Opublikowano za pomocą Dokumentów Google
урок з літературного читання 1 клас.doc
Automatyczne aktualizacje co 5 min

Урок з літературного читання в 1 класі

 Тема. Закріплення знань про звукові значення вивчених букв. Робота з дитячою книжкою. «Щедра осінь» (збірка віршів

Мета: закріпити знання учнів про вивчені букви, їх звукове значення; поповнювати активний словниковий запас учнів; розвивати в учнів навички свідомого й виразного читання; удосконалювати навички складання речень за схемами, звукового аналізу слів; збагачувати активний словник учнів; виховувати у дітей почуття дружби й товариськості, любов та повагу до українських традицій та символів.

Обладнання: каса букв; предметні малюнки; загадки; збірка віршів; звуко-складові та звуко-буквені схеми; макет потяга зі звуками; картки для гри «Поле чудес».

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Швидко пролунав дзвінок:
Розпочати час урок.
Ми навчаємось старанно,
І працюєм залюбки.
Друзі скажуть:
«Бездоганно!,
Ви усі — розумники!»

II. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні на уроці ми будемо закріплювати знання про звукові значення вивчених букв.

III. Повторення вивченого матеріалу
— Які звуки ви вже знаєте? ([а], [у], [о])
— Які це звуки? (Голосні)
— Якими буквами позначаються ці звуки? Назвіть їх.
— А зараз давайте пригадаємо, як правильно сидіти за партою. Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгляд плаката.)

1. Гра «Веселий потяг»
На дошці — макет потяга.

— Я буду називати слова, якщо у цих словах є звук [а], [у] або [о], ви будете казати, у який вагон треба «посадити» це слово.
їжак, кінь, метелик, акула, огірок, курка, яструб, порося, свічка, слон.

405

2. Гра «Добери слово»
— Зараз ми пограємо у гру «Поле чудес». А ось і завдання. Вам потрібно підібрати слова, які б підходили до схеми.

406(Варіанти відповідей: мак, рак, бал, бак тощо.)

407(Варіанти відповідей: дом, сом, лом, сон, хор тощо.)

408(Варіанти відповідей: кут, кум, жук, луг тощо.)

Фізкультхвилинка

Хмарка сонечко закрила,
Срібні зірочки зронила.
Ми ті зірки пошукаєм,
На подвір’ї позбираєм.
Пострибаєм зайченятами,
Політаєм пташенятами,
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили наші ніжки.

— Всі веселі?
— Так!
— Чудово! А тепер до праці знову.

3. Гра «Допоможи Буратіно»
— Буратіно розсипав звукові схеми і малюнки та не може їх зібрати. Давайте допоможемо йому.

409

IV. Узагальнення вивченого матеріалу

1. Конкурс на кращого скоромовця
Читання скоромовки з дошки «луною» за вчителем, поступово прискорюючи темп.

Ой був собі коточок,
Украв собі клубочок
Та й сховався в куточок.

2. Робота з дитячою книжкою «Осінь щедра золота»

ГОРОБИНА
Хто в хустині червоненькій
Став у лісі між дубів?
Може, дівчинка маленька
Назбирать прийшла грибів?
Ні, не дівчинка там стала,
Горобина вироста.
Їй хустину гаптувала
Щедра осінь золота.
М. Познанська

410

— Послухайте уважно вірш. Скажіть, чи відповідає його зміст малюнку?
Учитель зачитує вірш, діти розглядають ілюстрацію до вірша.

3. Підготовка до самостійного читання. Робота над складними словами

Хустині

червоненькій

дівчинка

Дівчинка

назбирать

прийшла

Горобина

гаптувала

щедра

Пояснення значення слова гаптувала.

4. Бесіда за змістом вірша
— Про кого йдеться у віршику?
— Чому деревце калини порівнюють із маленькою дівчинкою?
— Якими фарбами ви б розфарбували цей малюнок?
— Розкажіть, що ви знаєте про калину.

Фізкультхвилинка (вправи для очей)

1. Голова нерухома. Підняти очі вгору. Зробити ними рухи по колу за годинниковою стрілкою, проти годинникової стрілки. Повторити 3-6 разів. Вправа сприяє розвитку складних рухів очей і підвищує стійкість вестибулярних реакцій.
2. На рахунок 1-4 заплющити очі, сильно напружуючи очні м’ язи; на рахунок 1-6 розплющити їх, розслабивши м’язи очей, та дивитись у далечінь. Повторити 4-5 разів.

Розповідь вчителя про калину
— У кожного народу є свої рослини-символи. Люди вірять, що такі рослини бережуть і захищають їх, а тому люблять і прославляють ці символи. Для українців такими є верба і калина. Правду каже українське прислів’я: «Без верби та калини нема України».
Калина — це дерево нашого українського роду. Калиною прикрашали не тільки рушники або сорочки. Цвіт калини дівчата вплітали у віночки. Калина у вінку — ознака краси та вроди. Тому про дівочу красу можна почути: «Гарна, як калина».
Але калину використовують не тільки як прикрасу. Про яке використання калини ви ще знаєте?
Учні читають вірш по рядках один за одним.

