Урок 17 Інформатика 7 клас
Таблиці, електронні таблиці. Табличний процесор, його призначення. Об‘єкти електронної таблиці, їх властивості. Відкривання, перегляд і збереження електронної книги. Способи навігації на аркуші і в книжці табличного процесора. Адресація в середовищі табличного процесора. Іменовані комірки і діапазони. Типи даних: число, текст, формула.
Мета.
Формування ключових компетентностей:
Формування предметних компетентностей:
Навчальна. Сформувати поняття
Розвиваюча. Розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу.
Виховна. Сприяти вихованню в учнів інформаційної культури, виховувати старанність.
ІКТ-компетентність:
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Обладнання: комп'ютери, інструктивні картки, картки із завданнями.
Матеріали для роботи з учнями.
План
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Техніка безпеки в комп’ютерному класі.
3. Актуалізація опорних знань.
Фронтальне опитування
4. Мотивація навчальної діяльності.
У своїй діяльності та повсякденному житті люди часто використовують таблиці з метою впорядкування та наочного подання різноманітних даних. Наприклад, розклад уроків за днями тижня, розклад руху пасажирських потягів, нарахування заробітної платні співробітникам та інше (рис. 4.1).
5. Вивчення нового матеріалу.
Презентація “Таблиці, електронні таблиці. Табличний процесор”
ТАБЛИЦІ. ЕЛЕКТРОННІ ТАБЛИЦІ
Як ви бачите на прикладах, у таблицях відображаються відомості про деякі об’єкти та значення їх властивостей.
Таблиця (лат. tabula - дошка) - структурована сукупність даних розміщених по рядках і стовпцях.
Складається таблиця зі стовпців і рядків, на перетині яких містяться, клітинки. Кожний рядок - це опис одного з об’єктів за всіма властивостями.
Кожний стовпець - це опис однієї властивості для всіх об’єктів, зазвичай має назву, що відображає назву цієї властивості. У клітинці вказується значення властивості. У них можуть розміщуватися текст, числа, малюнки, формули і навіть інші таблиці.
Важливою особливістю правильно складеної таблиці є структурованість даних, тобто дані в одному стовпці повинні бути однотипними. Наприклад, прізвища співробітників, час відправлення потягів, назви уроків у середу тощо.
Створити таблиці можна в різних електронних документах: у текстовому документі, у мультимедійній презентації, у графічному зображенні тощо. Для цього у відповідних програмах існують спеціальні засоби.
Однак дуже часто виникає потреба не тільки компактно і впорядковано розмістити відомості про якісь об’єкти, а й виконати певні обчислення за даними цих таблиць. Наприклад, розрахувати час перебування потягу в дорозі, визначити середній бал успішності учня, обчислити заробітну платню робітників за рік тощо. Тобто в таблицю потрібно внести не тільки дані, а й формули для розрахунків. І таких формул в одній таблиці може бути багато.
Для створення таких таблиць призначені спеціальні програми - табличні процесори, а документи, створені в цих програмах, називають електронні таблиці.
Особливістю електронних таблиць та їх основною перевагою є те, що у формулах для виконання розрахунків можна використовувати дані з різних клітинок таблиці. Якщо змінити дані в клітинках, то за формулами автоматично виконаються обчислення з новими даними і результат буде змінено.
ТАБЛИЧНИЙ ПРОЦЕСОР І ЙОГО ПРИЗНАЧЕННЯ
Табличний процесор - це прикладна програма, яка призначена для опрацювання даних, поданих в електронних таблицях.
Основні можливості табличного процесора:
• уведення даних у клітинки електронних таблиць, їх редагування та форматування;
• обчислення за формулами та з використанням вбудованих функцій;
• побудова діаграм і графіків за даними, що містяться в клітинках електронних таблиць;
• друкування електронних таблиць, діаграм і графіків;
• робота з файлами (відкриття, збереження, перегляд тощо)
та інше.
У наш час табличні процесори є одним з ефективних засобів опрацювання числових даних. Наприклад, з їх використанням бухгалтер може швидко нарахувати заробітну платню, інженер-проектувальник - розрахувати міцність конструкції, фізик - опрацювати дані експерименту, менеджер - вести облік товарів у магазині, учитель - вести облік успішності учнів в електронному журналі тощо. Для життєвих потреб табличні процесори є корисними в ході ведення обліку сімейних доходів і витрат, проведення розрахунків за комунальні послуги, кредити та інше. Можна використовувати табличні процесори і в навчальній діяльності: для розв’язування математичних задач, опрацювання результатів досліджень, практичних і лабораторних робіт з хімії та фізики тощо.
