Микола Попадюк
Освіторія
Superhumans

Урок про те, як стати суспільством, що приймає людей із ампутаціями та протезами

Тема уроку

Протези - це не страшно: урок, що пояснить все про людей із протезами і травмами.

Місце уроку в освітній системі

Цей урок має універсальний та інтегративний характер і може бути використаний як складова освітнього процесу. Урок може проводитися вчителями будь-яких предметів, адже має на меті формування ціннісних орієнтацій школярів. Він спрямований не лише на отримання знань, а й на розвиток емпатії, критичного мислення та усвідомлення сучасних подій в українському та світовому контексті.

Проведення уроку особливо ефективне на початку навчального року, адже саме в цей час школярі повертаються після канікул до колективної роботи, і є потреба одразу задати тон єдності, співпереживання й соціальної відповідальності. Це допоможе виховати емпатію та готовність підтримувати одне одного.

Матеріали можуть використовуватись для практичних занять, активностей позакласної діяльності або в іншому форматі на розсуд учителя/ки.

Тривалість уроку

45 хвилин (можна варіювати: 35-40 хв для початкової школи; до 50 хв для старшої школи).

Мета та завдання уроку

Мета: сформувати у школярів прийняття людей з ампутаціями та протезами без стигми та зайвої героїзації.

Завдання:

  • Розвінчати міфи про протези (вартість, “протези роблять з кришечок”, “усі люди з протезами-ветерани”, “з протезами не можна жити повноцінно” тощо).
  • Розвинути навички коректної комунікації: що варто/не варто говорити і робити.
  • Пояснити доступно, що таке протези різних типів (верхніх/нижніх кінцівок, очні, вушні протези, пацієнтоспецифічні імпланти, чому вони дорогі, як ними користуються).
  • Розвивати емпатію, критичне мислення, діалог через інтерактивні формати.

Очікувані результати

Після цього уроку учні:

  • знають базову термінологію (людина з інвалідністю; людина з протезом; протез верхньої/нижньої кінцівки; очні, вушні протези, пацієнтоспецифічні імпланти (коли імплант  розміщується у певну ділянку обличчя);
  • наводять ТОП-5 міфів про людей з протезами та пояснюють, чому це міфи;
  • розпізнають “Що не варто робити/казати” під час комунікації з людьми з травмами/протезами
  • розуміють, що людина з протезом ≠ обов’язково ветеран (це може бути однокласник/однокласниця, вчитель/ка тощо);
  • пропонують 1–2 реальні кроки для більш інклюзивного класу/школи.

Підготовка до уроку

  1. Підготуйте мультимедійну презентацію за потреби;
  2. Роздрукуйте Додаток 1 (для початкової школи) за умови проведення відповідних частин уроку;
  3. Попіклуйтесь про доступ учнів до смартфонів та інтернету для перегляду відео в Instagram.

Етапи уроку

Назва

Час

Хід роботи

1.

Організаційний етап, перевірка домашнього завдання та оголошення теми уроку

2 хв

У залежності від місця уроку в межах освітнього процесу варто перевірити домашнє завдання та налагодити робочу атмосферу.

  1. Розкажіть класу:

“Сьогодні говоримо, як бути суспільством без бар’єрів - без упереджень і зайвої героїзації. Почнемо з вашого досвіду допомоги”.

  1. Запропонуйте учням:
  • Підніміть руки, хто коли-небудь “допомагав” людям з протезами?
  • Як саме ви допомагали?
  1. Підведіть обговорення до збору кришечок від пляшок, як популярного методу “допомоги”
  2. Поясніть: з кришечок не роблять протези → покажіть відео Superhumans №1

https://www.instagram.com/reel/DCi8y0wtP7M/?igsh=cHdxdGpld2Eyc3Vt 

  1. Узагальніть: переробка може дати кошти, але матеріалом для протезів кришечки не є.
  2. Оголосіть тему: “Урок про те, як стати суспільством, що приймає людей із ампутаціями та протезами”.
    Текст для вчителя:
    “Сьогодні ми з вами поговоримо про важливу і водночас непросту тему - протези. На жаль, війна в Україні призвела до того, що багато людей, у тому числі діти й молодь, втратили кінцівки й потребують сучасних протезів”.

2.

