פעולה קרקסית

סדאנת ג'אגלינג להעצמה, שמחה, ושינוי חברתי

שלום,

אנחנו פעולה קרקסית. קבוצה אקטיביסטית שמעבירה סדנאות של ג'אגלינג ומיומניות קרקס.

הפעילות כוללת הדרכה ליצירת כלי להטוטנות שונים, המיוצרים כולם מחומרים ממוחזרים ובעלות אפסית, וכן הדרכה ולימוד של להטוטנות בכלים עצמם. בניגוד לסדנאות ג'אגלינג אחרות, מטרתנו היא להעביר את הסדנא כאקט פוליטי לקידום דמוקרטיה, צדק חברתי, שווין וזכויות אדם, ולא רק כפעילות בתשלום למטרות בידור.

אנחנו שואפים להתנהל כעסק חברתי בר-קיימא אשר מממן את הפעילות הפוליטית ע"י העברת פעילויות בתשלום.

איך ג'אגלינג משתלב בפעילות לשינוי חברתי

במהלך שנות פעילותנו למדנו שסדנאת ג'אגלינג יכולה להיות חלק משמעותי מפעילות חברתית או פוליטית. היות וילדים הם הנפגעים העיקריים של דיכוי, ופעולה קרקסית מאפשרת להם להשתתף בפעילות לתיקון המצב, גם באירועים שלכאורה אינם מיועדים או מתאימים להם. אנו יכולים להרחיב גם את ההשתתפות של מבוגרים, ובמיוחד אמהות, בפעילות פוליטית, בכך שאנו משגיחים על הילדים ומפעילים אותם. פעמים רבות שמחנו לראות גם מבוגרים משתתפים בסדנאת הג'אגלינג עצמה, שמחים ומתלהבים.

פעולה קרקסית מאפשרת גם לאירוע רציני להפוך לפעילות מהנה ואטרקטיבית שנותנת מקום לכל אחד: את הסדנה שלנו הבאנו לכנסים, לאירועים קהילתיים, להתבצרות בבתים של משפחות שאוימו בפינוי, להפגנות, למאהלי מחאה ולמאהלי אין ברירה.

ג'אגלינג הוא פעילות לא תחרותית שמעודדת שיתוף פעולה, יצירתיות ותקשורת, שוברת הירארכיות ומתגברת על מחסומי שפה, תרבות וגיל. תכונות אלו עוברות ומשפיעות על האירועים שבהם אנו לוקחים חלק. מלבד הפעילות עצמה, הקרנבליות הצבעונית של פעולה קרקסית תורמת לכיסוי התקשורתי של האירוע צילומים ססגוניים ופן שובה לב.

למה ג'אגלינג הוא כלי מעולה לצמיחה אישית

המיומנויות הנרכשות בסדנא נשארות עם המשתתפים וחלקם יזכו בתחביב לכל החיים. תהליך הלמידה מפתח כישורים פיזיים ומנטלים כגון קאורדינציה, סיבולת, שיווי משקל, סבלנות, ריכוז, יכולות תקשורת, ועבודת צוות.

אחד השיעורים החשובים שניתן ללמוד דרך הלהטוטנות הוא ענווה - בכל פעם שהכדור נופל לרצפה, לומדים להשתפר כתוצאה מהניסיון, ולא להתייאש, ומבינים שהצלחה היא רק חלק מתהליך, והסוד הוא להמשיך הלאה. זוהי חוויה ששותפים בה גם ג'אגלרים מתחילים וגם המיומנים ביותר. בסדנאות שהעברנו התגלו כשרונות לא צפויים: ילדים שמעולם לא היו במרכז תשומת הלב זכו פתאום לתשואות,ילדים לימדו זה את זה תרגילים שהמציאו, והמבוגרים שהצטרפו גילו פעמים רבות שאין להם יתרון על הקטנים. בג'אגלינג כל אחד הוא מורה וכל אחד הוא תלמיד. כמעט בכל פעולה שהעברנו קרה שאחד המשתתפים המציא תרגיל שמעולם לא חשבנו עליו.