Серед сучасних табличних процесорів можна назвати такі: Microsoft Office Excel, SuperCalc, LibreOffice Cale, GNumeric з пакета GNOME Office тощо. Існують табличні процесори і для мобільних пристроїв (телефонів, планшетів), зокрема SpreadCE.
Ми з вами вивчатимемо один з найпопулярніших табличних процесорів Microsoft Office Excel 2007 (англ. excel - переважати, перевершувати). Надалі програму будемо називати скорочено - Excel 2007.
Чи знаєте ви, що...
Перший табличний процесор, який одержав назву VisiCalc (англ. Visible Calculator - наочний калькулятор), створили 1979 року студент Гарвардського університету (США) Ден Бріклін і його товариш - програміст Боб Френкстон (рис. 4.2). Його було розроблено для комп’ютера Apple II.
Перша версія табличного процесора Excel з’явилася 1985 року для комп’ютера Apple. Його розробники - американські програмісти Дуг Кпандер і Філіп Флоренце.
ВІКНО ТАБЛИЧНОГО ПРОЦЕСОРА EXCEL 2007
Табличний процесор Excel 2007 можна запустити, використавши ярлик програми Excel 2007, який може бути розміщений у меню Пуск, на Робочому столі, на панелі Швидкий запуск або в іншому місці.
Після запуску табличного процесора відкриваються два вікна (рис. 4.3): вікно табличного процесора Excel 2007 і вікно електронної книги (сукупність кількох електронних таблиць, які розміщено на окремих аркушах).
Вікно табличного процесора Excel 2007, як і вікно текстового процесора Word 2007, має кнопку Office (1), Панель швидкого доступу (2), Рядок заголовка (3) з іменем електронної книги, Стрічку (4), кнопки керування вікном табличного процесора (5), кнопки і повзунок для змінення масштабу перегляду поточного аркуша (6), кнопки для вибору режимів перегляду аркуша (7), Рядок стану (10).
На Стрічці для опрацювання даних в електронних таблицях розміщено різні елементи керування, які згруповано по вкладках і групах. Під Стрічкою містяться нові для вас елементи вікна табличного процесора Excel 2007:
Вікно електронної книги має такі елементи (рис. 4.4):
На відміну від текстового процесора Word 2007, у якому не існує окремого вікна документа, в Excel 2007 вікно електронної книги можна згорнути, розгорнути на весь екран або закрити, незалежно від вікна табличного процесора.
ОБ’ЄКТИ ТАБЛИЧНОГО ПРОЦЕСОРА EXCEL 2007 ТА ЇХ ВЛАСТИВОСТІ
Основним об’єктом опрацювання табличного процесора є електронна книга, яка за замовчуванням має ім’я Книгаї. Користувач може змінити ім’я книги під час її збереження у файлі. За замовчуванням книга складається з трьох аркушів з іменами Аркуш1, Аркуш2, АркушЗ (див. рис. 4.4), які вказуються на ярликах аркушів.
На кожному аркуші електронної книги розміщено електронну таблицю. Електронна таблиця складається зі стовпців і рядків, на перетині яких утворюються клітинки. Електронна таблиця табличного процесора Excel 2007 містить 1 048 576 рядків (номери від 1 до 1 048 576), 16 384 стовпців (за замовчуванням номери складаються з літер англійського алфавіту: А, В, С, ..., Z, АА, АВ, ..., ZZ, AAA, ААВ, ..., XFD) та 17 179 869 184 клітинок.
Кожна клітинка електронної таблиці має адресу. Адреса клітинки складається з номера стовпця та номера рядка, на перетині яких вона розташована, наприклад A1, СЗ, D17, AA26. Завжди одна з клітинок електронної таблиці є поточною. Її адреса відображається в полі Ім’я. На рисунку 4.5 такою є клітинка С5. Її виділено табличним курсором у вигляді чорної рамки, а номер рядка і номер стовпця поточної клітинки виділяються іншим кольором.
Сукупність клітинок аркуша електронної таблиці утворює діапазон клітинок. Діапазон клітинок, як і окрема клітинка, має адресу. Адреса діапазону клітинок задається адресами двох клітинок, розміщених у його протилежних кутах, що розділені двокрапкою. Наприклад, на рисунку 4.6 зафарбовано такі діапазони клітинок АЗ:А7 (синій колір), В11:Е11 (червоний колір), C2:G9 (зелений колір).
Рядок і стовпець також є діапазонами. Наприклад, адресою діапазону клітинок, до якого входять усі клітинки десятого рядка, є 10:10, а адресою діапазону клітинок, до якого входять усі клітинки стовпця В, є В:В. Відповідно 6:8 - адреса діапазону клітинок, що включає всі клітинки рядків з номерами 6, 7, 8, а Н:L - адреса діапазону клітинок, до якого входять усі клітинки стовпців Н, І, З, К, L.
