Existence hry podobné fotbalu je doložena až do období starověku: nejstarší takovou hrou bylo čínské cchu-ťü, hrané již ve 2. století př. n. l. V Řecku a Římě se hrálo mnoho míčových her, při některých se hrálo nohama. Jedním ze vzdálených předchůdců fotbalu je tak např. římská hra harpastum. Ve středověku se různé hry podobné fotbalu hrály po celé Evropě, jejich pravidla se však výrazně lišila místo od místa i v průběhu doby.
Vznik dnešního fotbalu má kořeny v Anglii 16. století. Tamní soukromé střední školy (public schools) v té době začaly žáky nutit ke sportu. Každá ze škol však používala vlastní pravidla odrážející místní podmínky (velikost hřiště apod.), pravidla se navíc postupně měnila. Postupně vykrystalizovaly dvě hlavní formy fotbalu: v jedné verzi pravidel (používané např. v Rugby, Marlborough či Cheltenhamu) hráči míč po hřišti přenášeli rukama, v druhé verzi (např. na Etonu, Harrow, Westminsteru či Charterhouse) se upřednostňovalo kopání do míče.
V 40. letech 19. století Anglii zasáhl boom železniční dopravy. Tento technologický rozvoj umožnil pořádání soutěžních zápasů mezi jednotlivými školami. Avšak zatímco rozdíly v místních pravidlech atletiky byly nevýznamné, meziškolní zápasy ve fotbale byly kvůli zásadním rozdílům v pojetí hry prakticky nemožné. Proto se v roce 1848 sešlo 14 zástupců škol na jednání, jehož výsledkem byla první ucelená sada pravidel, tzv. Cambridgeská pravidla. Tato pravidla upřednostňovala kopání, bylo však dovoleno také čisté zachycení míče rukama.
Sjednocující tendence vyústily v založení The Football Association, prvního oficiálního fotbalového sdružení na světě, 26. října 1863. Po několika setkáních vytvořila asociace sadu pravidel, z nichž nakonec vypustila pravidla dovolující běh s míčem v ruce a držení a podrážení protivníka s míčem. Kvůli tomu zástupce Blackheathu asociaci opustil, a spolu s několika dalšími kluby v roce 1871založil Rugby Football Union, čímž vzniklo ragby jako sport odlišný od kopané. I v pravidlech FA však byla některá ustanovení, která dnes zůstávají jen ve sportech jako ragby či americký fotbal. První pravidla také například ani nestanovovala počet hráčů či tvar míče; na tom se měli soupeři dohodnout před každým zápasem.
V Anglii se postupně vyvinulo několik soutěží, které přispívaly k šíření jednotných pravidel. První mezinárodní zápas proběhl mezi Anglií a Skotskem 30. listopadu 1872 a skončil bezbrankovou remízou. První mimoevropské mezinárodní fotbalové utkání se uskutečnilo 28. listopadu 1885 v Newarku mezi Spojenými státy a Kanadou, která zvítězila 0:1.
Fotbal se postupně rozšířil i na kontinent, kde je nejstarším fotbalovým mužstvem patrně švýcarský Lausanne Football and Cricket Club založený v roce1860. Díky anglickým dělníkům pracujícím na stavbě železnice se fotbal dostal až do Jižní Ameriky, přičemž ale tato teorie rozšíření fotbalu na jihoamerický kontinent nebyla nikdy přesvědčivě doložena.
Dnes fotbal hrají profesionální fotbalisté po celém světě, mnoho dalších lidí se mu pak věnuje na amatérské či rekreační úrovni. Podle průzkumu, uspořádaného v roce 2001 mezinárodní fotbalovou federací FIFA, hraje pravidelně fotbal nejméně 240 miliónů lidí ve více než 200 zemích světa. Mezi příčinami jeho popularity jsou bezesporu jednoduchá pravidla a naprosto minimální náročnost na vybavení.[2]
Na mezinárodní úrovni spolu zápasí jednak reprezentační družstva jednotlivých států (téměř všechny státy mají vlastní fotbalové reprezentace), jednak soukromé fotbalové kluby z různých zemí.