5. Друкування слів
Учитель роздає учням аркуші паперу. Учні друкують слова з дошки «калина», «осінь», «хустинка».
— Зробіть звуко-буквений аналіз цих слів. Визначте, де знаходяться букви А, У, О — на початку, в середині чи в кінці слова.

V. Підсумок уроку
— Назвіть звуки, які вивчили.
— Які вони? Чому? Доведіть.
— Якими буквами позначаються ці звуки на письмі?
— Що цікавого дізналися на уроці?

Урок 45 (читання). Тема. Звуки [н], [н’]. Позначення їх буквами Н, н («ен»), уроки навчання грамоти 1 клас

Мета: ознайомити дітей зі звуками [н], [н’] і буквою Н («ен»), з артикуляцією цих звуків; вчити правильно артикулювати звук, виділяти його у словах; формувати навички читання складами; удосконалювати навички читання, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати вміння робити звуко-буквений та звуко-складовий аналіз слів; виховувати у дітей почуття дружби й товариськості, старанність, бажання активно працювати.

Обладнання: каса букв; картки з рукописними та друкованими літерами; картки з друкованими великою та малою буквами; предметні малюнки; пелюстки із завданнями; лист у конверті; малюнок квітки-семицвітки; маленькі різнокольорові квіточки; загадки; зашифровки; кросворд; чистомовка.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Пролунав дзвінок,
Починається урок.
Щоб урок пройшов немарно,
Треба сісти рівно, гарно
І виконувати те,
Про що мова зараз йде.

— Перед тим, як розпочнемо урок, давайте пригадаємо правила сидіння за партою. (Діти повторюють правила, користуючись плакатом.)
— Діти, листоноша приніс вам листа. (Учитель відкриває конверт і зачитує листа.)
Доброго ранку, любі діти!
Я — чарівна квітка-семицвітка. Запрошую вас разом зі мною навчатися і грати. Для цього ви повинні відривати по одній пелюстці й виконувати завдання. За правильні й чіткі відповіді я даруватиму вам маленькі квіточки.

II. Актуалізація опорних знань учнів

1-ша пелюстка (рожева)
(Учитель відриває першу пелюстку.)

Зі мною будете грати,
Знання закріпляти.

— Яку букву вивчали на попередньому уроці?
— Які звуки вона позначає на письмі?

1. Гра «Утвори склад»
Діти утворюють прямі й обернені склади та зачитують їх.

433

— Завдання 1-ї пелюстки виконано! Як винагороду отримуєте маленькі квіточки.

2-га пелюстка (зелена)

2. Загадка

В синім небі світлячки,
Не дістать до них рукою,
А найбільший світлячок
Вигнувся дугою. (Місяць і зорі)

— Зробіть звуко-буквений аналіз слів місяць та зорі.
— Ви впорались із завданням 2-ї пелюстки!

Фізкультхвилинка

Руки вище підніміть
І спокійно опустіть.
Руки вгору, руки в боки,
І зробіть чотири кроки.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вище підніміть
І спокійно опустіть.
Розведіть їх в різні боки,
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!

Після виконання фізкульхвилинки всі діти отримують зелені квіточки.

III. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні на уроці ми вивчатимемо нову букву. Яку саме, ви дізнаєтесь, коли послухаєте віршик.

Дві палички-лічилочки
Гуляли у саду,
Аж тут зламалась гілочка;
— Рятуйте, бо впаду!
Летіла і кружляла,
Хапаючись за клен,
Між паличками впала —
І вийшла буква «єн».

— Завдання 2-ї пелюстки виконано! (Нагородження найкращих учнів маленькими квіточками зеленого кольору.)

IV. Вивчення нового матеріалу

3-тя пелюстка (жовта)

Уважними будете,
Нові знання здобудете.

— Квітка-семицвітка знає дуже багато, ось і вирішила з вами знаннями поділитися.
— Подивіться уважно на малюнки. Що на них зображено? (Корона, кінь, слон, нитки)

435

— Поміркуйте, який спільний звук є у всіх цих словах? Послідовно назвіть звуки у словах слон, кінь. Чи однаково вимовляємо останній звук?

1. Спостереження за вимовою звуків

— Вимовте звук [н]. Чи виникають перешкоди при вимові? Яким є звук при звучанні? Вимовте звук [н’]. Чи подібний він за вимовою до [н]? Чим відрізняється? При вимові м’якого звука середня частина спинки язика підноситься до піднебіння. Отже, можна зробити висновок, що [н] — приголосний твердий, а [н’] — м’який.

2. Гра «Найуважніший»
Учитель читає вірш, учні запам’ятовують слова зі звуками [н], [н’].

