Урок 06 Інформатика 7 клас
Етапи побудови інформаційної моделі. Побудова інформаційних моделей
Мета.
Формування ключових компетентностей:
- вміння вчитися;
- здоров’збережувальна;
Формування предметних компетентностей:
Навчальна. Сформувати поняття
Розвиваюча. Розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу.
Виховна. Сприяти вихованню в учнів інформаційної культури, виховувати старанність.
ІКТ-компетентність: Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Обладнання: комп'ютери, інструктивні картки, картки із завданнями.
Матеріали для роботи з учнями.
- Інформатика 7 клас. Підручник. Й. Я. Ривкінд, Т. І. Лисенко, Л. А. Чернікова, В. В. Шакотько.: К, Генеза, 2015.
- Презентація “Вправи для очей”
- Презентація “Етапи побудови інформаційної моделі”
План
- Організаційний момент.
- Актуалізація опорних знань.
- Вивчення нового матеріалу.
- Усвідомлення набутих знань.
- Засвоєння знань формування вмінь.
- Підсумки уроку.
- Домашнє завдання .
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних знань.
Фронтальне опитування
- Що таке модель об’єкта або явища? Які існують типи моделей за способом подання?
- У яких формах можна подати інформаційні моделі?
- Які види інформаційних моделей можуть бути подані з використанням графічних редакторів, редакторів презентацій, текстових процесорів?
3. Тестування.
4. Мотивація навчальної діяльності.
Подати інформаційну модель можна за допомогою різноманітних засобів. Раніше архітектори, створюючи модель майбутньої будівлі, виконували креслення на великих аркушах паперу, використовуючи креслярські інструменти та олівці (рис. 2.4). Геологи, створюючи інформаційну модель експедиції, прокладали її маршрут на географічній карті, а розрахунки майбутніх витрат занотовували у вигляді таблиці в зошит.
5. Вивчення нового матеріалу.
ЕТАПИ ПОБУДОВИ ІНФОРМАЦІЙНОЇ МОДЕЛІ
У наш час подання інформаційної моделі можна також виконувати на комп’ютері з використанням різноманітних програмних засобів. Для словесного подання моделей можна використати текстові процесори, для графічного - графічні редактори. Якщо для дослідження зручно поєднати в моделі текстове та графічне подання, то використовують як текстові процесори, так і редактори презентацій. Структурне подання моделі може бути виконано з використанням діаграм, таблиць або схем у текстових процесорах.
Вибір засобу залежить від того, якою є мета створення моделі та яким способом можна ефективніше відобразити суттєві властивості об’єкта або явища.
Побудова інформаційної моделі виконується за таким алгоритмом (рис. 2.5):
- Визначити мету створення моделі.
- Визначити предметну область дослідження, для якого створюється модель.
- Виділити ті властивості об’єкта або явища, які є суттєвими для дослідження.
- Установити взаємозв’язки між значеннями вибраних властивостей, між даним об’єктом або явищем та іншими об’єктами та явищами предметної області, що є суттєвими для дослідження.
- Вибрати форму подання інформаційної моделі.
- Вибрати засіб, з використанням якого буде подано модель.
- Зобразити модель відповідно до вибраної форми подання, відобразивши в ній суттєві властивості та встановлені взаємозв’язки.
ПОБУДОВА ІНФОРМАЦІЙНИХ МОДЕЛЕЙ
Розглянемо послідовність побудови інформаційних моделей у різних програмних середовищах.
Побудуємо інформаційну модель океанічних западин для вивчення на уроках географії найглибших западин, їх глибин і розподілу по океанах світу.
- Мета створення моделі - вивчення океанічних западин та їх розподілу по океанах.
- Предметна область охоплює всі океани Землі. У різні часи та в різних державах виділяли різну кількість океанів. Міжнародна гідрографічна організація з 2000 року виділяє п’ять океанів. Саме такою будемо вважати предметну область під час побудови нашої моделі. Для створення моделі використаємо дані, отримані з інтернет-енци- клопедії Вікіпедія.
