Тема. Поняття про відокремлення та уточнення
Мета. Сформувати в учнів поняття про відокремлення; ознайомити з видами відокремлених та уточнювальних членів речення. Розвивати вміння знаходити відокремлені та уточнювальні члени в ускладнених реченнях, аналізувати ці речення у висловлюваннях, моделювати й конструювати їх відповідно до комунікативного завдання. Правильно будувати речення з відокремленими й уточнювальними членами й уживати такі речення у власному мовленні. Виховувати повагу до історичного минулого України.
Очікувані результати -
учні повинні знати:
учні повинні вміти:
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, ІКТ(діаграми), роздавальний матеріал.
Перебіг УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми, мети й завдань уроку.
Сором – хилитися і долі коритися.
Леся Українка
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Звернення до епіграфа
Слово вчителя. Ми маємо пишатися тим, що Україна має славні періоди історії, справді легендарних героїв, про яких ми говоритимемо. Отже, почнімо відновлювати пам'ять і гортати сторінки історії.
Спостереження-зіставлення
1. Народився Богдан Хмельницький під Чигирином, над річкою Тясмин, у хуторі Суботів 27 грудня 1595 року. Був сином Михайла, неабиякого сміливця. Батько з молодості служив при дворі заможного польського пана, воєводи Даниловича, що держав великі староства на Україні: Корсунське й Чигиринське. Староства – то були великі коронні маєтки, часом завбільшки з повіт або й більші. Король давав їх у державу великим панам: вони, отримуючи доходи, четверту частину віддавали на військо. Та пани самі в тих староствах не жили, ними не правили, навіть і не заглядали до них часом. Правили їх управителі - підстарости й різні службовці. Михайло Хмельницький був таким службовцем в старостві Чигринськім. Заслуживши собі хутір, оселився на тім місці, де він собі обрав (За М.Грушевським). |
|
ІV. Вивчення нового матеріалу (сприйняття та усвідомлення)
2. Робота з підручником
V. Осмислення вивченого
1.Творче конструювання з елементами відновлення
В очах сучасників героїчна смерть Дмитра Вишневецького перетворилася на символ незламності християнського духу. Цьому підтвердженням є те, що вже через кілька тижнів після смерті князя була написана елегія латинською мовою, ... Її автором став німець Йоган Зоммер. А наприкінці 60-х років XV ст. відомий збирач народних пісень, ... , записав до свого збірника жалібну версію пісні про козака Байду. Староукраїнське слово «байдувати» означало майже те саме, що й «козакувати», а саме вести вільне життя .
Ось так історична постать князя Дмитра Вишневецького перетворилася на легендарного пісенного персонажа — ... . (Т. Чухліб).
Довідка: нехтуючи пропонованими ворогом благами; професор Краківської академії Матвій Пійонтек; купленого зрадою; присвячена загибелі християнського лицаря князя Дмитра; козака Байду.
2. Вправа «Коректор»
Як засвідчують історичні дослідження, Петро Сагайдачний від самого початку свого перебування на Січі виявив велику політичну далекоглядність та неабиякий військовий талант уславивши себе цілим рядом вдалих походів на Туреччину і Крим. Ставши гетьманом Запорізького війська Петро Сагайдачний провів реформу війська на Січі.
Помітним напрямком у політиці стала військова козацька політика зокрема стратегія і тактика, якими визначався тільки Петро Сагайдачний. Сутність його оборони була у використанні особливої тактики зокрема тактики наступальності, раптовості, нічного бою й превентивності.
Успішно використовував гетьман для досягнення своєї мети і дипломатію. Прийшовши до влади Петро Сагайдачний прийняв Київське братство під свою козацьку опіку і захист. Чи є серед сучасних політиків подібні Сагайдачному? Чи є герої ладні віддати життя за те, що називається Україною? (З Вікіпедії).
V. Закріплення вивченого
1.Тест
А Та незважаючи на поразку через ханську зраду під Берестечком (1651 р.), Богдан Хмельницький проявив себе у цих битвах справжнім новатором (М.Грушевський). Б Права, отримані козаками, дозволяли їм жити вільніше. Г Чигиринський підстароста Чаплинський, окрім забраного хутора, тероризував сім’ю Хмельницького, згубив найменшого сина. Д Переговори про возз’єднання України і Росії почалися по приїзду до Москви Хмельницького, у березні 1654 року (М.Грушевський). Е Богдан Хмельницький став найвидатнішим представником українського козацтва, цього багатообіцяючого органу. | 1. Уточнювальний член. 2. Відокремлене означення. 3. Відокремлена прикладка. 4. Відокремлена обставина. 5. Відокремлений додаток. |
2. Дослідження-трансформація
Життя Богданове було бурхливе, тяжке й нестерпне. Похід на Галичину літом 1656 року став останнім походом старого гетьмана. Навесні 1656 року Богдан Хмельницький тяжко захворів. Він рідко вставав з ліжка (М.Грушевський).
3. Творча лабораторія
З моря вставала рожева зоря, … . Згодом золоте сонце, … , послало свій промінь під небо на білі хмарки й затопило їх рожевим кольором із золотими розводами. Весело глянули ті хмарки в блакитне море, … , і не можна було пізнати тепер, де море, а де небо. Нарешті з морської пелени виникло й саме сонечко. З півночі дихнув вітерець і, … , погнав їх туди, … (За А. Кащенком).
Довідка: як у люстро; не виникнувши ще з моря; на схід сонця; розмальовуючи його безкраю просторінь привабливими кольорами; понадимавши на чайках вітрила.
VІ. Підсумок уроку. Оцінювання учнів
Мікрофон
1. Яку функцію в реченні виконують відокремлені члени речення?
2. Які члени речення можуть бути відокремленими?
3. У яких стилях мовлення переважають речення з відокремленими членами?
4. Як відрізнити відокремлені члени від відокремлених уточнювальних членів речення?
5. Які розділові знаки вживаються в реченнях з відокремленими членами?
VІІ. Домашнє завдання