Published using Google Docs
yazı kılavuzu
Updated automatically every 5 minutes

Basılı Solfasol'e Yazacaklar İçin Faydalı Bilgiler

 

1. Solfasol’un bir sayfası, 900 kelime ve iyi boyut/çözünürlüklü (en az) 2 görsel/çizi alabilmekte.

a. Kısa yazı/haber/makale/söyleşi için, 450 kelime (boşluklu, 3.500 karakter) ve iyi çözünürlüklü ve yazı/word içine gömülmemiş 2 görsel

b. Normal yazı/haber/makale/söyleşi için, 900 kelime  (boşluklu, 7.000 karakter) ve iyi çözünürlüklü ve yazı/word içine gömülmemiş 3-4 görsel/çizi (seçim yapılabilmesi için)

c. Özel yazı/haber/makale/söyleşi için, 1.800 kelime (boşluklu, 14.000 karakter) ve iyi çözünürlüklü ve yazı/word içine gömülmemiş 5-6 görsel/çizi (seçim yapılabilmesi için)

2. Solfasol’un bir sayısında toplam “ortalama” 44-48 arası yazı/haber/makale/söyleşi yer aldığı için, (özel haber/yazılar hariç) yazılarımızın/haberlerimizin olabildiğince KISA tutulmaya çalışılması gerekmekte.

3. Yazdığınız yazılarda mutlaka, iki satırlı bir başlık, bir giriş paragrafı ve kalın/büyütülmüş ara başlık/önemli paragraf bölümleri (highlight denilen vurgulu ara bölüm) gerekmekte.

4. Solfasol’a gönderilen yazılarla birlikte, gönderilecek görsellerin/fotoğrafların sahibi ve belgelerin kaynağı mutlaka belirtilmeli. Yazarın görsel göndermediği ya da çözünürlüğü uygun olmayan fotoğraflar söz konusu olduğunda editörler tarafından uygun bir görsel kullanılır.

5. Yazılarda (varsa) ek not, bilgi kutucuğu da, ayrı bir zemin ya da metotla işaretlenmeli.

6. Yazınızı göndereceğiniz elektronik posta adresi icerik@gazetesolfasol.com. Yazıların son halini bu adrese gönderiyoruz.

 

Solfasol Bloga Yazacaklara Faydalı Bilgiler

 

Dijital alanda yer ve sığdırma sorunu yok ama içeriğin/yazının uzunluğu makul tutulmalı.

Görseller ve çizilerin çözünürlük kalitesi yüksek (yeniden boyutlandırma yapmaya elverişli olacak kadar) olmalı. Görsellerin sahibi/kaynağı belirtilmeli. Yazarın görsel göndermediği ya da çözünürlüğü kötü fotoğraflar söz konusu olduğunda görsel seçiminin editörler tarafından yapılacağı bilinmeli.

İçeriğin tasarımına dair tercihler net şekilde belirtilmeli. Editörlerden ve redaktörlerden gelecek e-postalar yanıtlanmalı.

İçeriği dijital@gazetesolfasol.com e-posta adresine gönderebilirsiniz.

 

Solfasol'da Redaksiyon İşleri

 

1. Referans olaraktan Dil Dernegi'nin Kılavuz ve sözlüğünü kullanıyoruz:

http://www.dildernegi.org.tr/TR,276/yazim-kilavuzu-ara-bul.html

http://www.dildernegi.org.tr/TR,274/turkce-sozluk-ara-bul.html

2. Yaptığımız değişiklikleri görünür halde tutmak için Track Changes/Değişiklikleri İzle seçeneğini kullanıyoruz.

3. Tüm yazılarda bir başlık ve yazar adı olmasına dikkat ediyoruz.

4. Redaksiyon aşamasında yazılara genellikle kelime düzeyinde müdahale ediyoruz. İfade bozuklukları varsa onları düzeltiyoruz. Belirgin hatalar haricinde kurguya pek karışmıyoruz. Şüpheye düştüğümüz noktada yazara danışıyoruz.

5. Redaksiyonu tamamladıktan sonda dosya adının sonuna önce R (redakte edildi anlamında) sonra nokta ve en son da redaksiyonu yapan kişi olarak adımız ve soyadımızın baş harflerini ekliyoruz. Böylece yazının kim tarafından okunduğu anlaşılabilecek. Örneğin dosyanın orijinal ismi “YuregimizOgretmen(Solfasol)302” iken, sonuna _R.AO ekleyerek “YuregimizOgretmen(Solfasol)302_R.AO” ismi verildiğinde, redaksiyonu Ayşe Oytun’un yaptığını anlayabiliyoruz.