Актуалізація опорних знань

5 хв

  1. Проведіть обговорення:
  • “Що ви вже знаєте про протези? Де це бачили/чути?”
  1. Поясніть “Що таке протез”:
  • це інструмент/пристрій, що допомагає замінити функцію втраченої частини тіла;
  • бувають протези верхніх/нижніх кінцівок, очні, вушні протези, пацієнтоспецифічні імпланти (коли імплант  розміщується у певну ділянку обличчя);
  • протези - різні: тренувальні, функціональні, спортивні, косметичні; налаштовуються індивідуально.
  • протез - це спосіб повернути людині можливість ходити, працювати, займатися спортом, бути активною та незалежною.
  1. Покажіть відео Superhumans №2
    https://www.instagram.com/reel/DDHMitVN1J7/?igsh=MXJrcWhrYmZxazZieg== 

  1. Обговоріть відео та домовтеся про коректну лексику та термінологію.

3.

Мотивація навчальної діяльності

6 хв

  1. Покажіть/розкажіть 2 короткі історичні приклади:
  • Повоєнна Велика Британія: спеціально позначені місця/лавки/сидіння для поранених і людей з інвалідністю → логіка пріоритетності та видимості потреб.
  • СРСР: ветеранів з ампутаціями часто невидимили, стигматизували (напр., ярлик “самовари”) → логіка приховування.

Текст для вчителя:

“Варто розуміти, що ставлення до людей з ампутаціями в різні часи було дуже різним. Наприклад, у повоєнному Лондоні для поранених і людей з інвалідністю спеціально позначали місця в транспорті чи на лавках у парку. Це був прояв поваги й підтримки - суспільство показувало, що потреби цих людей мають бути видимими й у пріоритеті.

А от у СРСР ситуація була протилежною: ветеранів з ампутаціями часто намагалися робити “невидимими”. Їхні протези не показували, людей із травмами війни/з пораненнями, людей без кінцівок називали принизливими словами на кшталт “самовари” і не хотіли бачити в публічному просторі. Це створювало бар’єри й стигму, які ускладнювали їхнє життя.

Сьогодні Україна рухається іншим шляхом - ми відкрито говоримо про потреби людей з протезами, підтримуємо їх, створюємо сучасні технології. І важливо, щоб ви розуміли: протез - це символ сили, а не слабкості. Це приклад того, як наука і суспільство допомагають людині знову відчувати повноту життя”.

  1. Запитайте:
    “В якому суспільстві ми хотіли б жити сьогодні - з видимістю і повага чи приховуванням і приниженням?”.

4.

Основна частина уроку

25 - 30 хв







Базовий метод для всіх вікових груп - адаптований метод “Думайте – обговорюйте в парах – висловлюйтесь”(Think–Pair–Share)

  1. Запропонуйте учням/цям сісти в пари.
  2. Поставте проблему/запитання, дайте 1-3 хв подумати й записати ідеї.
  3. Запропонуйте обговорити в парі 3-5 хв і відібрати 1-2 ключові ідеї.
  4. Надайте слово кільком парам (по 1-2 хв кожній).

A. Початкова школа (1-4 класи)

  1. Міні-блок “Про протези - просто”

1. За потреби повторіть дітям:

  • Протез - це “розумний інструмент”, який допомагає ходити, бігати, тримати олівець, гратися.
  • Є різні протези (руки/ноги; інколи - частини обличчя).
  • Люди з протезами можуть вчитися, дружити, займатися спортом і т.д.

2. Продемонструйте відео Superhumans №3 https://www.instagram.com/reel/DJ8kWK5NWBP/?igsh=ZDJyeW5jNHE0azJ3 .

3. Проведіть коротке обговорення

  1. Вправа 1: “Що не варто казати/робити” (Think–Pair–Share)


1. Надайте кожному з учнів Додаток П1 і попросіть індивідуально обрати символ (✅ доречно / ❌ недоречно):

  • “Дай потримаю твій протез!” (❌)
  • “Ти такий(-а) молодець, що вийшов(-ла) з дому!”(❌ надмірна героїзація)
  • “Привіт! Хочеш грати з нами?” (✅ природне запрошення)
  • “Що з твоєю ногою? Розкажи всім!” (❌ вторгнення в приватність)
  • “Можна допомогти тобі відкрити двері?” (✅ запит-пропозиція, а не нав’язування)

    2. Запропонуйте учням в парах обговорити індивідуально обрані символи. Запропонуйте обрати спільну позицію.