Nejvyšší mezinárodní soutěží reprezentací je mistrovství světa pořádané každé čtyři roky, na jehož závěrečném turnaji soutěží 32 družstev, vybraných kvalifikací z více než 200 členských států FIFA. Fotbalový turnaj je také součástí programu letních olympijských her; v současnosti se však tohoto turnaje účastní mládežnická mužstva hráčů do 23 let, takže turnaj nemá tak vysokou prestiž jako mistrovství světa.
Po mistrovství světa nejvýznamnějšími reprezentačními soutěžemi jsou regionální mistrovství pořádaná jednotlivými konfederacemi. Jedná se o mistrovství Evropy(EURO), Copa América, Africký pohár národů, Mistrovství Asie ve fotbale, Zlatý pohár CONCACAF a Oceánský pohár národů.
Regionální konfederace také pořádají nejvýznamnější klubové soutěže. Těch se účastní vítězové národních lig a pohárů (případně také účastníci na dalších místech). Sem patří Liga mistrů UEFA a Evropská liga UEFA v Evropě, Pohár osvoboditelů v Jižní Americe, Liga mistrů AFC v Asii, Liga mistrů CAF v Africe,Liga mistrů CONCACAF v Severní Americe a Liga mistrů OFC v Oceánii. Vítěz Ligy mistrů UEFA a Poháru osvoboditelů se každoročně utkávali v zápase oInterkontinentální pohár, od roku 2005 jej však nahradilo mistrovství světa fotbalových klubů.[3]
Většina národních asociací pořádá národní soutěže, ve větších státech se zpravidla jedná nejméně o dvě soutěže lišící se formátem: jednou je ligová soutěž rozdělená podle výkonnosti, v každé výkonnostní skupině se hraje systémem „každý s každým“ a o vítězi rozhodují body v tabulce zápasů; nejvýše umístěné týmy mohou postoupit do vyšší soutěže, nejnižší naopak sestoupit o úroveň níže. Druhou soutěží bývá národní pohár, kterého se za rovných podmínek mohou účastnit všechny týmy splňující jistou minimální výkonnostní úroveň, hraje se vyřazovacím systémem – vítěz postupuje do dalšího kola soutěže, tým, který prohrál, v soutěži pro daný ročník končí.
V Česku je nejvyšší ligovou soutěží 1. Gambrinus liga, pohárová soutěž se označuje jako Pohár České pošty.
Mezi nejslavnější ligové soutěže světa patří anglická Barclays Premier League, španělská Primera división, italská Serie A, německá Bundesliga, francouzská Ligue 1 Orange či brazilská Série A.
Mezi známé národní poháry patří například anglický FA Cup, nejstarší fotbalová soutěž na světě.[6]
Historie ženského fotbalu aneb boj o rovnoprávnost i ve sportu
V pravěku byly ženy uznávané jako zakladatelky a udržovatelky rodu. Byly uctívané a dnešními slovy řečeno nošené na rukou. Dalších několik stovek let se situace zcela otočila. Nyní byli muži považováni za hlavu rodiny, města či i dokonce státu. V novověku začaly čím dál tím hlasitěji ženy bojovat za svá práva a zrovnoprávnění s muži. Tento boj se nevyhnul ani fotbalu…
Počátky ženského fotbalu jsou úzce spojené s počátky mužského. Fotbal v pojetí žen a mužů šel spolu ruku v ruce. Fotbalová asociace mluví o prvních zmínkách už z 12. století, kdy byl fotbal ve Francii hrán mezi ženami v rámci lidových her. Moderní fotbal v podání žen, který známe v dnešní době my, byl ve Skotsku poprvé zaznamenán během devadesátých let 18. století.
V roce 1863 se fotbalové kluby a jejich předsednictva dohodly na přísnějším trestání brutálních faulů, čímž zpřístupnily fotbal i jemnějšímu pohlaví, kterému se po částečném odstranění hrubého fotbal otevřela brána na zelený trávník.
První zaznamenaný ženský zápas byl odehrán v Glasgow roku 1892, o tři roky později v Anglii.
V pozadí brzkého ženského fotbalu stojí jedna žena – Nettie Honeyball. Nettie jako první založila evropský fotbalový klub určený něžnějšímu pohlaví. Vznikl v roce 1894 a jeho místo původu nemůže být nikde jinde než v kolébce celého fotbalu – v Anglii, o čemž svědčil i jeho název British Ladies Football Club.
