається завдяки використанню таких методів:

Активні, інтерактивні методи навчання спрямовані не на «повідомлення» учням готових знань, їх запам’ятовування та відтворення, а на організацію самостійної пізнавальної діяльності учнів.

 

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.  

ХОРОВИЙ   СПІВ.

Слово вчителя:

В 1960-х роках Василь Ількович Ярмуш, (р. н. - 15.09.1940 – 22.09.1976), працював завідуючим клубом села Острів. На селі тоді було 3 – 5 телевізорів, ну, й , звісно, люди старшого віку і молодь вечорами після роботи (тоді ніхто і не уявляв себе без місця праці) і до пізньої ночі засиджувалися в клубі: співали, грали, робили репетиції з баяном і без нього. До віршів Василя Ільковича часто музику підбирав Юрій Касіянович Брикайло, з родини народного артиста Богдана Анткова. Принагідно скажу, що мій тато, Володимир Кошильовський є двоюрідним братом Богдана Михайловича по материній лінії. Я теж належу до тієї великої родини, в якій дуже любили музику, спів, загалом – мистецтво.

Поезія Ярмуша дуже мелодійна, різнобарвна, в ній відчувається народний мелос, музична думка, фразування. Музичному перу Юрія Касіяновича належать: «Пісня про Острів», «Незабудки», «Тернопільчанка», «Журавлі», «Верховиночка», «Марійка» та інші.

Поетичне слово хлопці самотужки переливали в мелодію, цього їх ніхто не вчив, а серце само співало, такими вдалими були поезії Василя Ільковича. Адже і кожен з нас наділений тим Божим талантом  великого мистецтва слуху та голосу, який постійно: і вдень, і вночі потрібно удосконалювати, працювати над собою.

Перед вами – збірники поезій, пісень, в яких звучить невмирущий голос місцевого народного мелосу, що зберігся донині і ви, учні,  маєте велике щастя сьогодні з ними знайомитися, вивчати, виконувати та нести  по життю.

ПРЕЗЕНТАЦІЇ УЧНІВ.

Близький друг, односельчанин, самобутній композитор Юрій Брикайло (нині покійний), розділяв з ним хвилини радості і горя. Музичні здібності успадкував генетично, від родичів. Його мати, Олексанра, рідна сестра народного артиста України Богдана Анткова, гарно співала, у складі хору виступала в Тернопільському драмтеатрі. Батько, Касіян, був вчителем початкових класів і музики Острівської школи за часів польської і німецької окупації, був воїном УПА і загинув за Україну в 1950 році.

Юрій Касіянович вчився музики вдома, потім заочно навчався у Теребовлянському музичному училищі.

                - Ілюстрація пісні вчителем. –

Запитання:

 РОБОТА   НАД   ПІСНЕЮ:

Повторення мелодії І  і  ІІ голосів спочатку окремо.

 (Звертаю увагу на чистоту інтонації).

На кожному уроці, в міру вікової обізнаності та компетентності, для учнів створюються проблемні ситуації:

     -   єдність трьох форм роботи і досягнення поставленої мети;

    -   розвиток творчих задатків учнів на основі музичного матеріалу;

    -   розвиток музичного слуху, пам'яті, метроритму, ладу і т. д.

Спів разом на ІІ куплеті:

При роботі по голосах вчимося економити час.

Під час співу по голосах окремо І голос співає – ІІ голос записує вправу;

                                   ІІ голос співає – І записує.

ІV.  ОПИТУВАННЯ ТА ОЦІНЮВАННЯ ВІДПОВІДЕЙ:

  1. Спів пісні.
  2. На слух – визначення розміру, ладу.
  3. Читання вправи.
  4. Роздатковий матеріал – опитування по карточках домашнього завдання.
  5. Оцінювання презентацій.
  6. Творчість якого композитора найбільше запам’яталася?

  ОЦІНЮВАННЯ ВІДПОВІДЕЙ УЧНІВ.

(коментоване).

V. МЕТОДОЛОГІЯ ПРОВЕДЕННЯ СУЧАСНОГО УРОКУ.

     

Теоретичну основу сучасного уроку складають такі педагогічні та психологічні концепції, як «Активізація навчального процесу»

( М.О. Данилов, Б.П. Осипов, М.М. Скаткін, І. Т. Огородніков та ін.), «Проблемне навчання»  (М. І. Махмутов, О.М. Матюшкіна, І.Я. Лернер,

 Т.В. Кудрявцев та ін.), «Поетапне формування розумових дій»

( П.Я. Гальперін, Н.Ф. Тализіна), «Інтерактивні технології в навчанні гуманітарних дисциплін» (за О. Пометун) тощо.