Ніна несла з магазину
Ножиці в новій корзині,
Нитки, ножик і тканину,
Ще й намисто для Христини.

3. Гра «Знайди помилку»
— Ось ще одне завдання, яке принесла нам квітка-семицвітка. У вірші є помилка. Вам потрібно уважно послухати і виправити її.

Мишкам хвалилась
Бабуся стара:
— Кіт не страшний, —
В нас глибока гора!

(Букву г («ге») треба замінити на к («ен»).)

4. Позначення звуків [н], [н’] буквою н («єн»)
Учні розглядають картки з великою та малою буквою, порівнюють її за розміром та формою.
— Пофантазуйте, на що схожа буква к («ен»).
— Запам’ятайте: звуки [н], [н’] позначаються на письмі буквою н («ен»),
— Де живе ця буква у касі? Прочитайте всі букви, які ви вже вивчили.

Робота за Букварем
— Наша гостя хоче перевірити, чи знаєте ви, як потрібно правильно сидіти за партою під час читання? (Учні розказують правила, користуючись плакатом.)

А тепер ми розгорнемо
Найкращу в школі книжку.
Знає кожен школяр:
До усіх книжок доріжку
Прокладає наш… (Буквар).

— Назвіть букву, яку ми сьогодні вивчаємо. Які звуки вона позначає на письмі? Розгляньте малюнки, знайдіть слова з цими звуками. (Гном, півень, кінь) Знайдіть слова, схеми до яких подані на цій сторінці. На якому місці стоїть звук [н], [н’] у словах?
— Прочитайте склади, які несе їжачок. (Учитель читає слова в колонках, потім учні хором і по черзі зачитують їх.)
— Чому слова Ніна і Назар написані з великої літери? Які імена на Н («ен») ви ще знаєте?
— Розгляньте малюнки в рамках. Прочитайте підписи до них.
— Всі завдання і 3-ї пелюстки виконано!

Хто ж там, хто вже так стомився
І наліво похилився?
Треба дружно нам всім встати,
Фізкультпаузу почати!

Фізкультхвилинка (вправи для збереження зору)

1. Міцно замружити очі. Порахувати до трьох, розплющити очі та подивитися вдалечінь. Порахувати до п’яти. Повторити 4-5 разів.

2. У середньому темпі зробити 3-4 кругові рухи очима в правий бік, стільки ж — у лівий. Розслабивши очні м’язи, подивитися вдалечінь — на рахунок 1-6. Повторити 2-3 рази. (Після виконання фізкульхвилинки всі діти отримують жовті квіточки.)

V. Узагальнення вивченого матеріалу

4-та пелюстка (червона)

Гра «Зашифровки»
— Хтось зашифрував слова, нам потрібно їх розгадати.

436

— Які ви молодці! Швидко впоралися із завданнями і цієї пелюстки.
(Учні отримують квіточки червоного кольору.)

5-та пелюстка (синя)

Зі мною ви пограйте,
Слова знаходьте,
Складайте і читайте.

Гра «Врятуй слова»
Учитель зачитує завдання у віршованій формі.

Ридають літери у кожному рядочку:
Від слів лишаються лише шматочки!
Початок треба відшукати,
Щоб всі слова ті врятувати,
но- -сто сні- -вина нами- -говик
(Новина, сніговик, намисто)

— Завдання 5-ї пелюстки виконано!
(Учні отримують квіточки синього кольору.)

6-та пелюстка (помаранчева)
Кросворд

437

1. Чорна корова
Всіх людей поборола. (Ніч)

2. Блакитна хустина
На весь світ єдина. (Небо)

3. Із клубка вона снується
За голкою спритно в’ється.
Все нам зшиє, полатає.
Хто ж загадку відгадає? (Нитка)

4. Майстер викував уміло
Два однакові ножі,
Дуже зустрічі зраділи,
Обнялись, а роз’єднати
Їх ніхто уже не міг.
Підкажіть, як називати
Почали відтоді їх? (Ножиці)

Вручення учням помаранчевих квіточок.
— А ось і остання пелюсточка.

7-ма пелюстка (фіолетова)

Дружно, швидко вимовляй,
Скоромовки промовляй.

Конкурс на кращого скоромовця (робота в парах)

На дворі трава,
На траві дрова.
Не рубай дрова,
Бо трава здорова.

Нагородження учнів фіолетовими квіточками.

VI. Підсумок уроку
— Урок добігає кінця, пелюсток вже нема!

Квітко-семицвітко, прощавай, лети,
З радістю ми грались, щиро, від душі.
Пелюстки чарівні ти подарувала,
Грою зацікавила, знань усім додала.
Скажемо всі разом: дякуємо тобі!
А вона нам?

Учитель зачитує на серцевині квітки:
— Перший клас, ви — просто молодці!
— З якою буквою ви сьогодні ознайомилися?
— Які звуки вона позначає на письмі?
— Що вдалося зробити легко?
— Що було для вас важким?
— Що сподобалося на уроці?