У клітинках електронної таблиці можуть зберігатися числа, тексти та формули. На аркуші, крім електронної таблиці, можуть розміщуватися й інші об’єкти: діаграми, малюнки тощо. Деякі аркуші можуть містити тільки діаграми, без електронних таблиць. Такі аркуші за замовчуванням мають імена Діаграмаї, Діаграма2 тощо.
У таблиці 4.1 наведено перелік основних об’єктів табличного процесора та їх властивості.
Для тих, хто хоче знати більше
Стовпці електронної таблиці можуть також нумеруватися натуральними числами від 1 до 16 384. У цьому разі адреси клітинок записуються, так: R1C1, R5C2, R17C4, R27C26 тощо, де після літери R (англ. Row - рядок) вказується номер рядка, а після С (англ. Column - стовпець) - номер стовпця. Тобто адресу R5C2 потрібно розуміти так: рядок п’ятий, стовпець другий. Для змінення способу нумерації стовпців потрібно виконати Office - Параметри Excel - Формули і встановити позначку прапорця Стиль посилань R1C1.
ВІДКРИВАННЯ, ПЕРЕГЛЯД І ЗБЕРЕЖЕННЯ ЕЛЕКТРОННОЇ КНИГИ
Операції створення нової книги, відкриття раніше створеної книги, збереження книги здійснюються в Excel 2007 аналогічно до цих самих операцій у програмах Word 2007 і PowerPoint 2007.
Стандартним типом файлу в Excel 2007 є тип Книга Excel, а стандартним розширенням імені файлу є xlsx. Хоча можна зберегти книгу й у файлі іншого типу.
Для перегляду вмісту всієї таблиці чи діаграми, якщо вони не вміщуються у вікні, можна використати смуги прокручування. Для перегляду іншого аркуша слід вибрати його ярлик вказівником миші.
Щоб перемістити табличний курсор у потрібну клітинку електронної таблиці, тобто зробити клітинку поточною, можна:
6. Фізкультхвилинка.
А тепер у нас розминка,
А тепер фізкультхвилинка.
Встали рівно біля парт,
Починаємо наш старт.
Ось зігнули так ручата
Й полетіли, мов качата.
Ніжками затупотіли,
Потім разом всі присіли.
До сонечка потяглися
І у боки так взялися.
Вправо разом нахилились,
Вліво, щоб не помилились.
Руки вниз ми опустили
Й трохи ними потрусили.
Шию трішки розім'яли
І за парти посідали.
А тепер мерщій до справ,
Кожен вченим з нас щоб став.
7. Працюємо з комп’ютером
Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.
8. Найважливіше на цьому уроці.
Електронна таблиця - таблиця в електронній книзі, клітинки якої містять структуровані по рядках і стовпцях дані про об’єкти. Для створення і опрацювання електронних таблиць використовують табличні процесори. До основних можливостей цих програм належать обчислення за введеними формулами та побудова діаграм за наведеними даними.
Основними об’єктами табличного процесора Excel 2007 є електронна книга, аркуш, електронна таблиця, рядок, стовпець, клітинка, діапазон клітинок.
Кожна клітинка електронної таблиці має адресу, що складається з номера стовпця та номера рядка, на перетині яких вона розміщена. Сукупність клітинок аркуша електронної таблиці утворює діапазон клітинок. Адреса діапазону клітинок задається адресами двох клітинок, розміщених у його протилежних кутах, що розділені двокрапкою.
У клітинках електронної таблиці можуть зберігатися числа, тексти та формули, а також інші об’єкти: діаграми, малюнки тощо.
10. Усвідомлення вивченого матеріалу.
Фронтальне опитування
11. Закріплення вивченого.
Виконати завдання - на уроці 1-9.
12. Завдання до уроку.
а) АЗ:А7; б) В11:Е11; в) C2:G9; г) Е5; д) 2:2.
Адреси клітинок(діапазонів) з текстовими даними | Адреси клітинок (діапазонів) із числовими даними | Адреси клітинок (діапазонів) з формулами |
Змініть дані в одній з клітинок із числовими даними. Які зміни відбулися після цього в таблиці? Закрийте вікно програми.
13. Підсумки.
Рефлексія
1. Під час уроку я
2. Найбільше мені сподобалося...
3. На уроках найкраще в мене виходило...
4. Я мав (-ла) труднощі з...
5. Я хотів би ще дізнатися про...
14. Домашнє завдання.