Google ドキュメントを使用して公開済み
Урок з індив. години.docx
5 分ごとに自動更新

Тема: «Велика таємниця». Розвиток логічного мислення

Мета :  ознайомити учнiв з поняттями «мозок», «розум»; розвивати вмiння порiвнювати предмети, знаходати їх спiльнi та вiдмiннi ознаки; розвивати розумовi операцiї аналiзу та синтезу, швидкiсть реакцiї, формувати iнтерес до iнтелектуальнах завдань.

Обладнання: кейси.

Зміст уроку

 1.Орг. момент.Оголошення теми уроку

(Вступне слово вчителя.)

Мозок людини унiкальний. Вiн повнiстю оснащений усiм, що може знадобитись у життi. Мозок має необмеженi можливостi. При бажаннi людина може досягти дуже багато. Мозок має об’єм лише в кiлька кубiчних сантиметрiв. Його розмiр не бiльший від грейпфрута, але в ньому мiститься величезна сила. Дуже часто люди використовують поняття «мозок» та «розум» як слова-синонiми, хоча це зовсiм не одне й те саме. Дамо наукове визначення цим поняттям.

Мозок — це частина нервової системи людини, що є розумовим органом, який координує нервову дiяльнiсть, вiн складається з нервових тканин та знаходиться у черепнiй коробцi. Іншими словами, це та начинка у нашiй головi, яка думає i керує усiма функцiями органiзму. Це орган, який можна зважити, вимiряти, роздивитись, вивчити.

Розум — частина особистостi людини, з допомогою якої вона вiдчуває, бажає, сприймає враження, а головне— розмiрковує. Мозок є органом, части-ною нашого тiла, а розум — нi. Вченi можугь помiстити мозок у колбу, але нiхто не може помiстити в колбу розум.

2.Робота з кейсами

(працюють в групах, після обговорення презентують свою роботу)

Кейс 1:Це цiкаво знати

• Коли людина не спить, її мозок виробляє енергiю потужнiстю 25 Вт — цього досить, щоб горiла лампочка.

• Людина використовує лише малу частку можливостей свого мозку.

• Мозок людини стає все бiльшим.

Питання:Як ви думаєте чому до цього часу нiхто не винайшов робота чи комп’ютер з мозком, який би був настiльки досконалий, як у людини?

Кейс 2 «Розминка для розуму»

Учні працюють в групі і їм пропонується ряд запитань. Якщо вони погоджуються, то записують у робочому зошитi цифру 1, якщо не погоджуються — записують О.

• Кавун —це ягода?

• Поїзд може працювати на електроенергiї?

• В Америці говорять англiйською мовою?

• Росiя — найбiльша за кiлькiстю населення крана у свiтi?

• Балет «Лускунчик» написав П.Чайковський?

• Сім плюс сiм, подiлене на сiм, буде три?

• Сир — це молочний продукт?

• Повiтря — це сумiш газiв?

• Сонце — це планета?

• Столиця Франції — Париж?

Кейс 3 :

Наші вмiння порiвнювати мiж собою предмети є однiєю з функцiй нашого мозку Питання:«Чому муха не може бути слоном?»

Запитання вчителя: «Що треба зробити, щоб вiдповiсти на це запитання?

Учнi вiдповiдають, що необхiдно порiвняти двох живих iстот, тобто назвати їх вiдмiннi ознаки.

Діти обговорюють дане питання.Всі варіанти вислуховуються

Кейс 4«Лабiринти думок»

Подiбнi завдання знайомлять учнiв з навколишнiм свiтом, цiкавими фактами iз життя вiдомих людей, але й потребують вiд учнiв певних розумових дiй.

• У день виходу в свiт своєї нової книжки Вiктор Гюго, бажаючи дiзнатись, як iде розпродаж, вiдправив вядавцю листiвку, на якiй стояв лише якийсь роздiловий знак. Видавець, у якого справи йшли дуже добре, відповiв не менш оригiнально.

Запитання:Які знаки допомогли колегам зрозумiти один одного?

(Вiдповiдь: ?,!)

Кейс 5 «Аналiз та синтез»

Кожен iз вас любить щось робити. Пам’ятаєте, як вам хотiлося на частини розiбрати новеньку машину, розкусити цукерку й подивитись, що у неї в серединi, розiбрати побудований з кубикiв дiм тощо. Чи вiдомо вам, що коли ви виконуєте всi цi дiї, мозок виконує дуже складну розумову операцiю, яка називається аналiзом?

Аналiз — це така дiя нашого мислення, яка допомагає нам вивчати, з яких частин складається предмет, з якого матерiалу вiн виготовлений, для чого його можна використовувати.

Синтез - це об’єднання в одне цiле усiх деталей, з яких складається предмет. Коли мама готує тiсто, яке складається з кількох компонентiв, мозок виконує певну розумову операцiю.

Для того, щоб навчитися розв’язувати будь-яку задачу, необхiдно мати розвинене мислення. Перед тим, як почати розв’язувати задачу, необхiдно уважно її прочитати, зрозумiти її змiст, визначити, що вiдомо та що необхiдно знайти. Процес уважного вивчення задачi називається аналiзом.

1.З’єднай лініями кола з однаковими цифрами, але зроби це так, щоб лінії не перетинались.18

2. Як заповнити стільники медом бджілці, якщо в жодну комірку вона не може заповзати двічі?

заповни медом

Група, яка виконала завдання першою презентує свою роботу.Інші групи перевіряють і оцінюють роботу групи.

3.Підсумок  уроку

-Як ви вважаєте, чому книга має назву «Велика таемниця»?

-Як у життi ви можете використати отриманi сьогоднi знання?

3