- Суттєвими властивостями об’єктів моделювання є назви западин, їх глибина, належність западин до океанів. Несуттєві властивості - солоність води в западинах, морські мешканці западин, океанічні течії та інші.
- У моделі суттєвими є взаємозв’язки між западинами та океанами, у яких розміщені ці западини.
- Виберемо для цієї моделі структурну форму подання у вигляді схеми, яка сприятиме кращому сприйняттю відомостей про суттєві властивості океанічних западин.
- Зобразити структурну модель можна в текстовому процесорі, який містить засоби для вставлення схем.
- Як результат отримуємо модель, наведену на рисунку 2.6.
Зауважимо, що для моделі можуть використовуватися інші форми подання: таблиця, у якій наведено дані про западини (табл. 2.2), діаграма порівняння середніх і найбільших глибин океанів (рис. 2.7), карта з нанесеними позначеннями глибин океанічних западин (рис. 2.8) тощо.
Вдала форма подання впливає на сприйняття даних у моделі, спрощує вивчення властивостей об’єктів моделювання. Так, на схемі (рис. 2.6) наочно відображено таку властивість западин, як належність до океанів. За даними таблиці (табл. 2.2) легко проаналізувати значення властивості глибини западин, визначити найбільші та найменші значення глибин. Діаграма (рис. 2.7) містить дані про середні глибини океанів. Крім порівняння глибин западин між собою, за діаграмою можна порівняти середні глибини океанів, а також визначити, у скільки разів глибини западин перевищують значення середніх глибин. Аналізуючи карту (рис. 2.8), можна зробити висновки про розміщення западин на земній кулі, порівняти найбільші глибини південної та північної півкуль, екваторіальної та полярних зон тощо.
Побудуємо інформаційну модель об’єкта ромашка лікарська, яку можна використовувати на уроках біології під час вивчення особливостей будови рослин.
- Мета побудови моделі - вивчення будови рослини.
- Предметна область охоплює рослинний світ.
- Суттєвими властивостями є будова органів рослини: коріння, стебла, листків, квітів. Несуттєві властивості: запах, час цвітіння, лікарські властивості, місця розповсюдження тощо, - оскільки вони не стосуються будови рослини.
- Для цієї моделі суттєвим є взаємне розташування органів рослини.
- Виберемо для цієї моделі графічну форму подання, яка наочно відобразить суттєві властивості об’єкта дослідження.
- Засіб для подання графічної моделі - графічний редактор.
- Під час відтворення графічної моделі потрібно зобразити органи рослини за таким описом: стебло - пряме, циліндричне, голе, розгалужене; листки - чергові, розсічені; квітки - білі пелюстки, жовті серединки; коріння - стрижневе, малорозгалужене, тонке, неглибоко проникає у ґрунт.
Як результат отримаємо графічне подання моделі, зображене на рисунку 2.9. Зверніть увагу: словесний опис рослини, який наведено для створення графічного подання моделі, також є інформаційною моделлю цього об’єкта, але поданою в іншій формі.
6. Фізкультхвилинка.
А тепер у нас розминка,
А тепер фізкультхвилинка.
Встали рівно біля парт,
Починаємо наш старт.
Ось зігнули так ручата
Й полетіли, мов качата.
Ніжками затупотіли,
Потім разом всі присіли.
До сонечка потяглися
І у боки так взялися.
Вправо разом нахилились,
Вліво, щоб не помилились.
Руки вниз ми опустили
Й трохи ними потрусили.
Шию трішки розім'яли
І за парти посідали.
А тепер мерщій до справ,
Кожен вченим з нас щоб став.
7. Робота з комп’ютером.
Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.
8. Найважливіше на цьому уроці.
Для створення інформаційної моделі потрібно:
- Визначити мету створення моделі.
- Визначити предметну область дослідження, для якого створюється модель.
- Виділити ті властивості об’єкта або явища, які є суттєвими для дослідження.
- Установити взаємозв’язки між значеннями вибраних властивостей, між даним об’єктом або явищем та іншими об’єктами та явищами предметної області, що є суттєвими для дослідження.