3. Надайте слово кільком парам.

  1. Вправа 2: (за наявності часу) “Людина з протезом у нашому класі”

1. “Уявіть, що у нашому класі є учень чи вчитель з протезом руки або ноги. Це така сама людина, як і ми з вами, але їй може знадобитися трохи більше часу або інший спосіб виконання деяких дій. Дуже важливо, щоб у класі панувала підтримка та взаємоповага. Давайте подумаємо та зобразимо разом: що ми можемо робити разом на перерві чи у класі, аби всі відчували себе комфортно?”

2. Намалюйте малюнок нашого класу під час перерви чи уроку (спорт, малювання, розваги тощо)

(Варто підвести до думки, що не існує поділу “можна/не можна”)

B. Середня школа (5-9 класи)

  1. Міні-блок “Факти простими словами”
    Обговоріть з учнями складі питання:

  1. Вправа “Складні питання” (Think–Pair–Share)
  1. Поставте учням в парах серію “гарячих” питань (оберіть 3–4, як вистачить часу):
  • В яке око дивитися людині з одним оком? (На очі співрозмовника природно; не витріщатися на протез/пов’язку.)
  • Чи можна запитати “як це?” (Так, якщо є довіра/контекст і ви питаєте тактовно; прийміть “не хочу відповісти”.)
  • Чи “дають знижку” на манікюр/педикюр, якщо немає кінцівки? (Ні, повага ≠ “знижка за інвалідність”. Це про доступність сервісу, а не дискримінацію)
  • Чи пітніють ноги в протезах? Чи треба “міняти ногу”? (Є тертя й піт - тому важливі догляд, вентильоване вбрання; “ногу” не “міняють”, доглядають протез і куксу, можуть замовляти інші приймальні гільзи/комплектуючі)
  1. Поставте проблему/запитання, дайте 1-3 хв подумати й записати ідеї.
  2. Запропонуйте обговорити в парі 3-5 хв і відібрати 1-2 ключові ідеї.
  3. Надайте слово кільком парам (по 1-2 хв кожній)

  1. Вправа 2: (за наявності часу) Запропонуйте учням коротко сформулювати правила тактовності для підлітків: як ставити питання, як приймати відповідь “не хочу говорити”.

Орієнтовний міні-список “Що не варто робити/казати”

  • Не торкайтесь протеза/пов’язки без дозволу.
  • Не вимагайте історій про травму.
  • Не називайте “героєм за буденні дії.
  • Не робіть припущення “ти ветеран?”.
  • Запропонуйте допомогу питанням, а не дією: “Потрібна допомога?”.

Старша школа (9-11 класи)

  1. Запропонуйте учням/цям переглянути відео та проведіть загальне обговорення
    -
    Superhumans № 7
    https://www.instagram.com/reel/DEMhLXttr5E/?igsh=NjVteHZxbXdjenpw 

Обговоріть тезу “Люди з протезами не зобов’язані нас мотивувати”.

  • - Superhumans № 8  “https://www.instagram.com/reel/DNXgAcht6rF/?igsh=MXV2ejR4Zmt2eTR6ZQ%3D%3D 

    Обговоріть тематиму доступності та ергономічності у побутових сферах, наприклад у закладі харчування.
     Що ще може бути адаптовано у класі/їдальні, щоб зробити середовище доступнішим? (накладки, стільці, підноси, пристосовані комп’ютерні клавіатури)
  1. Вправа 1. Мікро-дискусія (Think–Pair–Share)
  1. Проблемне поле:
  • Чи завжди люди з протезами - ветерани? (не варто плутати: люди з протезами - це не обов’язково ветерани; це можуть бути ваші однокласники/вчителі/сусіди)
  • Буденні речі для людей з протезами - це героїзм чи ні? (не варто героїзувати за буденні речі, героїзм - це не умова поваги).
  • Чи стикаються люди, що мають протези певної ділянки обличчя з тими ж викликами, що й люди з протезами верхніх/нижній кінцівок? (видимі/невидимі травми, приватність, тактовність).
  1. Поставте проблему/запитання, дайте 1-3 хв подумати й записати ідеї.
  2. Запропонуйте обговорити в парі 3-5 хв і відібрати 1-2 ключові ідеї.
  3. Надайте слово кільком парам (по 1-2 хв кожній)
  1. Вправа 2. (за наявності часу)

Надайте завдання парам: сформулюйте 5 правил “Що не варто робити/казати” для дорослої комунікації (to-do/not-to-do).

