Відкритий урок з фізики
10 клас
«Фізичний б і й - Молекулярна фізика”
Тема: Фізичний бій - Молекулярна фізика
Мета: формувати навички застосування набутих знань у нестандартній ситуації, розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, удосконалювати знання учнів про фізичні явища та процеси; виховувати інтерес до фізики, розвивати пізнавальні інтереси дітей, активізувати самостійність мислення; виховувати відповідальність за доручену справу, вміння прийти на допомогу другові, вміння працювати в команді.
Тип уроку: удосконалення знань.
Форма уроку: урок-бій
Хід уроку
«Я все знаю, вмію. Я зараз думаю про фізику, про все останнє я подумаю потім».
На уроці ми підводимо підсумки знань з теми «Молекулярна фізика». Сьогодні змагаються дві команди. Фізики завжди були ліриками. А тому перше слово надається лірикам-фізикам, членам команд.
(По одному учню з команди, які читають вірші)
Цікава фізика наука.
З її законами ми всі
В житті стрічаємося всюди
У повсякденному бутті.
Чи завжди лід бува холодним?
Смола тверда а чи м'яка?
Тече вода, а газ - ніколи.
Побачить змоги в нас нема.
Чому бувають ранком роси?
Чом по стерні не ходять босі?
Для чого дідусю кожух?
Чому життя все наше - рух?
Як хочеш все про диво знати,
То треба фізику вивчати.
На всі «чому?», «коли?», «відколи?»
Отримуй відповіді в школі.
Команди сміливих та кмітливих
Запрошуємо помірять сили.
Вчитель: Команди прошу зайняти свої місця, журі - приготуватися до роботи. Команди хай візьмуться за руки, побажають одне одному перемоги. Як говорив Булат Окуджава, «за руки візьмемось міцніш, щоб не пропасти поодинці».
Перший раунд «Швидше, більше, правильніше».
За одну хвилину команди повинні дати якомога більшу кількість правильних відповідей на запитання.
Запитання І команді.
1 .Тепловий рух завислих у газі чи рідині частинок (броунівський рух).
2.Найменша стійка частка речовини, яка зберігає її хімічні властивості (молекула).
3.Фізична величина, яка є мірою кінетичної енергії молекули (температура).
4.Міх молекулами речовини діють сили… (притягання та відштовхування).
5.Процес проникнення молекули однієї речовини в міжмолекулярні проміжки іншої речовини (дифузія).
6.У яких малюків молекули рухаються швидше, у здорових чи застуджених? (у застуджених).
7.Явище, при якому сила взаємодії між молекулами рідини та твердого тіла більша, ніж сила взаємодії між молекулами рідини (змочування).
8.Чому дорівнює абсолютний нуль температури за шкалою Цельсія? (273°С).
9.Які молекули в атмосфері рухаються швидше, молекули азоту чи кисню? (однаково).
10.Четвертий стан речовини (плазма).
Запитання II команді.
1.Гей-Люссак - скільки вчених? (один).
2.Як називається процес, при якому тиск запишається постійним? (ізобарний).
3.Завдяки чому водомірка тримається на поверхні води? (поверхневий натяг).
4.Завдяки якому явищу ртуть розлітається на кульки? (незмочування).
5.На якому явищі грунтується застосування в терапії мазей, йоду? (дифузія).
6.Він довго роздивлявся в мікроскоп суміш води та квіткового пилу, чекаючи, коли ж рух припиниться. Хто він? (Броун).
7.Яке явище використовується при витиранні води рушником? (капілярність).
8.Що вранці плаче без голосу? (роса).
9.Ложка дьогтю зіпсує діжку меду... ( дифузія).
10.Число, яке показує кількість молекул в одному молі речовини (число Авогадро).
Другий раунд «Чи знаю я легенди» - «Чорний ящик»
Два ящика, в яких лежать предмети.
1.Цей фрукт став каталізатором відкриття всесвітньо відомого закону. (Яблуко).
2.Яка прикраса допомогла уперше викрити шахрайство та встановити закон?( Корона).
Третій раунд «Формули - основа знань»
Допиши пропущені символи:
Четвертий раунд «Без дослідів немає знань»
Команди готують вдома досліди
І.Чи може вода кипіти при t<100°С? 2. Чому злітає пакетик?
П'ятий раунд «Знання в дії»
Ви - дорослі люди, знайшли своє місце у житті: конструктори, інженери, металурги, будівельники. І в процесі своєї роботи ви стикаєтеся з різними проблемами, які вам необхідно вирішити.
1 .Група екологів.
Задача. Гранично допустима концентрація в повітрі парів ртуті в науковій лабораторії хімічного виробництва 1,5х10-6м-3. Скільки молекул ртуті міститься в 1м3 повітря за цих умов?
2.Група будівельників.
Задача. Границя міцності цегли на стиск 6 МПа. Яку максимальну висоту може мати циліндрична колона з цегли при запасі міцності 8? (густина - 1600).
3.Робітники теплиць.
Задача. Для проростання насіння огірків у теплиці підтримують температуру 30°, а вологість 90%. Чи виконується ця умова, якщо вологий термометр психометра показує 20°С, а сухий 30°С?
4.Винахідник керогазу.
Задача. Яким повинен бути найбільший діаметр пор у ґноті керогазу, щоб гас (800) піднявся на висоту 10 см?
Шостий раунд «Відгадай слово»
Кожна команда вдома готує слово, розрізає на літери, передає команді-суперниці, яка повинна відгадати слово і скласти його з літер.
Сьомий раунд «Лото»
Командам роздають слова, і вони повинні з цих слів скласти фразу «Природа проста в своїх знаннях, але нескінченно багата та винахідлива в їх використанні.»(Г.Лейбніц)
IV. Підсумок.
Ось і закінчилися наші змагання. Слово надається журі. А тепер прочитайте фразу, написану і на дошці, і на ваших листочках: «Забути не можна пам'ятати». В залежності від того, де ви поставите кому, ви вирішите для себе, чи потрібні вам знання з фізики у майбутньому та чи сподобався вам урок. Дякую за урок! На все добре!
Домашнє завдання