“V roce 1894 jsem založila tento klub, abych ukázala světu, že ženy nejsou jen ozdobou mužů či jejich užitečnou věcí. Nechápu, kde svět nabral přesvědčení, že jsou věci, do kterých ženy nemají, co mluvit, neboť jsou v kompetenci mužů. Nemohu se dočkat dne, když ženy zasednout po boku mužů v parlamentu a budou moci svobodně vyjádřit svůj názor na společnost, především pak na věci, které se jich samy bezprostředně týkají.“
Je pozoruhodné, že první oficiální ženský fotbalový klub vznikl bezmála o deset let dříve, než ženy vůbec získaly volební právo. Přestože první tým vznikl v Anglii, bylo to Norsko, které jako první udělilo ženám právo volit a to až v roce 1905. Albion jim toto právo daroval až o dva roky později.
Nettie a jí podobné připravily cestu ženskému fotbalu, ovšem na Ostrovech i nadále přetrvávala nedůvěra či dokonce odpor proti ženskému pojetí pro ně tradičného mužského fotbalu. A tak se ženský fotbal rozvíjel i bez podpory Anglické fotbalové asociace.
Velkou oblibu a vůbec rozšíření do podvědomí lidí přinesla ženskému fotbalu jinak velmi smutná první světová válka. V této době pracovaly ženy stejně jako muži v těžkém průmyslu a rozdíly ve výkonnosti mezi těmito dvěma pohlavími se stíraly.
V té době byl nejznámější tým Dick, Kerr´s Ladies z Prestonu. Toto družstvo vůbec jako první odehrálo v roce 1920 první mezistátní zápas. Tehdy sehrály utkání proti stejnému výběru ze Zimbabwe a v dubnu téhož roku také s fotbalistkami Francie.
Popularita ženského fotbalu stále stoupala, což dokazuje počet diváků, kteří jejich zápasy navštívili. Během pěti zápasu přišlo na stadion okolo 70 tisíc lidí.[8]
Zlom v ženském fotbalu
Ovšem po roce 1921 nastal v Anglii zlom a ženský fotbal utržil svou první velkou ránu. Anglická asociace jednohlasně rozhodla, že pobíhání žen po trávníku za míčem je neetické, a proto všechny jejich zápasy byly přesunuty buď na ragbyové stadiony či do malých a neupravených parků. Podobné opatřené přijalo i Skotsko a mělo odradit ženy od jeho hraní.
Mnozí spekulují o tom, že toto rozhodnutí bylo ze závisti, neboť ženské zápasy se stávaly čím dál tím populárnějšími. Ať to bylo tak či jinak, je dnes už nepodstatné. Co ale jisté je, že pro ženský fotbal to byla první velká rána od lidí, milující stejnou hru jen v podání druhého pohlaví.
Obroda ženského fotbalu
V roce 1969 byla založena ženská fotbalová asociace pod názvem Woman´s FA. O dva roky později byl zrušen zákaz z roku 1921 a ženy se tak mohly vrátit na kvalitní trávník uprostřed fotbalového stadionu a nebyly už nuceny hrát na nehostinném ragbyovém hřišti.
Téhož roku navrhla UEFA, aby ženský fotbal spadal pod kontrolu národních asociací. I díky tomu v sedmdesátých letech minulého století se Itálie stala první zemí s profesionálními fotbalistkami, ačkoliv jen na částečný úvazek. První zcela profesionální tým vznikl poté ve Spojených státech. V roce 1992 byla v Japonsku vytvořena první ženská fotbalová liga.
Ženský fotbal ve třetím miléniu
Ačkoliv se ženský fotbal na začátku jednadvacátého století zprofesionalizoval a zpopularizoval, stále musí soupeřit o přízeň se svým velkým bratrem – mužským fotbalem. Velké ženské turnaje či ligy se těší mnohem menší televizní podpoře než mužské. I přesto se všeobecně očekává, že popularita ženského fotbalu se bude zvyšovat.
The Woman´s United Soccer Association (WUSA), působící ve Spojených státech, chtěla v prvním desetiletí nového tisíciletí založit ženskou nadnárodní ligu. Ovšem narážela na problém, který se brzo po tomto plánu vyskytl – a to profesionalita národních lig. Okrem vyspělých lig jako je například Premier National League (Anglie), W- League, L. League (Japonsko), Ženská Bundesliga (Německo a Rakousko), Toppserien (Norsko), Superliga Femenina (Španělsko), Woman´s National Soccer League (Austrálie), existují spíše jen poloprofesionální ligy v tom lepším případě, v horším jen amatérské. Přesto WUSA věří, že nadnárodní ženskou ligu spustí v roce 2009 pod názvem Woman´s Professional Soccer.