Орієнтовний міні-список:

To-Do (варто робити):

  1. Спілкуватися як із рівним, не робити акценту на протезі.
  2. Пропонувати допомогу тільки якщо справді бачиш потребу або якщо людина сама попросила.
  3. Запитувати чемно й тактовно, якщо цікаво дізнатися більше.
  4. Поважати особистий простір і ставлення людини до власного досвіду.
  5. Пам’ятати, що протез - це лише інструмент для життя, а не характеристика особистості.

Not-To-Do (не варто робити):

  1. Не показувати пальцем чи привертати увагу до протеза без згоди людини.
  2. Не жартувати над протезом чи порівнювати його з “іграшкою/роботом”.
  3. Не робити вигляд, що “нічого не сталося”, і водночас не драматизувати ситуацію.
  4. Не ставити надто особистих або нав’язливих питань (“А скільки це коштує?”, “А як ти втратив руку/ногу?”).
  5. Не вважати, що людина з протезом обмежена у всіх сферах життя.

  1. Вправа 3. (за наявності часу)

Проведення обговорення за адаптованим “методом Волта Діснея”

  • Мрійник: “Школа/громада без бар’єрів - як виглядає?”
  • Реаліст: “Що можемо зробити за 1 місяць? (2-3 кроки)”
  • Критик: “Який ризик? Як його зменшити?”

Загальний коментар:

Ефективним форматом проведення уроку є комбінація всіх окремих частин за умов наявності необхідного додаткового часу.

5.

Рефлексія, підсумки

5 хв

  1. Обговоріть з учнями:
  •  Як ви себе почували під час сьогоднішнього уроку?
  •  Наскільки емоційно складною для вас була ця тематика?
  •  Що найголовніше ви сьогодні для себе дізнались?
  • Як ви застосуєте це в реальному житті?
  1. Підведіть змістові підсумки:

“Людина з протезом - не “інша”, а рівна. Повага - це природність, приватність, такт і готовність запитати, а не вирішувати за іншу людину. Інклюзія - це не героїзація і не жалість, це рівність і доступ”.

6..

Домашнє завдання

1 хв

Початкова школа

Уявіть, що ви придумали героя – наприклад, казкового персонажа, супергероя чи мультяшного друга. Цей герой має протез руки чи ноги.

  1. Намалюйте малюнок цього персонажа.
  2. Покажіть, що він робить у вашому малюнку (грає, навчається, гуляє, танцює, малює тощо).
  3. Придумайте 2-3 речення, щоб підписати малюнок: розкажіть, чим займається ваш герой і що йому допомагає робити протез.

Приклад підпису:
 “Це лев Сміливчик. У нього є протез лапи. Завдяки йому він може швидко бігати та грати з друзями у футбол”.

Середня школа

  • Міні-есе “Що я пояснив(ла) б другові про протези за 60 секунд?”

Уявіть, що у вас є тільки одна хвилина, щоб розповісти. Оберіть найважливіші факти:

  • для чого потрібні протези;
  • які бувають види;
  • як вони допомагають людям у житті;
  • чому важливо ставитися з повагою до людей, які ними користуються.

Старша школа

  • Міні-дослідження:

    Підготуйте міні-дослідження на одну сторінку:
  • оберіть історію конкретної людини з протезом (це може бути герой літератури, історична постать або сучасна людина; не обов’язково військовий);
  • коротко опишіть її досвід;
  • зробіть висновки у форматі:
     “Які бар’єри створює суспільство для людей з протезами і як їх прибирати?”

Спробуйте показати, що ви не просто знайшли факти, а й подумали над тим, як зробити наше середовище більш дружнім і справедливим.

Додаток П1

“Що не варто казати/робити”
Індивідуальний робочий аркуш для учнів/ць початкової школи

Прізвище та ім`я

Висловлювання

Оберіть символ

 ✅ доречно

❌ недоречно

1.

Дай потримаю твій протез!

2.

Ти такий(-а) молодець, що вийшов(-ла) з дому!

3.

Привіт! Хочеш грати з нами?

4.

Що з твоєю ногою? Розкажи всім!

5.

Можна допомогти тобі відкрити двері