- Вибрати форму подання інформаційної моделі.
- Вибрати засіб, з використанням якого буде подано модель.
- Зобразити модель відповідно до вибраної форми подання.
Подання інформаційної моделі можна виконувати за допомогою різноманітних програмних засобів: текстових процесорів, графічних редакторів, редакторів презентацій тощо.
Вибір засобу залежить від того, яким способом можна ефективніше відобразити властивості об’єкта або явища, суттєві для дослідження.
9. Усвідомлення вивченого матеріалу.
Фронтальне опитування
- Які засоби можна використати для подання інформаційних моделей?
- Для яких форм подання інформаційних моделей використовують текстові процесори? Наведіть приклади.
- Для яких форм подання інформаційних моделей використовують графічні редактори? Наведіть приклади.
- Для яких форм подання інформаційних моделей використовують редактори презентацій? Наведіть приклади.
- За яким алгоритмом виконується побудова інформаційної моделі об’єкта або явища?
- Від чого залежить вибір форми подання інформаційної моделі?
- Яку форму подання доцільно вибрати для інформаційної моделі, що відобразить дослідження захоплень учнів вашого класу?
- Чим будуть відрізнятися інформаційні моделі туристичного походу, створені перед його проведенням та після його завершення?
10. Закріплення вивченого.
Виконати завдання - на уроці 1, 2, 4, 6.
11. Завдання до уроку.
- Зобразіть з використанням графічного редактора інформаційну модель карася у графічній формі для вивчення будови риб. Збережіть зображення у вашій папці у файлі з іменем завдання 2.2.1.jpg.
- Зобразіть з використанням текстового процесора структурну модель одиниць вимірювання довжини, часу, площі поверхні, об’єму для використання на уроках фізики. Збережіть документ у вашій папці у файлі з іменем завдання 2.2.2.docx.
- Подайте з використанням текстового процесора математичну модель і результат її застосування для розв’язування такої задачі: Учні планують одноденний піший похід для збору лікарських рослин поблизу свого населеного пункту. Визначити, на яку найбільшу відстань від населеного пункту можна віддалятися учням, якщо вони планують затратити на похід не більше ніж 5 год, іти зі швидкістю не більше ніж 4 км/год та зробити привал тривалістю не менше ніж 1 год. Збережіть документ у вашій папці у файлі з іменем завдання 2.2.3.
- Об’єднайтеся в групу з 3-4 осіб. Побудуйте інформаційну модель для демонстрації процесу вирощування гороху від окремої горошини до дорослої рослини з плодами. Розподіліть між собою завдання зі створення зображень окремих етапів розвитку рослини. Об’єднайте окремі зображення у спільному документі. Засіб для об’єднання створених зображень виберіть самостійно. Документ з поданням моделі збережіть у файлі з іменем завдання 2.2.4 та розширенням імені, що відповідає вибраному програмному засобу.
- Побудуйте інформаційну модель для вивчення видів географічних карт. Відомо, що географічні карти поділяються за охопленням території, змістом і призначенням. Інші відомості знайдіть у вашому підручнику з географії. Виберіть структурну форму подання моделі, засіб подання виберіть самостійно. Документ з поданням моделі збережіть у вашій папці у файлі з іменем завдання 2.2.5 і розширенням імені, що відповідає вибраному програмному засобу.
- Створіть інформаційну модель служби електронного листування. Форму подання та засіб виберіть самостійно. Документ з поданням моделі збережіть у вашій папці у файлі з іменем завдання 2.2.6 і розширенням імені, що відповідає вибраному програмному засобу.
12. Підсумки.
Рефлексія
1. Під час уроку я
- дізнався...
- зрозумів...
- навчився...
2. Найбільше мені сподобалося...
3. На уроках найкраще в мене виходило...
4. Я мав (-ла) труднощі з...
5. Я хотів би ще дізнатися про...
13. Домашнє завдання.
- Вивчити теоретичний матеріал (підручник п. 2.2)
- Вправа 3, 5.
- Виконати вправу працюємо з комп’ютером.