עם השנים סדנאת הג'אגלינג שלנו גדלה וצברה תשומת לב ומוניטין. יוזמות יצירתיות ושופעות שמחת חיים כמו פעולה קרקסית מתקבלות לצד אמצעים אחרים ליצירה של שינוי חברתי, והדרישה לפעולה קרקסית רק הולכת וגוברת.


למה בחרנו לחיות בקראוון

כדי להפוך את פעולה קרקסית למרכז חיינו ופעילותינו, ובכך לתת מענה לדרישה הגוברת.

אנו רוכשים משאית שתהיה גם ביתנו וגם ניידת קרקס, ובה נסתובב ברחבי הארץ  כדי להגיע למספר פעילויות בכל שבוע. ניידות כזו תאפשר לנו להשתתף באירועים שונים, להפעיל חוגים קבועים וגם לערוך סדנאות, וכן להשתלב לתקופות קצרות בקהילות מבודדות. אורח חיים שכזה מצמצם משמעותית את הצרכים שלנו אך אנו עדיין זקוקים לתקציב חודשי שיענה על צרכי המחיה שלנו, יאפשר לנו להחזיר את ההלוואה עבור המשאית, וכן ישמש לתפעול שוטף ואחזקה של המשאית והציוד, לרכישת חומרי גלם שלא ניתן לאסוף כחומר ממחוזר, וכמובן לדלק.

למה כדאי לתמוך בנו ואיך

פעולה קרקסית מופעלת באופן שוטף ויומיומי על ידי שני עובדים בלבד. אנחנו עובדים עם ציוד ממוחזר וזול ועושים את כל היצירה והתחזוקה בעצמנו. אנחנו מעבירים פעילות ספורטיבית מהנה ואינקלוסיבית, שהמיומנות שנרכשת בה, והציוד שמיוצר בה יישארו עם המשתתפות והמשתתפים זמן רב אחרי סיומה. יש לנו נסיון רב ומוכח - צילומים, כתבות, ועדויות בשפע. בזכות נסיוננו באקטיביזם יש לנו שותפים בהתארגנויות קהילתיות ופוליטיות רבות, והזמנות קונקרטיות לפעילות כבר עכשיו.

זהו פרוייקט זול יחסית עם תמורה גבוהה להשקעה, ביחס לשוק ההפעלות לילדים וגם במדדים לא כלכליים.

אם תרצו הדגמה נשמח לבוא לאירוע שלכם, או להזמינכם לפעולה הקרקסית הבאה.

ואנחנו גם חמודים אש.

אז אם אתם יכולים לעזור, בכסף, ציוד, זמן, קשרים, או רעיונות - נשמח אם תצרו איתנו קשר...

בית משפחת אלעג'ו, רמלה, פעולה למניעת פינוי, קיץ 2011

ראס אל עוג’ה, בקעת הירדן, מאי 2011 . חישוקים, פויז וציורי פנים

באותה פעולה, מכינות ביחד סט של פלאוור סטיקס


מפגש ביפו של "לא מצייתות" ינואר 2012. בכל פעולה אנו מופתעות מהיצירתיות ומההמצאות שלא חשבנו עליהן,

מפגש קהילות של "ילדים ישראלים" נובמבר 2011. האירוע הפגיש קהילות שונות של זרים וישראלים

בת"א סביב מטרה משותפת

כל הציוד של פעולה קרקסית מיוצר מחומרים ממוחזרים וזמינים, והידע להכנתו מועבר כחלק מהסדנא

תמונות וחומרים נוספים

אתם מוזמנים לבקר בדף הפייסבוק שלנו כדי לעקוב אחרי פעילותנו השוטפת.

בין היתר תוכלו למצוא שם תמונות, כתבות, וטקסטים נוספים.

כתבו עלינו ב"הארץ" בעקבות השתתפותנו בפסטיגל האלטרנטיבי של מאהל התקווה.

בעז יניב כתב על תחילת פעילותנו ועל הרחבת תחום המאבק

אסף מרמיט כתב פוסט אישי על הפעולה הראשונה שלנו, עוד לפני שמצאנו לעצמנו שם

ניתן למצוא אותנו וליצור עמנו קשר בגוגל circusaction247@gmail.com ובפייסבוק