Na Olympiádách se ženský fotbal objevuje od devadesátých let minulého století.[10]
Poháry
O jeden z nejstarších ženských fotbalových pohárů se bojovalo na konci dvacátých let minulého století na severovýchodě Anglie. Byl to turnaj složených z podnikových týmů. Jeho oficiální název zněl „Tyne Wear & Tees Alfred Wood Munition Girls Cup“, ovšem populární byl jako „The Munitionettes Cup“.
Poprvé byl hrán v srpnu 1917, kdy trofej získaly hráčky Blyth Spartans, když porazily Bolckow, Vaughan 5-0.
V roce 1921 přišel na svět další ženský pohár nazvaný The English Ladies´ Football Association Challenge Cup, který poprvé vyhrály fotbalistky Stoke Ladies. 24.června 1922 jim trofej předala Len Bridgget, tehdejší prezidentka asociace žen.[11]
Woman´s EURO
Přestože už od roku 1937 můžeme v záznamech najít mistrovství, na kterých fotbalistky sváděly boj o nadvládu evropského ženského fotbalu, teprve v roce 1982 bylo odstartováno EURO žen, jaké známe v dnešní podobě. Od té doby je nejúspěšnější tým fotbalistek Německa, které vyhrály i poslední EURO v roce 2005.
Woman´s World Cup
Světový pohár byl poprvé odehrán v Číně roku 1991 a prvními vítězkami se staly fotbalistky z USA. V roce 1999 se konalo třetí mistrovství světa ve Spojených státech, kdy domácí tým vyhrál na penalty 5-4. Tehdy byl rekordní zájem o televizní práva a vůbec vstupenky na stadiony.
FA Woman´s Premier League
FA Woman´s Premier League je anglická národní ženská fotbalová liga, v níž soutěží 36 týmů rozdělených do tří lig – FA Woman´s Premier League National Division, FA Woman´s Premier League Northern Division, FA Woman´s Premier League Southern Division. První sezóna byla odehrána v letech 1992-1993.
Spolu soutěží o pohár FA Woman´s Cup. Nejúspěšnějším týmem je Arsenal FC, ženská odnož slavného londýnského Arsenalu. Ani v anglickém fotbalu nejsou fotbalistky všechny zcela profesionální.
Mezi nejsilnější národní fotbalové týmy žen patří kromě USA a Německa také Norsko, Čína, Švédsko či Brazílie. V dnešní době existují turnaje rozdělené podle věku – do dvaceti let a do sedmnácti let.
Přestože fotbal v podání žen je den za dnem populárnějším, má před sebou ještě dlouhou cestu plnou strádání než doběhne svého mnohem většího bratra – mužský fotbal. A kdy to bude, ukáže jen čas.[12]
[2] "Fotbal - Wikipedie." 2004. 19 Nov. 2012 <http://cs.wikipedia.org/wiki/Fotbal>
[3] "Fotbal - Wikipedie." 2004. 19 Nov. 2012 <http://cs.wikipedia.org/wiki/Fotbal>
[6] "Fotbal - Wikipedie." 2004. 19 Nov. 2012 <http://cs.wikipedia.org/wiki/Fotbal>
[8] "Historie ženského fotbalu aneb boj o rovnoprávnost i ve sportu ..." 2008. 19 Nov. 2012 <http://www.premierleague.cz/aktualne/?aktualitaId=3058>
[10] "3. Historie fotbalu žen." 2010. 19 Nov. 2012 <http://www.fotbal-trenink.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=316:3-historie-fotbalu-en&catid=47:specifika-treninku-en&Itemid=136>
[11] "Historie ženského fotbalu aneb boj o rovnoprávnost i ve sportu ..." 2008. 19 Nov. 2012 <http://www.premierleague.cz/aktualne/?aktualitaId=3058>
[12] "Historie ženského fotbalu aneb boj o rovnoprávnost i ve sportu ..." 2008. 19 Nov. 2012 <http://www.premierleague.cz/aktualne/?aktualitaId=3058>