  Згідно з цими концепціями, акцент роботи на уроці пересувається з діяльності вчителя на діяльність учня, на процес його навчання.

Можна застосовувати такі форми діяльності учнів:

фронтальна бесіда;

робота із запитаннями підручника;

самостійна робота з підручником;

робота з творчими завданнями під контролем вчителя;

практична робота по створенню презентацій;

словникова робота.

На уроках впроваджувати:

      -   доповнення програми піснями композиторів місцевого регіону та вироблення в учнів злагодженого ансамблевого співу («Пісня про Острів» муз.        Ю. Брикайла, «Незабудки» муз. Ю. Брикайла, «На Острівській святій горі» обр. Н. Кошильовської);

     -   впровадження елементів фольклору;

     -   розвиток творчої уяви за схемою: «Музика - малюнок»;

     -   вироблення дво- та триголосого співу;

     -   ознайомлення з творчістю музичних постатей Тернопільщини:

Б. Антків, С. Крушельницька, К. Рубчакова, Д. Січинський, Б. Лепкий,

Р. Купчинський, М. Гайворонський, В. Подуфалий, В. Барвінський та ін.;

    -   зв'язок з наочністю;

    -   апробація зібраного матеріалу.

VI. РОЗПОВІДІ УЧНІВ ПРО ПІСНЮ.

Слово вчителя.

                  І там в далекій стороні

        Присниться посмішка твоя

        І рідний Острів навесні…

Багато сіл є на Україні, та не кожне з них може пишатися такою історією, як наше.

Село Острів розташоване на південь від Тернополя, на лівому рівнинному березі річки Серет. З кожним роком, з кожним днем історія села доповнюється.

Характерне воно тим, що ми щодня маємо можливість причаститися водичкою із святого джерела.

        Мої батьки, бабуня розказували, що колись давно під лісом на «корчівці» пасли пастухи худобу і побачили в струмочку образочок Божої Матері. З тих пір на тому місці, звідки він витікає, люди поставили фігурку, а воду називали святою, бо, воістину  -  це правда.

              До нас йдуть прочани і просто хворі люди, яких зцілює ця вода протягом століть.

        Фігурку не один раз нищили, трощили, але віруючі знову її відроджували.

         Зараз біля неї споруджується церква Святої Софії.

а) з історії села;

б) зі спогадів старожилів.

         Пісня, яка була заборонена, а потім знову ожила, була записана мною від 98-річної жительки села Марії Кучмій в такому варіанті, як співалася колись.

VIII. СЛУХАННЯ МУЗИКИ.

Вже десятки років я збираю малюнки учнів  у папку «Музика очима дітей». Приємно, як радістю, щастям світяться оченятка дітей, котрі розглядають «побачену музику» своїх батьків, братів, сестер. Це надає їм бажання вслухатися та бачити і чути ще незвідане.

   Слухання музики я планую так: спочатку вступне слово, потім практичне слухання з використанням презентацій, ілюстрацій, бесіда про прослуханий твір, аналіз музики та картини художників з кольорової вставки для орієнтовного сприймання і на завершення пропоную намалювати почуте. Деякі елементи музичної мови повторюємо, закріплюємо.

СЛУХАННЯ із завданнями та запитаннями до твору.

Важливим фактором є діяльність учнів.

 Навчальну діяльність потрібно організовувати  в різних формах, виховуючи загальнолюдські риси:

ІХ.  ПІДСУМОК   УРОКУ.

Як і все на світі має своє завершення, так і наш урок.

(Якщо є час, то для закріплення ще раз можна заспівати пісню, над якою працювали на уроці .)

(На бажання присутніх можна зробити екскурсію до Святого джерела).

ПРЕЗЕНТАЦІЯ «Острівське святе джерело».

Х. ДОМАШНЄ   ЗАВДАННЯ.

Збирати та записувати перлини пісенного фольклору рідного села.

Повторити слова пісні «Незабудки», за бажанням – намалювати.

Підготувати проект «Авторська пісня в моєму селі».

Створити презентацію.

Вчитель: співає                                        Учні: співають

До – по – ба – чен – ня!                        До – по – ба – чен – ня!